neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Microsoft opravil časté defragmentovanie SSD vo Windows 10

Značky: Windows 10SSD

DSL.sk, 10.9.2020


Spoločnosť Microsoft vydala minulý týždeň voliteľnú aktualizáciu pre Windows 10 2004, ktorá opravuje zbytočné opotrebovávanie flashových SSD častým defragmentovaním.

Postupom času prichádza u viacerých bežných súborových systémov k fragmentácii, kedy voľné miesto a následne aj ukladané súbory nie sú na disku súvislé ale nesúvislé vo fragmentoch na rozličných miestach. To predstavovalo pri klasických diskoch veľký problém, keď prenos väčšieho množstva dát vyžaduje čakanie na presun hlavičiek a otočenie platní disku a podľa miery fragmentácie a parametrov disku môže rýchlosť klesnúť z viac ako 100 MB/s aj na desiatky až stovky KB/s.

Vo Windows 10 je tak zabudovaná optimalizácia diskov realizujúca automaticky aj defragmentáciu.

Dnes už bežné flashové SSD dokážu aj v prípade fragmentácie poskytovať vysoké prenosové rýchlosti, navyše defragmentácia znamenajúca presun dát znižuje životnosť SSD s limitovaným počtom zapisovacích cyklov flash pamäte. Podľa dostupných informácií by mal Windows 10 štandardne defragmentovať SSD raz za mesiac.

Ako sme ale informovali v tomto článku, vo verzii Windows 10 2004 sa nachádza chyba, kvôli ktorej si nástroj zrejme nepamätá posledný čas optimalizácie diskov. To predstavuje problém najmä v prípade často reštartovaných počítačov, ked podľa dostupných informácií problém spôsoboval automatickú defragmentáciu SSD po každom reboote operačného systému.

Po augustovom opravení problému v testovacích verziách Windows 10 minulotýždňová voliteľná aktualizácia s označením KB4571744 tento problém odstraňuje aj v aktuálnej hlavnej verzii Windows 10 2004. Podľa testu Bleeping Computer po nainštalovaní aktualizácie už k defragmentácii SSD po každom reboote neprichádza.

Či bol problém opravený aj v tohtotýždňovej už automaticky inštalovanej aktualizácii KB4571756 prinášajúcej najmä bezpečnostné opravy popis tejto aktualizácie od Microsoftu neuvádza.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia


Diskusia:
                               
 

Keby ho nepokazil, nemusel opravovať...
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

V Dune to pekne pomenovali: "Korenie musi tiect!"
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Veď preto ho aktualizácia pre SSD natvrdo nevypína, ale podľa testu len detekovateľne priekazne udržateľne opravuje.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Každopádne po nainštalovaní posledného buildu 19041(verzia 2004) z konca augusta, mi opäť začal windows fičať ako má. Pred pár mesiacmi začal windows lagovať, spúšťanie aplikácií, okien, pomalý browser. Procesor ani pamäť ani ssd disk neboli vyťažené. Až na to browsovanie to vyzeralo na niečo s ssdčkom.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

hmmm, tak v tom prípade sa môžeš tešiť, ale ktovie, čo rozosrali touto opravou a čo rozoserú nabudúce...
https://dopice.sk/oOy
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Heh veď práve, teraz mi tam penduje nejaký update, ani ma nehne ho nainštalovať a znova si to pokašlať.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A čekol si aj činnosť svchost.exe? Často Windows na pozadí robí update resp. overuje, či je PC na update pripravený, resp. ktovie vlastne čo robí. Systémový Task Manager je na 2 veci, na detekciu je lepší napr. Process Hacker a pod.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Procák nebol vyťažený, ani pamäť ani disk. Takže to musel byť nejaký fet na úrovni od.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a co vy si kefalin predstavujete pod pojmom svchost.exe?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To je neskutocne ako je je ten paskvil win10 sprzneny, aj ked clovek nic nerobi stale tam bezia nejake procesy na pozadi a ventilator pravidelne fuka. Nechapem ako to moze byt tak naprogramovane. Keby sa spocitalo kolko CO2 sa vypusti vdaka win10 len preto ze neumerne a zbytocne zatazuje procesor tak by sa Microsoft asi nedoplatil.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Najviac ma serú tie ich updaty. Po tom poslednom mi opäť!!! prestal fungovať wmvare a csko. Keď po update musíš ísť na fóra a pol hodinu ich lúskať a upravovať nejaké skryté nastavenia poprípade registre aby sa to rozbehlo to je des
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a to nehovorím napr. o media packu, keďže mám N verziu, tak update ju vždy odstrelí, už roky. Človek to zistí tak, že mu prestanú fičať softy :D. No chuji, nemám slov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Defragmentovanie SSD je niečo také ako tankovanie do elektrického auta.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

A Windows 10 na klasickom HDD po aktualizácii je ako jazda na Moskviči v roku 2020.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Defragmentacia je potrebná, na SSD nie kvôli výkonu, ale kvôli limitom súboroveho systému.

If an SSD gets too fragmented you can hit maximum file fragmentation (when the metadata can’t represent any more file fragments) which will result in errors when you try to write/extend a file. Furthermore, more file fragments means more metadata to process while reading/writing a file, which can lead to slower performance.
https://dopice.sk/oOH
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ďakujem za poučný komentár.
Odpovedať Hodnotiť:
 

W10 ak vie, že v systéme je SSD, nevykonáva klasickú defragmentáciu stále, ale len príkaz TRIM. Ale aj keby bola každý týždeň spustená defragmentácia, tak to ešte neznamená, že to prekope všetky dáta na disku. Po spustení procesu defragmentácie sa najprv vykoná analýza fragmentácie dát a až následne prebehne v niekoľkých krokoch defragmentácia. Tých krokov môže byť 1, 2, 3, ale aj napr. 9, 10, 11. Ak by bol proces defragmentácie spúšťaný často, vždy by najprv analýzou stavu dát na disku zistil, že vlastne niet čo defragmentovať.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veď práve, že Windows to správne nerozpoznal:

With the release of Windows 10 version 2004, the Windows Defragger has become a mess as it starts to defrag SSD drives too often, perform trim on non-SSD drives, and forgets when it last optimized a drive.

+
Storage Optimizer will defrag an SSD once a month if volume snapshots are enabled. This is by design and necessary due to slow volsnap copy on write performance on fragmented SSD volumes.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ešte aj či ho vôbec rozpoznal je popri používaní vývojovej metodológie spôsobom, že ani pri prechode z rýchleho cyklu takú zmenu systém nezachytí, z technickej stránky priekazne o level smerodatnejšie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

úúúž ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nájde sa ešte niečo čo Mrkvosoft vo Windows 10 ešte nepokazil?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár