neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Qualcomm uviedol 100-Wattové nabíjanie smartfónov

Značky: Qualcommsmartfónynabíjanie

DSL.sk, 27.7.2020


Po trojici čínskych výrobcov smartfónov, ktorí aktuálne predstavili technológie nabíjania smartfónov so 120 Wattmi a viac, aktuálne predstavila svoju novú technológiu rýchleho nabíjania aj spoločnosť Qualcomm.

Jej technológia Quick Charge 5 má umožniť nabiť batériu na 50% za 5 minút a na 100% za 15 minút.

Kým čínski výrobcovia budú technológie typicky využívať len vo svojich smartfónoch, Qualcomm je dodávateľom technológií pre mnoho výrobcov a aj novú technológiu Quick Charge 5 bude využívať zrejme veľa výrobcov vo veľa modeloch. Qualcomm má silnú pozíciu ako výrobca ARM CPU pre strednú až najvyššiu triedu smartfónov a Quick Charge 5 je a bude podporovaná podľa oznámenia v jeho vyšších a prémiových mobilných platformách.

Quick Charge 5 využíva štandardný protokol pre nabíjanie USB PD PPS. Poskytovať podľa oznámenia dokáže 100 Wattov a viac vďaka napätiu viac ako 20 Voltov a prúdu viac ako 5 A. Podľa dostupných informácií sa to týka iba riešení s batériami s dvomi článkami v sérii, batérie s jedným článkom sa budú nabíjať maximálne 45 Wattmi.

V uplynulých týždňoch predstavili nové technológie rýchleho nabíjania aj čínski výrobcovia Oppo, Realme a Vivo, v prvých dvoch prípadoch so 125 Wattmi a v treťom so 120 Wattmi.

Podľa Qualcommu je jeho technológia ako prvá z technológií so 100 Wattmi a viac pripravená na komerčné nasadenie, keď ju už momentálne testujú výrobcovia smartfónov a v prvých zariadeniach sa objaví v tomto štvťroku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

100 Watt energie na tak malej ploche ?
To budu zas nafuknute baterie a explodujuce smartfony :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nafukovanie a vybuchovanie baterii priekazne vedie k predaju dalsich baterii a telefonov, takze takato inovacia nepochybne pozitivne posobi na hospodarsky cyklus.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

V každom prípade je ale dôležité na danú skutočnosť upozorniť predovšetkým s ohľadom, nakoľko to môže pomôcť i pri objasňovaní priekazne ďalších faktov.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

No super, dvaja kkti sa stretli...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Priekazne si mohol byt do tretice, keby si sa neokúňal.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na akej ploche? O čom trepeš??
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Neodvadza sa teplo cez plochu? Ja toho vela neviem ale tusim to v 7 rocniku tak hovorili.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ešte raz a
p - o - m - a - l - y
O akej ploche je kde zmienka?
Pre blbších, koľko má cm2...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Plocha baterie. Pre kocku 6*a*a.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nevymenitelne baterie asi vydrzia moc dlho, treba ich zivostnost skratit nech sa business s mobilmi rychlejsie toci. Tak do nich budeme tlacit riadne supy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lubi sa mi jak qualcomm troska boostne DC DC menic a je vystarane na dalsi rok :D. Ono nabijat velkym prudom nieje problem, tie menice su dost ucinne, nad 95%, takze sa mobil az tak zahrievat nebude, problem su baterky, prud nad 2C je uz problem. ( 2*C, kapacita baterky, napr. 3400mAh, 2C= 6.8A) To tam chce qualcomm tlacit 20A na zaciatku?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

stuďáky sa pozvárajú samé
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dobre som ja vedel, že to rychle nabijanie, keď sa už v začiatku mobil pekne hrieval nebude bez následkov. A po 1 roku som to tušil a po 1,5 mi je už plne jasné, že s ďalším mobilom sa poobzerám po nabíjačke, čo bude ONA regulovať nabíjací prúd a koniec nabíjania cez blueetooth z aplikácie v mobile, ktorá bude snímať telotu baterky/mobilu a napätie. Lebo keď v Sony Experia z 2014 zda sa baterka funguje neuveriteľne dobre na svoj vek, špekulovať nad výmenou v modernou iba preto, že mi to silou mocou nabíja rýchlo, alebo prebíja sa mi nechce. Neviete vy dvaja jasne znalí problematiky o dakom instructables/github projekte, alebo musim googliť sám?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Všetko to riadi soft v mobile...

Na noťasi som si všimol že koňečňe nabíja na 100% potom iďe z baterki na 95% a potom zas nabíja.. celkom poťešsilo...

Kľudňe bi to mohol nabíjať vždi len na 70%
A keď to nastavíš na "bost" (buďem mimo dosah nabíjački), tak až potom na 100%
Ale táto inovácia tu buďe tak o 20 rokov...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vsak ja viem, ze to riadi soft v mobile, ale ked JA rozhodnem este pred vstupom kabla do mobilu, ze uz mu NIČ nedám, cize zavrem kohútik, tak už neporiadi nič. A tam môžem mať aj ten boost/ doplna režim.
Keď nebudem čakať na výrobcov mobilov, ktorí ako práve titulok článku čítam to neriešia, tak to mám do mesiaca doma.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to zavretie kohutika si predstavujes ako?

Napatie "taha" elektrony cez odpor a vysledkom je prud, cize zariadenie (ma odpor) pripojis na zdroj (dodava stanovene napatie USB 5 V/QuickCharge 9 V, 20 V/whatever) a vysledkom je prud, ktory nemas ako ovplyvnit.

Ak ten prud chces obmedzit - pouzijes prudovo limitovany zdroj, tak ten to vie dosiahnut akurat tak, ze znizi napatie (advanced verzia: pouzije nejake PWM, ale rozluc sa s baterkou a mobilom). A zariadenie sa bude namahat, aby si to napatie mimo normy samo zvysilo na DC-DC menici a bude tahat este vacsi prud -> zdroj este viac obmedzi napatie, az zariadenie odmietne nabijat a hotovo.

Namiesto vymyslania kravin to zapoj do standardnej 5 V nabijacky alebo si otvor manual a najdi dzindzik v nastaveniach na vypnutie rychlonabijania. A potom si chod do kniznice pozicat ucebnicu fyziky.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Prudovo limitovane zdroje to dosahuju len znizenim napatia?Ucebnica fyziky mi vysvetli, preco vidim na YT videa zdrojov, ktore davaju napr. 5V a obmedzim si prud na kolko chcem, napr. 1A?

Nechcem byt obmedzeny pouzitim vyrobcovej nabijacky s jeho rychlostou, alebo toto vypnut, alebo este obmedzit uplne pomalou nabijackou.

Ked chcem rozhodovat pri akej kapacite (cize napati na baterii) budem akym prudom nabijat, preco ma posielas do kniznice a tvrdis mi, ze to nejde? To uz si mozem rovno sledovat na displeji aktualny stav baterie a podla neho menit rucne nabijacky alebo este sofistikovane ich prepinat MOSFETMI napojenymi cez mikroprocesor a bluetooth na mobilnu aplikaciu o ktorej este neviem, ze k tomu existuje.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Neber si do huby slová ktorým nerozumieš.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nezdrzuj ak nemas radu. Toboz nezdrzuj, ak ta vyvedie z miery vela cudzich slov pokope a ich spojeniu nerozumies a preto ineho z neznalosti aako seba tiez obvinujes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A Ty si sa odkiaľ vykľul??
Je to celé blbosť nabíjať bezdrôtovo. Treba byť v rezonancií...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano, prúdové zdroje to dosahujú znížením napätia. Ohmov zákon platí vždy. Môžeš si všimnúť, že tvoj bežný laborátórny zdroj bude mať kontrolky pre stav "konštantné napätie" alebo "konštantný prúd" a prepína medzi nimi podla toho, ktorá veličina je na maxime. Nijak inak to nejde.

Samozrejme, mobily musia podporovať nabíjanie aj cez USB 2.0 štandard, takže ak si kúpiš blbú 500mA USB nabíjačku, tak tam je signalling, kedy mobil nebude čakať viac a bude spokojný s 500mA. Sám to tak používam ak nepotrebujem nabíjať rýchlo. Ale nemôžeš len tak obmedziť prúd, pretože to mobil vyhodnotí ako chybu a odmietne nabíjať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vybrať tú sračkovú baterku a nabíjať ju chytrým obvodom mimo mobilu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre mobily je šikovná apka - dá sa v nej nastaviť hoci tých 70-80%
Síce zrejme neodpojí, no signalizuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Staci mat root appku battery charge limit a nemusíš riešiť nič :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nič, iba ten root..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale current limit tam nie je. Toboz nie current limit podla roznych urovni nabitia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mal som to v IBM notebooku pred cca 6 rokmi. Nastaviteľné pri koľko % začne nabíjať a pri kolko % skončí..
Odpovedať Hodnotiť:
 

"sa poobzerám po nabíjačke, čo bude ONA regulovať nabíjací prúd a koniec nabíjania cez blueetooth z aplikácie v mobile"

A ako si taketo nieco predstavujes? Ked tam pustis menej ako stanoveny prud, tak bud to odmietne nabijat alebo ti zhoria menice. To je napad ako vypustit pneumatiky na aute, ked chces obmedzit maximalnu rychlost...

Staci ist do nastaveni a zrusit zaciarknutie rychlonabijania, hotovo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Viem, ze niektore zariadenia s prudom tusim pod 50mA nenabijaju vobec, ale pokial viem, vsetky nabijaju s podradnymi zdrojmi, co davaju 0,5A. A to, ze mi to odmietne nabijat, ked uz nebudem chcit nabijat, to je len fajn. A preco by mi mali zhoriet menice? Chcem roznym prudom v roznom stave baterie nabijat a nie predvolene len 2 moznosti: niciace rychlonabijanie a uplne pomale nabijanie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako podla teba bude toto v clanku limitovat nabijaci výkon, keď to bude môcť dodavat 20V a 5A a bude to mat jednoclankovu batérie, kde chcu max 45W? 9V a 5A, alebo 20V a 2,25A? Hm...ci oni ich ked su dve nebudú nabíjať seriovo. Alebo bude v tlf menič z 20V dole?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tých 50mA som si všimol, keď som skúšal bazdratove dobíjanie modulom na väčšiu vzdialenosť a meral prud, tak pod 30-80 mA (už neviem presne) niektoré zariadenia vypli dobíjanie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kup si pomalu, lacnu 5V/1A nabijacku a ne tu chujoviny riesit :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vies, kolko baterii a zbytocnych vymen mobilov to moze vyriesit? Odhadom 10-30%. 550 mil. EU obcanov usetri kazdorocne uz miliony € riesenim za maximalne 2€. Uz s prvou bateriou sa to cloveku vrati. Ak samozrejme nie so Apple fanatik a nepotrebujes kazdy rok najnovsi model rozpoznavania tvojej hlavy po tme a fotenia mesiaca v nove.
Odpovedať Hodnotiť:
 

staci kupit tenky cinsky kablik, ten omedzi prud dostatocne :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

:) pravda, to je však vykonova strata.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bez mocného synergetického efektu samé priekazne leda s povážením.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Este moze cin vykvapnut uplne, vykon treba ladit s citom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To musíte takmer v každom komentári používať slovo "priekazne"???
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

On blbeček píše hoci nezmysly, len aby otravoval s tým svojim paškvilom...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Kebyže Európsky parlament konečne schváli záväznú smernicu, stanovujúcu presný normatív saturácie, možno by priekazne takmer v každom netrebalo.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Bud rad, ze od autora clankov prevzali len toto a nie tu jeho madarcinu v style "druha seria Apple serialu".

Nieco ako: prisiel som Ford autom, precital Harry Potter knihu, vyrobil z dreva podlahu.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Z Wish.com sa daju objednat kludne aj 300W alebo aj 1000W nabijacky..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To si si zmýlil so žehličkami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

takže toto je teraz ten parameter, ktorý budú teraz všetci navyšovať. rozlíšenie foťákov, veľkosť displejov... je už out.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne sa novy mobil nabil za 2h a ani som to netusil. Vyrobca to nevychvalil. Mozno to najprv skusali neoficialne, co ludia povedia, ci mobily vyhoria atd. Nech to nemusia s hanbou stahovat. Tiez sa nepochvalili s druhou stranou mince - kratsou zivotnostou baterie.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár