neprihlásený Štvrtok, 21. novembra 2024, dnes má meniny Elvíra
Štátny softvér a aplikácie majú intenzívne vyvíjať študenti

Značky: štátsoftvérIT

DSL.sk, 11.9.2020


Po tom ako štát ukázal absolútnu neschopnosť v IT pri snahe použiť sofistikovanejšie softvérové riešenia na boj s epidémiou nového koronavírusu, pri ktorých sa pokúšal použiť riešenia dobrovoľníkov, teraz prišla slovenská vláda s prekvapivým až zvláštnym cieľom.

Pri príležitosti začiatku fungovania nového štátneho tvorcu softvéru Slovensko IT totiž vicepremiérka a ministerka aj pre informatizáciu v dnešnej tlačovej správe ako jeden z troch hlavných cieľov tejto spoločnosti uvádza intenzívne zapojenie študentov vysokých škôl do práce na vývoji štátnych aplikácií.

Spoločnosť má podľa nej za úlohu vytvoriť platformu na takéto intenzívne zapojenie študentov. "Zapojenie študentov do praktickej práce na vývoji projektov Slovensko IT im prinesie cenné a praktické skúsenosti," uvádza tlačová správa ministerky.

Študenti IT odborov samozrejme nemajú problém so získavaním praktických skúseností, okrem iného po predchádzajúcich skúsenostiach so štátnym IT by mala byť cieľom čo najvyššia kvalita štátneho softvéru a aký význam ma takýto cieľ pomáhať získavať študentom skúsenosti nie je jasné.

Samozrejme aj medzi študentami sú už kvalitní programátori a zrejme sa aj v súčasnosti do nejakej miery podieľajú na vývoji aj súčasných systémov pre štát v súkromných spoločnostiach, takýto cieľ ako jeden z hlavných cieľov štátneho tvorcu ale pôsobí veľmi zvláštne.

Ďalšími dvomi hlavnými cieľmi má byť mobilné riešenie pre komunikáciu so štátom označené teraz eSlovensko a vytvorenie tímu na testovanie IT systémov a riešení dodávaných štátu externými spoločnosťami.

Spoločnosť Slovensko IT mala byť podľa júlového avíza premiéra a ministerky pre informatizáciu postavená na zamestnancoch slovenskej pobočky nemeckej firmy Wirecard, ktorá v júni zbankrotovala. Ani aktuálne oznámenie ale neuvádza koľko zamestnancov z nej do Slovensko IT prešlo a koľko má Slovensko IT v súčasnosti vlastne zamestnancov. Oznámenie síce hovorí o desiatkach "špičkových programátorov a ďalších IT odborníkov" ale v súvislosti s budúcnosťou, či už má v súčasnosti takýto počet zamestnancov nie je jasné.

Štátny tvorca softvéru v prípade optimálneho fungovania môže byť v každom prípade prínosom. Štát má totiž dlhodobo problém kvalitne, efektívne a cenovo efektívne zabezpečovať svoju IT infraštruktúru, keď si IT projekty zabezpečuje najmä od súkromných dodávateľov a viaceré projekty sa javia ako predražené, viaceré nie sú dostatočne kvalitné a u viacerých je otázny pomer prínosu a nákladov.

Absolútnu neschopnosť štát v IT ukázal v predchádzajúcich mesiacoch aj pri snahe použiť sofistikovanejšie softvérové riešenia na boj s epidémiou nového koronavírusu.

Ako zistil a upozornil DSL.sk, prvá predpoveď šírenia koronavírusu na Slovensku realizovaná softvérovým modelovaním bola absurdne amatérska s vážnymi chybami v použitom softvéri a nesprávnymi výsledkami nezodpovedajúcimi ani zvoleným parametrom.

Ako zároveň zistil a upozornil DSL.sk, katastrofálna bola aj štátna mobilná aplikácia Covid19 ZostanZdravy pre vyhľadávanie predchádzajúcich kontaktov infikovaných pomocou Bluetooth na smartfónoch s neakceptovateľným základným princípom fungovania s odosielaním všetkých kontaktov všetkých užívateľov štátu a s mnohými závažnými technickými chybami.

Vláde sa nepodarilo včas nasadiť ani žiadne sofistikovanejšie zmysluplné riešenie s využitím dát od mobilných operátorov, naposledy jej legislatívu pre potenciálne užitočný mechanizmus upozorňovania na prichádzajúcich z rizikových krajín musela pre nedostatočnú špecifickosť vetovať prezidentka a po opätovnom schválení ju opäť nepodpísala.

Štát dokázal spustiť aspoň aplikáciu eKaranténa pre sledovanie dodržiavania domácej karantény, aj tá bola ale nezvládnutá organizačne aj čo sa týka integrácie technológie pre rozpoznávanie tváre. DSL.sk v nej navyše identifikoval viaceré nepochopiteľné chyby a zároveň identifikoval nedostatky v návrhu, kvôli ktorým sa dalo kontrole polohy a tým aj karanténe pomerne jednoduchým spôsobom čiastočne ale nezanedbateľne vyhýbať.

Akceptovateľná eKaranténa sa zrejme ani pre ďalšie vlny stále nepripravila, keď podľa nedávnych informácií ministra zdravotníctva by to bol dobrý nápad ale pre mnohé úskalia a množstvo problémov pri pôvodnom nasadení sa používať zatiaľ nebude. Ako jediný konkrétny príklad uvádzal, že ľudia si zle označovali miesto svojho pobytu na mape, a ďalej tvrdil, že eKaranténa bola postavená na zodpovednosti ľudí. Samozrejme ako naznačujú aj tieto vyjadrenia, je ale relevantnou otázkou ako by mala vyzerať eKaranténa aby boli vhodne vyvážené prínos, účinnosť a zásah do práv ľudí.

Tieto nepodarky štát aspoň nič okrem nákladov na vlastných zamestnancov nestáli, keď ich pre štát robili primárne dobrovoľníci zadarmo.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

To nebudebžiadna zmena. Doteraz to robili tiež študenti. Dokonca ak mali šťastie, dostali do týmu aj senior programátora. Výsledok predali za pár drobných do firmy "našich ľudí" a tí to dodali štátu za milióny.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Presna tak!
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

po predchadzajucich skusenostiach toho uz vela pokazit nejde ;)
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

"Doteraz to robili tiež študenti"
Hlavne to boli NAŠI študenti, produkty nášho školstva. Preto aj kvalita je veľmi nízka. Veľmi málo schopného materiálu tu nájdeš. Ale to nie je len o vývojároch, vidno to všade. Neschopný lekár, neschopný manažér atď. Národ muklov od lopaty a pásu.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

tak si sa teda ohodnotil a včuľ doser a rýchlo naspäť ku pásu!
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Priemerne iq na slovensku nie je podpriemerne. Skoly stihlo dodrbat mafianske vladnutie. Je tragedia ze 20 pct studuje mimo slovenska a neni v base par ministrov skolstva. Ale baca tvrdil, ze aj ked VUML dostanes stale volom zostanes.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Ale kdeže, máme schopných ľudí, len nie sú tam kde by mali byť. Toto je ten problém, že zamestnáme tetu Anku namiesto schopného študenta. A nerobme si ilúzie, že schopní ľuď sa pohrnie pracovať pre štát, keď to tu vyzerá ako na Klondajku.

howk
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak logicky, že pokiaľ na zaplatenie odborníkov nepostačujú sľuby a vízie, tak pokiaľ pretrváva problém na riadiacej úrovni, že sa i študenti naučia zayebávať vytvorí projektovo priekazne aspoň nejaký synergický win efekt.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Napad je to dobry.
Realizacia bude ako vzdy bohuzial tragicka.
Uz len ministerka pre informatizaciu co si asi nevie zapnut ani pocitac je tragedia. Ako ta moze efektivne viest take ministerstvo?
Napriklad tak spolupraca so slovensko.digital mi tiez chyba.
Proste bude to zase raz katastrofa. Aj ked asi mensia ako ked to riadil doktorko.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Babkoherecka bude mensia tragedia ako dotchor? Looool, taky optimizmus som uz dlho nevidel.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ja keď v jednej vete počujem slová software a študent, tak ma popadne záchvat úzkosti
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Pokial to nieje kriticky softver tak v tom ziadny problem nevidim, zalezat bude aj na kontrole kvality a hlavne kvalitnom navrhu (bez dodatocnych vaznych zasahov!), potom to moze vypalit dobre...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

kto bude ten kvalitny navrh a kontrolu kvality robit? Tiez studenti?
Treba zobrat do uvahy, ze zoberu aj projekty, kde terminy dodania su dohodnute na urovni EU a mozu uz byt v sklze.

Neviem, aka je kvalita studentov teraz.
Fakt som zvedavy, ako zabezpecia bez praxe kvalitu, ked babkoherecka zrusila kontrakty sice nie dokonalym, ale zabehnutym firmam.
Je smutne, ze prax v odbore prestala mat cenu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

moze to byt horsie. software a student z Bangalore. to je uz len tragikomicka kombinacia
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

taký študent z Bangaloore
umyje sa aj v lavoore
ráno v chyži šliapne na hada
so svojou 3.ženou, (príp.svokrou) sa poháda
vý-kaly v jarku, vedla uličky, v ghette, paličkou pohána,
do práce jazdí ako milionár - je miliontým cestujúcím na streche vozna,
a spat, medzi smenami v klientskom servis.centre, chodí do "klece" (do tých "klecových chyží)
..a my sa tešíme, že (alespon nekdo) sa má kus horšíe, jako já
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Veď sa ti to nerýmuje.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

U nás v korporatoch pracuje studakov hodne, v kancli nájdeš vyše stazistov ako zamestnancov, možno to trvá dlhšie ale funkcionalita tam vždy je, testami to nakoniec vždy prešlo a zákazník spokojný. V tíme som mal len jednu stazistku s ktorou som bol nespokojny(senior chlapík si tam pretlacil dcéru ktoré nebola ani IT). Väčšinou studaci ktorý sa takto zapájajú a pracujú sú tí ktorý to aj niekam dotiahnu. Osobne ako studak na VŠ sme ako škola robili zákazky firmám, vždy to nějaký učitel viedol a nepamätám si ani jeden neúspešný ktorý by aj po X rokoch nefungoval. Mne sa tento nápad paci a začínám verit v lepšiu krajinu..
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

Rozpravkam uz nikto neveri, takze navrhujem pre teba nasledovne riesenie:

DAJ

SI

FACKU
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

Vravis ze zijem rozpravku? Aj take dni su ze sa citim ako v rozpravke. Na nas scrum ta asi pozvat nemozem ale to ze si to fungovat nevidel neznamena ze to fungovat nemoze. Ale toto je asi klasicka slovenska mentalita. Este asi par rokov budem musiet pockat nez s vratim aby sa slovensky kokotizmus vytrati, ale verim ze jednoho dna to pride.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

..nj, tak vravíš, že (ty, a dalších x tisíc, x milionov pražákov, BA-blavákov, a vôbec všch tých "velkomeštanov celého sveta, nežijete rozprávku..

..jako v pohádke..

ano,-ano, tie klíma kancle, krásne mladé slečny, drinky, pohovky, psíčky, lounge, wellnes, bazény, bary, vily, - a jako "prácu" máte zopár hodín ob,..odsediet na 800 - 2600 € kresle, za 2 - 3 (nejmín 3) monitormi, a nakodit nejaké tie weby, webshopy, databázy, tej jave, a pod., eshopy, b2b weby, - pre export-import juho-ázijských, zvačša čínských, tovarov (..a služieb..)

(..za 1800 - 3600 - 7500++++++ € /mesíčne ..)

ha! - ale dojdi na východ, nekde do Michaloviec, Humenného, abo vlastne hocikde na vidiek, na dediny, - jako pomocný roboš, skladník, dokladač-pokladník v Tescu, COOP-Jednote, lesník, rolník, (a bez tých vš, bez titulov, bez toho "IT, a Hello, World, - bez toho ..kozmopolitného liberalizmu.. )

..si to skús takto, a tu, bez koruny, a bez ..ničoho
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Namusi chodiť ani 10km za hranicu Bratislavy a je to tam úplne rovnaké ako píšeš. Východ Slovenska nie je ničím špeciálny hlavne čo sa týka chudoby. Všade majú ľudia aj dve práce len aby si mohli dovoliť ten kúsok niečoho čo vlastnia. A Bratislava? Do tej sa chodí hlavne kradnúť a malé percento ľudí tam chodí aj zarábať. Kľudne by mohlo mať štatút hlavného mesta na Slovensku aj iné mesto, ako Basnká Bystrica alebo kľudne aj Košice, veď z tadiaľ máme väčšinu politikov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kde je v tom logika? Hádam neočakávaš, že predavač, skladník atď, bude mať 1800 Eur plat. To by ten chleba pekne zdražel. Ale raz darmo niekomu príroda nenadelila (bohužiaľ) tak pracuje v kravine, lebo by programátora robiť nevedel/nemohol.
Niekomu nenadelila ale snaží sa, tak robí skladníka, niekomu nadelila, ale je lenivý tak robí tiež skladníka, alebo kľudne aj ITčkára v zaprdenej firmičke. Niekomu ale nadelila a je šikovný a snaživý a ten (možno) pracuje v tej nechutnej Blave za 3500€/mes.

Ps. tento môj komentár je rovnako bezvýznamný ako ten na ktorý reagujem :o(

Ps. Aj v Michalovciach sa dajú programovať e-shopy a weby a kadečo za tisíce eur mesačne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak mas spolocnost, potrebujes nejake percento robotnikov, nejake druzstevnikov, it a dokonca aj statnu spravu. Cize spickovych it miest je dany pocet. Z toho rozlozenia ziskavas zdroje.
Nemozes dlhodobo udrziavat neefektivnu nerovnovahu. Das privela ludi do statnej spravy, musis od ostatnych ziskat zdroje. Zavedies kadejake polatky aj nezmyselne. Toto zhorsi stav inych. Klesne ti ich pocet az sa nakoniec system koli vonkajsej konkurencii rozpadne. Jednoducha ekonomika.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak mas spolocnost, potrebujes nejake percento robotnikov, nejake druzstevnikov, it a dokonca aj statnu spravu. Cize spickovych it miest je dany pocet. Z toho rozlozenia ziskavas zdroje.
Nemozes dlhodobo udrziavat neefektivnu nerovnovahu. Das privela ludi do statnej spravy, musis od ostatnych ziskat zdroje. Zavedies kadejake polatky aj nezmyselne. Toto zhorsi stav inych. Klesne ti ich pocet az sa nakoniec system koli vonkajsej konkurencii rozpadne. Jednoducha ekonomika.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kokotizmus nepozná hranice, takže kľudne ostaň smradiť tam, kde si...
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

..presne tak, my tu žiadných "úspešných zbohatlíkov", z BA, nechceme, a nepotrebujeme, s všž si vystačíme, pri tom zasranom páse, a v zajebanom špinavom sklade, aj sami!!!

aj doma si vystačíme úplne sami, s bednou lahváču, resp.s peknou, priam eroticky vyformovanou flaškou Jaegermaestra, rumu, likérov, /becherovky (daemenovky)..

nj, let´s live HAPPY LIFE!!!

a ted mám aj rozbitú pravú ruku, kus narazenú, a kus vymknutú, tak sa nemožme ani občasne obštastnit..

mno, je to vôbec všetko veselé, - také mižérie všetci vy mladí, úspešní, krásní, zBohatlí, nadaní, úspešní, z BA, a pražáci, - ovšem vôbec nepoznáte!


Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dalsi krajinar...
Odpovedať Hodnotiť:
 

do statnych nemocnic staci dat studentov mediciny, zakony mozu robit studenti prava, ministri mozu byt studenti politologie a manazementu - a je to :) ta da da
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Ak to nedaju studentom riadit, ale budu len lacna pracovna sila na jednoduchsie opakujuce ulohy tak nevidim problem. Vsak aj student mediciny praxuje pocas studia v nemocnici(dokonca musi, inak titul ani neziska), pravnicky student bezne robi v pravnej firme nejake smiesnejsie ulohy atd..
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

aka je vyhoda, ze to urobia studenti pre obcana?
Znizia sa nam dane? Alebo usetrene prachy politici utratia inde?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ak ich utratia inde a nie ako napriklad v dedinke velke bielice, kde za 2 roky rozkopavali cesty 3 ci 4x, lebo eurofondy... Namiesto toho urobis/opravis cyklochodniky v okrese. Pokial tie peniaze zostanu na slovensku a nieco sa za ne rozumne urobi, som s tym ok. Pokial odtecu na belize tak to ako ok nevidim.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Kvalita sa velmi nezmeni, cena klesne. Programatori mozno zostanu na slovensku. Aj ked dekan na FIT vravel ze pokles studentov o 40 pct je vlasne chceny stav. Tak teraz neviem co je vlastne chcene.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Lenže zrovna k napĺňaniu bodov programového vyhlásenia vlády sa zaviazala vláda, čím by nezvolení študenti vyvíjaním priekazne podkopávali ústavnú distribúciu výkonnej moci zastupiteľskej demokracie.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Ak sa nepodari ani toto, daju to robit indom a zaplatia to cez crowdfunding. Ti co prispeju dostanu manusku podla vlastneho vyberu :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Co na to Eu. Mame volny trh. Malo by to fungovat tak, ze tato firma sa bude o zakazky uchadzat vo verejnom obstaravani spolu s inymi firmami. Ak jej stat bude zadavat priame zakazky, tak moze byt problem.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Tak teoreticky skrz cenu by mali vyhrat kazdu zakazku nakolko nemusia tvorit zisk a ani platit vsimne.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Drž picu s verejným obstarávaním, to sme tu mali doteraz a kukaj jak to dopadlo..
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Lebo bolo len naoko. Rovnako ako mas len naoko pracovne ponuky na profesii ktore su uz obsadene. Rovnako ako mas len naoko spravodlivost od sudcov harabinovskeho razenia. A mozme pokracovat...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pokial mas zivotopis uhladny a zaujmavy tak ta pozvu na kazdu prac.ponuku ako mna.

Konkretne moj zivotopis zacina vetou ,, Zachranil som planetu pred vyhynutim" aj ked uznavam ze tajomstvo mojho uspechu moze byt aj fotka s mojou holou hlavou a pribalenou vzorkou parfemu. Musis si najst vlastny recept. Niektorym to vraj vyslo aj pomocou praxe a skusenosti.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

mozes vediet tolko, kolko einstein, ale ak mas cca 45+, na pohovor ta na 90% nikto nepozve /ak nevies si nieco zohnat po znamosti/ - ved dame prilezitost studentom za 1/2 normalneho platu...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Kto má 45+ a nemá v hlave nasrané a nie je od rána naložený v liehu by mal mať svoj vlastný biznis, hoci je aj zvárač alebo murár. Duplom to platí pre ITčkára. Nemusí to byť biznis v štýle Microsoft alebo Google, ale aj robiť biznis pre stredne veľkú firmu vo svojom mene by mal dokázať každý z hore uvedených, a to priekazne platí zase aj pre toho murára alebo zvárača.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

45+ murar je kandidat akurat na invalidny dochodok s nie vlastnu firmu, ktoru vahostav odrbe.
A ak by to platilo u it tak je na slovensku tisic it firiem. Nie je problem nieco vyrobit, ale predat. A jednomuzovku predas tazko ak teda nemas vsade otvorene dvere.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

:o a práve napr.zrovna teba (ak neva toto netové tiykánie :D ) by aj všade prijali - ale práve aj z toho istého dôvodu asi ani ne - si až moc chytrý, - resp.až moc by si im "do toho" videl (a vedel), by im hrozilo, že by si im odkryl karty, a rozokryl, rozklúčoval ich biznisi :D :p
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

..tak pozvat možu, aj 1000x, aj milionkrát - ale podstatné, a naj-dôležitejšie je, - či ta aj prijmú (.. + príp.nevyšupnú po 3 dnoch - 3 mesiacoch (rokoch).. )
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

https://bit.ly/33kC5lD
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Dehonestácia verejného obstarávania na základe presnosti zadania pôsobí úsudkom na priekazne vysokej menežérskej úrovni.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Dúfajme, že aj Slovensko nebude pozadu a uplatní iniciatívu, ktorá sa presadila napr. v Holandsku, že softvér za štátne peniaze bude otvorený (a hádam i slobodný).
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

https://youtu.be/jhCcT1CL0YE

Dole dole dole dole nepadáš, ja sa nehrám...

https://i.imgur.com/13X1SiFl.png
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako v socializme, vtedy tiež študenti budovali krajinu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ach dpce, dalsi spaghetti code
Odpovedať Hodnotiť:
 

dovol zenskej nieco rozhodovat a takto to dopadne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som to bral tak, ze je to vtip o studentoch co robia statne IT. Nevedel som, ze to zoberu uradnici vazne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mna len zaujima, kto to zaplati.
Naozaj budu kvalitnym programatorom (analytikom...) platit trhove platy?
Lebo ak nie, tak proste odidu inam. To, ze kod budu klepat aj (dufam, ze nie len) studenti, je ok. Bezne sa to robi. Ale ten, kto ho nakoniec prezrie a akceptuje musi byt kvalitny clovek. A toho treba aj kvalitne zaplatit. Ak budu ponukat len nejake tabulkove platy s 1k Eur, tak to mozu rovno zabalit.
Ak daju trhove platy, tak zas budu trnom v oku inym statnym podnikom a ty ich budu (zial) sabotovat. Takze som dost skepticky, ale rad by som sa mylil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trhove platy vychod a blava je rozdiel dost podstatny. A ak nechces robit u varehu, pasku , rasiho, grofky alebo nejakeho talianskeho mafiana a zrovna nerobis vo vsz to moze byt zivotaschopna alternativa.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak tu len ministerka jasne ukazal, ze v statnej IT firme zostali zamestnanci, ktorych inde nechceli. A musia to doplnat studentami.

A tak hned na zaciatok to schovaju za velmiu krasnu myslienku zatiahnut do toho studentov. Avsak netreba zabudat, ze aj ti studenti, ktori na to maju uz robia vlastne veci a tym padom musia ich preplatit.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár