neprihlásený Streda, 24. apríla 2024, dnes má meniny Juraj
Prvý štart na Mars úspešný

Značky: Mars

DSL.sk, 20.7.2020


Prvá z misií na Mars v tohtoročnom vhodnom okne pre lety na Mars s označením Hope Mars Mission v noci na dnes úspešne odštartovala a smeruje k Marsu.

Satelit Hope vynášala japonská raketa Mitsubishi H-IIA štartujúca z japonského ostrova Tanegashima v nedeľu o 23:58 nášho času. Okolo pol druhej v noci vesmírna agentúra Spojených arabských emirátov avizovala úspešné nadviazanie obojstrannej komunikácie so satelitom.

Hope preletí na ceste k Marsu 493.5 miliónov km a priletí k nemu vo februári. Následne ho má obiehať na orbite s najväčším priblížením 20 tisíc a najväčšou vzdialenosťou 43 tisíc km.

Satelit Hope vyvinuli Spojené arabské emiráty v spolupráci s americkými univerzitami, jeho úlohou bude analyzovať počasie a atmosféru Marsu. Na palube má infračervený spektrometer, ultrafialový spektrometer a kameru.

Satelit má 1.35 tony a telo rozmerov 2.37 m x 2.9 m, s rozvinutými solárnymi panelmi to bude 3 m x 7.9 m. Solárne panely budú na Marse zabezpečovať 600 Wattov, satelit má spotrebu 477 W.

Anténa pre komunikáciu so Zemou má priemer 1.85 m, rýchlosť komunikácie bude dosahovať v závislosti na vzdialenosti Zeme od Marsu medzi 250 Kbps až 1.6 Mbps.


Prenos z nočného štartu misie Hope (video: UAE Space Agency)



Ideálne okno pre lety na Mars sa kvôli meniacej sa vzdialenosti a polohy planét otvára raz za približne 26 mesiacov. V poslednom okne pre lety na Mars v roku 2018 letela len jedna misia, InSight americkej NASA. V tomto roku budú letieť až tri a pôvodne mali až štyri, európska ESA svoju misiu ExoMars ale opäť posunula na rok 2022.


Satelit Hope, kliknite pre zväčšenie (foto: UAE Space Agency / Mohammed Bin Rashid Space Centre)



Po Hope to bude čínska misia Tianwen-1, ktorá bude pozostávať zo satelitu, pristávacieho modulu a robotického vozidla. Úlohou misie, ktorá má štart naplánovaný na tento týždeň, bude hľadať dôkazy súčasného a minulého života a analyzovať prostredie planéty.

Ako posledná má po opakovanom posunutí termínu odštartovať misia NASA s robotickým vozidlom Perseverance, ktorá podľa posledných informácií NASA neodštartuje skôr ako 30. júla. Primárnym cieľom misie Perseverance bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte


inzercia



Diskusia:
                               
 

dúfam že to riadne vydezinfikovali pred štartom, lebo ak tam zanesú koronu a potom o pár rokov tam prídu ľudia a nakazia sa, bude zle.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uz je neskoro, Slnko uz ma coronu hodne dlho a ked sa to tam dostalo tak slnecny vietor to roznesie do celeho systemu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ved arabasi nevedia ani len zohnat technikov do svojich jadrovych elektrarni, tak ich maju sice postavene ale vypnute, kde by uz len oni sondu vymysleli a postavili.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

..tiež si myslím, že SAE to jen zafinancovali hlavne,

arabáši také veci zvačša jen zainvestujú.. tá odborná, technická stránka veci je pre nich španielska dedina

btw.tak to im tie ich atomky asi nestavali rusi, ale asi iné konzorcium,
lebo rosoatom poskytuje pre svoje atomové elektrárne úplný, veškerý servis (a to ešte dost hoodne rozšírený.. okrem kompletnej obsluhy, servisu, certifikácii, následného zaškolenia obslužného personálu, - tak aj, napr.tam, kde je to nutné, (napr.v Afrike, (asii), tam aj stále stráženie a trvalú ochranu pred rôznými tamojšími bojovkami a ich teroristickými nájazdmi,aútokmi, jako aj pred útokmi armád susedných štátov a vpádmi nepriatelských klanov..

a tiež napr.aj zabezpečenie, vybudovanie zdrojov (technickej, chladírenskej vody, a iných surovín, -tam kde je to jen trochu možné..

Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Vôbec nechápem tie tirády okolo. Veď keby rovno povedali, že stačí vo februári, tak len na tomto fóre je minimálne ďeveď odborníkov, čo by ho tam dovtedy zanieslo priekazne i pešo.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ze, zoberieme po ceste? ;)
Ale vo februari bude zima, to neviem, ci sa niekomu z nas bude chciet ist von.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To zvládne aj bársjaký globtard z austrálie, čo verí, že vtedy je tam priekazne teplo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zase som počul, že vo vesmíre dlho trvá deň, takže sa dá ísť bez prestávky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no, lenže ak natrafíš na noc, tak sa konca nedočkáš
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zbal si aj baranicu a palcaky. Zima tam je jak v irkutsku, aj vodka mrzne.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár