neprihlásený Sobota, 4. júla 2026, dnes má meniny Prokop
Nový procesor Niagara 2 bude až 64-threadový

DSL.sk, 24.8.2006


Predstavitelia spoločnosti Sun predstavili tento týždeň na konferencii Hot Chips v Stanforde nový procesor Niagara 2.

Niagara 2 je nasledovníkom súčasného Niagara procesora určeného pre serverové nasadenie. Nový procesor dokáže vykonávať súčasne až 64 softvérových threadov pomocou 8 jadier ďalej členených na 2 výpočtové jednotky, z ktorých každá zvláda vykonávať súčasne 4 thready.

Nový procesor má u každého jadra zároveň samostatnú FPU a SPU pre akceleráciu matematických operácií a napríklad kryptografických operácií.

Na rozdiel od procesorov od AMD a Intelu, kde napriek prechodu na viacero jadier zatiaľ stále zostáva prioritou aj výkon jednothreadových aplikácií, je Niagara 2 procesor orientovaný na čo najväčší celkový výkon pri vykonávaní mnohých threadov súčasne, vhodný je tak pre použitie napríklad v databázových a webových serveroch.

V súčasnosti sú už k dispozícii pracujúce vzorky tohto 65-nanometrovým procesom vyrábaného procesora, prvé servery s týmto procesorom by mal Sun začať dodávať ale až v druhej polovici roku 2007.

Niagara 2 oproti 90 nm Niagare, ktorá dokáže pri 8 jadrách vykonávať súčasne 32 threadov, má zvýšenú veľkosť L2 cache na 4 MB, obsahuje priamo zabudované 4 pamäťové FB-DIMM kontrolery, dva 10-gigabitové ethernet porty a podporu pre PCI Express.

U čipu prišlo k 20% nárastu plochy, nový procesor ale automaticky umožňuje odstaviť jednotlivé jadrá pri poruche, vypínať ich je možné zároveň softvérovo napríklad pre reguláciu spotreby.

Presný nárast výkonu nového procesora oproti súčasnej verzii Sun zatiaľ nezverejnil. Niagara je zatiaľ považovaná za veľmi úspešný produkt, keď po predstavení na konci roka 2005 už v druhom polroku 2006 Sun predal servery spolu za 100 miliónov dolárov s týmto procesorom, platforma nie je pritom priamo kompatibilná so žiadnou inou.



Najnovšie články:

Veľký výrobca LiFePO4 uviedol úložisko postavené na sodíkových článkoch
Začal postapokalyptický seriál od Apple
Pohybový senzor v lopte rozhodol o postupe na MS vo futbale
Intel výrazne zvýšil ceny najnovších desktopových procesorov
V Poľsku budú mať 2.4 GWh a v Nemecku 5.7 GWh batériové úložiská, na Slovensku máme 20 MWh
Konkurent Starlinku má už dosť satelitov pre spustenie služby
Pokuta 4.1 miliardy pre Google za zneužívanie Androidu platí, rozhodol najvyšší európsky súd
Nová verzia OpenWrt opravuje vážne zraniteľnosti, odporúčané upgradovať
Používanie Blu-ray skončí aj na hry pre PlayStation
IBM vyvinula výrobu 0.7-nm čipov


Diskusia:
                               
 

To je uz celkom v pohode ;) Len zatial nie na doma :) A dufam, ze este nejaku dobu to doma potrebne nebude :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

a procaky ktore budu s vyrobnou chybou mozu predavat lacnejsie . napr "NIAGARA 2 7core" :) tusim sa to robi tak aj u grafiky ze sa blokuju nefunkcne pipelines
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj u procakov sa to robi. Tusim takyto chybny procak AMD 64 je Sempron.
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto dat do desktopu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako je tam napisane, spickovy vykon u jednotlivych jadrach je nizsi ako pri dektopovych CPU. Ale rozhodne by ma zaujimal test kompresie povedzme paralelne 10 videi naraz a to iste na desktope.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no tak to by som si pozrel rad aj ja...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár