neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Samsung vyvíja 3 GB DDR5 čipy, umožnia 768 GB moduly

Značky: DDR5Samsung

DSL.sk, 30.7.2021


Spoločnosť Samsung vyvíja DDR5 čipy s vyššou kapacitou 3 GB, ktoré jej umožnia vyrábať moduly s väčšou kapacitou.

Upozornil na to Tom's Hardware na základe informácií spoločnosti pri oznámení finančných výsledkov za druhý štvrťrok.

Spoločnosť už v marci oznámila vyvinutie serverového RDIMM modulu novej DDR5 pamäte s kapacitou až 512 GB, ktorý bol postavený na čipoch s kapacitou 2 GB. Na module bolo na sebe po osem čipov.

Spoločnosť kvôli dopytu a žiadosti cloudových spoločností ale vyvíja 3 GB čipy, ktoré jej umožnia vyrábať serverové moduly s kapacitou až 768 GB.

Štandard DDR5 SDRAM bol oficiálne schválený len v polovici minulého roka, oproti DDR4 umožní vyššiu kapacitu, vyššiu rýchlosť a vyššiu efektívnosť spotreby.

Maximálna kapacita čipov použiteľných v DIMM moduloch stúpne z 2 GB na 8 GB.

Oficiálna maximálna rýchlosť stúpne na dvojnásobok z 3.2 Gbps na 6.4 Gbps, pričom organizácia JEDEC očakáva prvé moduly s rýchlosťou 4.8 Gbps. Zároveň DDR5 moduly budú podporovať dva 40-bitové pamäťové kanály na jednom module.

Energetická efektívnosť sa zvyšuje vďaka nižšiemu napätiu 1.1 V oproti 1.2 V.

Prvou platformou, ktorá bude DDR5 podporovať, bude nová generácia procesorov Intelu pre PC s kódovým označením Alder Lake, ktoré budú podľa aktuálnych informácií Intelu uvedené v tomto roku. V budúcom roku budú nasledovať serverové procesory Intel Xeon s kódovým označením Sapphire Rapids.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte


Diskusia:
                               
 

posledne torzo a posledne zvysky binarne okruhlych hodnot v IT miznu, ostavaju binarne polo-okruhle, stvrtinkovo-okruhle, osminkovo- ci sesnastinkovo-okruhle, pripadne vobec nebinarne, napr. dekadicke, alebo nijako okruhle

192/384 bit zbernica su biarne polo-okruhle, to je pohoda, ale mame exotiky ako 11 GiB VRAM ci 224/320 bit zbernice ...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

v IT na povrchu uz nie je binarne uplne okruhle TAKMER NIC !!! a vela veci preslo na dekadicky ohruhle hodnoty (vidme HDD pred cca 22 rokmi)
binarne hodnoty (nie vzdy uplne okruhle) uz nedrzia ani cache v cipoch: https://bit.ly/3i9zjIt
to je preboha ziveho co? L3 cache 1,375 MiB ... 2,5 MiB ... 3,75 MiB (celkovo 75 MiB) ... ach kde su tie casy 512 kiB, 1-1,5-2-3-4-6 MiB ...

(samozrejme to neznamena ze sa zmenili zakl. principy a ze to uz nebezi na von neumanovej koncepcii a na binarnej boolovej algebre, to iba na povrchu uz nie je takmer nic vidno ze by to kricalo binarnymi hodnotami)

od zdegenerovanej zgerby na DSL necakam za toto konstatovanie nic ine ako -100 bodov :)))
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Ktovie, ale možno pôjde okolo aspoň túlavý pes a vyští sa ti tu.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

mozno
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

A za aké? Lebo nikto s relevantným názorom popis ako konstatovanie priekazne hodnotiť nebude.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

popisakonstatovanie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tebe jebe už načisto? A prečo by pamäte nemali biť binárne?
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

preboha, covidovi pubertci totalne osprosteni distancnym "vzdelavanim" absolutne bez schopnosti pochopenia citaneho textu, uz utocia na tie internety
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Myslíš? Ty zastávaš tie jebnuté desiatkové časy binárnych čísel?
Alebo to len konštatuješ?
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

tebe cas plynie dozadu? IT pozvolna za posl. 1/3 storocia prechadza z binarneho myslenia kapacit na dekadicke a tam kde je akutne nutne to mysliet binarne, sa po spravnosti uvadzaju binarne prefixy (akurat pri RAM sa na to stale zvysoka sere a preto furt mame 16 GB RAM, aj ked je to v skutocnosti 16 GiB, pripadne takmer 17,2 GB)

velmi divne diagnozy su tu na DSL
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Lebo to tak povolil JEDEC.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

A Ty osobne máš s tým aký problém? Nadávať na seba nemusíme, ale myslím si, že nemáš vhodné vysvetlenie, prečo to furt chcú nejak dekadicky počítať. A je jedno či to robí niekto 22 rokov alebo 2 dni.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

vysvetlenie je primitivne jednoduche.
ked sa napise 16GB a ty opravnene cakas binarne gigabajty, ale vskutocnosti su to dekadicke gigabajty, tak ta vyrobca objektivne ojebal o kapacitu. dovod? nenazranost a manazerska prijebanost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prípony sa upravili. Ale, JEDEC má prsty v tom, že sa môžu používať aj klasické predpony pri RAM.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Máš nejakú formu autizmu, že ti to tak vadí?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

inuformu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to somarina ako traky na babke! Prečo by mal silou mocou niekto binárnu sústavu prerábať na okrúhlu - desiatkovú? Aký má s tým kto problém, že sa niečo počíta dvojkovo? Ničomu to neodporuje a všetci si na to za tie desiatky rokov pekne zvykli! Aký je dôvod to zasa rozdrbávať a robiť z toho niečo nepochopiteľné?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

ty si bol asi poslednych 20 rokov v kome ze?

tak uvediem ta do obrazu: ABSOLUTNE ZIADNE DNES BEZNE POUZIOVANE ZAZNAMOVE MEDIUM NEMA KAPACITU MYSLENU BINARNE !!! (teda ak tam nepocitame RAM)

binarne to je pri CD (700 MiB = cca 734 MB), RAM a cache v cipoch ... CD uz dnes absolutne nikoho nezaujima, pri RAM a cache je to myslene binarne furt a stale, ale cisla uz nie su binarne plne-okruhle, pripadne nie su nijako okruhle

vsetko ostatne ako DVD, BR, HDD, SSD, pamatove karty, USB kluce ... atd, atd vsetko uz ma kapacitu myslenu DEKADICKY

tvojich 16 GB (spravne mat byt GiB) RAMky je v skutocnosti 17179869184 bajtov (16x1024^3), ale 16 GB VSADE INDE je 16000000000 bajtov (16x1000^3) ... uz si pochopil ten mrdnik?


Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Nie nepochopil. Prečo to ktosi začal takto bordelovať? názvy predpôn sa upravili a problém mohol byť už dávno vyriešený.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

problem nemam ja, problem je vseobecny, prve "lastovicky" boli uz pred cca 2 dekadami a hromadna zaloba na Seagate, ked 80 GB disk Wokienka ukazovali len ako cca 74,5 "GB", pritom to je GiB a cca 74,5 GiB = 80 GB, kedze GiB je o 7,37% viac ako GB ... proste ine jednotky a ked jednotka znamena viac, ten isty storage musi byt numericky mensie cislo (aj mila je o 61% viac ako km a preto ta ista vzdialenost v milach musi byt numericky mensie cislo)


Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

mozu za to vyrobcovia HW, ktori prestali vyravat storage s binarne okruhlymi kapaciotami a vrhli sa na dekadicky okruhle kapacity, zacalo to pred 1/3 storocia v ere 1,44 MB diskiet (hybridny megabajt ako 1000x1024) a neskor pred takmer 1/4 storocim v ere prvych niekolko GB diskov (uspora 7,37%), dnes sme v ere TB diskov kde je uspora 10% co uz sa riadne oplati, nikto nebude vyrabat 18 TiB disk (19791209299968 bajtov, teda takmer 19,8 TB) len preto aby Wokienka ukazali krasnych okruhlych 18 TB (pritom to pocitaju binarne a je to TiB), kazdy vyrobca HDD vyrobi iba 18 TB disk (18000000000000 bajtov & 1-2 GB bonus) a debilne Wokienka na taky 18 TB disk potom ukazu "16,371 TB" pricom opat myslia TiB a kedze TiB je o 10% viac ako TB tak pod kapotou veci sedia, lebo 16,371x1024x1024x1024x1024 = 18000104858321

vyrobcovia SW (Wokienok) ale zaspali dobu, kedze toto tu mame uz dve dekady (takmer 1/4 storocia) a vyrobcovia HW storage patricnych druhov s tym nemienia nic urobit (DVD/BR/HDD/SSD/karty/kluce ...)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Úžastná obhajoba. Ale si vezmi, že ťa obvinia z genderovej diskriminácie a ty budeš chcieť ukázať na vyrobcov HW, žže oni za to môžu. A tí vytiahnu tabuľku z Heisenbergovým princípom neurčitosti a že: "Nejebe? Hľa, šak my už môžme za dekadicky okruhle kapacity."
A čo spravíš potom, keď už pôjde priekazne do tuhého!?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

autori majoritneho OS Wokienka toto nie su schopni si vsimnut ze kapacita vsetkych beznych medii je myslena dekadicky a stale sa drbu s binarnym pocitanim, pricom prefixy ukazuju dekadicke, co je cele riadne na 314cu, kedze od 1998 mame standardizovane binarne prefixy - tak bud do boha pocitam binarne a ukazujem prefixy binarne alebo pocitam dekadicky a ukazujem prefixy dekadicke ... zaujimave prisli na to v niektorych edicioach lunexu, prisli na to daaaaavno tvorcovia multimedialnych softov (https://bit.ly/3BYL10y ... 271 MiB a nie MB), v redmonde im to dojde asi za dalsich 10 rokov
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Aspoň nikto to počíta tak ako to treba počítať? Čo máš proti tomu?? Ale toto blúznenie občas vidno aj v malých mikrokontroléroch..,.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

...niekto...
Odpovedať Hodnotiť:
 

snad to pre Android 15 bude stacit ...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Práve úzusom číslovania verzií to zneuctenie priekazne celé začalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kedy sa konecne zacnu vyrabat write only memory chipy?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A také by Ti načo boli? Akože aby sa nedali vymazať?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

take sa samozrejme vyrabaju. a velmi dlho
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napríklad?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nevie, len trepe. Ak teda nemyslel CDROM na zakázku vyrobený. Aj ten vymažem klincom či v peci alebo v riedidle.
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://en.wikipedia.org/wiki/Programmable_ROM
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si čistý chuj a tá tvoja wikipédia tiež!
Pýtal sa na nezmazateľné pamäte.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Netvrdím že Android je dobrý systém ale memory management by ešte mohli zlepšiť! Teraz mám 12GB RAM a bežné mám 5GB voľných... Čo je mi úplne zbytočne mať voľnú RAM. Teba keď teší nealokovana pamäť, tak si zvláštny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidíš to, tzn že si kupuješ telefóny s pamäťou, ktorú nedokážeš využiť. Nabudúce si vyber menšiu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejak nerozumiem tým 40-bitom. To je čo za údaj pre pamäťový modul, ktorý je zásadne len 8-bitový?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

v DDR5 je konecne povinne ECC
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prosím?? To je čo za blbosť??
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Unlike DDR4, all DDR5 DIMMs will have in-chip ECC, where errors are detected and corrected before sending data to the CPU. There will still exist non-ECC and ECC DDR5 DIMM variants; the ECC variants will have extra data lines to the CPU to send error detection data, enabling the CPU to detect and correct errors that occurred in transit.

Each DIMM has two independent channels. While earlier SDRAM generations had one CA (Command/Address) bus controlling 64 or 72 (non-ECC/ECC) data lines, each DDR5 DIMM has two CA buses controlling 32 or 40 (non-ECC/ECC) data lines each, for a total of 64 or 80 data lines. This 4-byte bus width times a doubled minimum burst length of 16 preserves the minimum access size of 64 bytes, which matches the cache line size used by x86 microprocessors.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Voľajako sa mi nedarí tie posledné vety zrozumiteľne preložiť. Ale v prvej časti je jasne napíaané, že budú aj ECC aj bez ECC ako doteraz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je ErrorCorrectionCode nie blbosť! :-))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samsung vyvíja 3GB čipy, ktoré budú mať maximálnu kapacitu 8 GB. To len tak nevymyslíš...
A aký je problém vyrobiť obvod s viac adresnými vodičmi a vo vnútri napr. 16 GB po 8 bitov? Teda na 1 strane bude 8 čipov, to je spolu 128GB, na oboch stranách je to spolu 256 GB, ale furt je to brané ako 8 bit, hoc DDR je už od počiatku 64/72 bitový. Alebo dajme tomu 32 GB čipy s viac adresovými vodičmi.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nejak mi tie kapacity z tohto textu moc nevychádzajú. Ak bolo navonok použitých 2 x 8 ks púzdier s čipmi a v ich vnútri bolo v každom 8 čipov "na sebe" po 2 GB, tak mi vyšla celková kapacita RDIMM modulu len 256 GB. Ako to teda bolo skonštruované?
Podľa mňa: 2(strany RDIMM) x 8(počet vonkajších púzdier čipov na 1 strane RDIMM) x 8(počet vnútri zapojených čipov v 1 púzdre) x 2(kapacita 1 vnútorného čipu 2 GB) = 256 GB.
Kde robím chybu??
Odpovedať Hodnotiť:
 

DDR5 podporovalo už AMD v PS4!
(Len to ňebol ŠTANDARD.)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie, pretoze v ps4 je GDDR5. to je rozdiel
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na ZX Spectre bola pamäť 48kb a dobre bolo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

8-bitové vtedajšie CPU vedeli priamo naadresovať 64KB pamäte.
No a s využitím portov aj prakticky ľubovoľne veľa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

48 kB bolo RAM, nie pamate celkom. Zvysnych 16 kB bolo ROM.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A čítať už vieš? ROM je tiež pamäť. Takže 48 + 16 je oných 64 ktoré ten CPU dokázal priamo naadresovať. Alebo ešte chodíš do škôlky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

JJ a tehličky v potravinách stáli 5 halierov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aké tehličky??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zo škrobového či hroynového cukru, také tie čo chutili jak mydlo. čo nemáš nad 60 ? Tak to si tu asi jediný
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár