Združenie CZ.NIC, ktoré stojí za známymi českými routermi Turris, aktuálne zverejnilo video z ich výroby.
Routery sa vyrábajú v Česku v meste Lanškroun.
CZ.NIC v rámci projektu Turris ponúka dva komerčne dostupné základné modely routerov vyššej cenovej kategórie, výkonný Turris Omnia a modulárny Turris Mox, a hardvérový firewall Turris Shield.
Zariadenia Turris používajú vlastný operačný systém Turris OS postavený na open source operačnom systéme OpenWrt. Výhodou oproti bežným komerčným routerom má byť vyššia bezpečnosť, keď má Turris OS aktívnu bezpečnostnú podporu a možnosť automatickej aktualizácie.
Podporovaný je tiež systém Turris Sentinel, ktorý z Turris zariadení užívateľov zbiera a vyhodnocuje dáta o útokoch a následne poskytuje dynamický firewall s dynamicky aktualizovanými pravidlami.
Tvorcovia minulý rok avizovali pripravovanú novú výkonnejšiu verziu routera Turris Omnia, podľa informácií z novembra ale táto verzia ešte nemala ani prototyp a optimistickým termínom na jej uvedenie je až koniec tohto roka.
Video z výroby routerov Turris Omnia v českom meste Lanškroun (video: CZ.NIC)
Router by mal byť postavený na 64-bitovom štvorjadrovom 2 GHz procesore, v najnižšej konfigurácii by mal mať 4 GB operačnej pamäte a maximálna kapacita RAM má dosahovať 16 GB.
K dispozícii má byť jeden 10 Gbps metalický Ethernet port a jeden 10 Gbps SFP port, pričom jeden sa bude dať použiť na WAN a druhý na LAN. Ďalšie Ethernet porty majú podporovať 2.5 Gbps. Podporované má byť WiFi 6, mobilné 5G siete a avizovaná bola aj podpora interného SSD.
Súčasný model Turris Omnia má dvojjadrový 1.6 GHz ARM procesor, 2 GB RAM, 8 GB flash, päť gigabitových LAN portov a gigabitový WAN port, podporu SFP, USB 3.0, mPCIe, WiFi 802.11ac, SIM slot.
Re: Nie je to zlé, ale ehm...
Od reg.: ujo horar
|
Pridané:
30.3.2022 10:11
1:55 - ukazka ze router moze byt sice dobry, ale osoba ktora manipuluje vo vyrobe s doskami priekazne nema ziadne uzemnenie na ruke.. ked je to takto v celom vyrobnom procese, tak dakujem pekne..
Re: Nie je to zlé, ale ehm...
Od: ajtacka
|
Pridané:
30.3.2022 10:21
Existuje taká finta, že sa rukou človek dotkne kovového radiátora... Niekedy to ale nepomôže, pretože niektorí výrobcovcia robili kedysi dosť veľké sračky, takže pokaziť niečo nema problama :D
Re: Nie je to zlé, ale ehm...
Od: OriginalnyKoumak
|
Pridané:
30.3.2022 16:41
Najsuper je zelezny radiator pripojeny medenymi trubkami bez plastoveho medziclanku - kurenari nie su elektrikari a potom sa ludia divia, preco im zlyha cerpadlo, alebo zacne coskoro tiect radiator :)
A inak ohladne statiky aj miestnost so silnejsim osvetlenim ziarivkami moze mat dost nabity vzduch na to, aby to poskodzovalo suciastky pri manipulacii s nimi bez uzemnenia.
Re: Nie je to zlé, ale ehm...
Od: Kelišovie
|
Pridané:
30.3.2022 10:43
Ale aspoň rukavičky mohla mať tá potetovaná "fešanda" nie tie mastné prsty pchať všade, všetko dochytať... Už japonská elektronika bola pred 30-imi rokmi vnôtri perfektne prevedená, NEDOCHYTANÁ a teda nemalo ako prísť k nejakej korózií, hrdzavenia a pod. Toto je katastrofa a ešte to tu prezentuje niekto ako reklamné video???
Re: Nie je to zlé, ale ehm...
Od: Twixie_
|
Pridané:
30.3.2022 12:13
V takejto výrobe máš na celom oddelení ESD chránenú podlahu, ako pracovník musíš mať ESD kompatibilnú obuv a tričko. Stôl je uzemnený a máš na ňom ESD podložku. V takom prípade je uzemnenie na ruke overkill a má zmysel len ak by si sa točil na stoličke bez nôh na zemi a otieral sa o ebonitovú tyč.
Nie je to zlé, ale je to v niečom aj dobré?
Od: NonSalam
|
Pridané:
30.3.2022 15:24
V každej aspoň trošinku slušnej firme používajú aspoň jednorazové rukavice, aby to nedochytali a nezanechávali tak DNA otlačky na každej jednej súčiastke či časti elektroniky!
Ale ak má firma už pri montáži tzv. salám prístup, aká asi bude jeho výsledná hodnota? Rozumej kvalita.
Re: Nie je to zlé, ale je to v niečom aj dobré?
Od: zedels
|
Pridané:
30.3.2022 15:54
Normalne ten produkt bude fungovat tak ako ostatne. Co by sa s tym tak asi stalo mudrlant vysvetli mi to prosim laikovi. Ale to je jedno lebo vy to tu viete lepsi jak clovek co sa vyvojom HW zivi. Predstav si ze po montazi existuje nieco co sa vola vystupna kontrola, kde sa funkcnost vysledneho produktu testuje.
Re: Nie je to zlé, ale ehm...
Od: cvk
|
Pridané:
31.3.2022 8:06
V takomto type vyroby je to riesene inak. Pokial sa clovek potrebuje pocas prace pohybovat, paska na ruke by ho zbytocne zdrziavala a je tam riziko, ze by si ju zabudol nasadit.
Obvykle je priestor, kde sa manipuluje s citlivou elektronikou ohradeny a dnu sa vstupuje len cez brany, ktore vyrovnaju potencial. Kazdy, kto vstupuje dnu ma odev a obuv, ktore zabranuju akumulovaniu naboja na cloveku. Takisto podlaha a vybavenie vnutri tomu zabranuje.
Silne pochybujem ze v takej vyrobe by nieco podobne zanedbali.
Až na to SMD a špécie v obvodovej oblasti sa takto "skladalo" niekde ešte v 90-tych rokoch.
Prdel je, že Česi si to kúpia. Tak ako kedysi usáci Windows, hoci ani nemali doma žiaden počítač. Proste podporiť vlastných...