neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
NASA vzdala pokusy o roztvorenie panelov na sonde Lucy, misiu to nemá ohroziť

Značky: NASAvesmír

DSL.sk, 25.1.2023


Americká vesmírna agentúra NASA sa rozhodla v súčasnosti nepokračovať v pokusoch o plné roztvorenie poľa solárnych panelov na sonde Lucy letiacej k asteroidom, ktoré sa nepodarilo po štarte plne roztvoriť.

NASA o tom aktuálne informuje v tomto oznámení.

Súčasný stav poľa predstavuje podľa vyhodnotenia NASA akceptovateľnú úroveň rizika a ďalšie aktivity by pravdepodobne v súčasnosti situáciu nezlepšili.

Lucy odštartovala v polovici októbra 2021. Sonda má dve polia solárnych panelov 10-uholníkového tvaru s priemerom 7.3 metrov, jedno sa ale po štarte plne neroztvorilo. NASA krátko po štarte upravila pozíciu lode, aby mohla zmerať koľko elektrického prúdu generuje čiastočne neroztvorené pole a na základe toho zistiť do akej miery je roztvorené. Podľa vtedajších informácií bolo pole roztvorené na 75% až 95%.

V minulom roku sa NASA podarilo pole viac roztvoriť opakovaným spustením motorov pre rozťahovanie solárnych panelov, podľa aktuálnych informácií NASA odhaduje stav roztvorenia poľa na viac ako 98%. Mechanizmus ale nezaklapol a pole tak nie je v zaistenej pozícii.

Podľa skorších informácií je lano držiace pole ale dostatočne natiahnuté, aby bolo pole dostatočne stabilné pre plánovanú misiu. Podľa aktuálneho oznámenia NASA stabilitu poľa potvrdil aj októbrový blízky prelet okolo Zeme.

Pole generuje očakávané množstvo elektrickej energie a NASA očakáva, že zabezpečiť potrebný výkon pre základnú misiu zvládne s rezervou.

K rozhodnutiu o zastavení pokusov o plné roztvorenie poľa prišlo po tom, ako pokus 13. decembra vyústil iba do malého pohybu poľa. Podľa testov na Zemi boli pokusy najproduktívnejšie, keď bola loď teplejšia vďaka menšej vzdialenosti od Slnka. V súčasnosti je ale od Slnka vzdialená približne 197 miliónov km, čo je 1.3-krát ďalej ako Zem, a ďalej sa vzďaľuje. Sonda sa dostane až do vzdialenosti 500 miliónov km, následne sa vráti k Zemi pre ďalšie urýchlenie pomocou gravitačného poľa Zeme v decembri 2024.


Ilustrácia problému so solárnymi panelmi na sonde Lucy (video: NASA)



NASA bude ďalej vyhodnocovať, ako pole funguje počas letu. Dôležité bude najmä fungovanie počas manévru vo februári 2024, kedy sonda použije prvýkrát svoj hlavný motor. Keď sa sonda začne zohrievať pri približovaní k Zemi na jeseň 2024, NASA podľa oznámenia prehodnotí či sú potrebné ďalšie kroky na zníženie rizika.

Sonda Lucy bude primárne analyzovať asteroidy obiehajúce Slnko po rovnakej trajektórii ako Jupiter, pred ním a za ním. Asteroidy známe ako tzv. Trojany pravdepodobne pochádzajú z oblasti za Jupiterom a sú z materiálu, z akého sa formovali vonkajšie planéty slnečnej sústavy. Misia tak umožní skúmať históriu našej sústavy.

Lucy bude skúmať sedem takýchto asteroidov, dostane sa k nim v roku 2027 a bude ich študovať do roku 2033. Predtým v roku 2025 bude ešte analyzovať jeden z asteroidov v hlavnom páse asteroidov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke


Diskusia:
                               
 

priekazne málo ciaticu kintaktov
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

No veď práve, že by ďalšie aktivity pravdepodobne v súčasnosti situáciu nezlepšili. Šak keď to misiu nemá ohroziť a dojebané to už je, tak tým tie motorčeky mohli zvesela priekazne ďalej viklať, nakoľko skutočné riziko, že prerušením pokusov dôjde k incidentu, nie je na strane pravdepodobnosti!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

O tých trojanoch ešte budeme počuť!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ano, jeden sem nasmeruje Jupiter či Saturn a sme v perdeli, kua! :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vzadala? A kto príde k pár tisíc US$ pokuty?
Odpovedať Hodnotiť:
 

že po štarte :-))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lucy-ne sa nechceli roztvorit panely,

je cudná, kus hanblivá, nechce sa hned odhalovat,

sa hanbí sa hned roztvárat každému,

potvora1, si s tým dáva, rafinovane, načas..

Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

tak toto naozaj nechapem.. kadejaky cinsky lacny mobil za 100 evracov ma aspon 5 kusov kamier, ale na tuto sondu nevedia prilepit lepiacou paskou aspon jednu jednorazovu kameru ktora by skontrolovala klucovu vec, ako sa tie kruhove solary vlastne otvoria... To sa sem naozaj ti NASA technici nevedia prist popytat o radu? hned by som im tu dal link na nejaku bezpecnostnu kameru z Alzy...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Jednoducho si mysleli, že ak tú zápletku s nevysunutím panelov opajcnú z Votrelca, tak majú porobené a môžu sa poflakovať. No a tam v rozpočte priekazne účtenka z Alzy chýbala.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár