neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
SpaceX má tento týždeň uskutočniť dva štarty so Starlink satelitmi

Značky: StarlinkSpaceX

DSL.sk, 2.5.2022


Spoločnosť SpaceX plánuje po úspešnom piatkovom štarte tento týždeň uskutočniť dva štarty rakety Falcon 9 vynášajúce satelity systému Starlink pre službu pripojenia k Internetu z množstva satelitov na nízkych orbitách.

Štart 5. mája z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride má vyniesť 53 Starlink satelitov, štart 8. mája z Vandenbergovej základne amerického letectva v Kalifornii má vyniesť 50 satelitov.

SpaceX doteraz podľa dostupných informácií už vyniesla aj s dvomi testovacími satelitmi Tintin spolu 2441 Starlink satelitov. Časť satelitov ale už nie je na orbite a niekoľko ďalších je nefunkčných, podľa posledných dostupných informácií by malo byť na orbite 2196 satelitov a z toho 2166 funkčných.

Starlink plánuje pre prvú generáciu systému mnohé tisícky satelitov, prvých viac ako 4.4 tisíc na orbitálnych výškach 540 až 570 km a ďalších viac ako 7.5 tisíc na orbitálnych výškach medzi 335 až 345 km. Navyše pre druhú generáciu plánuje ďalších takmer 30 tisíc satelitov.

Služba je od januára dostupná aj na Slovensku, pričom spoločnosť avizuje vo väčšine lokalít rýchlosti medzi 100 Mbps až 200 Mbps a latenciu 20 ms. V Európe bol mesačný poplatok za službu doteraz 99 eur, nie je ale jasné, či zostane na tejto úrovni. V USA služba totiž v marci zvýšila mesačný poplatok z 99 na 110 dolárov a cenu za hardvér, anténu s tripodom a WiFi routerom, zo 499 na 599 dolárov.

SpaceX pripravuje aj rýchlejšiu službu s rýchlosťami 150 až 500 Mbps, pri tejto verzii hardvér s väčšou anténou stojí až 2500 dolárov a mesačný poplatok je 500 dolárov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný


Diskusia:
                               
 

dufam ze im to slnko zase rozjebe a posle te ich sracky kade lachsie...
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

Presne tak. Človek už ani nemá kedy ľutovať úbohé nevinné trpiace ukrajinské deti, keď sa musí každú chvíľu vyrovnávať so stretávaním bezcieľne blúdiacich uplakaných traumatizovaných astronómov, ktorým Starlink znižuje kvalitu pozorovaní, čím je u so situáciou detailne neoboznámených spoluobčanov priekazne za bezcitného odroňa bez srdca.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

astronomovia nech nevyplakavaju, maju noveho vychladaneho Webba, cez neho nech kukaju
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Tí naujplakanejší že už zistili, že im to pri plánovanej životnosti každému vychádza na 37 sekúnd kukania, a aj to priekazne vrátane nasmerovania a zaostrenia.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

SeX má tento týždeň uskutočniť

dva štarty
Odpovedať Hodnotiť:
 

A čo tým získaš?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Myslí si že bude mať potom menej smutný život...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ked mas 1 zelanie pri padajucej hviezde, tu sa da jednou supou vyriesit 5 rocnica.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ak pod slnieckom myslis slnieckarov, alebo deep state, ako tomu bolo naposledy, tak uz by sa to nemalo stat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ceny sú ideálne pre žobrajúci kontinent...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Zase pribudne sajrajtu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nič netrvá večne, každý sajrajt sa raz pominie, tak ako Blahov facebook.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Všeobecne ide ekonomika poriadne do prdele. V usa rastie inflácia a pádom dolára ako rezervnej meny sa to ešte masívne zhorší. Málokto si uvedomuje, že z používania dolára ako rezervnej meny mal fed obrovský profit a časť ich dlhov im splácal celý svet. Usa ale svojou agresívnou politikou prinútili viac ako polovicu sveta, aby si vybudoval svoj vlastný platobný systém bez ich dolára. Toto bude mať ešte gigantické následky. V minulosti to usa riešili vojnami, sundali huseina aj kaddaffiho, keď prejavili snahu predávať svoje uhľovodíky za inú menu než dolár.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A ako to súvisí s týmto megagalaktickým muskovým projektom? Rozsah celého jeho "vesmírneho projektu" satelity plus rakety je rádovo v stovkách miliárd. A keď sa cez to množstvo miliárd preženie inflácia, tak tá bublina spľasne veľmi rýchlo. No a poďme sa pozrieť na tie ceny... Vo všeobecnosti tam, kde je dosah káblu je tento typ providera absolútne nulový. Potrebu internetu v odlahlejších oblastiach pokrývajú mobilní operátori. Áno, ich pokrytie nie je všade ideálne, ale na to, že bežní ľudia sú mimo dosah mobilného signálu raz za nejaký čas a aj to len na nejaké krátke obdobie, tak si asi ťažko budú na tých pár hodín platiť stovky eur mesačne za takýto internet.
No a tí, čo sa rozhodli odísť od "civilizácie" a zabezpečili si nejaké bývanie niekde na periférii, tak tí určite čakajú len na možnosť ako si zavesiť satelit na svoj zrub.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Viem si predstaviť, že ukážkoví SNOBI si zavesia na svoje haciendy satelit star linku, len aby sa ukázali, že to majú. Pritom väčšina tam už má potiahnutý kábel. V našich končinách si viem predstaviť, že zákazníci star linku sa môžu rátať v stovkách. A do pár tisíc to doplnia potom štátne inštitúcie a zopár firiem, čo si to dajú do nákladov, lebo nevedia čo s peniazmi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zmysel satelitneho internetu zistis niekde v miestach, kde vidis z jedneho obzoru na druhy obzor iba vodu.. alebo ked si vo vyske tak okolo 10 kilometrov, kde sa nechytas na internet od mobilnych operatorov. Ja osobne to vidim tak, ze tento internet je maximalne vhodny vo vsetkych dopravnych lietadlach, kde sa da v realnom case monitorovat stav vsetkej techniky a ludi na palube. Odpadnu piloti zavreni v neotvoritelnej kajute? No tak niekto na zemi preberie kontrolu nad lietadlom a bezpecne s nim pristane. Pripadne cierne skrinky na palubach lietadiel prestanu mat zmysel, a vsetky letecke data sa budu v realnom case nahravat na firemny server leteckej spolocnosti. Tak isto toto plati pre vsetky lode co sa plavia vo vsetkych oceanoch. Myslim ze velke firmy nebudu mat problem platit tento internet aby mali pod kontrolou svoj majetok.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár