neprihlásený Nedeľa, 24. novembra 2024, dnes má meniny Emília
Česko chce napriek nesúhlasu EÚ opäť regulovať cenu mobilných dát

Značky: Českomobilní operátoriceny

DSL.sk, 31.5.2022


Český telekomunikačný úrad sa opäť, v krátkom čase už tretíkrát, pokúša nariadiť reguláciu domáceho veľkoobchodného trhu s mobilnými službami a najmä mobilnými dátami.

V Českej republike pôsobia traja mobilní operátori s vlastnými sieťami, O2, T-Mobile a Vodafone. Ceny za telekomunikačné služby sú v Česku pomerne vysoké a aj podľa hodnotenia EK jedny z najvyšších v Európe.

ČTÚ vypracoval a v septembri zverejnil analýzu veľkoobchodného trhu prístupu k mobilným službám, pričom podľa úradu analýza ukázala spoločnú dominanciu troch mobilných operátorov prevádzkujúcich mobilné siete a ČTÚ navrhoval reguláciu veľkoobchodných cien za dáta pre virtuálnych operátorov. Regulácia cien pre virtuálnych operátorov by umožnila znížiť ceny virtuálnym operátorom, čo by následne vytvorilo konkurenčný tlak aj na ceny veľkých operátorov s vlastnými sieťami.

Podľa februárového rozhodnutia Európskej komisie ale ČTÚ analýzou nepreukázal, že operátori jednajú v zhode a dochádza k obmedzovaniu konkurencie, a EK reguláciu Česku nedovolila.

V marci ale ČTÚ oznámil opätovné vykonanie analýzy tohto trhu a na jej základe navrhol stanoviť troch mobilných operátorov za podniky s významnou trhovou silou. Následne im navrhoval uložiť povinnosť ponúkať dva regulačné balíčky mobilných služieb dostupné aj pre virtuálnych operátorov a s reguláciou ceny balíčkov zákazom stláčania marže v kombinácii so stanovením maximálnej veľkoobchodnej ceny. Regulácia mala trvať 18 mesiacov. V tomto prípade ČTÚ už ale nežiadal o súhlas s reguláciou Európsku komisiu a chcel využiť možnosť uložiť dočasné opatrenie v prípade naliehavej potreby v záujme ochrany hospodárskej súťaže a ochrany záujmov užívateľov.

Európska komisia ale ČTÚ vyzvala, aby oznámenú reguláciu nezaviedol. Podľa EK mohol nový postup zvolený ČTÚ porušovať a obchádzať legislatívu Európskej únie. ČTÚ tiež dostal nesúhlasné stanovisko od Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže. V apríli tak Rada ČTÚ rozhodla, že zatiaľ k regulácii nepristúpi.

Na konci minulého týždňa ale ČTÚ opäť oznámil vypracovanie analýzy veľkoobchodného trhu s mobilnými službami a na jej základe opäť navrhuje reguláciu. ČTÚ podľa oznámenia zohľadnil všetky pripomienky zo strany EK, navrhuje troch mobilných operátorov s vlastnými sieťami stanoviť za podniky s významnou trhovou silou a okrem iného im prikázať stanoviť veľkoobchodné ceny na základe princípu zákazu stláčania marže.

K analýze a regulácii odštartoval úrad verejnú konzultáciu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

Je to dobrá jarná ponuka. Len treba dodať: Jedna regulácia in, jedna out(kandidát je napríklad prikázaný účet zadarmo, keď to aj tak nikto nevyužíva a banky majú vlastné alternatívy. Pritom by to možno išlo aj nejakou vhodnou anal-lisou, aby to banky zbaštili) :D
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

A ja ze najvacsie ceny za data su u nas...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nechápem, prečo tam nedopatrením nevložia nejakú nesprávnu hodnotu a ak im to znova zatrhne, tak že "Ups, sme sa pomýlili!", a na základe rovnakej metodológie, akou vychádza nesúhlas, nevyvodia priekazne pravý opak.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Volny obchod a pohyb ludi sa zmenil na centralizovanu vladu, ktora diktuje sprostosti (ne)suverennym statom co maju robit a nerobit. Akehodnoty maju prijat a ktore potlacat.

Tlieskam tomuto spolku tupcov.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

pises bludy, regulovane su len firmy ktore maju dosah pre vsetkych, vsade su urady pre regulaciu **** odvetvi, plyn, komunikacie, ropa, voda, ...

ps. menej konspiracnych scifi filmov pozerat! mocní v pozadí riadia celý svet


Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Vsak a ako si to odporuje? Iba potvrdzujes co pisem.

Kazdy suverenny stat moze mat regulacie ake chce.

Kedze staty zanikli a su to len krajiny, tak je to tak ako pisem.

Len si dalej zatvar oci. Pohodicka. Tvoje rozhodnutie byt slepcom.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Nie, ziadny suverenny stat, kde funguje pravo, nemoze mat regulacie ake chce.

Mas platne zakony, ktore hovoria ake regulacie mozes zaviest, ako ich mozes zaviest a kedy ich mozes zaviest a na zaklade coho/akych dat ich mozes zaviest.

Skus sa opytat ceskej vlady a ceskeho ustavneho sudu napriklad na pandemicke regulacie. Jedni ich zavadzali a druhi ich rusili. Ale boli zli ti, ktori ich rusili?

Tieto diskusie, ze ten kto chce zaviest regulaciu je automaticky dobry a SPRAVNY a ten, kto upozornuje, preco to TAK nejde, je automaticky zly a nespravny.

Cital niekto tu odpoved od EK, ci sa tam pisu bludy alebo argumenty?

Uz len ked si precitam v clanku
"ČTÚ podľa oznámenia zohľadnil všetky pripomienky zo strany EK"
tak je jasne, ze aj CTU uznal, ze EK mala pravdu.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Eh, CTU uznal ze natahovat sa s EK je strata casu, tak sa to snazi obist.

Je podla mna nenormalne ze stat nemoze regulovat vlastny trh, navyse ked je upne zjavne ze dobre nefunguje. To samo o sebe by malo stacit ako opodstatnenie regulacie.

A netreba si predstavovat EK ako nejaky spolok odbornikov alebo co. Je to organizacia znacne nachylna podlahnut lobingu velkych a bohatych spolocnosti.

Prakticky kazdu chvilu pridu s nejakou kreteninou kym im to parlament nezatrhne, spomen si na ACTA a TTIP. A niekedy ani parlament nerozozna ze ide o kreteninu, a schvali napr. upload filtre, cenzuru, ...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

V tvojom prispevku mas niekolko spornych veci:

1) Ak si EK nepredstavujes ako spolok odbornikov, tak nemozes ani predpokladat, ze CTU je spolok odbornikov. Pracuju tam ludia, maju okrem ineho politicku motivaciu a ako ludia tiez robia chyby.

2) Ano, je nenormalne, ze stat si memoze regulovat vlastny trh, navyse ked uplne zjavne nefunguje dobre. Ale to ta neopravnuje zaviest zle postavenu regulaciu a dokonca ani dobru regulaciu, kde uvedies zle dovody, mas zly procesny postup a podobne.

3) Kreteniny - v tom je to pekne, ze nepovedali, ze CTU nemoze ale napisali pripomienky PRECO to tak nemoze byt, CTU ich zapracoval a ked bude vsetko v sulade so vsetkym, tak to bude OK. Mame viac urovnovu kontrolu, veci z EK schvaluje EU parlament, aj tie schvalene su preskumatelne sudom, ktory zatial rozhoduje celkom dobre. Lebo len ten, kto nic nerobi, nic nepokazi.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Takze stale plati otazka, cital niekto tie dovodove spravy, co na zaciatku CTU navrhovala, co im EK vytykala a preco nakoniec tie namietky CTU zapracovala? Lebo ty hovoris o principe, ja s nim aj suhlasim, ale zrejme nikto nehlada pravdu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

1. To je pravda, ale je tu kvalitativny rozdiel: CTU je lokalny urad, je kontrolovany politickou mocou, a teda nepriamo volicmi ktory ich mozu vymenit. Kdezto EK vymenit nemozeme, a preto je omnoho nachylnejsia na korupciu. Az 2/3 staznosti obcanov proti organom EU je prave proti komisii.

2. No, neopravnuje ako neopravnuje. To ze zla regulacia je zla este neznamena ze je protizakonna. To by Ficova vlada musela zavriet samu seba uz davno ...
Mna skor trapi ze o tom ci je regulacia vobec mozna rozhoduje nedemokraticky organ, ktory uplne zjavne sluzi zaujmom korporacii.

3. V clanku sa pise ze dovod prveho zamietnutia bol, ze CTU 'nepreukázal, že operátori jednajú v zhode'. A odkedy je na regulaciu potrebny dokaz kartelovej dohody? Dokaz je potrebny na udelenie pokuty, nefunkcnost trhu by mala stacit na regulaciu.

A sud tiez nezachyti vsetko. Napriklad nedavno nechal prejst upload filtre, lebo 'existujuce prostriedky na ochranu prav uzivatelov su dostacujuce'.
Odpovedať Hodnotiť:
 

1) Ale to si uplne vedla. Ako spravne pises:
CTU je lokalny urad, je kontrolovany politickou mocou, a teda nepriamo volicmi ktory ich mozu vymenit.

EK je presne taky isty (EU) lokalny urad, je kontrolovany politickou mocou (parlamentom) a teda nepriamo volicmi, ktori ich mozu vymenit. Jednou z prvych uloh noveho europskeho parlamentu je volba predsedu europskej komisie. Europska rada (teda hlavy jednotlivych statov) po dohode so zvolenym predsedom odporuci komisarov europskej komisie (za kazdy stat jedneho). Ti sa musia predstavit, prejst vypocutim. Negativne hodnotenie uz primelo na odstupenie vela kandidatov. Zlozenie europskej komisie potom musi odsuhlasit parlament.
Odpovedať Hodnotiť:
 

2) To si nepochopil. Zla myslim z pravneho pohladu.
Nedemokraticky organ - nesuhlasim, vid bod 1. Dosah obcna na EK je rovnaky ako na CTU.

3) Ak ako dovod regulacie, uvadzas konanie v zhode, musis ho vediet podlozit, inak by predsa mohol ktokolvek kedykolvek povedat, ze TI a TI konaju v zhode a zaviest akukolvek regulaciu. Taky stat by sa ti pacil ? Nefunkcnost trhu na regulaciu staci, ale musis tu nefunkcnost nejako PREUKAZAT. CTU poslal nieco, co hovorilo o karteli ale dokazy tam zrejme neboli.

4) To, ze sud nezachyti vsetko - suhlasim. Ale nemozes to pouzit ako relevantny argument, na povolenie zle odovodnenej regulacie. Ak by bola dobre odovodnena, podal by CTU zalobu na EK na europsky sud. To ale neurobil, namiesto toho zapracoval pripomienky a poslal "novu" verziu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

2. Ten priklad s Ficom som ti dal prave preto ze ukazuje ze to takto nie je. Vlady uplne bezne prijimaju neobhajitelne zakony. Napriklad 'socialne podniky', barbarske poziadavky na sterilizaciu ludi, a najnovsie zakazy potratov.

EU to sice kritizuje, ale nemoze to priamo zakazat alebo nariadovat statom. Ale v momente ak sa jedna o regulaciu trhu, EK sa ozve a to velmi razne. Preco asi? Lebo su za tym peniaze.

3. Dokazom su jedny z najvyssich cien v europe, a analyza CTU ktora ukazala 'spoločnú dominanciu'. Neviem o ziadnom zakone a ani len vyhlaske ktora by vyzadovala priamy dokaz konania v zhode aby stat mohol regulovat. V ziadnej krajine EU, nie to este inde vo svete. Toto je ideologicka poziadavka, nie pravna. A EK tu ideologiu nanucuje clenskej krajine.

4. Odkedy je povinnost zalovat EK aby stat mohol regulovat? Zaloba sa dava az ked EK ukonci konanie v neprospech statu a udeli napr. pokutu. A vsimni si ze ani k naznaku toho tu nedoslo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To co si napisal je sice pravda, ale na demokraciu to nestaci. EU totiz nie je stat, nema ustavu ktora by ich obmedzovala, nema riadne kontrolne organy (len sud a ten sa tiez nikomu nezodpoveda). Nema europske referendum. Nema moznost demonstraciami vystrasit vladu, a ani vlastne ziadnu vladu nema.

A hlavne, tym ze je to unia roznych krajin s roznymi systemami a kulturami tak sa pravidelne stava ze mensie krajiny nemaju dostatocny vplyv aby ich obcania mohli nieco realne zmenit.

A to ani nehovorim o tom ze vecsina ludi ani netusi co nimi zvoleni politici stvaraju v ich mene. Ucast na volbach do europskeho parlamentu je pravidelne nizka, a malokoho zaujima co sa tam deje. Toto je idealny priestor na korupciu.

To o tych staznostiach som nepisal len tak pre srandu. Pravidelne sa stava ze EK o niecom rokuje, a nikomu nechce prezradit o com. Napriklad nedavno bol leak ze vymyslali ako zakazat sifrovanie. Toto ma od liberalnej demokracie naozaj daleko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este by bola moznost ze svet riadia luzri, pripadne ho riadia vsetci a teda vlastne nikto. Moja stara mama vravela ze rasi kupil o fuz menej klobas ako potreboval na kosice, a moja stara si vela pamata.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Cital som na blogu Bruca Schneiera o dalsej zranitelnosti neuronovych sieti, a spomenul som si na teba: dopice.sk/qQS

Vyzera to ze na 'hacknutie' vecsiny neuronovych sieti priekazne netreba ani vlastne vzorky, staci zmenit poradie trenovacich dat. To nie je ziana novinka, o inicializacnom biase sa vedelo davno, ale tito experti nasli sposob ako to urobit aby to nebolo tak lahko detekovatelne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neronovu siet nevies hacknut. Len tam prepasujes vzajomne korelovane vstupy. To u ludi uplne nefunguje, lebo urobis 2x to iste a rovnaky vysledok nemas.
A pri cisteni dat pred trenovanim tieto korelacie musis odhalit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prave ze nemusis. Staci ked niekto zamiesa to poradie uz osetrenych dat kde tie korelacie nie su, a aj tak to nabura.

A to ze nemas konzistentne rovnaky vysledok pri rovnakych vstupoch priekazne neznamena ze sa nieco neda. Len ze to bude stochasticke. A to mnohokrat staci. Napr. netreba manipulovat jednotlivca, ked sa da zmanipulovat cela spolocnost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď ale to je ako granát vs. dýka. Tým, že tomu chýba ľudské teplo je intenzita používateľského zážitku priekazne úplne inde.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo, akým právom sa nám EÚ doslova serie do všetkého?? Diktuje nám že nemôže pestovať mať, chovať kravy na mlieko, pozatvárali sme väčšinu cukrovarov a ešte aj Teplice držia pod krkom! Prečo???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co ma s vymenovanymi vecami EU?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Vsetko, Ty prispaty blb.
Prasiva uhnija plna idiotov a psychopatov si toto uzurpuje uz roky. Dokonca sa nedavno ten negramotny smelinar s vodkou heger chvalil, ako hnam brusel schvalil, ze mozeme posadit plodiny na vacsej ploche o 35 hA pody.
Suverenny stat si moze pestovat co uzna za vhodne a nie ponizene prosit obrezanych psychopatov v bruseli, co mozeme a co nie.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Mak
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár