Spoločnosť E Ink, popredný výrobca elektronického papiera, aktuálne predstavila novú lepšiu technológiu farebného elektronického papiera Gallery 3.
Gallery 3 používa v mikrokapsuliach pigment štyroch farieb, cyan, magenta, žltú a bielu.
Mal by tak ponúkať výrazne kvalitnejšie farby ako farebný elektronický papier využívajúci monochromatické kapsule s farebným filtrom. Zároveň predstavuje výrazné zlepšenie v rýchlosti zmeny obrazu oproti prvej generácii Gallery a má lepšie rozlíšenie 300 ppi.
V najkvalitnejšom farebnom režime sa obraz zmení za 1.5 sekundy, v štandardnom za 750 ms až sekundu, v rýchlom farebnom režime za 500 ms a monochromatický obraz sa zmení za 350 ms. V prvej generácii Gallery sa farebný obraz zmenil až za 10 sekúnd a rozlíšenie dosahovalo 150 ppi.
Gallery 3 je aj flexibilný a môže byť použitý v skladateľných alebo ohybných zariadeniach. Vo videách spoločnosť prezentuje 8" elektronický papier Gallery 3.
Nový farebný elektronický papier E Ink Gallery 3 (video: E Ink)
Technológia monochromatických displejov typu elektronického papiera je postavená na mikrokapsuliach, v ktorých sa nachádza rozdielne elektricky nabitý biely a čierny pigment. Vytvorením elektrického poľa pomocou dvoch elektród nad a pod kapsulou sa presúva jeden z pigmentov hore a stáva sa viditeľným rovnako ako ľubovoľný iný povrch odrážajúci vonkajšie dopadajúce svetlo. Technológia podporuje aj obmedzený počet odtieňov šedej, pomocou pomiešaného čierneho a bieleho pigmentu vo vrchnej časti mikrokapsule v požadovanom pomere.
Takáto technológia má oproti LCD a OLED dislejom niekoľko výhod ale aj nevýhod. Elektronický papier nevyžaduje žiadne podsvietenie, funguje s externým zdrojom osvetlenia rovnako ako bežný papier, má tak vynikajúcu čitateľnosť vonku na priamom slnečnom svetle a mal by byť lepší pre oči pri dlhodobom používaní. Zároveň pri nemeniacom sa obraze má samotný displej nulovú spotrebu, keď napájanie je potrebné len pri zmene obrazu.
Na druhej strane má výrazne horšiu obnovovaciu dobu, farebné verzie majú menej kvalitné farby ako LCD a OLED displeje a pri slabom vnútornom osvetlení má potenciálne horší jas a kontrast ako bežné displeje.
Kedy by sa mali na trhu objaviť prvé zariadenia postavené na novom displeji, nie je jasné.