neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Prvá väčšia vzorka z asteroidu sa blíži k Zemi, pristane budúci týždeň

Značky: vesmírasteroidyJaponsko

DSL.sk, 27.11.2020


Sonda Hayabusa2 japonskej vesmírnej agentúry JAXA so vzorkou z asteroidu 162173 Ryugu sa úspešne blíži k Zemi a vzorka by mala na Zemi pristáť budúcu nedeľu 6. decembra.

JAXA o tom informovala dnes, avizuje agentúra AP.

Vzorka bude prvou väčšou vzorkou prinesenou na Zem z asteroidu. Predchodca tejto sondy, sonda Hayabusa, už v roku 2010 priniesla vzorku z asteroidu Itokawa, pre viacero porúch išlo ale len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek.

Zároveň aktuálne je pri asteroide Bennu americká sonda OSIRIS-REx, ktorá z neho už úspešne odobrala vzorku a na Zem by ju mala dopraviť v septembri 2023.

V prípade Hayabusa2 sa návratová kapsulu so vzorkou oddelí už vo vzdialenosti 220 tisíc kilometrov od Zeme a chránená tepelným štítom pristane aj pomocou padáka, ktorý sa otvorí vo výške približne 10 km, v Austrálii.

Hayabusa2 odštartovala na konci roku 2014, k asteroidu Ryugu zo skupiny Apollo obiehajúcemu Slnko na podobnej trajektórii ako Zem priletela v polovici roka 2018, v minulom roku z neho dvakrát odobrala vzorku a v novembri od asteroidu odletela.

Jej misia prinesením vzorky na Zem nekončí a následne bude pokračovať k ďalšiemu asteroidu 1998 KY26 zo skupiny Apollo, ku ktorému priletí v júli 2031.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

Čo ak tam budú baktérie alebo vírus, ktoré nás všetkých zabijú? Oh well.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Jeden smrdiaci virus, ktory nas vsetkych pozabija tu uz mame. A ked nie, tak sa pozabijame aj sami.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

one time asteroid next time dead
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

oh NO
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Japonci sa snažia byť stále popredu, tento kŕat sa im asi nechce čakť na klíma katastrodu a rozhodli sa priniesť nám ten armagedon už tento rok pod stromček. Ďakujeme chlapci.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Chlapci, ktorí nemáte na drahý benzín a zo sociálnych dôvodov spaľujete naftu, nezabudnite že treba večer pri parkovaní cúvať (pozadu), aby ste ráno mohli ľahšie natiahnuť štartovacie káble (dopredu). Musíme mať pochopenie pre ľudí čo kúria PET fľašami, alebo jazdia na dieselovom aute.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

SAYONARA !!!!!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Práve na to bol ako protiopatrenie vytvorený koronavírus. Treba ešte niekomu viac dôkazov, koho záujmom obmedzovanie jeho šírenia v skutočnosti priekazne najviac prospieva?
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

Priekazne by si sa mal dnes najebat, ja som uz mal trosku goral vodky s dzusom, ohreje ti to aspom neprekrvene prsty na rukach ako mne :D
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Pred poskytovaním odbornej konzultácie je vhodné zvážiť, či vychádzanie z presvedčenia, že všetky karanténnymi opatreniami trhovo zvýhodňované lokálne obchody využili príležitosť namiesto navýšenia objednávok vodovej šunky a šofokoly na pridanie niekoľkých druhov tovarov typu džús, cez ktorý nevidieť cez dve doliny, ktoré by v dlhodobejšom horizonte mohli viesť k návratu náročnejších zákazníkov, nie je priekazne predčasné.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

A na chvíľu prestane obťažovať tým jebnutým slovkom "priekazne", debil jeden...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Áno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To bola len kontrolná otázka, či pri budovaní povedomia o vytváraní synergetického efektu pri dôkazoch dávali priekazne všetci pozor.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

priekazne ano
Odpovedať Hodnotiť:
 

priekazne ano
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zda sa, ze to je len take trocharenie, ale musime si uvedomit, ze tu sa kladu zaklady tazby nerastov na telesach mimo zemegule. Najprv gramy, potom kg a nakoniec z toho budu stovky ton co budu pristavat v Australii a odtial uz sa budu nerasty rozvazat klasickou metodou.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Istotne to bude ekonomicky výhodnejšie ako vyťať kus Amazonského pralesa, alebo nie?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ale tu ide o rubiny, diamanty, zlato a platinu.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ešte to potrvá, kým bude výnosné nosiť materiály na zem, keďže ich máme dosť aj tu. Skôr bude biznis ťažiť materiál vo vesmíre a používať ho vo vesmíre - či už výroba paliva, ktorý nebude nutné voziť zo zeme, alebo materiál na stavbu staníc, voda aťd, ktoré je zbytočné drahé voziť zo zeme. Najprv sa však musí rozbehnúť vesmírny turizmus, aby bol vôbec dôvod tam niečo voziť
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kazdy si tam vodu donesie v mechure a len sa recykluje. Naco tazit?
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ticho tu bude! všetci spat, a zhasnút!!

..a možno príde aj čarodejka

a možno si aj Ježek, david, z DIIT.cz, objedná a kúpi total špičkovú PC-zostavu, bez kompromisov, na Intel CPU (hey Pietro, na cpu od Intelu, tom (takmer) najdrahšom, A najvýkonnejšom, proste tú najsuperskejšiu, nejlepší (nejenä) pc zostavu..

..a možno nemci započnú asap. výstavbu 8 nových, ultra-moderných atomiek,
(a tiež to tam u nich, aj v celej (najma Záp.EUrope) pronto vyčistia, proste pur & pronto, pur ši pronto, pur, - zugrund

..a možno hned do 2 - 3 mesiacov (nanajvýš), odštartuje (teraz ale už na milion % skutočná, a absolutne NEZPOCHYBNITELNA, mise na Mesiac (8 astronautov) (aj na Mars), && výstavba tamojších kolonií (aspon začiatků, zárodků základní, @Moon, Mars.. )
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Prvá väčšia vzorka meteoritu na zemi pristála v čase, keď vyhynuli dinosaury a potom ešte v 1908 na Sibíri.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ta prva vzorka meteoritu, je davno znehodnotena, a z tej druhej co pristala na sibiri... Pockat, ona aj niekde pristala? Lebo mam taky dojem ze sa z nej nic nenaslo.. ukradli ju...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre viacero porúch išlo ale len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek, a oni sa nepoučili a zas tam nedali ten dekel. Ale mne to neva ja som spoko.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár