neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Google dostal veľkú pokutu za bránenie využívania forkov Androidu

Značky: GoogleAndroiddominantné postavenie

DSL.sk, 14.9.2021


Spoločnosť Google dostala ďalšiu veľkú pokutu za zneužívanie dominantného postavenia operačného systému Android, tentokrát v Južnej Kórei.

Úrad KFTC, Korea Fair Trade Commission, udelil spoločnosti pokutu vo výške 207 miliárd wonov, v prepočte 149.7 miliónov eur. Informuje o tom agentúra Reuters.

Pokuta bola podľa agentúry udelená za bránenie využívania tzv. forkov Androidu, teda iných OS založených na open source Androide ako napríklad CyanogenMod a jeho nástupca LineageOS.

Výrobcom smartfónov bránila využívať forky Androidu dohoda AFA, Anti-Fragmentation Agreement, ktorú museli dodržiavať ak chceli podpísať dohodu o licenciách na obchod Google Play. Okrem pokuty KFTC zakázal Google nútiť výrobcov podpisovať dohodu AFA.

Google sa podľa stanoviska proti rozhodnutiu plánuje odvolať.

Google dostal pokutu za bránenie využívania forkov Androidu aj v EÚ, keď jedným z dôvodov veľkej pokuty 4.34 miliárd eur od Európskej komisie za zneužívanie dominantného postavenia Android z roku 2018 bolo aj bránenie uvádzania zariadení s inými OS založenými na Androide.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA


Diskusia:
                               
 

to sú fórky
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

LineageOS mi zachranil 8 rocny tablet. Uz sa na nom nedali ani citat knihy a zrazu funguje ako novy. Aspon neskoncil v elektro odpade a stale najde vyuzitie :)
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

do basy za branenie tocenia penazi, terorista!
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

terorista čo podráža nohy ekonomickej prosperite miliardárov.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Podľa mňa by sa za zneužívanie dominantného postavenia malo dávať príkladne vždy viac pokút a vinník by si vyberal, ktorú zatiahne. Teda buď to, alebo nechať priekazne na ňom, ako si ju vyloží a komu zaplatí.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

keby všetko popreli "skutok sa nestal" žiadna pokuta by nebola
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

nechaj duska na pokoji, zrovna roni slzy v pezinku, ze mal len 2h na pripravu zaverecnej reci. Osobne to ma v povahe, ze mu veci dlho trvaju. Lebo dat na papier vetu "som stare uplatne prasa a v celom rozsahu vinne" nemoze trvat tak strasne dlho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nechapem naco urobili Android open source a teraz s tym maju len problemy. Mali to uzavriet ako Apple a mohli krasne ryzovat.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Napriklad by to museli vyvinut aj udrzovat uplne cele v svojej rezii.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

ked nechapes, tak asi si bez urazky "mlady".
pretoze android bol od zaciatku prezentovany ako open source, co malo evokovat zaruku bezpecnosti. no hej, ale cim sa uz google nerad, vlastne vobec nechvalil bolo, ze appky patriace do GMS (google mobile services) boli closed-source.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ale to tiez nie je pravda, od zaciatku bola hranica co je AOSP a co je GMS, a to, co je v GMS je kvoli tomu, ze je to v podstate iba klient k sluzbam beziacich na serveroch Googlu.

Akurat urciti developeri, nazvyme ich pracovne "mladi" toto nechapali a videli kuuul funkcie, ktore museli vo svojej appke pouzit, a tak ju zviazali s GMS a nepouzitelnou na AOSP. A to je cele.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ukazuje sa, že won má pomerne silný kurz.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

A čo sú forky, aká chujovina??
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

šak forknite nie ?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Hebleke kebleke
Odpovedať Hodnotiť:
 

prosim pouzit spravny vyraz - vidlicky

"Google dostal veľkú pokutu za bránenie využívania vydliciek Androidu"
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Je to samozrejme dobre ze dalsie krajiny sa snazia potlacat taketo pochybne monopolne praktitky.

Len mi pride trochu skoda ze to tak dlho trva, a robi sa to hned prostrednictvom sialene vysokych pokut. Obzvlast kedze sa jedna o inovativny trh, mnoho veci doteraz nebolo pravne otestovanych, a spolocnosti nie vzdy vedia co mozu alebo nemozu. Regulacie sa daju robit aj efektivnejsie a bez toho aby robili trh rizikovejsim.

Napriklad by sa mohlo na urovni EU zriadit oddelenie specialne sa zaoberajuce digitalnou ekonomikou, nieco na sposob obchodnej inspekcie, ktore by spracovavali podnety od zakaznikov a vcas varovali spolocnosti ze to co robia nie je zakonne. Dalo by to spolocnostiam sancu napravit svoje spravanie bez toho aby hned mali skodu, a aj zakaznici by benefitovali z omnoho rychlejsej a pruznejsej regulacie trhu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"Okrem pokuty KFTC zakázal Google nútiť výrobcov podpisovať dohodu AFA."
to co je za vetu ??? nechapem
Odpovedať Hodnotiť:
 

mysliet si ze google nevie co moze a co nie je asi velka naivita. maju urcite celu plejadu pravnikov a sirokymi ramenami si robia zo vsetkych dobry den, takze aj mna mrzi len to, ze to cele tak dlho trva. oni vedia ze prehraju, ale odvolanie = extra cas = extra zarobok na pripadne pokuty...keby to bolo u nas, tak odvolanie by sa vlieklo roky...:-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

By si sa cudovala. Ani cely zastup pravnikov ti casto neodpovie spravne na otazku ci je nieco legalne alebo nie, ked je regulacia/zakon napisana v style - poviem ci sa to smie ked to uvidim. A na nestastie takych zakonov a regulacii je viac nez dost.

A druha vec je ze google nie je entita, je to spolocnost s nejakou vnutornou strukturou. Takze napriklad manazer ktory rozhodne ze sa budu obchadzat zakony bude za vyborneho lebo prinasa 10 rokov zisk, a potom ked sa regulator zobudi a napari pokutu jak delo, uz bude manazer davno na bahamach, alebo v inej firme s vybornymi referenciami.
Keby to bolo aj obycajne varovanie, ze za toto bude pokuta ak neprestanete, tak rychla spetna vezba umozni zodpovednym lepsie zhodnotit riziko.

Vysledok takehoto stylu regulovania je ze sa v EU pomaly neoplati zalozit inovativnu firmu. Netreba zabudat ze aj google, mrkvosoft a apple zacinali z garaze. Keby bolo prostredie tak rizikove ako dnes, nikto z nich by neprezil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Google moze Juznu Koreu tak akurat dlabat. Malicky a nepodstatny trh..
Odpovedať Hodnotiť:
 

To si dufam myslel ako vtip. Juzna korea je 10. najvecsia ekonomika sveta, a sidlo jedneho z najvecsich vyrobcov smartfonov ...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár