neprihlásený Piatok, 27. mája 2022, dnes má meniny Iveta
Webbov teleskop úspešne uskutočnil ďalšiu úpravu trajektórie

Značky: Webbov teleskopvesmírNASA

DSL.sk, 28.12.2021


Americká vesmírna agentúra NASA v noci na dnes úspešne uskutočnila druhý manéver úpravy trajektórie Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba.

Manéver začal o 1:20 v noci nášho času a trval 9 minút a 27 sekúnd, informuje NASA v tomto oznámení.

Celkovo má NASA naplánované tri úpravy trajektórie, dnešná bola druhou. Záverečná tretia už bude slúžiť na vstup na cieľovú orbitu, orbitu tzv. Lagrangeovho bodu L2 sústavy Slnka a Zeme.

Raketa Ariane 5 s teleskopom odštartovala v sobotu o 13:20 nášho času. Pri lete do cieľovej destinácie musí NASA uskutočniť viacero krokov, pričom už má za sebou dva dôležité kroky kritické z časového hľadiska. Približne 33 minút po štarte teleskop rozvinul svoje solárne panely a v nedeľu 1:50 nášho času začal prvý manéver úpravy trajektórie, ktorý trval 65 minút.

Ďalšie kroky už môžu byť uskutočnené aj v inom čase a v inom poradí, v akých boli pôvodne naplánované. Teleskop už v nedeľu roztvoril vysokorýchlostnú anténu, ktorá podľa NASA umožní na Zem posielať dvakrát denne 28.6 GB dát. Ochranný štít pred slnečným žiarením sa má rozkladať na konci prvého týždňa, zrkadlo v druhom týždni.

Kým doterajší Hubblov vesmírny teleskop obieha Zem na orbite 559 km, nový teleskop bude obiehať Lagrangeov bod L2 sústavy Slnka a Zeme nachádzajúci sa na spojnici Slnka a Zeme za Zemou vo vzdialenosti až 1.5 milióna km. Na orbitu bodu L2 má Webbov teleskop vstúpiť 29.5 dní po štarte.


Vesmírny teleskop Jamesa Webba v clean room NASA, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / Chris Gunn)Teleskop Jamesa Webba má zrkadlo o priemere 6.5 metrov zostavené z osemnástich šesťuholníkových menších dielov o priemere 1.3 metra a bude najväčším vesmírnym teleskopom aký ľudstvo zatiaľ má.

Takto veľké zrkadlo by sa v celistvosti ale nezmestilo do súčasných rakiet a letí zložené. Zrkadlo a jeho jednotlivé diely musia byť pre správnu funkčnosť veľmi presne umiestnené, keď výchylka aj pri následných veľmi nízkych teplotách nemôže presiahnuť 38 nm. Jednotlivé diely zrkadla majú len cca 40 kg a sú zhotovené z berýlia potiahnutého tenkou vrstvou zlata hrubou len tisíc atómov, pre jej schopnosť odrážať infračervené žiarenie.

Zaujímavým komponentom teleskopu je ochranný štít pred slnečným žiarením, za účelom zachovania teploty teleskopu pod 50 K. Takáto teplota je potrebná pre možnosť zachytávať infračervené žiarenie, inak by merania ovplyvnilo žiarenie vyžarované samotným teplejším teleskopom. Štít bude mať po rozložení veľkosť 18 m x 12.2 m.

Úlohou Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, spoločného projektu NASA, európskej ESA a kanadskej CSA, bude zachytávať žiarenie najmä v infračervenej oblasti ale tiež viditeľné svetlo. To umožní analyzovať svetlo najstarších galaxií a pomáhať študovať vznik a evolúciu galaxií, pričom teleskop bude mať výrazne lepšiu citlivosť a rozlíšenie ako súčasný Hubblov teleskop.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Hokej opäť vytvoril rýchlostný rekord slovenského Internetu
Úradné rozhodnutia budú môcť byť v bežných formátoch ako PDF a nielen formulároch
Trailer a termín štvrtého hraného Star Wars seriálu
VMware bude mať nového vlastníka, kupuje ju Broadcom
NASA má problémy so sondou k asteroidu, posunula jej štart
Google údajne opäť odložil uvedenie skladateľného smartfónu
Prvé SSD pre PCI Express 5.0 by mohli dosahovať 13.5 GB/s
O2 ide v Česku na diaľku vymeniť OS v 350 tisíc set-top-boxoch
NASA stále neinformovala, či zachránila helikoptéru na Marse
WD začal vyplácať kompenzáciu za SMR v diskoch pre NAS-y


Diskusia:
                               
 

webb.nasa.gov/content/webbLaunch/whereIsWebb.html

zatial to vyzera slubne.
som zvedavy, ako to bude s tym stitom, ktory sa bude roztahovat dalsie dni


Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Tymto svatojanskym kurvam uz na nicom inom nezalezi, len na roztahovani...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Vďaka za link
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toľké vzrušenie si nepamätám od skupinovej fázy olympijskej súťaže zmiešaných družstiev v curlingu! Tam réžia tiež dávala niekedy prestrihy priekazne i každý druhý deň, či to už niekomu došlo.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

uz poslal aj prvu fotku
nepochop.gulas.sme.sk/136309/.html
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Ak sú tam použité mäkčené plasty tak je to neekologické.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

utekaj protestovať do čínskej výrobne plastov
Odpovedať Hodnotiť:
 

staci sa ist stazovat k najblizsej 3D tlaciarni..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby mali ekologické organizácie skutočne úprimný záujem o ekologické plasty, tak ich členom kapitalizmus ponúka dostatok možností, aby namiesto bezduchého skandovania hesiel zarábali toľko, že všetky továrne na výrobu plastov jednoducho priekazne skúpia a iné neponúkajú.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

s tým dzindzíkom, o ktorom šéf vie iba že je kurevsky drahý!!! :-))
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár