neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
Bezpečnostné aktualizácie pre smartfóny v EÚ budú povinné až 5 rokov po ukončení predaja

Značky: smartfónybezpečnosť

DSL.sk, 5.9.2022


Európska únia navrhuje vyžadovať od výrobcov smartfónov poskytovať bezpečnostné aktualizácie až minimálne po dobu piatich rokov od ukončenia predaja daného modelu.

Takáto povinnosť sa nachádza v návrhu novej legislatívy, ktorej cieľom je výrobky spraviť trvácnejšími a udržateľnejšími.

Európska komisia ohlásila tzv. nový akčný plán pre obehové hospodárstvo, v rámci ktorého chce zmeniť prístup k výrobkom a produktom a spraviť ich trvácnejšími a udržateľnejšími namiesto súčasného prístupu s pomerne rýchlym zahadzovaním a kupovaním nových výrobkov, v roku 2020. Informácie o vyžadovaní piatich rokov bezpečnostných aktualizácií pre smartfóny sa objavili už v minulom roku, aktuálne bol zverejnený kompletný návrh novej legislatívy a spustené verejné pripomienkovanie.

Legislatíva rieši rozličné aspekty rozličných typov zariadení, má pravidlá pre softvér ale aj hardvérové komponenty zabezpečujúce okrem iného dlhú životnosť a opraviteľnosť.

V oblasti softvéru pre smartfóny okrem dlhého vydávania bezpečnostných aktualizácií vyžaduje aj ich rýchle vydávanie, keď musia byť vydané najneskôr do dvoch mesiacov po zverejnení bezpečnostnej opravy.

Legislatíva má aj pravidlá pre funkčné aktualizácie operačného systému, ktoré budú musieť byť vydávané po dobu troch rokov od ukončenia predaja smartfónu. Funkčné aktualizácie budú musieť byť vydané najneskôr do štyroch mesiacov od vydania aktualizácie operačného systému. Nie je ale jasné, či napríklad výrobcovia Android smartfónov budú musieť povinne ponúkať aj nové hlavné verzie Androidu alebo sa povinnosť má vzťahovať len na prípadné funkčné aktualizácie aktuálnej hlavnej verzie.

Bezpečnostné a funkčné aktualizácie budú musieť byť po dobu piatich respektíve troch rokov sprístupňované užívateľom bezplatne.

Legislatíva samozrejme musí byť ale ešte schválená a po schválení majú tieto pravidlá začať platiť 12 mesiacov po vstúpení novej legislatívy do platnosti.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky


Diskusia:
                               
 

Trochu neskoro ale predsa.

ja som sa cudoval, ze s tym uz skor neprisiel nejaky vyrobca za poplatok.
Ja by som si nemal problem platit predlzenu podporu.
Takto sa to premietne vsetkym do ceny smartfonu.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

ak by to bolo za poplatok, nemalo by to ten efekt, aby sa zbytočne nevyhadzoval dobrý hardvér, veľa ľudí by už rovno kúpila nový mobil a starý zahodila
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Myslis si, ze teraz to budu robit vyrobcovia zadarmo?
Nebudu, zaplatime to v cene telefonu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ak by to bolo za poplatok, nezaplatil by som ho a dobrý hardvér by som nevyhadzoval, ale používal by som ho naďalej
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cize Sony v EU konci?
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Prečo by hneď končilo? Bude naďalej predávať v Ázii a inde. Otázka je, či v EÚ bude vôbec dopyt. Elektrina bude drahá alebo nebude vôbec, plyn podobne...
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

A čo? Ľudia prestanú používať smartphony lebo elektrina je drahá? To určite nie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

xiaomi, motorola, lenovo, realme... ale neskutocne sa tesim tomuto navrhu! Jeden z tych rozumnejsich.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Tomuta sa hovori hospodarska spolupraca.

Je to diktat. Super stat Europa. Staty nemaju ziadnu suverenitu. Si v rukach ludi odstrihnutych od reality.

Mna tu hejtite za nazvem to pre vas socialisticke a komunisticke myslienky a sami tlieskate ich prichodu v podani Europskej unie. Bude to este horsie. Pockaj si 20 rokov.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Ako Briti hovoria, stekas na nespravny strom. V mnohych veciach je EU ako hovoris, ale zrovna toto je dobry napad.

Je to priekazne boj proti planovanemu zastaravaniu, po slovensky kurvitkam. Zakazu tie softverove, este by mohli aj tie hardverove. Cize to dava zakaznikovi vecsiu slobodu nechat si stary dobry produkt, a nebyt nuteny kupovat kazdu chvilu novy.

A samozrejme je to dobre aj pre zivotne prostredie, lebo elektronicky odpad je dost toxicky, a vyhadzovat kvantum perfektne funkcnych vyrobkov len preto ze vyrobca odmieta vydat bezpecnostny update je ukazkovy priklad externality, a hlavne je to kretenina na kvadrat.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ty mudrc. Ako tento potentovany zakon obmedzuje vyrobcov sw aby svoje apky neznarocnovali kazdou aktualizaciou. Telefon moze mat 5 rokov ale ti je na prd, ked nestiha.

Na tomto zakone nieje nic dobre a ani neriesi to, ze si niekto kazde dva roky kupuje novy model. Bezpecnostne aktualizacie :D.

Mal si ostat pri starej dobrej 486 tke a pri starej dobrej motorole. Obe tie zariadenia funguju dodnes. Aj PC s windows 98 funguje dodnes. Nejaky pentium 133mhz ti staci s vtedajsim sw. Nokia 3210 ti tiez funguje dodnes. Tak sup. Vrat sa k udrzatelnosti a nekupuj uz od dnes nic nove. Vsetci ludia, nech nerobia kazdy den, lebo sa minaju zdroje na ich honbe za farebnymi papierikmi a digitalnymi cislami.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ako obvykle trepes piate cez deviate. Spomalovanie telefonu updatom je na zalobu - vo viacerych krajinach to uz viedlo k pokute pre vyrobcu. Cize tu problem nie je - system funguje, aj ked pomaly.

Ak si niekto kupuje kazde 2 roky novy mobil z vlastnej vole, tak iste ze tento zakon to neriesi, a ani by nemal. Tento zakon riesi to ze vyrobcovia bezne _nutia_ zakaznikov ku kupe noveho vyrobku.

Novy PC ma zmysel kupovat, lebo je vykonnejsi, a ten vykon treba (narozdiel od mobilu). Ale u PC som tiez proti tomu aby napr. Microsoft umelo nutil ludi kupovat novy hardver, ked ten OS by v pohode dokazal fungovat na starsom. Je to zneuzitie monopolneho postavenia, a tiez by to EU mala riesit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V skanzene, kde sa na kurenie drevom budu kupovat co2 povolenky ziadne mobily nebude treba. Obyvatelstvo bude mat plne ruky prace aby nepomrelo, na nejake panske huncutstva nebude cas.

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

sony ma odjakziva od cias xperie neo z 2011 vzdy 2 velke aktualizacie operacneho systemu a bezpecnostne tiez....pri vlajkovych modeloch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Taky Samsung 3verzie androidu a 5 rokov bezpecnostnych
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len aby realizacia nebola, ze vyrobca odkaze na xda developers forum, ze vsak tam je popis, ako si to upgradnete na posledny lineage... :D
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

potom pride vyvojar csob aplikacii a zadeli "Lineage sa bežne v zariadeniach nepoužíva. Ak by ste vedeli tento Dangerous Props zo zariadenia odstrániť a nahradiť ho, problém by sa odstránil.", aby si mohol pouzivat tu ich hnilobnu token aplikaciu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lingea = malver
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

a nejaky podklad pre toto tvrdenie?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vsak mu kludne povedz naspat, ze csob appka sa tiez bezne nepouziva a ze vo svete je viac zariadeni s lineage, ako s ich appkou ;)

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čoskoro si pôjdem zrušiť všetky služby od ČSOB, pretože ani na mojom zariadení ich hnilobná appka nejde a inú možnosť autorizácie neponúkajú.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dobry sposob, ako odstavit konkurenciu mensich vyrobcov. Ktovie, kolko to Samsung stalo na lobingu. Ked bude mat samsung a xiaomi 95% trhu, nezabudnite kricat, ze trh zlyhal.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

bezpecnostne aktualizacie vydava viac menej google, respektive android tim.

to, ze samsung ma aktualizacie nad ramec je najma tym, ze v mobiloch ma 50% svojho bloatwaru, ktory musia udrziavat navyse k jadru operacneho systemu.

mali vyrobcovia uz teraz zvykli mavat dlhsiu podporu ako samsung a menej bloatwaru, lebo vsetko bolo stock android.

podobne to spravil asus vo svojich vyrobkoch, napriklad wifi routre bezia na openwrt a naposledy som pozeral, ze ten moj dostaval aj 6ty rok po kupe updaty. samozrejme len bezpecnostne, nie ASUS UI ktore bolo custom ale uz ho nepodporovali. ale asus to nestalo moc namahy, takze jadranka mohla v kancli tlacit cez wifi aj nadalej a dostavat kvety
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Blbost, ani Pixel a Android One (=vyrobcovia nemuseli ani prstom pohnut, vsetko urobil Google) nemaju tak dlhu podporu ako Samsung na S-kovych Galaxy. Nehovoriac o tom, ze odkedy sa zbavili TouchWizu a uviedli One UI, tak je to sviznejsie a estetickejsie ako stock Android.

No a ked chces fakt dlhodobe updaty na routri, ser na Asus a kup si Mikrotik.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale tu sa trh nejde menit. su to zmeny pre nase dobro.
ak nejaky maly vyrobca vyrobil a predava smejd bez podpory, tak nech ho radsej nepredava.

to je ako keby ste povedali, ze je zle keby EU zrazu pozadovala v kazdom aute spolahlivy motor, ktory musi fyzicky vydrzat aspon 5 rokov...
no, ak to vyradi smejdovych vyrobcov, tak len dobre.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No a prave poziadavky EU dokurvili motory v autach.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

no prave Xiaomi sa to dotkne vyrazne(ak sa to zavedie)
mam 9T Pro, ktory "vysiel" August 2019
posledna bezpecnostna aktualizacia? Jul 2021 - necele 2 roky od uvedenia

oficialna podpora ma vraj trvat 3 roky od vydania ale kedze Xiaomi poskytuje pre kazdy telefon len 2 velke update-y hlavnej vetvy OS, tak mam smolu, viac nedostanem

taketo nariadenie pre vyrobcov s radostou prijmem, pretoze po hardwerovej stranke je to stale skvele vybaveny fon a nemam nediny dovod ho menit
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A co taky LG Optimus L9, po HW stranke lepsi ako kopec lowend novych telefonov beziacich na Android Go verzii, ale pritom u LG to skoncilo na Android 4.4, takze aktualne to uz ma problem aj s novsimi webmi na HTTPS koli certifikatom, pripadne pouzitemu defaultnemu SSL a samozrejme kopec novymi appkami. Pritom to povodne nebol lowend telefon, preto mal stale dostatocne rezervy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to som zvedavy ako toto bude eu vynucovat na jednej strane a na druhej, vzhladom na dnesny pristup k vyvoju sw ako to budu firmy realizovat.Android je jeden nechutny zlepenec pre ktory je optimalizacia skarede slovo. A android ma aj problem s obrovskym rozptilom hw na ktorom bezi, hlavne vykonostnym. Ale zasa ak to okrese rozne "papierove" modely telefonov, kde samsung ale aj xiaomi s oblubov vyda to iste len to premenuje, tak to bude len dobre.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

mozno to konecne donuti vyrobcov nevyrabat 200 novych modelov kazdeho pol roka, ale vyrobia par modelov kazde dva roky, a trhu to len prospeje.
a este to vyrobcov viac donuti nezasahovat do androidu a vymyslat rozne featury priamo do OS, ktore su skor bloatware.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nedonuti.Lacne modely, kde naklady na takuto udrzbu sa nevratia sa proste nebudu do EU dovazat.Highend aky taky support ma uz teraz. Vyrobcovia do Androidu zasahovat budu lebo mozu a je to pre nich marketingovy tah. Aj ked tam popridavaju len blbosti a farbicky, brandnu nejaku "foto znacku" to uplne staci aby mohli sa prezentovat ze su lepsi ako konkurencia, a nestoji to tak vela ako realne vyvynut lepsi hw. Takze zasa na to doplatime len my.Mid range bude stat to co highend aby sa zaplatila podpora a highend pojde este viac hore.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

btw uplne by stacilo, ked uz EU chce nieco regulovat, aby donutila vyrobcov, v pripade ze uz nechcu dalej podporovat vybrany model, nech zrusia ten vyrdbany vendor lock in, aka uzamknuty boot loader. Ak by mal zakaznik si po uplynuti podpory od vyrobcu monznost si tam flashnut co chce, to by na zaciatok uplne stacilo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veru keby si tam clovek jednoducho mohol supnut nejaky ten linux miesto androidu, tiez by sa naslo zopar ludi, co by takto vyuzilo tu moznost zuzitkovat stary HW, hoci by mohol posluzit aj na iny ucel ako povodne.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Unlocknut bootloader ide asi vsade.

Len dokumentaciu HW alebo lepsie aj zdrojaky driverov nikto nedodava. S tym by to uz ako-tak islo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie nejde. Su niektore modely telefonov ktore to podporuju.Ale vecsina vyrobcov ho ma digitalne podpisany a pokial nedostanes kluc od vyrobcu tak tam nenahras nic ine lebo inak si ten telefon brickens. Pri niektorych vyrobcoch si to mozes zmenit ale prestanu fungovat niektore bezpecnostne funkcie (typicky samsung a ich konx, pripadne pri ostatnych OTA udpdaty). A niektory, napriklad Huawei ale aj Xiaomi pri vybranych modeloch, maju online sluzbu kde posles identifikator mobilu a oni ti casom poslu unlock kod.Ale kedze taky Huawei to dostava z lava z prava, tak vecsinou starsi telefon uz neodomknes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sak asi jediny samsung ma podporu na 4 alebo 5 rokov :D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Áno, ale počítajú to od uvedenia na trh, nie od ukončenia predaja, čo je veľký rozdiel.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako velky rozdiel to asi je, ked maju v ponuke doslova stovku modelov? Ja osobne budem spokojny, respektive uverim, ze tie telefoni skutocne podporuju, ked bude mat vyrobca tak do 10 modelov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dalsi kliniec do rakve...
EU sa takto pochovava sama.
Vyrobcovia sa na to vyprdnu.
Tych par predanych kusov na zdochynajucom kontinente nikoho nespasi

Radsej keby na celom svete znovu donutili vyrobcov dat lahko vymenitelnu bateriu vo vsetkom.

Ako bolo bezne za starych cias.

To by usetrilo tak 40-50% odpadu, mozno aj viac
Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

Tak nech sa na to vyprdnu. Vyrobcov, ktory rok vyprodukuju 20 modelov noveho elektronickeho odpadu rocne tu naozaj nepotrebujeme. Je to zle pre prostredie ako aj pre spotrebitela. Tento krok EU hodnotim jednoznacne pozitivne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Toto je podla mna spravna cesta/smer.
Vyemenitelna bateria by bola fajn ale toto je podla na vecsi problem.

Mam tu viacero smartfonov, kde je bateria este OK ale updaty nevideli uz par rokov.
Mam tu aj jeden LG, ktory ma este vymenitelnu bateriu a pred nedavnom som kupoval novu. Len ten android nevidel aktualizacie uz dost dlho.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Dobre, a este nejaka unifikacia baterii a ich vymenitelnost doma....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Až ? Len!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ked uz toto neprinuti Samsung zredukovat pocet modelov, tak uz nic. Snad uz iba vojna na Taiwane ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

zase len ďalšie povinnosti, uuuuj bistu šľak aby ho udrel
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ja by som ten zakon spravil este prisnejsi:
1. Bootloader musi byt odomknutelny a po vymene OS sa musi dat znovu zamknut. Vyrobca musi umoznit uzivatelovi aby si vymenil OS na zariadeni. (mozno by potom vznikol aj Android pre iPhone :-)
2. Predlzit povinnu zaruku na 3 roky. Zaruka na bateriu sa skracuje na 2 roky, ak je uzivatelsky lahko vymenitelna. Ak baterka nie je lahko nevymenitelna, tak na nu plati 3 rocna zaruka. (aby ich to motivovalo robit lahko vymenitelne baterie ako bolo kedysi normou)
3. Tie povinne bezpecnostne aplikacie by mali byt povinne pre vsetky zariadenia co su pripojene na internet (auta, sietove zariadenia (routre), smart zariadenia, atd.)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Plus prve co by som zaviedol, by bol povinny vykup a recyklacia starych zariadeni.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prečo by niekto niečo "musel"?? Je to ich vec a pre mňa za mňa nech je to zamknuté. Aspoň sa dá čo to zaručiť.
Špekulanti nech si bastlia doma - vyrábajú - svoje vlastné mobily.
Kde na takéto capiny niekto vôbec chodíte? Tak skoro už u vás ulievajú?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

oprava: 3. Tie povinne bezpecnostne aktualizacie by mali byt povinne pre vsetky zariadenia, co su pripojene na internet
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Poďme ešte ďalej. Keď už, tak poriadne. Telefóny bude vyrábať iba štát. O tom, čo budú obsahovať a dovoľovať, budú rozhodovať voliči.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hát, 5 rokov supportu po ukončení predaja je trochu pritiahnuté za vlasy.

Súhlasím s nasledujúcim:
- životný cyklus smartfónov min. 3 roky
- odnímateľný zadný kryt alebo možnosť vymeniť batériu na počkanie v servise (1x grátis po 2 rokoch používania zariadenia)
- interval výmeny zariadenia u operátora (v prípade paušálov) min. 3 roky
- zľava na paušál pri ponechaní si starého zariadenia na obdobie novej viazanosti
- umožniť zvoliť si medzi feature updatmi a security patches
- security patches min. na 5 rokov po uvedení na trh

Limitácia výmeny batérie užívateľom spôsobuje produkciu elektroodpadu.


Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Miesas viacero veci dokopy:

- zaruku, podporu a servisovatelnost zariadeni
- obchodnu politiku operatorov

Hlavne druhu vec mozes riesit aj sam: kup si zariadenie mimo operatora, od neho zober len sluzbu a potom si zariadenie obnovuj tak casto, ako uznas za vhodne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ved to je len dobre. Uz mi neskutocne lezie na nervy drancovanie prirodnych zdrojov kvoli uplne zbytocnym upgradom z telefonu na telefon, kde je rozdiel od stareho tak maximalne o 0,5% kvalitnejsia fotka na instagram, ktoru ajtak v zapati clovek znici filtrami. Ved uz 10 rokov su smartfony na takmer rovnakej urovni, keby to bolo racionalne mozne, kludne by som dodnes pouzival Xperia Z3 compact - keby boli povinne (alebo nejako vyriesene) updaty aby slo stale vsetko pouzivat (bankove aplikacie, atd). Takehoto longetivty natlaku by malo byt ovela viac, a nie len v sfere smartfonov.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Na starom LG som mal NFC, myslis, ze som ho niekedy mohol vyuzit na platbu? Nemohol a ani uz nebudem moct, lebo v case predaja to u nas banky a vlastne nikto nepodporoval (ale zato nukali NFC nalepky a platobne SIM) a teraz je uz zasa samotny OS nepodporovany, lebo je zastaraly.
Takze mobil predcil svoju dobu a len vdaka blbosti vyrobcu som ho musel vymenit za novsi model, popritom okrem fotaku s vacsim rozlisenim a vacsim rozmerom neponukol prakticky nic nove, iba novsi a podporovany OS.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Problem nie je so smartfonmi samotnymi, ale za 10 rokov velkost aplikacii 30x narastla, cize na tvojom 10 rocnom telefone by si uz dnes nic nespustil a do interneho uloziska by vosli sotva aktualizovane aplikacie nainstalovane po vybaleni.
O rychlosti tychto istych aplikacii na rovnakom zariadeni sa da rovnako diskutovat. Kvalita fotiek za 10 rokov isla neskutocne nahor a ich kvalita defacto pochovala segment kompaktov. Pozri si stare foto z takeho 10 rocneho Galaxy S2 a porovnaj s dnesnymi. Pozri si vykon SGS2 a porovnaj s dnesnou generaciou fotomobilov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a mozno problem je aj so smartfonmi samotnymi a aj s velskostou aplikacii....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Milujem pičusov, čo silou mocou potrebujú rozhodovať o životoch druhých.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Niet nad plánované hospodárstvo!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár