neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Ethereum prechádza na proof-of-stake, drasticky zníži spotrebu

Značky: kryptomeny

DSL.sk, 26.8.2022


Kryptomenová platforma Ethereum v septembri uskutoční veľmi významnú zmenu, keď prejde z mechanizmu konsenzu typu proof-of-work na mechanizmus typu proof-of-stake.

Oznámila to Ethereum Foundation stojaca za kryptomenou.

Zmena sa pripravovala dlhú dobu a bola viackrát posunutá. Po úspešných testoch v testovacích sieťach príde podľa oznámenia k zmene označovanej The Merge v dvoch krokoch, prvý sa uskutoční 6. septembra a druhý podľa aktuálneho výkonu ťaženia medzi 10. a 20. septembrom.

Pri mechanizme typu proof-of-work, aký používa aj najpopulárnejšia kryptomena Bitcoin, zabezpečuje funkčnosť blockchainu uskutočňovanie náročných výpočtov ťažiarmi. Ťažiari sú odmeňovaní novou vytváranou kryptomenou za vytváranie nových blokov, odmena jednotlivých ťažiarov približne zodpovedá ich zapojenému výpočtovému výkonu. Pri najväčších kryptomenách používajú ťažiari spolu veľké množstvo hardvéru s veľmi vysokým celkovým výkonom, Ethereum sa ťaží efektívne pomocou GPU procesorov v grafických kartách.

Pri mechanizme typu proof-of-stake užívatelia podieľajúci sa na vytváraní a overovaní nových blokov v blockchain vložia na tento účel kryptomenu a sú odmeňovaní podľa množstva vloženej kryptomeny a nie podľa výkonu. Po prechode na proof-of-stake tak príde u Ethereum k výraznému zníženiu spotreby, ilustračný obrázok harmonogramu zmeny v oznámení uvádza zníženie spotreby až o 99.95%.

Kryptomenová platforma Ethereum je výrazne mladšia ako Bitcoin, na rozdiel od Bitcoinu poskytuje oveľa bohatšie možnosti vo vykonávaní skriptov v blockchain a umožňuje implementovať aj rozličné komplexné nadstavby a aplikácie vo forme tzv. kontraktov.

Ethereum je dlhodobo druhou najväčšou kryptomenou za Bitcoinom z pohľadu celkovej trhovej hodnoty.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16


Diskusia:
                               
 

Tak logicky, že určité približovanie sa kryptomien ku fáze proof-of-concept sa priekazne pomaly už dalo očakávať.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Ešte nikdy som nemal inteligentnú diskusiu na tému kryptomeny
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ked sa nebude dat vytazit, bude sa s nou len obchodovat. nepadne po case koli tou na hubu?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ano je to zaujimave, kryptomenu ziskam iba tak, ze "iba" investujem tu istu kryptomenu - pripomina to klasicke investovanie fiat meny

avsak pokial ich nemam a teda nemam co investovat, aj fiat menu, tak aj kryptomenu musim najprv ziskat, kedze som na nule ... fiat menu podvodmi, kradnutim a v poslednom rade pracou, kryptomenu asi kupenim za fiat menu, pripadne hacknutim krypto burzy
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

V podstate sa s ETH stane to čo s stalo s fiat peniazmi. Bohatí budú bohatší a chudobní chudobnejší. Nehovoriac o tom že ide o tak komplexný prechod že je otázkou času kedy sa vyskytnú technické problémy napriek dlhoročným prípravám.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Nemusi to tak nutne byt. Mali kovaci budu kut v pooloch na spolocnej kovadline. A to kto ukuje tranzakciu nie je len o tom aku ma velku kovadlinu, ale je tam aj faktor nahody...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kováč kuje, mechy duje,
pracuje pri ohni.
A kováčka deti myje,
šaty pre ne šije.

Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ak je tam aj faktor nahody, tak sú tam určite aspoň dva, lebo faktor prekvapenia si to, že tam je jeden, inak ako ďalším faktorom náhody priekazne vysvetliť nedokáže.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

ano je to tak, presne trefna poznamka

proof of stake pri fiat menach vlastne funguje: peniaze kotia dalsie peniaze a to iste sa stane ethereu

vyhoda: ale to mnozstvo hardveru co sa uvolni ... konecne budu low-endove grafiky za stovku, mid-range za 3 stovky, high-end za 5-6 stoviek a snob-end do tisic
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Zbozne prianie, mozno na isty cas, (tiez by som bol rad keby sa ceny vratili spat) ale podla mna si najdu ine hovienko co sa bude opat vo velkom tazit na GPU.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je asi mozne, ale uz teraz zacina byt v bazaroch viac grafik za nizsiu cenu. A druha vec je v hre zvysovanie cien elektriny. Toto vsetko by minerov mohlo odradit. Ale principialne mi stacia nizke ceny do momentu kym spravim upgrade.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ze bohaty budu bohatsi nema nic spolocne s fiat peniazmi, je to fundamentalna vlastnost trhu. Mozes mat aj zlate mince, aj tak to bude platit.

Hadzanie viny na fiat peniaze je len vyhovorka, aby bezny ludia co tomu nerozumeju naleteli na premisu ze za to moze stat. 'Riesenie' ze stat by nemal zasahovat do trhu len dalej zvecsi tie rozdiely. A tak to ide dookola.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ETH je firma no relativne uspesna a technologicky nosic cize ano ma potencial este prezit dalej. BTC je nerastna surovina s jasne definovanym MAX supply ;). 16250 je minimum kam vie ist BTC vdaka fixed supply, enjoy.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Konecne mnozstvo minci v obehu je esencialne pre kryptomenu ako udrzatela hodnoty a toto ETH nesplna. Pri BTC je 21M vcelku domyselne navrhnute mnozstvo z hladiska odhadovaneho poctu ludi v populacii a cien za tovary a sluzby.
Kryptomeny teda rozohrali tournament kde posledny zostava a vieme kto to bude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale BTC neni ziaden konkurent ETH , je to uplne nieco ine a toto ETH manazment odhadol spravne. Je to sikovna firma ktora sa vie prizivt na revolucii ;) .... ale nie technologickej, najme monetarnej ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokial sa ETH nesnazi o udrzanie hodnoty, co je dnes aj do buducna jednou z najdolezitejsich veci pre fungovanie spolocnosti, tak potom sa naskyta otazka, preco sa vobec zaoberat a hovorit o ETH...Pri BTC okamzite vidno tu snahu tvorcov vytvorit nieco nesmierne potrebne. Co mam vidiet za ETH?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To co je vidiet v brusenych diamantoch... Nepotrebne blistave kamienky... Ale ludia ich chcu kupovat a predavat...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár