neprihlásený Utorok, 4. októbra 2022, dnes má meniny František
Helikoptéra na Marse po problémoch s energiou ešte stále neletela

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 19.8.2022


Dron Ingenuity Mars Helicopter, ktorý podľa posledných zverejnených informácií naposledy letel v prvej polovici júna a predtým v apríli, zrejme stále po problémoch s nedostatkom elektrickej energie neuskutočnil ďalší let.

Dron je ale evidentne naďalej funkčný, keď NASA zverejnila fotografie vytvorené dronom 20. júla aj uplynulú nedeľu 14. augusta.

NASA pri posledných informáciách o drone v prvej polovici júla pôvodne avizovala plán uskutočniť ďalší let na začiatku augusta.

Ako sme informovali v tomto článku, kvôli zimnému obdobiu na Marse a okrem iného viac prachu v atmosfére a tiež nižším nočným teplotám solárne panely Ingenuity už od mája vyrábali za deň menej elektrickej energie ako dron potrebuje za jeden deň okrem iného na zohrievanie komponentov počas chladných nocí. Najväčší deficit medzi množstvom vyrobenej a potrebnej elektrickej energie mal nastať niekedy v júli.

Dron sa od začiatku týchto problémov tak každú noc vybíjal, nedokázal vyhriať batérie a elektroniku a teplota elektroniky klesala každú noc až na okolitú teplotu približne -80 stupňov Celzia. Ako sme informovali v tomto článku, dronu sa následne pokazil senzor označený inklinometer. Ten pomocou dvoch akcelerometrov pred letom zisťoval presné otočenie dronu voči povrchu detekovaním smeru gravitácie.

NASA podľa skorších informácií predpokladala možné pokazenie tohto senzora a mala pripravené softvérové riešenie už pred pristátím misie na Marse. Na drone sa nachádzajú ďalšie akcelerometre v IMU, Inertial Measurement Unit, používané pri letoch a NASA tak merania pokazeného senzora nahradila meraniami z týchto akcelerometrov. Keďže sú určené ale na iný účel, tieto dáta budú menej presné.

Zmena vyžadovala relatívne malý zásah, keď podľa popisu nahrádza dátové pakety z chybného senzora za pakety vytvorené z dát z IMU senzora a zmeny v navigačnom softvéri neboli potrebné.

Posledný štandardný let pred problémami s nedostatkom elektrickej energie absolvoval dron 29. apríla. Následne 11. júna NASA dron po vyriešení problému s inklinometrom kratším letom presunula do lepšej pozície voči vozidlu Perseverance, kde bola lepšia bezdrôtová komunikácia s vozidlom.

Podľa júlového oznámenia množstvo prachu v atmosfére malo ustúpiť neskôr v júli a NASA niekoľko týždňov plánovala nechať, aby sa postupne zvyšovala úroveň nabitia batérií. Ďalší let sa mal v závislosti na počasí uskutočniť na začiatku augusta, ďalšie informácie o plánoch s Ingenuity NASA zatiaľ nezverejnila.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nobelova cena za fyziku udelená za položenie základov umožňujúcich kvantovú informatiku
Automobilky na Slovensku opäť odstavili výrobu kvôli nedostatku čipov
Linuxové jadro sa začne programovať v Ruste už od ďalšej verzie 6.1
V slovenskom DVB-T nahradený kanál v H.265 za kanál v staršom MPEG-4
Budovy slovenských ministerstiev sa budú vykurovať na nižšiu teplotu
Tesla dosiahla rekord v počte vyrobených aj dodaných vozidiel
Vydaný Linux 6.0
USA začnú vyžadovať zničenie satelitov do 5 rokov
NASA sa pokúsi so SLS odštartovať až v novembri
Nové 5-nm procesory AMD Ryzen 7000 v predaji


Diskusia:
                               
 

a kde su tie foto ????
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

predsa tu, tu a tu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Na vozítku malo byť nainštalované malé horské slnko, ktoré by ožarovalo panely na helikoptére.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Kamo, tak ty si sa dnes dobre opustil.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Prečo myslíš? Veď to celkom dobre vymyslel. Horské slnko budú predsa poháňať hory.
Odpovedať Hodnotiť:
 

stacil by stary osvedceny presivak a hrube stavbarske rukavice
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veľmi dobre si uvedomujem závažnosť situácie i že sa od nás očakáva vyriešenie tohto incidentu, lenže mne už z feasibility study a SWOT i PESTLE analýzy vychádza, že je výhodnejšie postaviť helikoptéru, ktorá po problémoch lieta, takže to mám evidentne plné chýb a som priekazne v koncoch.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

priekazne si v koncoch uz od zaciatku
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár