neprihlásený Piatok, 4. apríla 2025, dnes má meniny Izidor
Štart misie NASA na Mars schválený na štvrtok

Značky: Mars 2020NASA

DSL.sk, 28.7.2020


Misia robotického vozidla Perseverance americkej vesmírnej agentúry NASA na Mars v pondelok úspešne prešla previerkou pripravenosti na štart a ten je tak definitívne plánovaný na tento štvrtok 30. júla.

Momentálne je štart plánovaný na štvrtok o 13:50 nášho času, pričom vhodné okno pre štart bude trvať približne dve hodiny.

Podľa NASA podľa posledných predpovedí počasia budú v termíne štartu s 80% pravdepodobnosťou vhodné podmienky na štart.

Po úspešnej minulotýždňovej previerke pripravenosti na let je loď zapnutá a bude už nepretržite zapnutá.

NASA štart misie odložila už trikrát. Pôvodne bol plánovaný na 17. júla, následne bol posunutý na 20. júla a opäť na 22. júla. Na prelome júna a júla NASA oznámila uskutočnenie štartu najskôr 30. júla.

Pri poslednom posune avizovala technické problémy s raketou, keď pri teste senzor tekutého kyslíka poskytoval nenominálne dáta.


Transport a naloženie vozidla do rakety (video: NASA / JPL-Caltech)



Vhodné okno pre štart malo pôvodne trvať od 17. júla len do 5. augusta. V júni ale prišlo k prepočítaniu na základe presných informácií napríklad o hmotnosti lode a aktualizovaných informácií o výkone rakety Atlas V a koniec okna bol posunutý na 11. august a neskôr na 15. august. Okno pre možný štart má od 30. júla stále ešte niečo viac ako dva týždne.

Primárnym cieľom misie Perseverance bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote. Za tým účelom bude analyzovať vzorky pôdy a hornín na miestach s vysokou pravdepodobnosťou prítomnosti života v minulosti a zároveň bude zbierať vzorky materiálu pre ich neskoršie vyzdvihnutie a dopravu na Zem budúcimi misiami na Mars.

V tohtoročnom okne letia k Marsu celkom tri misie. Minulý týždeň v noci na pondelok už úspešne odštartovala misia Spojených arabských emirátov s označením Hope Mars Mission v podobe satelitu Hope a vo štvrtok aj čínska misia Tianwen-1, ktorá pozostáva zo satelitu, pristávacieho modulu a robotického vozidla.

Všetky misie majú priletieť k Marsu vo februári, misia NASA bez ohľadu na termín štartu 18. februára. Kým čínska misia zahŕňa aj satelit a pristávací modul s vozidlom budú najskôr dva mesiace na orbite, vozidlo Perseverance bude hneď po prílete pristávať. Jeho pristávanie je v riedkej atmosfére Marsu ale komplikovanejšie, keď vozidlo má viac ako tonu a čínske vozidlo 240 kg.

Na Marse sa zatiaľ podarilo plne úspešne potvrdene pristáť iba misiám NASA a to osemkrát, Čína sa tak v prípade úspechu stane druhou krajinou. Na Marse pristála aj sovietska misia Mars 3 v roku 1971, či bolo toto pristátie plne úspešné ale nebolo potvrdené. Dáta z pristávacieho modulu totiž prichádzali na Zem len cca 20 sekúnd a zaslaná bola len neúplná snímka, pričom príčina nie je známa.

Naposledy sa neúspešne pokúšala na Marse pristáť európska ESA v rámci misie ExoMars v roku 2016. Misia pozostávala zo satelitu ExoMars TGO a pristávacieho modulu Schiaparelli EDM. Kým satelit sa úspešne dostal na orbitu Marsu, modul sa pri pristávaní zrútil a narazil na povrch vo vysokej rýchlosti.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Microsoft má dnes 50 rokov
Ďalší let Starship bude s už použitým prvým stupňom
Windows 11 začal podporovať aktualizovanie bez reštartu
TikTok má údajne v EÚ za posielanie dát do Číny dostať pokutu 500 miliónov
Amazon začína vypúšťať satelity svojho konkurenta Starlinku
OpenWrt pripravuje svoj druhý router, výrazne výkonnejší
Nová ukážka tretej série populárneho Star Trek seriálu
Kataster dostane 18.8 milióna na riešenie hackerského útoku a zvýšenie bezpečnosti
Arm očakáva, že jej podiel v serveroch tento rok vyskočí na 50%
Intel odštartoval tzv. rizikovú výrobu čipov novým procesom 18A


Diskusia:
                               
 

No už aby to letelo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mať za dodávateľa Garmin, ako NASA,tak na úspechu pondelkovej previerky schválenie priekazne radšej nestaviam.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pjetro a Macko pu tam uz cakaju a cakaju a stale tam nie a nie pristat.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Trosku ma znervoznuje ze je modul stale zapnuty. Aby sa nakoniec pred startom nevybili baterky a start nakoniec nedopadol ok. A ak to dobija niekto najnovsou technologiou 100+ w, moze bateria degradovat, ako sa tu pisalo. Nevydrzi celu cestu a budeme musiet pristavat potme.
Inak vsimol som si, ze na Pietrov listok tu stoji cely zastup. Niektori maju Ntb intel, iny amd. Neviem ci sa aj vsetci zmestime a to auticko tu asi nechame.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár