neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Intel premenoval výrobné procesy na označenia podobné konkurencii

Značky: IntelCPU

DSL.sk, 27.7.2021


Spoločnosť Intel aktuálne oznámila svoje plány s nasadzovaním nových výrobných procesov v nasledujúcich rokoch.

Spoločnosť zároveň premenovala už skôr avizované výrobné procesy, aby nové označenia viac zodpovedali označeniam konkurentov.

V nedávnej minulosti bol Intel lídrom vo výrobnom procese čipov. V posledných rokoch ale má problém s prechodom na novšie 10-nm a 7-nm výrobné procesy a bol predbehnutý spoločnosťami TSMC aj Samsung.

Procesy Intelu s doterajším označením sú ale napríklad v počte tranzistorov na jednotku plochy výrazne lepšie ako podobne a dokonca aj lepšie označené procesy konkurentov. 10-nm proces Intelu má podľa dostupných informácií vyššiu hustotu tranzistorov ako pôvodné 7-nm procesy TSMC a Samsungu a 7-nm proces Intelu má mať výrazne vyššiu hustotu tranzistorov ako 5-nm procesy TSMC a Samsungu.

Nové označenie je podľa Intelu založené na výkone, spotrebe a ploche čipov a zmena v označení medzi jednotlivými procesmi má zodpovedať zlepšeniam v týchto parametroch. Pri najbližších troch procesoch Intel nepoužíva v názve nanometre, iba číselný údaj. Pri ďalších procesoch prejde na označenie v angströmoch, desatinách nanometra.

Proces označovaný doteraz ako 10-nm Enhanced SuperFin sa po novom volá Intel 7. Proces oproti 10-nm SuperFin prináša zlepšenie v pomere výkonu a spotreby o 10% až 15%. V súčasnosti už Intel týmto procesom vyrába, pričom procesory Alder Lake pre PC vyrábané týmto procesom uvedie na trh v tomto roku a serverové procesory Sapphire Rapids v budúcom roku.

7-nm proces Intel sa po novom volá Intel 4 a prináša 20% zlepšenie v pomere výkonu a spotreby. Proces plne využíva EUV litografiu, pripravený na výrobu bude v druhom polroku 2022 a procesory vyrábané týmto procesom prídu na trh v roku 2023.

Ďalší proces bude mať označenie Intel 3 a bude ešte viac využívať EUV litografiu. Má priniesť 18% zlepšenie v pomere výkonu a spotreby a produkty sa ním majú začať vyrábať v druhej polovici 2023.

Ďalší proces sa bude volať Intel 20A a bude podľa Intelu používať dve inovácie, RibbonFET a PowerVia. RibbonFET je implementáciou tranzistorov typu gate-all-around, PowerVia je technológiou napájania zo zadnej strany čipov. Intel plánuje spustiť výrobu procesom Intel 20A v roku 2024.

Ďalší proces bude mať označenie Intel 18A, má vylepšiť RibbonFET a prísť na začiatku roka 2025.

Na ďalšie obdobie Intel podľa oznámenia pripravuje nasadenie ďalšej generácie EUV litografie, High Numerical Aperture EUV.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

Wav, či iný audio výkrik.

Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Jediná cesta, ako ich dobehnúť alebo dobehnúť ...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ogg? Alebo wma?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel 10nm ma vyššiu hustotu tranzistorov ako 7nm. Neviem ale keď vydelim plochu počtom tranzistorov tak mi logicky nemôže vyjsť 10nm lepší ako 7nm....
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Teším sa na ten vylepšený FET.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

GAAFET či rovno MBCFET?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

MCBP-FET
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Ten je už "starý" a veľký.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ešte túto fľašku som povedal...
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ja som čítal flashku
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Takže procesory Intel vôbec neboli zaostalé, len sa zle nazývali.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Nie, AMD ojebávalo, chválili sa cudzím perím, a dojebali tým systém.
Lebo 7nm vyzerá lepšie ako 12nm.

Intel len nasleduje "lídra".

Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

aky system ty drbko?

1) kazdy vyrobca si tie procesy nazyva ako chce, maju rozne charakteristiky (tratnzistorova hustota, vhodnost pre SoC ci HP cipy, spotreba a tepelne vyzarovanie atd) ... "nanometre vyrobneho procesu v poloviodicovom priemysle uvazane pre marketingove ucely" tak cele to v uvdzopvkach nie je standardizovana jednotka SI, zrejme to niekto pol druhej dekady stale nepochopil ... rovnako ani to ze v tom nema prsty IBA amd alebo IBA tsmc

2) v com amd ojebava co sa tyka vyrobnych procesov? si bol poslednu dekadu v kome? amd svoje fabriky predalo cca pred dekadou a vznikklo GF

3) amd je ten tvoj "lider"? tsmc je ten tvoj "lider"? v akoze? polovodocovy lider je tamtung https://bit.ly/3BNRtaE ale o tom rec nie je ze?
Odpovedať Známka: 0.4 Hodnotiť:
 

jaj ty kokot.

intel oznacoval procesy spravne ale ostatni si definovali štandardy aby to vyhovovalo marketingu.

pajac počmáraný

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kokot, kokotisko, ba i priam chuj to je.

Intel označoval produkt správne.
Procesy a mašiny mal 10-7-5 nm, ako každý iný. A vyrábal na nich 14 nm+++ procesory (použitý bol 10 nm proces) a 10 nm procesory (7 nm procesom).

Konkurencia predávala 12-13 nm procesory, a chválila sa 7 nm procesom, ktorý si platila.

Nasledne intel a spol. prišli s geniálny nápadom uvádzať pri procesoch hustotu obvodov (logické, interface, pamäť) a pri produktoch rovno hustotu.
Čo neprešlo, lebo 7 nm technickí lídri vyrábali procesory s hustotou 52 MTr/mm^2 pri chiplete Ryzen 2 a 10 nm zaostalý intel len s 100.8 MTr/mm2, resp. predpotopný 14 nm intel len 44.6 MTr/mm^2.
A vtedy by aj posledný pajác pochopil, že veci nie sú s kostolným poriadkom.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nekonšpiruj.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

H.-S. PHILIP Wong, et al, "A Density Metric for Semiconductor Technology“, Proceedings Of The IEEE, Vol. 108, No. 4, April 2020
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nedrizdaj chujiny

je vseobecne prijimama paradigma ze intel 14 nm+++ ma 40 MTr/mm^2 a 44 MTr/mm^2 mal iba prvy 14 nm z roku pana 2013 (co bol tiez porod slona tych 14 nm, ale 10 nm uz intelu zlomilo krk, lebo to meskalo dlhociozne roky a nanometre uz zacali srat kazdeho ... nakoniec to dospelo to tohoto stadia preznacovania procesov u intelu, z priciny z pohladu intelu "my to mame dobre, ostatni su kokoti")

ten tvoj uzasny 100,8 MTr/mm^2 vysiel intelu ako konkurencie-schopny az na treti pokus (prve slubotechny boli na rok pana 2015) a saturacia trhu (NTB/desktop/server) s intelovymi 3. generaciou 10 nm (SuperFIN) je H2 2020 a cely 2021


Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

7 nm TSMC ma cca 67 MTr/mm^2 pre High Performance cipy (CPU Zen2/Zen3 a GPU RDNA2) a cca 95 MTr/mm^2 pre SoC (jablko ajfon12)
5 nm TSMC pre SoC ma az o 80% viac a teda cca 172 MTr/mm^2 co je rokord na planete (a bude cca 120 MTr/mm^2 pre High Performance cipy (CPU Zen4 a GPU RDNA3))
linky davat nebudem, najdi si

a samozrejme intel-chuj bude tranzistorovu hustotu riesit az do hrobu, ako keby to bol jeden jediny parameter co zaruci vyborny produkt
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Pre prepojenie na Pjetrove myšlienky, prosím, použite Trebišovské piko

Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Kopu ľudí si pamätá aj "oné" časy a mnohí z nich vedia, že značka INTEL bola a aj je stále záruka kvality, čo sa napr. o Samsungu nikdy povedať nedalo, dokonca ani o niektorých CPU firmy AMD.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

intel kokotko, "spravne" neexistuje

ano - intel si isiel svoje, ale to sa im nevyplatilo, lebo vsetci ostatni si nanometre dodrbkali inak: v style cim mensie nm tym lepsie (marketing)

preto musel aj intel, aby nevyzaral jak chuj, lebo kazdy by mal 3-5 nm a intel by sa chudak trapil s 10 mn

tvrdenie (intel oznacoval procesy spravne) je zcestne ako hovado, lebo nikde neni napisane ze marketingove nanometrove hausnumero ma byt v skutocnosti tretina sirky brany ci coho ... a to ze sa toho jeden drzi a ostatni na to seru neznamena ze u toho jedneho je to spravne ... kuratenko karpave, "spravne" ani "logicky" to neni uz 20 rokov, logickost tomu zacala chybat v casoch 250-180 nm, pri 130-90-65-45-32-22 to uz bolo dojebane

posledne zmysluplne nanometre su 350-500 nm a vyssie
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ale jasne, ze existuje správne - ITRS definovala procesy, rozmery a hustoty tranzistorov.

Nesnaž sa pochopiť, to nedáš.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Keby používa každý vlastnú definíciu, majú to priekazne všetci správne.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Preto je správne piť britskú pintu piva a platiť za americkú.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Každý má právo zapredať svoju dušu globalizmu priekazne i za vidinu úspor.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

As of 2017, ITRS is no longer being updated. Its successor is the International Roadmap for Devices and Systems.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Definovala == Minulý čas.
Pjetro == Kokot.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

No dobre teda. Dal som ti plusko

Odpovedať Hodnotiť:
 

Papľuh jeden, to je jak Da Vinciho kód tieto názvy. Normálne to pôsobí akoby to bolo naschvál aby sa v tom ani divá sviňa nevyznala..
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

do pice, preco sa nemozu normalne oznacovat tie procesory. U autach vies hned ze Octavia 1.9TDI vyjebe s BWM 1.6 beznin jak s handrou.
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Už je ti skoro jak u pečiva. Makový závin, z ktorého na každom konci trčí mak, zabalený v obale s nápisom Makovník, sa pre istotu ešte posype nemletým makom, ktorý zvládnu stráviť tri druhy vtákov a dva druhy hmyzu, ale rozlíšenie tvarohovej a lekvárovej šatôčky je tabu priekazne na úrovni incestu v nevznešených rodinách.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Ten nepomlety mak tam nie je na travenie, meraju sa nim exaktne procesy na na svorkach in a out.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Mi z tých druhov úplne vypadol Baloun. Ten zvláda kôstky i švestkové. To ale v dobe GDPR tie exaktne procesy tromfnú i hajzlbáby, čo kvôli cenníku s malou a veľkou musia priekazne každému zákazníkovy najprv vysvetliť potrebu súhlasu so spracovaním osobných údajov.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Tak toto uz je top z kategorie Intel a jeho skurviacke ojeby :D :D

So 14nm na vecne casy a nikdy inak !!!

Pocmarani tragedi, 4jadra dobre ze ne do 2030... idioti.
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

"14nm" nikdy nebolo 14nm.
Ale teraz Intel preskocil konkurentov. Pridaju este 3 pluska k ich 10nm procesu a nazvu ho Intel number 1.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

ved to sa dalo cakat ... intel a jeho skurviace marketingove chaosne ojeby ... ale pozor, nieze by bol v tom intel-dementel sam, intel-dementel ale svoje skurviace ojeby robi s nalezitou davkou pompeznosti

proste kde su dobre vyssie cisla, dame vyssie cisla (amd compute cores)

a kde su dobre nizsie cisla, jebneme nizsie cisla a hned mame 4 nm proces za dverami a hend mame iba 95W CPU (intel)
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

95W myslíš tvoje tepelné watty alebo elektrické watty?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

intelove watty
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel 4 plne využíva EUV litografiu.
:)
Intel 3 bude ešte viac využívať EUV litografiu.
:O
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Soudruh Kudlička plní normu na 1052%.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

nemali by uz zacat uvazovat pri takych rozmeroch nad zmenou technologie z odstranovania vrstiev na pridavanie vrstiev?
ved uz kazdu chvilu citam, ako dokazu vedzi manipulovat s jednotlivymi atomami. tak nech to pouziju.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tento krok chvalim, davam palec hore. intel go go go
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár