neprihlásený Utorok, 2. marca 2021, dnes má meniny Anežka
Predstavený minipočítač postavený na RISC-V procesore

Značky: CPU

DSL.sk, 25.1.2021


BeagleBoard.org a spoločnosti StarFive a Seed predstavili nový minipočítač BeagleV podobného formátu ako populárny Raspberry Pi, ktorý je ale postavený na procesore novej architektúry RISC-V.

BeagleV je určený najmä pre vývojárov a postavený je na SoC CPU StarFive Jinghong 7100 s dvomi 1 GHz 64-bitovými jadrami SiFive U74. V SoC sú prítomné aj Vision DSP Tensilica-VP6, NVDLA Engine, Neural Network Engine a ISP.

Počítač má gigabitový Ethernet, štyri USB 3.0 porty a HDMI výstup s rozlíšením maximálne 1080p.

Verzia s 8 GB LPDDR4 RAM bude stáť 149 dolárov, neskôr má byť k dispozícii aj lacnejšia verzia s menej RAM.

Pre prvých záujemcov má byť počítač k dispozícii v marci, väčšiu dostupnosť avizuje výrobca na september.


RISC-V minipočítač BeagleV, kliknite pre zväčšenie (obrázok: BeagleBoard.org)Počítač má byť podľa oznámenia podporovaný v oficiálnom linuxovom jadre a k dispozícii pre neho bude verzia Linuxu od BeagleBoard.org postavená na Debiane.

RISC-V je open source inštrukčnou sadou a architektúrou navrhnutou v súlade s princípmi RISC, Reduced Instruction Set Computer, architektúr. Začala vznikať len v roku 2010 a v posledných rokoch si získava čoraz väčšiu pozornosť výrobcov, ktorí si môžu na nej navrhovať vlastné CPU bez potreby platenia licenčných poplatkov za ARM alebo MIPS.

Doteraz sa architektúra využívala najmä v menej výkonných procesoroch, často určených na špecifické účely. V posledných mesiacoch ale začína platforma vstupovať aj do počítačov formátu osobných počítačov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Intel ešte uviedol nový SSD
Ďalší iPhone má mať 120 Hz displej a väčšiu batériu
Zverejnené údajné parametre nových Intel procesorov
Ceny Golden Globe ovládol Netflix
Ďalší iPhone má mať 1 TB flash pamäte
Satelitné TV vysielanie je v týchto dňoch rušené Slnkom
Ďalšie Starlink satelity má SpaceX vyniesť v noci na pondelok
Helikoptéra na Marse beží na Linuxe
NASA zverejnila detailnú panorámu okolia Perseverance na Marse
Google použil svoj podmorský kábel na detekciu zemetrasení


Diskusia:
                               
 

Dost draha vecicka v porovnani s RPi4.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Tak logicky, keď je to RISC-V, ktoré negarantuje priekazne nízke licenčné poplatky ako ARM alebo MIPS.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

množstvo. to je hlavný problém. Materiály stoja zaokrúhlene nič, ale vyvinúť to a nastaviť linku na výrobu zopár kusov, to je drahé. Ak si to nájde svoj trh, časom to môže prerásť do niečoho väčšieho.

pre neznalých problematiky CPU architektúr, skúsim veľmi hrubo priblížiť, aký je v nich rozdiel:
x86 je veľmi schopná architektúra, vyhrala zatiaľ všetky súboje oproti akejkoľvek inej architektúre, ale to je už história. AMD a Intel tvoria x86.
x86 má ale 2 problémy: 1. Inštrukcie, ktoré procesor vie spracovať, sa stále len pridávali, nikdy neuberali. Ak by nejaké ubrali, plno vecí by nemuselo fungovať - obzvlášť staršie programy, ktoré fungujú desaťročia a fungujú stabilne, netrebalo ich nikdy prerábať. 2. sú len dvaja výrobcovia, ktorí môžu tvoriť x86 procesory. Dôvod - patenty.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

ARM tieto problémy rieši - má menej inštrukcií (tým pádom procesory zvládajú tie ostatné rýchlejšie a s menšou spotrebou), rieši aj ďalšie drobné problémy x86 (variabilná dĺžka inštrukcie) a zároveň spoločnosť ARM navrhne len vzor procesora, ale ďalej nechávajú kohokoľvek (za poplatok) tento vzor akokoľvek upraviť. Preto je viac spoločností tvoriacich ARM čipy, je tam väčšia konkurencia a tým pádom sa hýbu rýchlejšie vpred. ARM je najmä v telefónoch, ale vyzerá, že aj z počítačov vytlačí x86.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

RISC-V je mladá architektúra, ale berie veci oveľa ďalej - pevne daných inštrukcií je minimum (7 oproti 1200 v x86), ďalšie môžu vznikať a zanikať, avšak výrobca čipov si môže zvoliť, či ich čip bude podporovať, alebo spravia len softvérovú podporu, ktorá tieto inštrukcie preloží do niečoho, čo vie procesor spracovať. Zjednodušene, môžeš násobiť alebo môžeš veľa krát sčítať. Rozhodnutie je na výrobcovi čipu. Tým pádom sa ale nikdy v budúcnosti nestane, že by bolo príliš veľa inštrukcií, ktoré treba podporovať, lebo ak sa už využíva len zriedkavo, stačí ju zakomponovať do softvéru, vyhodiť zo samotného čipu. Zároveň je bez poplatkov, čiže ktokoľvek môže vyrábať RISC-V čipy, čo by malo ešte viac podnietiť konkurenciu. Problém je, že je príliš mladá - do ARM a x86 už bolo investované stovky miliard, RISC-V je na začiatku
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Vôbec nerozumiem aký problém je s množstvom inštrukcií. je to najjednoduchšia cesta a tie dôvody, čo ja viem, však nie sme v roku 2?
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Čím viac inštrukcií, tým viac vyhradených častí na rôzne transakcie a tým náročnejšie rozdeľovať úlohy na správne miesta a spájať výsledky. menej inštrukcií znamená, že vieš dať väčšiu časť procesora venovať sa tým inštrukciám a menej sa starať, čo kde ide.
Samozrejme, všetko sa to dá vyriešiť, len je potom vyššia spotreba, väčší čip, viac ho zohrieva a menej toho dokáže
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Dobre kokotiny to splietas. Uplne to sem patri, mas moju poklonu.
Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

RISC V je možno mladá, ale RISC ako taký nie. Princíp sa podľa mňa nezmenil. Pokiaľ cheš univerzálny počítač (ako väčšina ľudí na doma), CISC je správna voľba. Pokiaľ chceš riešiť špecifické úlohy, RISC môže byť správna voľba.

Áno, násobiť môžeš sčítavaním, ale bude to pomalé. Takže ak chceš násobiť, alebo nevieš čo budeš potrebovať, tak si to nevyberieš.

Pravda, x86 asi trpí podporou dnes už nepotrebných inštrkucií len kvôli kompatibilite, ale to nie je problém CISC ako takého. Navyše veľa ľudí (vrátane mňa) spätnú kompatibilitu víta i za cenu určitej neefektívnosti. Ostatne obrovská popularita či už x86 tak aj Ms Windows do značnej miery súvisí práve s touto spätnou kompatibilitou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kiez by som riesil podobne starosti ako instrukcne sady
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ak to má tak málo svojich inštrukcií...neni to len rýchly posuvný register ??
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A posuvný register vie aké inštrukcie dekódovať a vykonávať??
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

vie posúvať bity... to sa ráta?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale to nie je softvérová implementácia, ale hardvérová. Proste nerobí nič iné, či chceš alebo nechceš.
Odpovedať Hodnotiť:
 

má málo povinných inštrukcií. Ostatné, ak budú často využívané, tak ich učíte budú chcieť tvorcovia čipov zapracovať a ak výjdu z módy, tak nechajú len softvérovú podporu
Odpovedať Hodnotiť:
 

A tak to má aj zostať.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Medzi starsie fungujuce programy nepatri doom I. A to bol program...
Takze tvrdit ze instrukcie zachrania nejake archaizmi, no neviem.
To uz funguje skor virtual box.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tu sa stala zasadna vec, chcelo by to viac takychto projektov, lebo aj Raspberry Pi bol otvaracom dveri k ARM architekture pre siroku verejnost. Ak by sme konecne mali takyto system s RISC-V na ktory si clovek moze potom realne nainstalovat operacny system, tak by to bol krok dopredu.
Vsetko je dobre, hlavne aby sme sa zbavili tej x86 uz konecne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Prečo by sme sa mali zbavovať niečoho perfektného?
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Boha nemožno mať, aby sa ho šlo zbaviť, a využívanie six sigma predstavuje už priekazne rezignáciu na spĺňanie špecifikácie perfekcie.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Alebo 5 či 7 S?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A prečo by sme sa jej mali zbaviť? Len preto že je tu dlho? Ty si asi jeden z tých nasilu progresívnych čo ? :-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ten risc čip je na tej doske dole hlavou to nebude fungovať . Šak kuknem a vidim napis dole hlavou
Odpovedať Hodnotiť:
 

Možno to fakt takto na kánt nebude funkovať, ale iba na ležato. Na ležato je jedno, z kerej strany sa na to dívaš ;)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár