neprihlásený Štvrtok, 28. septembra 2023, dnes má meniny Václav
Vydaná nová verzia OS pre routery OpenWrt, na niektorých routeroch má vážny problém

Značky: OpenWrtWi-Firoutery

DSL.sk, 9.1.2023


Tvorcovia populárneho open source operačného systému pre routery OpenWrt aktuálne vydali novú minoritnú opravnú verziu 22.03.3 poslednej hlavnej verzie 22.03 tohto operačného systému.

Nová verzia podľa poznámok k vydaniu opravuje viacero chýb na viacerých zariadeniach a v niektorých zahrnutých softvéroch a zároveň opravuje viacero bezpečnostných zraniteľností v rozličných použitých softvéroch. Viaceré zahrnuté softvéry tiež boli samozrejme upgradované na nové verzie.

Pridaná bola aj podpora nových zariadení Ruckus ZoneFlex 7372, Ruckus ZoneFlex 7321, ZTE MF289F, TrendNet TEW-673GRU, Linksys EA4500 v3 a Wavlink WS-WN572HP3 4G.

S oznámením novej verzie ale tvorcovia upozornili aj na vážny problém v prípade zariadení s integrovaným switchom MV88E6176. S OpenWrt 22.03 sa switch podľa oznámenia správa ako hub a sieťové pakety posiela na všetky ethernetové porty, čo môže mať podľa konfigurácie okrem iného aj bezpečnostné dôsledky. Chyba v novej verzii 22.03.3 zatiaľ nie je opravená, namiesto toho tvorcovia prestali zatiaľ tieto zariadenia podporovať a verziu 22.03.3 pre ne nevydali.

Problém sa podľa nich nachádza iba v linuxovom jadre 5.10 a skoršia hlavná verzia OpenWrt 21.02 ani aktuálna vývojová verzia OpenWrt tento problém nemajú. Zariadeniami s týmto problémom sú Linksys WRT1200AC, WRT1900ACS, WRT1900AC v1, WRT1900AC v2, WRT3200ACM, WRT32X a WRT3200ACM, SolidRun ClearFog Pro a tiež známy český router Turris Omnia.

Vo vlastnom operačnom systéme Turris OS pre Turris Omnia postavenom na OpenWrt sa problém podľa dostupných informácií zrejme nenachádza. Problém sa síce nachádzal vo vývojovej verzii Turris OS 6.0, po prechode na jadro 5.15 ešte pred oficiálnym vydaním novej verzie Turris OS bol podľa diskusie vývojárov zrejme ale problém opravený.

Nová hlavná verzia OpenWrt 22.03 bola vydaná len v septembri minulého roka, neobsahuje veľa veľkých noviniek. Najväčšou novinkou je prechod z firewall3 na firewall4. Firewall4 používa na konfigurovanie firewallu v jadre nftables namiesto iptables, ktoré už štandardne nie sú zahrnuté. Pre doplnenie vlastných pravidiel je v konfigurácii potrebné súbor s vlastnými pravidlami označiť ako kompatibilný s firewall4.

Veľkou zmenou vo verzii 21.02 bol na viacerých platformách prechod z riešenia swconfig pre správu zabudovaných prepínačov na DSA, Distributed Switch Architecture. V novej verzii na DSA prešli všetky alebo niektoré zariadenia na ďalších troch platformách, bcm53xx, lantiq a sunxi.

Vo webovom rozhraní LuCI je v štandardnej téme podporovaný aj tmavý režim.

Na 32-bitových platformách bol prechodom na knižnicu musl 1.2 vyriešený problém roku 2038, keď typ time_t pre uchovávanie času už využíva 64 bitov a nie 32 bitov ako doteraz.

Pridaná oproti OpenWrt 21.02 bola podpora viac ako 180 nových zariadení a celkovo bolo pri vydaní podporovaných viac ako 1580 zariadení. Pribudli tiež dve nové platformy qoriq a bmips.

Aktualizované boli samozrejme rozličné zahrnuté softvéry a nová verzia je pre všetky platformy postavená na linuxovom jadre 5.10, predchádzajúca verzia používa jadro 5.4.

Na verziu 22.03 je podporovaný upgrade z verzie 21.02 ale nie z verzie 19.07, zároveň naďalej nie je podporovaný upgrade konfigurácie zo swconfig na DSA a v prípade routerov, ktorých sa zmena týka, je tak potrebné uskutočnenie čistej inštalácie novej verzie.

Inštalačné obrazy aktuálne vydanej novej verzie pre jednotlivé modely zariadení je možné sťahovať z downloads.openwrt.org. Minimálne pred inštaláciou na zaradenie ešte s pôvodným firmvérom je odporúčané prečítať si inštrukcie k danému zariadeniu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Prekvapivo predstavený Raspberry Pi 5, má vyšší výkon, novinky aj vyššiu cenu
Vydaný nový LMDE 6, Linux Mint postavený na Debiane
7-nm Intel Meteor Lake procesory nakoniec zrejme pre desktopy nebudú
Microsoft sprístupnil veľkú aktualizáciu Windows 11, pripravuje novú hlavnú verziu
Debian oslávil 30 rokov
Súd zrejme zakázal Netflixu používať H.265, porušuje patent
Kuriózna kauza v Česku, ministra žiadajú odvolať za používanie šifrovanej komunikácie
Google o pár mesiacov zruší jednoduchú webovú HTML verziu Gmailu
Samsung vyvinul pamäťový modul nového menšieho formátu LPCAMM
Google si natiahne ďalší optický kábel medzi USA a Európou


Diskusia:
                               
 

Napokon to mozu vyriesit salamunsky a nazvu to switching hub, ako kedysi spravilo 3com, ked doplnilo 100Mbit port na 10Mbit hub :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No nech sa stratégie, že chyba v novej verzii zatiaľ nie je opravená, namiesto toho tvorcovia prestali zatiaľ tieto zariadenia podporovať, drží Microsoft, je z neho časom priekazne Apple.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Môžete mi poradiť či tento
https://s.click.aliexpress.com/e/_DCITFfZ
sa oplatí ? Je tam možné aj OpenWrt a prakticky má všetko čo ďalšie ...
300mbps wireless wifi router wifi 4G USB modem VPN
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako tazitko na papiere dobre. ak to chces na serioznu pracu, budes picovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je jedno co kupis na Ali, vsetko pojde OK.. Podla ceny ale zavisi aj kvalita -)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár