neprihlásený Utorok, 12. novembra 2024, dnes má meniny Svätopluk
Facebook je za zrušenie skokových sekúnd spôsobujúcich IT problémy

Značky: zaujímavostiFacebook

DSL.sk, 26.7.2022


Spoločnosť Meta, pôvodne Facebook, je za zrušenie mechanizmu skokových sekúnd, ktoré opakovane spôsobili vážne IT problémy.

Spoločnosť to avizuje v tomto článku.

Skokové sekundy sa pridávajú, prípadne potenciálne odoberajú, na kompenzáciu vznikajúceho rozdielu medzi časom meraným človekom a skutočnou fázou dňa vychádzajúcou z otočenia Zeme k Slnku. Jedno otočenie Zeme okolo jej osi je v súčasnosti totiž o niečo dlhšie ako 24 hodín vychádzajúcich z presnej fyzikálnej definície sekundy, zároveň je nerovnomerne ovplyvňované krátkodobejšími vplyvmi. Keď tak rozdiel medzi týmito časmi prekročí 0.9 sekundy, čas počítaný človekom sa na sekundu buď na konci decembra alebo júna pozastaví. Doteraz sa skokové sekundy len pridávali, celkovo 27-krát, naposledy na konci decembra 2016.

V IT sú skokové sekundy potenciálnym problémom, keďže sa aplikujú zriedkavo, počítanie času v IT nie je kompatibilné s konceptom skokových sekúnd a ich aplikácia znamená neštandardný zásah do počítania času.

Keďže skokové sekundy nie sú dopredu určené a rozhoduje sa o nich až niekoľko mesiacov pred aplikovaním, počítače sa o nich dozvedajú najmä cez informáciu cez protokoly na sieťovú synchronizáciu presného času ako NTP.

Najväčší doterajší incident so skokovými sekundami sa týkal operačného systému Linux majúceho silné postavenie na serveroch, ktorého jadro už dlhšie obsahuje podporu pre aplikovanie skokovej sekundy. V roku 2012 aplikovanie skokovej sekundy ale spôsobilo v linuxovom jadre vážne problémy, keď kvôli chybe kvôli tomu všetky časovače kratšie ako sekunda využívané jednotlivými softvérmi na čakanie na udalosti končili okamžite. Následne prišlo k nadmernému vyťaženiu CPU a preťaženiu a nedostupnosti serverov, pričom do odstránenia problému malo po nezanedbateľný čas problém okrem iného viacero internetových služieb.

Pri dvoch ďalších pridaniach skokových sekúnd v 2015 a 2016 čoraz viac IT spoločností a systémov volilo iný bezpečnejší prístup, keď skokovú sekundu nepridali naraz ale postupne buď cez servery pre synchronizáciu času alebo pomocou lokálnych softvérov upravovali a spomaľovali čas typicky mnoho hodín pred a po polnoci. Maximálna nepresnosť meraného času pri tom dosahuje 0.5 sekundy.

Meta podľa popisu skokovú sekundu implementuje postupným spomalením času po dobu 17 hodín po polnoci.

Podľa Meta skokové sekundy predstavujú pre IT ale naďalej veľa rizík a kvôli rastúcej potrebe presného času vo všetkých odvetviach spôsobujú viac škody ako úžitku. Úžitok skokové sekundy prinášajú podľa oznámenia najmä pre vedcov a astronómov, ktorí by inak museli upravovať zariadenia a softvér synchronizované s UTC časom pre astronomické pozorovania.

Meta preto podporuje zrušenie ďalších skokových sekúnd, pričom čas bez ďalších skokových sekúnd bude podľa spoločnosti dostatočne presný po ďalšie tisícročie. Po výrazných IT problémoch žiada zrušenie skokových sekúnd aj viacero krajín a požiadavka sa prejednávala na pôde Medzinárodnej telekomunikačnej únie ITU. Na konferencii WRC-15 sa tento návrh ale neschválil, téma vyžadovala ďalšiu analýzu a opäť by sa o nej malo rozhodovať budúci rok na konferencii WRC-23.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Tesco mobile má novú predplatenú kartu
Výrobca hračiek dal omylom na krabicu bábik odkaz na porno stránku
Apple zrejme pridala novú ochranu iPhonov, automatický reštart po dlhšej neaktivite
SpaceX navrhuje pre NASA okolo Marsu vybudovať Marslink, obdobu Starlinku
Starými eID sa bude dať podpisovať ďalší rok
AMD výrazne zvýšila podiel v CPU pre desktopy
V niektorých D-Link NAS-och zraniteľnosť, výrobca ich odporúča prestať používať
Druhá séria Star Wars seriálu Andor začne v apríli
Nová verzia Steamu už nefunguje na Windows 7 až 8.1
Šurany nakoniec schválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň


Diskusia:
                               
 

no je to problém, keďže mnoho softvérov ukladá lokálny alebo globálny čas vo formáte času a dátumu, namiesto timestampu, ktorý ráta počet sekúnd od 1.1.1970. Ak by všetci používali výhradne timestamp, takýto problém by nebol.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Keď už nám to nevychádza, nech nám to nevychádza priekazne aspoň presne.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

A budeš to tvrdiť aj 19.1.2038? Predpokladám, že v tom čase ešte veľa vecí bude bežať na 32 bitoch...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nebude, pretoze toto je vysledok, ked si kuchar/casnik urobi cez vikend 10 dolarovy kurz na Udemy "zaciname programovat". A tyzden na to uz robia pre korporat bez premyslania. To su potom tie vase hovadiny, neviete nakodovat ani kalkulacku.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ak budes pouzivat "vyhradne timestamp", tak vela stastia pri pisani akejkolvek aplikacie kde sa pracuje s buducimi casmi (napr. kalendar, budik, cestovne poriadky).
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Je pravda, ani ja nepreferujem timestamp, ale tak nech nakodia akekolvek aplikacie kde sa namiesto buducich casov budu pouzivat casy minule, a maju problem priekazne vyrieseny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skokove sekundy su s prepacenim blbina na entu, ktora nema vplyv na system. Pri posielani platieb alebo emailov je uplne jedno ci sa to poslal na sekundu presne alebo plus minus par sekund hore dole. Toto si do systemu da len trtko alebo masochista.
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

Podla tvojej logiky by ti aj vyplata mohla chodit plus minus par mesiacov hore dole.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Sam tomu nechapes ty mesiace hore dole.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

kuratenko karpave, ked servis (uctovny, bankovy, pristupovy ... taky onaky hentaky) uzaviera requesty 10:00:00,0000 UTC a tvoj request pride na rad 10:00:00,7691, tak si proste prisiel neskoro ... uz chapadla? sa spamataj, v IT svete zalezi na mikrosekundach

tu xichtokniha navrhuje to, aby sa ludstvo uplne vysralo na priestupne sekundy a existovalo bez nich, nikde nikdy sa nic neposuvalo
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Medzinárodná telekomunikačná únia ITU by mala teraz odvrátiť úder a navrhnúť zrušenie Mety.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Ukončiť utrpenie niekoho, kto ma kritizuje kvôli vlastným problémom, je ale podľa mňa priekazne nefér.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

a o 1000 rokov budu vtedy zijuce jedince s vdakou spominat na spolocnost meta, vdaka ktorej budu skokovo posuvat cas tak aby neobedovali o polnoci :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som za zrušenie Facebooku.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Tak si ho zrus :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

unfriend facebook now!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hádam raz, keď dokončíme hádzanie bômb dáme do poriadku aj kalendár.

Každý mesiac má iný počet dní, jeden mesiac sa volá podľa cisára druhý podľa poradia, siedmy mesiac je deviaty, desiaty dvanásty.. občas sa pridá sekunda, občas deň, občas uberie 13 dní, o posúvaní letného času ani nehovoriac..

božská komédia.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Chlapce, o akej normalizacii hovoris? Pozri sa v akej zijeme dobe. Cernoch alebo aziat ma vacsie prava nez ktololvek iny, LGBTI svojimi chapadlami totalne nakazila korporacie. Uz sa nepromotuju ludia podla schopnosti, alebo podla toho ci su homo alebo maju inu farbu ako bielu. Zdravy rozum nahradila prehnana korektnost takze necakaj zazraky.

Co cakat od spolocnosti, ktora stoji pred plastomatmi ako tlci a pritom sa dovezu autom a doma si objednaju 20 veci z AliExpresu. A myslia si, ze ked vratili flasu od Budisky, tak su brutal eko.

Toto je zaciatok konca normalnej spolocnosti, nastupuje cirkus.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

kamo tebe to dobre kuruje. v dobrom!
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

"Kúruje" liberálom, keď nasilu pretláčajú takéto choré myšlienky.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Aké choré myšlienky ?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ak si liberál, vieš čomu veríš. Akurát nechápeš, že je to propaganda. Ak nie si liberál, je len dobre že ťa tie sprostosti obišli, aj keď tomu neverím, tým pádom si liberál a trol. Na tvoju provokáciu neskočím.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

pan poslanec Mizik, ste to vy? takze predsa len viete pouzivat pocitac?
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Vam katolibancom priekazne neda spavat ze niekto spava s kym by podla nazorov pastierov koz z doby bronzovej nemal. Netusim ako sa tento syndrom este stale nedostal do prirucky psychiatrickych chorob ...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ľaľa, libtard! a dokonca dvaja za sebou, kde mám guľovnicu!
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

no len hľadaj a vlož si hlaveň do úst. Samozrejme sprav aj návod pre ostatné fašistické ouce
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

no len hľadaj a vlož si hlaveň do úst. Samozrejme sprav aj návod pre ostatné fašistické ouce
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Čas sú peniaze a keby všetci merali odjakživa touto mierou, nebolo by okolo toho toľko cirkusu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Takze cas budeme odjakziva merat v eurach, alebo priekazne v dolaroch? Alebo nebodaj v rubloch?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vygooglite si "Proposal 13 month year" - vsetky mesiace by mali rovnaky pocet dni 28, jeden zvysny den by bol sviatok, resp 2 dni pri prestupnom roku....

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ja navrhujem 10 mesiacov po 36 dňoch a zvyšných 5(6) by bol sviatok.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Jediný pevný bod v systéme je 7 dňový cyklus týždňa, ktorý je overený, zabehaný a funguje. Preto by stálo za uváženie tých 13 mesiacov po 28 dní (každý mesiac 4 týždne). Spolu 364 dní v systéme. A s tým 1.24219 dňom čo sa nehodí, sa už dá vysporiadať podobne ako sa to už robí teraz - ja by som navrhol priestupnými rokmi na konci každého roka (Silvester by bol naviac k poslednému mesiacu + každé 4 roky by bol dvojdňový).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nieco take uz priekazne skusali pocas velkej Francuzkej revolucie. Skoda ze narozdiel od metrickej sustavy to nezostalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takisto mesiac obehne Zem za 28 dní. Čiže za ten jeden mesiac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby všetci merali poctivo a poriadne, použil by sa hneď od počiatku absolútny začiatok a ako diel Planckov cas. A nedochádzalo by k trápnym scénam typu y2k alebo y2k38. A už len stačí určiť etalónové miesto, kde by sa takto čas vysokopresne meral.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Poctivosť, poriadnosť či presnosť bez zrušenia inštitútu vyššieho dobra/moci priekazne bez náhrady nedáva zmysel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akurát že žiadny absolútny čas neexistuje.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jasne je ziadny absolutny cas nejestvuje. Jedine relativny, priekazny a diagonalny. Ja navrhnujem drzat sa jedine priekazneho casu. Ten je najpresnejsi, a bod stanoveny planckov bod by mal byt v tesedikove na futbalovom ihrisku, lebo tam by to malo byt najpresnejsie, nakolko aj belasi sa tam chystaju na hody.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže Facebook (Meta) nám chce po ukradnutí súkromia kradnúť ešte aj čas? Z toho vyplýva, že ak zakážeme Facebook, budeme mať viac času.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Sa tu onanuju nad skokovymi sekundami, ale ze uz roky neplati presne definovana dlzka (pocet taktov) jednotlivej instrukcie a ze casovace si tiez ziju svojim zivotom, to nikoho netrapi.
Ak chces ultraoptimalizovat, tak aby si sa modlil, ze ci budu casovace fungovat podla ocakavani, atd...

Nedavno som sa dlhsiu dobu trapil, ze denny rozdiel v radovo minutach vznikal len vdaka blbemu casovaniu pri najnovsom 2-procesorovom serveri so zapnutou power optimalizaciu CPU.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

ja som za zrusenie FB. tieto jeho vymysly kazdeho iba otravuju.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Allaah ~~ Ellohim! !!?

(*"Bohovee" - Erich v.Daeniken)


btw.proc nie su, uz davno, nejake pc-hry a filmy, tv-seerie aj podla knih a tvorby Clivea Barkera? !!??

(napr.slavnaa Imajica I., Imagika 2, Abarat,
Vecnee Zatracenii,
Velkee a Tajnee Show,
apod.atd..

btw.nvm nikde zohnat Abarat - nikde sa neda najst astiahnut, v any formaate.. :( :/( )

Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

..a najma ~ pre Boha je sekunda jako tisiic let, jako kvadrilion let, rok jako milion let,

~ a zaroven cely rok, stoleti, cele milenium ~ jen jako pouhaa sekunda, max.minuta!


eh, taky 1 napad maly, 1 male zelanie ~ kdyby tak D.Lynch, ten slavny reziser, filmmaker, a Clive barker neco napsali a natocili spolu!

to by bola ozaj fantasy ~ galaxy divocina, ozaj pravee 80 ~ 90te roky! !
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Zase s tymto ma problem iba linux. Vyhodte to.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Kedysi som mal za to, ze kratke casy sa robili inkrementalnym citacom a za tym irq. Hodiny boli nezavisle. Snad niekto neurobil jeden jediny citac na ktory zavesil vsetko. Vie niekto preco posun hodin sposobil koniec vsetkych rozbehnutych citacov? Alebo som poledny hw kral na tomto slovenskom trhu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

citacov, necitacov, pocitacov. na zakladnej doske mas RTC, tie su nezavisle, navyse maju este svoju baterku. + mas ku tomu systemovy cas, ten je tiez, nezavisly, navyse sa synchronizuje s internetom cez NTP.

facebook zasa vymysla absolutne nezmysly.
jak vzdy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zase uznajme FB, že pri ich infraštruktúre a takejto - aj keď drobnej zmene, sa môže všeličo potentóčkovať ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neuznavam. Na to je NTP.
Ak sa im daco roztieklo, lebo to nejaky buran zlepil po svojom v PeHaPe, lebo NIH syndrom jak svina, tak potom haaaa-haaaa, tak im treba. Zvysok ludi ma na to kniznice a datumovej aritmetiky sa zasadne nechyta.

A hlavne Facebooku neuznavam nic, ziadne vyhororky a manipulacie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa toho, čo si dosadím za hw ;)) , dajme tomu, že si, ale SK je špecifický trh ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Radsej prvy v tracii ako druhy v rime.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár