neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Intel predstavil prototyp 80-jadrového procesora

Spoločnosť Intel včera na konferencii Intel Developer Forum poodhalila plány na najbližšie obdobie v podobe pripravovaných procesorov vrátane štvorjadrových desktopových procesorov, pripravované nové architektúry na niekoľko najbližších rokov a predstavila technológiu a prototyp procesora s 80 jadrami s výpočtovým výkonom teraflop, s priepustnosťou pamätí terabyte za sekundu a technológiu pre komunikáciu čipov rýchlosťou terabit za sekundu.

DSL.sk, 27.9.2006


Spoločnosť Intel predstavila v utorok na konferencii Intel Developer Forum nové procesory, ktoré uvedie v najbližších mesiacoch, ale tiež plány a technológie pre niekoľko najbližších rokov.

Štyri jadrá pre desktop

Spoločnosť potvrdila uvedenie prvého štvorjadrového desktopového procesora v novembri tohto roka.

Procesor doteraz známy pod kódovým označením Kentsfield bude uvedený v novembri pod označením Core 2 Extreme QX6700, bude taktovaný na 2.66 GHz a jeho maximálna udávaná spotreba bude 130 W. Kentsfield využíva dve dvojjadrové spojené Core 2 Duo Conroe jadrá, každé s vlastnou L2 cache.

Výkon procesora bude o 70% vyšší ako výkon súčasného výkonostného lídra Core 2 Extreme X6800. Výkon procesora bol demonštrovaný v podobe film-like real-time generovaného prostredia na ukážke z hry Alan Wake od Remedy Entertainment, autora Max Payne.

Alan Wake je jednou z nových hier programovanou pre PC s viacerými jadrami, využíva tri základné súčasne vykonávané thready. V hlavnom sa realizuje základná logika hry, v ďalšom sa simulujú fyzikálne vlastnosti objektov a prostredí a tretí pripravuje dáta pre grafickú kartu. Hra samotná tak naplno dokáže využiť aj štvorjadrový procesor.

V prvom štvrťroku 2007 Intel zároveň uvedie nižšie taktovaný štvorjadrový Kentsfield určený pre desktopový mainstream, produkt bude niesť označenie Core 2 Quad a bude mať maximálnu udávanú spotrebu 105 W.

Core 2 Duo procesor je podľa Intelu zatiaľ jedným z najúspešnejších procesorov v histórii, za dva mesiace od jeho uvedenia na konci júla sa predalo 5 miliónov kusov.

Nové serverové Xeony

V novembri Intel uvedenie nové štvorjadrové Xeon 5300 procesory doteraz známe pod kódovým označením Clovertown. Tieto budú oproti Xeonom 5100 založeným na rovnakej mikroarchitektúre jadra Core ako Conroe a Merom procesory výkonnejšie o 50%, maximálna spotreba sa zvýši u 65 W modeloch na 80 W a u 80 W na 120 W.

Na začiatku roka 2007 uvedie Intel 50 W štvorjadrové Clovertown procesory, v prvom polroku 2007 lacnejšie štvorjadrové procesory pre jednoprocesorové servery a pracovné stanice. Xeon procesory už v súčasnosti používa vo svojich desktopových PC Mac Pro napríklad Apple.

45 nm v 2008, 32 nm v 2010

Ako Intel informoval skôr tento rok, novú mikroarchitektúru jadra plánuje uvádzať namiesto doterajších približne štyroch rokov každé dva roky.

V roku 2008 tak príde namiesto súčasnej mikroarchitektúry Core nová známa v súčasnosti pod kódovým označením Nehalem, používaná bude v 45 nm procesoroch. Intel už v súčasnosti vyrába v jedinej 45 nm fabrike na svete D1D testovacie vzorky 45 nm procesorov, prvé 45 nm procesory uvedie v roku 2007.

V roku 2010 prejde Intel na novú mikroarchitektúru jadra Gesher, používaný by mal byť už 32 nm výrobný proces.

Do roku 2010 by sa mal zvýšiť výkon procesorov Intelu na jeden Watt o viac ako 300%.

80 jadier a teraflop výkonu

Intel zároveň predstavil prototyp procesora s 80 jadrami o rozmeroch iba 22 mm x 13.75 mm s výkonom viac ako teraflop.

Predstavený prototyp pracujúci na frekvencii 3.1 GHz je podľa Intelu prvým teraflopovým programovateľných procesorom, jadrá má usporiadané v mriežke 8 x 10. Nejedná sa ale o plnohodnotný x86 procesor, prototyp má zjednodušenú architektúru, podobne ako Cell je optimalizovaný pre výpočty v pohyblivej rádovej čiarke.

Uvedenie teraflopových procesorov na trh Intel očakáva podľa CEO Paula Otelliniho najneskôr do 5 rokov.

Pre dosiahnutie potrebnej priepustnosti pamätí je každé jadro priamo fyzicky pripojené k pamätovému čipu. Celkovo je priamo s procesorom u prototypu spojených 20 MB SRAM pamäte, s ktorou procesor komunikuje rýchlosťou vyššou ako terabyte za sekundu.

Aby procesory takýchto rýchlostí neboli brzdené I/O operáciami, Intel zároveň vyvíja technológiu pre rýchlu komunikáciu čipov v podobe integrovania optického lasera priamo na čip.

Intel a Univerzita v Santa Barbare oznámili minulý týždeň vytvorenie funkčného prototypu vyrobiteľného súčasnými výrobnými technológiami, ako sme informovali v tomto článku. Intel v utorok prezentoval funkčný prototyp tejto technológie.

Technológia tzv. hybridného lasera umožní komunikovať po jednom optickom vlákne čipom a komponentom v PC rýchlosťou až terabit za sekundu, keď jedným vláknom budú prenášané dáta na niekoľkých desiatkach rozličných vlnových dĺžok svetla súčasne. Výrobné náklady na takúto technológiu integrovanú priamo v čipoch budú pritom prakticky rovnaké ako pri výrobe bežných čipov.


      Zdieľaj na Twitteri


Koľko stál Váš súčasný procesor v čase jeho kúpy? (hlasov: 695)

Do 1 500 Sk      4%
Do 3 000 Sk      16%
Do 5 000 Sk      25%
Do 7 000 Sk      17%
Do 10 000 Sk      11%
Do 15 000 Sk      9%
Viac ako 15 000 Sk      6%
Neviem, bol dodaný s PC/notebookom      10%


Najnovšie články:

České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke


Diskusia:
                               
 

Výkon procesora bude o 70% vyšší.. :) v tom deme mozno, realne nie, netreba balamutit citatelov a radsej im dat odkaz na realne testy: http://www.tomshardware.com/2006/09/10/four_cores_on_the_rampage/page8.html
Ano, quad core bude rychlejsie, ked na to budu aplikacie. Nie, pre bezneho uzivatela este niesu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

odkaz na testy tu uz tusim bol, staci pohladat

asi nie si moc scitany, je samozrejme ze vzdy sa uvadza zvysenie maximalneho vykonu, co predpoklada aplikacie, ktore to dokazu vyuzit. ked si pustis tetris na conroe a na 386, tiez by si mohol tvrdit, ze neprislo k ziadnemu narastu vykonu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco by nemal byt scitany ?? lebo necita dsl.sk ??
Odpovedať Hodnotiť:
 

dsl.sk citam, dokonca vzdy nim zacinam. Vraj niesom scitany, lebo "predpoklada aplikacie, ktore to dokazu vyuzit" Jasne som napisal citujem: "quad core bude rychlejsie, ked na to budu aplikacie" Treba si precitat clanky http://www.zive.cz/h/Uzivatel/AR.asp?ARI=131174 a http://www.zive.cz/h/Uzivatel/AR.asp?ARI=131175. Nie so vsetkym tam s autorom suhlasim, ale poukazal na hlavny fakt, asice v 1 aplikacii dnes dualcore (a uz vobec nie quadcore) zrychlenie neprinasa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tie clanky som cital, ten cech je dost mimo.

samozrejme ze jedna aplikacia nepojde rychlejsie, ak je jednothreadova. ako by mohla? to vie snad kazdy tupec, o tom nie je potrebne pisat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

cele zive.cz je mimo navyše klesa na kvalite
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj ty zo svojimi prispevkami klesas na kvalite
Odpovedať Hodnotiť:
 

vsetci klesame na kvalite, musime si uvedomit nase postavenie vo svete, ulohu nas v zivote a vykonavat ju v sulade so vsetkymi etickymi a moralnymi zasadami aby sme sa raz zobudili a zistili, ze svet je aspon kusik lepsi ako ked sme isli spat
Odpovedať Hodnotiť:
 

Momentalne mi na ntb bezi 44 procesov a 459 threadov. Myslim, ze ani nemusim menit aplikacie aby som si uzil 4 jadra. Zijes v DOSe ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne na desktope 92 procesov a 815 threadov
Odpovedať Hodnotiť:
 

uzil by si si tak akurat macaci prd, kedze tych tvojich 44 procesov s 460 threadmi ti vyuziva single core procesor na 5%
Odpovedať Hodnotiť:
 

a to vies ako prosim ta co tam ma pustene?

ja mam bezne pustenu vkuse IPTV, ked mam v browseri otvorenych len tak desiatku stranok, kde su tupe flash reklamy, zerie to nezanedbatelne (flash potrebujem, takze deaktivacia neprichadza do uvahy), torrent klienta ktory v podstate dost casto pocita md5 sumy vela dat, zasadne sa ku vsetkemu a na vsetko pripajam cez SSL, casto si IPTV mutnem a pustim si video, mam vo vmware pusteny len na uzivatelske ucely linux a ked si dam popri tom zipovat alebo rozzipovat nieco, chcem aby to slapalo a nemusel som ist na kavu a aby bol system responsive.

a to vsetko ako bezny uzivatel.

kedze navyse este vyvijam, mam tam pusteny apache, eclipse, tomcat, db, vmware s dalsimi dvomi VM a dalsie veci, ktore tu pisat nebudem, hned by som uvazoval nad tym 80 jadrovym.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to kde si zistim kolko threadov mi bezi ?
Spravca uloh:
Procesy 37
Podprocesy - toto ? 386
Odpovedať Hodnotiť:
 

čav kkt, zistis to tak ze:
1) chod do spravca uloh
2) Prejdi na založku Procesy
3) V hlôavnom menu klikni na položku zobraziť a tam vyber možnosť "Vybrat stĺpce"
4) Dalej už len pozaškrtaj udaje ktore chces zobrazovat v spravcovi uloh je ich tam asi 25
5) OK a máš to
Odpovedať Hodnotiť:
 

V správcovi úloh daj výkon a dole vľavo máš

Vlákna(thready) ....
Procesy ...

Neviem, ja som to tam mal aj bez toho, aby som musel vyberať stĺpce.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj ja si taky prosim... :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Osobne beriem plany Intelu z rezervou. Ale ak sa im podarí do roku 2010 by sa mal zvýšiť výkon procesorov Intelu na jeden Watt o viac ako 300% tak to bude úžastné. Načo tie preteky za megahertzami ked tu máme iné možnosti, sice ťažšie pre výrobcu ale o to krajšie pre spotrebiteľa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

... tu máme iné možnosti...

Povedz viac o nich,nám nevedomým...
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslel som tym najma to čo som zdoraznil , a teda lepšie využitie každého dodaného wattu, a s tym spojený väčší výstupný výkon za jeden takt a pod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som ta pochopil, podla mna xyz to pochopil opacne, ako si to napisal a teda s tebou suhlasi. aspon taky mam z toho pocit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

megahertze už nie su nosičom výkonu, vezmi si Core 2 Duo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som jednoznacne privital ten 80 jadrovy procak, pre mna to bude akurat, ale nezaskodil by ani viac jadier :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pockajme si na AMD:) Ja mam 10 rokov proc. Amd a bohato mi staci a raz som mal celerona a bieda...stare intely ako Pentium 2 boli svele...neskor to nemalo uroven a ta ich politika cien ties nie....ha vyuzivam procesor ked max zatazim pc na 10% naco mi je taky vykon???? Hram hry a netreba, otvorim si 100 okien a pohoda, jo keby chcem generovat hesla ako haker tak by mi to bodlo:) zeby som zacal pocitat nuklearnu matematiku? Vykon ktori mam na AMD 64 3500+ mi postaci aj na tu gatesovu pok... vistu co ju nevie dokoncit a nebyt AMD a konkurencie k Intelu stale tu mame Pantia 3, pretoze by nemal Intelu kto konkurovat a by sme tu este mali daky SIS:) Intel by mal dat na trch to najlepsie co ma a nie bzrdit vyvoj za ucelom zisku...kde sme uz mohli byt, mat teraz pocitace ktore vyuzivala armada pred 10 rokmi, ktore su vykonnejsie ako aj terajsie smejdy:) Uvolnuju technologiu, ktora uz existuje vela rokov !!! Videli ste system F16?? Starsie mali svoj system a nove bezia na linuxovom zaklade ale tie vykonu su tak obrovske ze tereaz taky comp neposkladate co ma stihacka v kabine uz 15 rokov....
Odpovedať Hodnotiť:
 

no mas v niecom pravdu :-))) ale co sa tyka armady tak to co ma F16 je nic ale co pouziva Stealth a ine tiez par rockov stare stroje tak je to ze ten system ktory sa pocas celeho letu stara o vyrovnavanie celeho lietadla tak ten je uz o niecom inom :-))) celkovo armada je prva ktora pouziva to naj sice system super ale vyzera to vojensky :-))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je sice hezke , ale jak by si mohli "civiliste" dovolit nasazeni takove technologie ?
At si "brzdi" stejne by si to nejlepsi co mohou nabidnout ihned nikdo nemohl financne dovolit ( obecne mineno )
Odpovedať Hodnotiť:
 

ten co tu porovnava athlon s celeronom je asi chudak a ta ich politika cien mu asi nedava rozum ked intel core 2 duo 6400 stoji menej nez amd 64-3500+ 2.20GHz a sto krat + k tomu este
Odpovedať Hodnotiť:
 

na toho co toto vymyslel je len jedno slovo a aj to vulgarne kam sa hrabem so svojim 448MHz
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár