neprihlásený Sobota, 24. októbra 2020, dnes má meniny Kvetoslava
Vydaný Thunderbird 78, zatiaľ bez podpory OpenPGP

Značky: bezpečnosťemail

DSL.sk, 20.7.2020


Tvorcovia populárneho emailového klienta Thunderbird patriaceho pod Mozillu na konci minulého týždňa oznámili vydanie novej hlavnej verzie Thunderbird 78.

Najväčšou zmenou je ukončenie podpory doterajších API pre rozšírenia a nová verzia podporuje len rozšírenia využívajúce API MailExtensions.

Užívateľom je tak odporúčané skontrolovať, či všetky nimi používané rozšírenia majú k dispozícii kompatibilnú aktualizáciu. Tvorcovia klienta v oznámení avizujú, že užívatelia používajúci rozšírenia majú počkať na automatickú aktualizáciu Thunderbirdu na novú verziu. To naznačuje, že k tej príde až keď budú k dispozícii aktualizácie aj pre používané rozšírenia, explicitne to oznámenie ale nepotvrdzuje.

S vypustením podpory doterajších rozšírení súvisí aj jedna z najväčších plánovaných noviniek Thunderbirdu 78, podpora štandardu OpenPGP pre šifrovanie a podpisovanie emailov. Tá bola pre Thunderbird doteraz k dispozícii vo forme rozšírenia Enigmail, ktoré využíva softvér GnuPG. S prípravou Thunderbirdu 78 sa tvorcovia dohodli s autorom Enigmail na integrovaní jeho funkčnosti priamo do Thunderbirdu, rozšírenie kompatibilné s novým API tak už nie je a nebude k dispozícii.

Funkčnosť sa ale nepodarilo s vydaním Thunderbirdu 78 definitívne dokončiť a podpora OpenPGP je v novej verzii vypnutá. Prísť by mala vo verzii 78.2 avizovanej na nasledujúce mesiace a užívateľom OpenPGP je odporúčané počkať na túto verziu.

Podporu OpenPGP je možné manuálne zapnúť, takéto používanie ale tvorcovia označujú za testovanie. Zapnúť podporu je možné nastavením mail.openpgp.enable v nastaveniach na true. Následne sa aktualizuje rozšírenie Enigmail na rozšírenie, ktoré zabezpečí import nastavení do Thunderbirdu 78.

Z ďalších noviniek tvorcovia v oznámení upozorňujú najmä na menšie vizuálne zmeny. Prepracované bolo okno pri písaní emailu, pribudla tmavá vizuálna téma a na Windows podpora minimalizovania do ikony v notifikačnej oblasti.

Prepracované bolo tiež nastavenie účtov a integrovaná je funkčnosť doterajšieho rozšírenia Lightning pre kalendár a úlohy.

Novú verziu je možné sťahovať manuálne z https://thunderbird.net, k automatickej aktualizácii má prísť v blízkej budúcnosti.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Sonde NASA vypadáva materiál z asteroidu, video
Učitelia dostanú od mobilných operátorov dáta a neobmedzené volania, žiaci nie
Microsoft sprístupnil Microsoft Edge pre Linux
freeSAT vypína SD stanice, HD budú v nižšom balíčku
Vydané Ubuntu 20.10
Nový trailer druhej série The Mandalorian
Orange zvyšuje objem dát v paušáloch Go
5G spúšťa aj tretí český mobilný operátor
Vydaný TrueNAS 12.0, populárny OS pre NAS-y doteraz označovaný FreeNAS
Telekom umiestnil 4G základňovú stanicu do stratosféry


Diskusia:
                               
 

a kedy to bude mat najdokonalejsi mailovy klient nielen v tomto, ale aj v prilahlych paralelnych vesmiroch? ten klient je sucastou jedneho kancel balika a treba tam na to trestuhodne primitivne instalovat addin
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

A kedy bude mat čo? Úplne zbytočne sieť vyťažujúci kľúč, lebo keď o niečo ide, každý aj tak priekazne minimálne zavolá?
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

samozrejme, a ten subor (ktory je potrebne poslat podpisanym a kryptovanym mailom) posles jednoducho po telefone ze?
proste logika ako osipana
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na prenos súborov je určwéný ftp, takže keď nejaký garážovýý systém potrebuje posielat prílohy podpisanym a kryptovanym mailom, všetci používatelia v ulici si ich môžu odovzdávať na diskete priekazne z ruky do ruky.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ty si proste pablb
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pouzivaj SMIME, nie blbosti
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už sa dá sa minimalizovať do tray ikony a trvalo to len 16 rokov. wow, bravó tlieskam. Ale že vo v.68 odpálili polovicu pluginov s funkciami ktoré sú mail-klietoch bežné to prešli mlčaním.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Oni odpálili tie najlepšie už v 63 tuším. Rozšírenia netreba používať, lebo potom je človek zbytočne sklamaný keď ich novou verziou zrušia.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Jedného dňa sa možno dotiahne na Evolution.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:

Pridať komentár