neprihlásený Utorok, 19. mája 2026, dnes má meniny Gertrúda
Čína má odštartovať na Mars zajtra ráno

Značky: Mars

DSL.sk, 22.7.2020


Čínska misia na Mars s označením Tianwen-1 by mala odštartovať zajtra ráno nášho času.

Čína nezverejňuje informácie o svojich vesmírnych projektoch podobne otvorene a intenzívne ako napríklad NASA a európska ESA, podľa dostupných informácií by sa štart rakety Long March 5 ale mal uskutočniť zajtra medzi 6:00 a 9:00 nášho času. Niektoré informácie ukazujú na štart konkrétne o 6:45.

V rámci misie Tianwen-1 posiela Čína naraz satelit, pristávací modul aj robotické vozidlo.

Pre Čínu pôjde o prvú misiu k Marsu. Tou sa síce mal stať už v roku 2011 satelit Yinghuo-1 vynášaný v rámci ruskej misie Fobos-Grunt, tá ale zlyhala a neopustila nízku orbitu Zeme.

Úlohou aktuálnej misie Tianwen-1 bude hľadať dôkazy súčasného a minulého života a analyzovať prostredie planéty.

K Marsu by mala priletieť vo februári budúceho roka, pristávací modul s vozidlom by následne mali pristáť na jeho povrchu až v apríli.

V tohtoročnom okne by mali k Marsu letieť celkom tri misie. V noci na pondelok už úspešne odštartovala misia Spojených arabských emirátov s označením Hope Mars Mission v podobe satelitu Hope.

Po misii Tianwen-1 by mala ako posledná odštartovať misia NASA s robotickým vozidlom Perseverance, ktorej štart bol viackrát posunutý a aktuálne je plánovaný na budúci štvrtok 30. júla.



Najnovšie články:

Intel začal dodávať vzorky Nova Lake procesorov, majú byť výrazne výkonnejšie
Starlink zvýšil ceny, na Slovensku zatiaľ nie
Zásobovacia loď SpaceX úspešne dorazila na ISS, Starship má letieť vo štvrtok
Ceny pamätí pre smartfóny sa majú opäť veľmi výrazne zvýšiť
Na hackerskej súťaži unikli z virtualizácie VMware ESXi
Sonda Psyche sa úspešne urýchlila gravitáciou Marsu
Na hackerskej súťaži hackli Windows 11 štyrikrát a tiež Exchange a Edge
Vydaná bezpečnostná aktualizácia OS pre routery OpenWrt 25.12, aktualizujte
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť v noci odstávku
MS v hokeji budú na webe opäť bezplatne ale nie voľne, potrebná je registrácia


Diskusia:
                               
 

Poprosil by som vsetky zucastnene strany aby sa netlacili, miesta je na ceste na Mars dost..
A dufam ze si nezabudli pribalit drevene koliky na vyznacenie zabrateho uzemia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na to už pozemskí odborníci neskočia. Veď po vyskakujúcom krtkovi už i európa zapichuje priekazne celé pristávacím moduly.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Mozem vam ja cely Mars ... bola dobra, sladka ale uz staci, uz som presladeny. Strcte si ich dakam a vyberte si konecne inu planetu ci mesiac ci kometu.

O neowise komete su nebolo ani prd a to tu preleti raz za 6tis. rokov. Mars tu je kazdu chvilu a ked nie je, pojdem si jeden kupit.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Prajem im šťastnú cestu. Nech si tam dobre oddýchnu na tej dovolenke.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsichni jsou uz na Marsu, buenos dias ja taky jdu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár