neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Nový CPU pre PC od Qualcommu konkurujúci Apple má mať 12 jadier

Značky: QualcommARMCPU

DSL.sk, 23.1.2023


Prvý procesor od Qualcommu postavený na nových jadrách vyvinutých spoločnosťou Nuvia, ktorý by mal údajne výkonom v osobných počítačoch konkurovať ARM procesorom Apple, má mať označenie Snapdragon 8cx Gen 4 a bude mať 12 jadier.

Tvrdí to vývojár Kuba Wojciechowski aj spolu s pomerne detailnou špecifikáciou procesora, čo je zdrojom jeho informácií nie je jasné.

Procesor bude podľa neho mať 8 výkonných jadier, ktoré sú pri testoch Qualcommu taktované na približne 3.4 GHz, a 4 efektívne jadrá, ktoré sú taktované na 2.5 GHz. Jadrá sú postavené na jadrách Phoenix vyvíjaných spoločnosťou Nuvia.

Každý blok štyroch jadier má 12 MB zdieľanej L2 cache. Prítomných je tiež 8 MB L3 cache, údajne ďalších 12 MB systémovej cache a 4 MB pamäte pre využitie grafikou. Integrovaná je grafika Adreno 740 a Hexagon Tensor Processor s výkonom pre strojové učenie a umelú inteligenciu 45 teraops / s pri výpočtoch s INT8.

Radič pamäte podporuje maximálne 64 GB LPDDR5x pamäte.

Podporované bude samozrejme aj pripojenie komponentov cez PCI Express vrátane grafiky. Integrovaná bude podpora aj ďalších technológií a portov, okrem iného WiFi 7 a USB4.

Spoločnosť Qualcomm s veľmi silnou pozíciou v procesoroch pre výkonnejšie smartfóny v minulom roku avizovala, že jej zámerom je uviesť najvýkonnejšie procesory pre osobné počítače a takýmito procesormi by mala byť hneď prvé procesory Snapdragon postavené na technológii spoločnosti Nuvia odkúpenej Qualcommom.

Podľa vtedajších informácií by mali prísť prvé notebooky s týmito procesormi na trh na konci tohto roka alebo na začiatku roku 2024.

Medzi Qualcommom a spoločnosťou Arm začal ale v minulom roku prebiehať spor o licencie na jadrá vyvinuté spoločnosťou Nuvia, ktoré boli udelené spoločnosti Nuvia a po jej kúpe ich využíva aj Qualcomm.

Qualcomm v posledných rokoch už vo svojich procesoroch používa len štandardné jadrá vyvinuté spoločnosťou Arm. Spoločnosť ponúka aj ARM procesory pre notebooky, tieto ale nezaznamenali väčší úspech a notebooky postavené na týchto CPU sa zrejme príliš nepredávajú.

Apple si naopak vyvinula vlastné ARM jadrá po mobilných zariadeniach aj pre osobné počítače, ktoré sú v súčasnosti výkonnejšie ako jadrá od Arm a Apple vďaka svojim jadrám a procesorom prešla na ARM architektúru už u všetkých svojich osobných počítačov s výnimkou výkonnej pracovnej stanice Mac Pro.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou


Diskusia:
                               
 

Treba zaistit ten spravny skialpinizmus a prihrat zakazku Google, aby 12 jadier bolo existencne minimum pre Android-Next :-)

A mozno aj Pixar bude blednut zavistou :-)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pche! Že konkurencia... Mňa by ani nenapadlo ísť pod priekazne aspoň dve konkurencie!
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Hardvér CPU je veľmi dôležitý... Ale vedia ho dnešní "programátori" aj patrične využiť?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no prave dnes ho vedia vyborne vyuzit, ci skor zneuzit. Priam zazrakom uplne primitivne aplikacie alebo hry dnes vyzaduju sialene prostriedky. Je treba uznat, ze to ako sa dari priebezne spotrebuvat nadbytocne hardwarove zdroje je obdivuhodne...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Veď v tom množstve systémových procesov a na pozadí bežiacich frameworkov a aktualizácií aplikácie ani nemajú inú možnosť vydupať si potrebné zdroje, ako natvrdo udržiavať exkluzívne locky i kdejakými aspoň z pohľadu kernelu kvázi priekazne neprázdnymi cyklami.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Programovanie uz davno nieje u vacsiny remeslo, ale "idem to robit lebo chcem riadnu vyplatu".

Tym padom sa robi dinom danom, architekti uz tiez niesu co byvali. Zakaznici sa naucili/osvojili si poznatok ze vsetko moze byt "zajtra a za 5 EUR", no nedodaj to :D
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Čuro.. predstavi si že sof spustí 1000vlákien...
Tak si to tupé 12core prdítko ňeprdňe...
Tupelo...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Hardver je ti na tri veci ak vyrobca cpu neponuka pohodlny plnohodnotny komplexny kompiler, aby sa programator nemusi yebkat s kazdou blbou optimalizaciou
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale šak to už výrobca môže robiť rovno všetko a taký pán programátor nech si teda namiesto yebkania priekazne láskavo trhne nohou.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ak náhodou nie OS im pomôže
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár