neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Intel uviedol nové 10-nm CPU pre notebooky, s výrazne vyšším taktom

Spoločnosť Intel v súlade s avízom uviedla v stredu svoju novú 11. generáciu procesorov Core pre notebooky s kódovým označením Tiger Lake, ktorá je vyrábaná vylepšeným 10-nm výrobným procesom a mala by byť výrazne lepšia ako predchádzajúca generácia 10-nm CPU Ice Lake. S 11. generáciou uskutočnil Intel výraznú zmenu rozdelenia svojich notebookových CPU, prestal uvádzať jednu úroveň TDP a všetky modely môžu výrobcovia notebookov nakonfigurovať na TDP z pomerne širokého rozsahu.

Značky: IntelCPUnotebooky

DSL.sk, 3.9.2020


Spoločnosť Intel v súlade s avízom uviedla v stredu svoju novú 11. generáciu procesorov Core pre notebooky s kódovým označením Tiger Lake, ktorá je vyrábaná vylepšeným 10-nm výrobným procesom a mala by byť výrazne lepšia ako predchádzajúca generácia 10-nm CPU Ice Lake.

Nové procesory oproti procesorom Ice Lake, ako Intel potvrdil už v auguste, výrazne zvýšili takt. Konkrétne viacerými technickými vylepšeniami vo výrobnom procese a použitých materiáloch tranzistorov aj metalických spojov na čipoch sa výkon tranzistorov vyrobených novým výrobným procesom označeným 10nm SuperFin mal oproti pôvodnému 10-nm procesu zvýšiť až o 17% až 18%.

Procesory Tiger Lake majú integrované tiež viaceré nové technológie, okrem iného výrazne lepšiu grafiku Intel Iris novej architektúry Xe s maximálne 96 EU, podporu PCI Express 4.0, zabudované nové hardvérové ochrany proti škodlivému kódu s označením Intel CET, Control-Flow Enforcement Technology, podporu dekódovania videa v kompresnom formáte AV1.

S novou generáciou prešiel Intel na úplne iné rozdelenie svojich notebookových procesorov. V minulosti ich delil na triedy U s TDP 15 Wattov pre dnešné bežné notebooky, Y s nižším TDP podľa generácie pre ultratenké zariadenia a H pre výkonné notebooky s výrazne vyšším TDP, pri Ice Lake už modely nemali takéto označenie ale stále mali stanovené základné TDP na týchto úrovniach.

V prípade Tiger Lake sa zatiaľ uvedené procesory delia na dva kategórie, UP3 a UP4. Hoci aj v minulosti mohli výrobcovia notebookov meniť hodnotu TDP, v prípade Tiger Lake jednotlivé modely nemajú vôbec stanovené jedno pevné TDP a výrobcovia môžu zvoliť TDP z pomerne širokého rozsahu.

Modely UP3, ktoré sú ekvivalentom minulých U modelov, môžu mať nastavené TDP od 12 až do 28 Wattov. Práve u týchto modelov prišlo oproti Ice Lake k výraznému zvýšeniu základného taktu.

Najvyšší model Intel Core i7-1185G7 má štyri jadrá, osem vlákien, základný takt 3.0 GHz, maximálny Turbo takt jedného jadra 4.8 GHz a maximálny Turbo takt všetkých jadier 4.3 GHz, 1.35 GHz grafiku s 96 EU a 12 MB cache.

Jediný model Core i5 z UP3 modelov, Core i5-1135G7, má základný takt 2.4 GHz, maximálny Turbo takt jedného jadra 4.2 GHz a maximálny Turbo takt všetkých jadier 3.8 GHz.

Všetky UP3 modely sú štvorjadrové okrem najnižšieho Core i3-1115G4, ktorý má dve jadrá, základný takt 3.0 GHz a maximálny Turbo takt 4.1 GHz.

Celkovo podľa Intelu výkon jadra označeného Willow Cove oproti jadru v Ice Lake narástol o maximálne 24%.

Modely UP4, ktoré sú ekvivalentom minulých Y modelov, majú TDP nastaviteľné od 7 W po 15 W a štvorjadrové modely majú nízke základné takty 1.1 GHz až 1.2 GHz.

Jediný dvojjadrový model Intel Core i3-1110G4 má základný takt 1.8 GHz a Turbo takt 3.9 GHz.

Kompletný zoznam modelov aj s parametrami je možné nájsť v oznámení Intelu.

TDP samozrejme nevyjadruje maximálnu spotrebu procesora a v Turbo režime môže maximálna spotreba dosiahnuť podľa Intelu 50 Wattov. U novej generácie by mal byť výkon notebookov podobný bez ohľadu na to či sú na napájaní alebo bežia z batérie a rozdiel vo výkone sa podľa Intelu pohybuje okolo 5%.

Intel prezentoval porovnanie výkonu Tiger Lake s mobilným procesorom AMD Ryzen 7 4800U, najvýkonnejším modelom AMD na podobnej úrovni TDP, vo viacerých benchmarkoch a hrách. Core i7-1185G7 v nich nezanedbateľne Ryzen 7 4800U poráža, aj o niekoľko desiatok percent. Nové procesory zatiaľ nie sú k dispozícii ale na testy a nezávislé porovnanie výkonu a ďalších parametrov tak zatiaľ nie je k dispozícii.

Zároveň s predstavením nových CPU viacero výrobcov avizovalo nové modely notebookov postavené na novej generácii, pričom na vianočný trh má byť k dispozícii viac ako 50 modelov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami


Diskusia:
                               
 

Kedže zrušili prehľadné označenie, na Slovensku sa bude predávať už len odpad. Už vidím, ako ten zelený kondóm bude núkať notebooky s menším výkonom ako bežné mobily.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Cinebench R15 Single:
Intel Core i7-1165G7 Pre-Sample: 220 points (+22%)
AMD Ryzen 7 4800U: 180 points

Cinebench R15 Multi:
Intel Core i7-1165G7 Pre-Sample: 1020 points
AMD Ryzen 7 4800U: 1568 points (+54%)

Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

220 vs 180 je vcelku jednoznačné...
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

ano, ale ty si planujes kupit notebook za 2000e?
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

takisto +52% je jednoznacne
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Otázka je, či tých +52% budeš potrebovať v notebooku, alebo si radšej zoženieš pracovnú stanicu s 3950x.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

No nie, žiadne "radšej" tu nejestvuje!

Ak potrebuje mať výkonnú pracovnú stanicu, ktorú si dokáže prevesiť cez plece a zobrať na cesty, tak musí byť s Ryzenom.

Žiadne "radšej" tu však nejestvuje, lebo aj ten o 1/2 výkonnejší prenosný počítač s Ryzenom je stále lacnejší než ten s intelom.

Takže nie "radšej", akože "namiesto toho", ale "práve preto", že je ten prenosný počítač s Ryzenom lacnejší, si bude môcť oveľa skôr kúpiť aj ten stolný počítač z Ryzenom 3950X!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Hlavne, ze nebudes mat +10
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ale len zlacneny v alze z 99.999,--
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Tak logicky, že už pri vychádzaní zo 140W == 220W neni priekazne vôbec o čom.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

nezabúdajme, že jedno je šokujúce a druhé sú homosex.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Diskriminácia objaviteľov nezabúdaním nemá vo vekovú rovnosť vyznávajúcej spoločnosti priekazne žiadne miesto!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Jednoznačný je 1,5-násobne vyšší výkon Ryzenov.

Či ty sa chystáš honiť Cinebench, alebo čokoľvek, čo potrebuje vysoký výkon, na 1 jadre?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale len prvych 52 sec :)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

vydrží viac ako väčšina chlapov.
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

Pretože sa zmenšujú, zo 14cm je tu dnes 10m^tm :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intel Core i7-1165G7 .... 4,7 GHz 1-vlaknovy boost a Cinebench R15 Single 220
AMD Ryzen 7 4800U ... 4,2 GHz 1-vlaknovy boost a Cinebench R15 Single 180

co po prepocitani vychadza, ze tigrovo jazero vo vŕbovej zátoke ma IPC vyssie o 9% ako zen2 .... wow, no lepsie ako ladove jazero v slnecnej zátoke s IPC 2-3 % pod Zen2

hmmm a teraz, porozmyslajme co sa asi tak stane, ked pride zen3 s IPC +15%

... s multi-vlaknovym vykonom je intel samozrejme nateraz v riti pokial nenasadi nic vyssie ako 4C8T, uz take 6C12T intelu by utocilo na 8C16T amd vdaka vyssiemu IPC o 9% a aj vyssim frekvenciam u intlelu ... no a 8C16T mobilny cip intelu by uz jasne porazal mobilny 8C16T cip amd aj o 20% (mobilny cip amd na baze zen2)
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

škoda, že použitie 4800u končí u cinebench.

nielenže je ich málo, ale aj to málo, čo je, má problém s teplotami. čo znamená, že buď beží v "power saving" mode alebo, ak máš dobrý deň, zapneš "intelligent cooling". na "performance mode" môžeš nateraz zabudnúť.

ale, snáď sa niekto ako 1usmus nájde, kto toto za AMD vyrieši.
Odpovedať Známka: 3.9 Hodnotiť:
 

kuratenko karpave osprostene nevedome, intel-idiotske

A) asi ti este nikto nepovedal, ze s top modelmi byva problem ze?
hmmmm kde by sme asi tak sli po priklad, ze by na samotnu krv od vyroby navrhnuty desktop top model i9 10900K? bol tak na 314cu s tak malou vytaznostou, ze museli vydat i9 10850K ...

hmmm alebo prejdime do mobilneho sveta, kde v riti je i7-1068G7 okrem modelu notebooku jablka s oznacenim i7-1068NG7? V 314ci, lebo nikto okrem jablka nebude tepelny radiator i7-1068G7 platat/stopkat a zachranovat/stelovat do prevadzky schopneho stavu v notebooku pod 3 tisic €
https://bit.ly/3hYyI9V


Odpovedať Známka: -5.9 Hodnotiť:
 

B) kuratenko inte-ldiotske asi nerozmyslalo nad intel prijebanymi napismi
- No product or component can be absolutely secure
- Software and workloads used in performance tests may have been optimized for performance only on Intel® microprocessors
- Performance results are based on testing as of dates shown in configurations and may not reflect all publicly available updates
ktore za tymito benchmarkami su ... to preto aby internet nemohol intel zjebat pod ciernu zem ze zas v niecom ojebava, teraz moze intel povedat: ale ved to tam bolo napisane

Odpovedať Známka: -5.9 Hodnotiť:
 

Pjetríček, a čo to má spoločné s 4800u?
Však si ani správnu firmu netrafil...

Ak podobne úspešne triafaš aj iné dierky, Tvoja maminka musí z Teba mať poriadnu radosť.
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

Piko Pjetríčka Príhodi a Skúsenosťi...
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

kazdopadne je to pekny posun oproti ladovemu jazeru v slnecnej zatoke kde boli iba max. 4C8T na trapnych frekvenciach a IPC 2-3% pod zen2

... ovela peknejsi posun bude, ked pridu mobilne cpu intelu tigrove jazero vo vrbovej zatoke 6C12T a 8C16T
Odpovedať Známka: -8.4 Hodnotiť:
 

A čo by si s tým v noteboku robil? Púšťal si 8x W10 naraz?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

vidim, ze je tu kopa mudrych adminikov pre ktorych notebook = terminal. Ano, potom staci 1 jadro ...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

na terminal Ti stačí aj 286-ka :)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

tak to ju idem okamžite vyloviť z pivnice, kua! :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

486, mam odskusane
Odpovedať Hodnotiť:
 

intel sa bije do prs uz davno len single thred vykonom , ale musi koli tomu ist az do 5GHz co samozrejme je extremne vidiet na spotrebe. amd staci 4.2ghz a bateria mu vydrzi 2x tak dlho. o tom ze uchladit 5GHz cip znamena kopec vetrakov beziacich na plne ani nehovorim
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

to sa ale tyka iba najvykonnejsich cipov o ktore nema 90% ludi zaujem

v strednej triede dostava intel totalne na prdel koli cene.

znamemu som hladal nieco dobre do 600e a intel som ani nebral do uvahy. notebooky s amd mali 2x vecsie ssd a o polovicu vecsi celkovy vykon oproti intelu. intel sa stale drzi svojej cenovej politiky a s tym daleko nedojde
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Cena nie je všetko.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

A prečo by mali byť fotóny pri teleportácii cenovo priekazne diskriminované!?
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

v pomere cena/výkon veru je!!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

toto spolu s multithreade benchmarkom počúvame od Bulldozera
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Maju o ne zaujem, len ich nekupuju kvoli vysokej cene :).
To je ako vraviet, ze rodiny s 2 ci 3ma detmi sa chcu vozit v autach ako Skoda Fabia. Nie, nechcu, ak by mali na vyber, asi budu brat radsej VW Sharan a pod.
Taktiez ludia nechcu hypoteky, ale chcu sa vyhnut zdieraniu vo forme najomneho, takze si ich beru. Nerobia co chcu, malo ludi robi to, co chce. Vôľa v skutok a samotny skutok su casto velmi odlisne.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Presne tak, nemame slobodnu vôľu. Ani jedno rozhodnutie nie je slobodne, vzdy pod tlakom prostredia a okolnosti.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak ja napríklad, chcem byt riaditeľom vesmíru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Blíži sa zima takže je jasnou voľbou to čo viacej hreje :D
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ale ak bude cool, tak môže byť aj na leto.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

A su to naozaj 10nm alebo 14nm s niekolkymi plusmi?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

10 nm s tromi mínusmi - teplo, výkon, cena
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

platí, lebo, priekazne, podľa lokálneho experta:

Od reg.: Pjetro de | Pridané: 7.9.2019 14:11

cpu v plnej zatazi zere absolutne standardne 105 elektrickych wattov = 120 tepelnych wattov (v podstate je nemozne aby zral menej) a pokojne moze ist do 140-150 elektrickych wattov = 210 tepelnych wattov
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Watt, je vždy len jeden. Neexistujú tepelné a elektrické zvlášť, ktoré by sa prepočítali inak. Veď to, čo napísal, je totálna sprostosť. Okrem toho mám taký vodojem, že tam chýba mierka času, čiže spotreba je Wh ( pri jednosmernom el.prúde V x Ah, striedavý je VA, a W sa tam prepočítajú s koeficientom kvôli amplitúde, v závislosti na zariadení ). Samostatné W som snáď videl iba pri údajoch, o momente.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je Pjetro. To nepochopíš.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vies o tom hovno. celkovy prikon = vykon + straty
Odpovedať Hodnotiť:
 

odteraz vdaka tejto svetobrodzujucej a spasonostnej novine prestavam s honenim a mozno sa ozenim.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Este aj neformatovany text ale nemá odvahu zaokrúhliť pri akej pravdepodobnosti priekazne ani na nulu, že?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Len sa ukludni. Honit budes aj po svadbe, len to sa vopred nehovori ... :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Suhlas, honenie je mast na bolest v manzelstve
Odpovedať Hodnotiť:
 

dva piva
Odpovedať Hodnotiť:
 

Existujú herné notebooky, ale tie sa nevyrovnajú klasickým počítačom najmä kvôli odvodu tepla, ale zase majú o dosť vyšší výkon ako klasické kancelárske notebooky...

Takže čo s tým? Keď tu existujú rôzne huby, prečo tu nie je napojenie na nejaké externé chladenie, ktoré môže byť aj pasívne(napríklad niektoré notebooky vetrajú cez klávesnicu, ale je tu napríklad zadná časť monitora), ale myslela som niečo pokročilejšie...

Navyše to môže mať rôzny výkon podľa chladenia a teploty, čo sa môže líšiť aj podľa vercajchu na cestách...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár