neprihlásený Štvrtok, 12. septembra 2024, dnes má meniny Mária
Microsoft zajtra ukončí podporu Windows 8.1 aj platenú podporu Windows 7

Značky: Windows 8.1Windows 7Microsoftpodpora

DSL.sk, 9.1.2023


Spoločnosť Microsoft vydaním prípadných posledných bezpečnostných aktualizácií v utorok 10. januára ukončí svoju bezpečnostnú podporu operačného systému Windows 8.1.

Zároveň po troch rokoch ukončí aj platenú podporu Windows 7 s označením Extended Security Updates.

Operačný systém Windows 8.1, vylepšenie Windows 8, bol vydaný pred viac ako deviatimi rokmi v októbri 2013, v minulosti populárny Windows 7 už pred viac ako trinástimi rokmi v októbri 2009. Windows 8.1 je poslednou verziou klientského Windows okrem Windows 10 a 11 s bezplatnou podporou, verzii Windows 7 skončila bezplatná podpora v januári 2020 a verzii Windows 8 už v januári 2016.

Používanie operačných systémov bez bezpečnostnej podpory samozrejme nie je odporúčané.

Podporu Windows 7 a 8.1 následne plánujú ukončiť aj tvorcovia webových prehliadačov. Google podľa svojho skoršieho oznámenia plánuje ukončiť podporu svojho dominujúceho prehliadača Chrome na týchto OS s verziou Chrome 110.

Vydanie Chrome 110 je plánované na 7. februára, táto verzia sa už na Windows 7 a 8.1 následne nebude upgradovať na novšie verzie.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Slovenská sporiteľňa bude mať dlhšiu odstávku služieb, v oba víkendové dni
4ka spustila 5G v niekoľkých ďalších mestách, pokrytie vôbec neudáva
Samsung spustil výrobu QLC čipov takmer 300-vrstvovej flash pamäte
T-Mobile už otestoval použitie Starlink satelitov ako svojich základňových staníc
Aj Toshiba sa priblížila v kapacite HDD k 30 TB
NASA uskutočnila na sonde Voyager 1 ďalší komplikovaný zásah, upchali sa jej trubky s palivom
Veľká väčšina Slovákov pretáča reklamu
Súkromný let Polaris Dawn úspešne dostal ľudí najďalej od misií Apollo
Ďalšia generácia desktopových Intel CPU má byť uvedená v druhej polovici októbra
Súkromný let Polaris Dawn úspešne odštartoval, dostane ľudí najďalej od misií Apollo


Diskusia:
                               
 

Win7 bol top system, Win8 fail, Win10 slaba naplast na Win7 a teraz ten Win11 cista katastrofa. Prajem Mrkvosoftu vela zdravia, vela predplatitelov Office 365 a ostatne logicke kroky ktore nastanu od pricetnych pouzivatelov PC. R.I.P. Mrkvosoft.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

S tym windows to od cias Win98 slo strmhlav len dole vodou...

Najsmutnejsie ale je, ze neexistuje logicky dovod ukoncenia podpory vyvoja, alebo aspon moznosti skompilovania aj aktualnych prehliadacov pre starsi OS a tak vlastne nanucuju ludom novsi OS a zaroven aj HW, pokial na to uz nepostacuje. Je to nezmysel ako s obmedzovanim starsich automobilov na jednej strane a vyskrekovanim o uhlikovej stope pri tych novych, ktore uz su vdaka optimalizovaniu zrele na srotovanie za 10 rokov...
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

win98 je msdos, nie windows, ale moze byt ten cas
windows nt3.11, nt4, 2000, xp, w7 .. atd
V nt3.11 fungoval realny multitasking (viditelne na disketach), NT4 tusim tiez, 2000 uz slabo, xp uz nie
aspon bolo vidno, ze ako sa viac a viac odklanali od povodneho os/2 tak to bolo len horsie
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Na OS/2 fungoval vyborne multitasking a kriticke ovladace mal skutocne low-level, co bolo mozne spozorovat aj na praci s disketami, kedy na rozdiel od kazdeho windows (vratane aktualnej win10) kopirovanie/formatovanie nesekalo (pracu so systemom) a navyse trval este kratsiu dobu ako v cisom MSDOSe, ktory o multitaskingu samozrejme nemohol z principu ani snivat.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

OS/2 warp dokazal aj vytvorit virtualnu masinu napr. s W3.11 s "posunutim ovladacov", tak sme hravali WinCiv aby sme mali SVGA a 256 farieb. Lebo v samostatne nabootovanom w3.11 to neslo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne, ze existuje. ale precitas si to ked o tom bude niekto pisat? niekedy je potrebne zmenit fundamentalne veci, ktore sa nedaju zmenit v existujucom systeme (napr. novinky zavedene vo windows vista). takto mas x operacnych systemov a kto bude udrziavat plnu podporu? kto to zaplati? ty urcite nie. vo svete linuxu mas aspon LTE verzie. vo svete windowsu komercne podpory, ale aj musia jedneho dna skoncit. nanestastie sa era win7 konci. nechajme sa prekvapit co nam win10, win11 a dalsie prinesu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak logicky, že musieť si odkladať všetky paličky z nanukov, lebo mi bez dlahy pindík len presmutne ku palcu na nohe pozerá, tiež len o krickej potrebe podpory priekazne blúznim.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Nápad s paličkami z nanukov je dokonca aj ekologický a trvalo udržateľný. Ešte doriešiť upevnenie dlahy sk páskami na predmetný orgán a môže byť z toho úspešný startup.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tvoja argumentacia postrada zakladnu logiku klasickeho programatora - skompilovanie kodu "hello world!" ma ist vzdy, ked kod je napisany v podporovanom jazyku, cize je jedno ci to bude x86, ARM, alebo cokolvek ineho.
Nemoznost skompilovania priamo suvisi s vyuzivanim roznych neoficialnych alebo uzko specifickych funkcii, ale prave tu je otazne do akej miery je to prinosne a ziaduce.
Ak raz vykresis objekt s pouzitim zakladnych funkcii v DirectDraw, tak pokial preklopenim na OpenGL dosiahnes obmedzenie moznosti pouzitia, je to tvoja chyba, lebo mohol si pouzit v kode novy univerzalnejsi objekt, ktory by zachoval kompatibilitu s oboma moznostami.
A tu je ten kamen urazu, lebo programatori uz castokrat su len lepici kodu a bud absolutne netusia co sa v pozadi este vsetko deje pri vyuzivani roznych frameworkov, alebo jednoducho je im to jedno, lebo su radi, ze to vobec nejako funguje a im cinkne na konci mesiaca vyplata na ucte.
Smutna doba slendiarstva je proste.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

...šlendriánstva...
Odpovedať Hodnotiť:
 

to nesuvisi ani tak s programatormi, aj ked klasicky programator vo velkej firme je skor copy paste bez vlastneho nazoru, robi len to co mu povie este "mudrejsi" manazer :-),

ale hlavne ide o biznis a prachy pre nenazrancov, ktory takto udrzuju kolotoc "novy" hardware - "novy"software, stale v chode, takze klasika za vsetkym hladaj len prachy ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

su nejaky ghosipy a rumory o win12 v 2024
ked pride, hadam sa dostane na oblubenost win10 ked uz nie win7
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zajtra, zajtra, len nie dnes, vraví priekazne každý marketingový mág.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

treba ukoncit microsoft a stat musi povolit podnikatelom aby mohli pouzivat pri podnikani linux free os a bude klud
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Chod volit na referendum a potom aspon das sancu, ze rovnake stado volov ake obsadzuje teraz dolezite a riadiace posty (Remisova napr.), sa uz nebude znovu fixovat na 4 roky v buducnosti a bude sa dat zrusit hned ako sa ludia zotavia z povolebnej opice po obdrzani faktur za energie, alebo vypisov z uctu po nakupe v potrevinach, alebo precitnuti z funkcnosti slubovanych projektov...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Treba schvalit aby predkladatel zaplatil z stranickych penazi cast co sa zbytocne minie pri neuspesnom referende. To by nam zbytocnych referend ubudlo a navrhovalo by zodpovednejsie...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

git push zákon
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale treba od toho odstaviť Linusa...
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj tvoju zbytočnú existenciu ukončíme referendom!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skor treba schvalit, ze kto nepojde na referendum, tak bude musiet zaplatit ekvivalnetnu cast nakladov pre neho, lebo odsabotoval snahu a volu statu, pricom mal moznost svoj negativny postoj demokraticky vyjadrit hoci aj volbou "nie", pokial nesuhlasil.
Referendum je vzdy o otazke a volbe ANO, alebo NIE. Nezucastnenie sa na referende je stav "zdrzal sa", ktory by mal niest financne nasledky pre takeho cloveka, lebo vlastne je mu jedno aky bude vysledok a vedome tak znizuje svojou neucastou platnostne kvorum, cize priamo bojkotuje vynalozene usilie a vynalozene peniaze nas vsetkych.

Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Ale netreba a ani sa neschvali, zbytocne o takejto chujovine fantazirujes... To kolko ludi nejde na referendum je ukazovatel zbytocnosti takeho referenda a nepodstatnosti danej otazky, aby sa vyhlasovatelia mohli poucit, co ma zmysel sa pytat a co nie. Keby bola ucast povinna, neukazalo by sa to a boli by referenda mirnixdirnix. Ked mas potrebu rozhodovat kazdu chvilu o nepodstatnych veciach, mal si ist do vlady. Z mojho pohladu je toto zbytocna otazka a ano==nie, takze cas miniem zmysluplnejsie. Ale zaroven plati, ze sa na vysledok nebudem stazovat...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Toto referendum nie je o otazke, ktora je v nom, ale ci su slovaci uz dost zmagoreni a mozno im skakat po hlave este viac.

No ked su s tym spokojni a nic nerobia, ani na jedno zaprdene referendum nie su schopni ist, tak preco nie. Uzivaj si x-nasobne ucty za energie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uzivam, dik... Btw. po referende zlacneju energie? Tak dobre, nebude mi to vadit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked uz mame riesenie ze co je volic z nezakonnej gorily, je toto cista obstrukcia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

> stat musi povolit ...

?? Niekto im to zakázal?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nie, vyslovene to zakázané nebolo.. lenže v rámci vlastných nariadení, smerníc ministerstiev a samotných úradov boli čírou náhodou všade zverejňované informácie len proprietárnym spôsobom (doc, docx, xls...) a len pár rokov dozadu vyšiel zákon, ktorý prikázal zverejňovať takéto informácie aj v otvorených štandardoch, takže treba čítať s porozumením, nie len vypichovať slovíčka
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ja myslím, že tomu celkom rozumiem ;-) Tých !pár rokov" bude asi tak 8 lebo výnos Ministerstva financií o používaní otvorených formátov existuje od roku 2014. A myslím, že sa to aj dodržiava. Ak nie tak skôr na nižších úrovniach (obecné úrady a pod.)
Ja nehovorím, že je to všetko ružové a bez chyby. Ale tvrdiť, že používanie Linuxu stojí a padá na tom, že sa čaká až štát niečo dovolí - to je zavádzajúce.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veď môže ktokoľvek používať Linux zadarmo.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

dávam 100/100
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

A softvér vytváraný pre nejakú "free" edíciu Lunexu určite nikto zadarmo ani tvoriť a ani spravovať nebude! Načo zasa ísť do takejto šialeniny?!
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Aky je rozdiel ci soft tvoris na system a ale o b, ak oba poznas?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rovnako mi nie je celkom zrejmá príčina diskriminácie, ak je početnosť rozmaznaných nán medzi používateľmi jednotlivých systémov priekazne kohézna.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ide o podporu a propagáciu myzogínie. Sadzba je oženiť ho na doživotie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V prípade logického súčinu je to jasná nevina, nakoľko myzogínia podporu priekazne ani s rozšíreniami nepodporuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No veľký, ak na to b je minimum tvorcov aj správcov.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár