neprihlásený Štvrtok, 20. januára 2022, dnes má meniny Dalibor
NASA obnovila činnosť všetkých prístrojov na Hubblovom teleskope

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 7.12.2021


Americká vesmírna agentúra NASA v pondelok zapla po technickom probléme na Hubblovom vesmírnom teleskope aj posledný prístroj zo štyroch vedeckých prístrojov aktívnych v poslednom čase, Space Telescope Imaging Spectrograph.

Informuje o tom v dnešnej aktualizácii stavu riešenia problému.

Aktuálne problémy na teleskope začali 23. októbra. Vedecké prístroje vrátili chybové kódy, ktoré indikovali stratu špecifickej synchronizačnej správy. Správa poskytuje informácie o časovaní, ktoré prístroje používajú aby korektne reagovali na požiadavky a príkazy. NASA tak prístroje zresetovala, problém sa ale zopakoval 25. októbra a chybové kódy indikovali stratu viacerých synchronizačných správ. Prístroje tak prešli automaticky do bezpečného režimu.

Synchronizačné správy generuje jednotka CU, Control Unit, v module SI C&DH, Science Instrument Command and Data Handling Unit. NASA v polovici roka prepla na Hubblovom teleskope na záložný CU po mesačnej odstávke kvôli problému v PCU, Power Control Unit, v module SI C&DH.

Pri riešení aktuálneho problému 1. novembra zapla NASA prístroj NICMOS, Near Infrared Camera and Multi Object Spectrometer, ktorý bol vypnutý od roku 2010. Následne od 7. novembra postupne zapínala prístroje aktívne používané v poslednom čase, Advanced Camera for Surveys, Wide Field Camera 3, Cosmic Origins Spectrograph a aktuálne Space Telescope Imaging Spectrograph.

Problém sa doteraz od zapnutia NICMOS nezopakoval a žiadne synchronizačné správy sa nestratili. NASA zatiaľ zrejme stále nepozná príčinu problému, keď o nej doteraz neinformovala.

Pripravuje ale zmeny v softvéri prístrojov, ktoré umožnia pokračovanie činnosti vedeckých prístrojov aj po strate niekoľkých synchronizačných správ. Zmeny budú inštalované najskôr na Cosmic Origins Spectrograph v polovici decembra, na ostatných prístrojoch to bude v nasledujúcich mesiacoch.

Tento rok ide už o tretí vážnejší problém s Hubblovým teleskopom. V marci prišlo k prepnutiu teleskopu do bezpečného režimu kvôli chybe v aktualizácii softvéru, pri prechode do bezpečného režimu a následne pri obnovení činnosti sa objavili ale aj problémy s jeho hardvérom.

Od polovice júna bol teleskop nefunkčný viac ako mesiac kvôli problému v PCU, Power Control Unit, NASA následne prepla na záložný hardvér.

Hubblov teleskop je na orbite už od roku 1990. Teleskop bol opravovaný misiami pomocou raketoplánov, posledná misia k teleskopu bola uskutočnená v roku 2009. V roku 2011 následne NASA program raketoplánov ukončila.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Google ruší bezplatný kancelársky balík a Gmail na vlastnej doméne
MediaTek demonštroval WiFi 7
Telekom výrazne rozšíril 5G roaming
Qualcomm demonštroval podporu SIM v procesore smartfónu
SpaceX už vyniesla viac ako 2000 Starlink satelitov
Apple sa na konci roka opäť stala najväčším výrobcom smartfónov
Microsoft kupuje herného giganta Activision Blizzard za 68.7 miliardy
Sieť popri vedeniach distribútora elektriny bude využívať aj veľký operátor Orange
Samsung uviedol ARM procesor s AMD grafikou a ray tracingom
Antik Sat kompletne prechádza na H.265


Diskusia:
                               
 

Mali by skontrolovať gyroskopy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zda sa, ze podprahovo sa nam vedci snazia povedat, ze novsi dalekohlad tam uz mal lietat.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zda sa, ze podprahovo sa nam vedci snazia povedat, ze novsi dalekohlad tam uz mal staticky stat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale statickosť, je jav dynamický!
Odpovedať Hodnotiť:
 

No tak ani Web space teleskop nenahradi Hubblov v pracom slova zmyslu. Vo svetelnom spektre je tam iba maly prekryv medzi HST a WST.
A v skutocnosti realne ziaden nahradny teleskop za hubblov neplanuje co je dost smutne.
WST bude vidiet dalej, ale bude kratkozraky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco by mal byt kratkozraky? Webb bude schopny vidiet planety priamym pozorovanim a navyse spektrografom analyzovat atmosfericke zlozenie a to aj pri Zemi blizkych planetach. To je prevratne, lebo mozno najdeme zaujimavu planetu, podobnu Zemi.

Je pravda, ze nieje priamym nastupcom Hubbla ale to by nejak nevadilo. Horsie je, ze tym, ze musi byt aktivne chladeny. Jeho zivotnost je niekde medzi 5-10rokov. To je strasne malo oproti 40+ rokom sluzby u Hubbla.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No neviem. Je to síce podobné ako keď vláda obnovuje slobodu pohybu po každom otázne zdôvodnenom lockdowne, ale na rozvinutie štokholmského syndrómu u teleskopu priekazne až taký spoľah byť nemusí.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

no neviem. na dialku spojazdnili 30 rocne pocitace na orbite. podme ich zdrbat za to, ze nevedia presne, preco sa to pokazilo..

Odpovedať Hodnotiť:
 

"ze nevedia presne, preco sa to pokazilo..", keď vedia presne, kto sa v tom vŕtal, aby šlo s fanfárami ohlásiť predĺženie životnosti priekazne na zdrb postačuje.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aké vŕtal? Však to len vypli a zapli.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár