neprihlásený Nedeľa, 28. júna 2026, dnes má meniny Beáta
Prichádzajúce Intel grafiky majú hardvérové dekódovanie AV1

Značky: AV1Intel

DSL.sk, 13.7.2020


Nová generácia grafík Intelu Gen12 s novou architektúrou označovanou Xe bude mať podporu hardvérovo akcelerovaného dekódovania kompresného formátu videa AV1.

Neoficiálne informácie avizovali takúto podporu už skôr, teraz ju potvrdili zdrojové kódy ovládača Intelu pre Linux. Upozornil na to linuxový Phoronix.

Nová generácia grafík Intel Gen12 bude použitá prvýkrát v mobilných procesoroch s kódovým označením Tiger Lake, ktoré majú byť predstavené v lete. Podľa skorších neoficiálnych informácií by Tiger Lake GPU mala podporovať dekódovanie 8-bitového 4:2:0 AV1 videa s rozlíšením maximálne 4K.

Formát AV1 je na rozdiel od H.265 / HEVC otvorený a voľne použiteľný, pri rovnakej kvalite dosahuje výrazne lepší kompresný pomer ako iné voľne použiteľné alternatívy a kompresným pomerom konkuruje H.265.

Za formátom stojí organizácia Alliance for Open Media, AOMedia, v ktorej sú mnohé popredné internetové a IT spoločnosti.



Najnovšie články:

Apple výrazne zdražila počítače a tablety
SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor


Diskusia:
                               
 

A podľa rečí to už vyzeralo, že prichádzajúca generácia bude konečne priekazne dosť výkonná na to, aby to zvládala i softvérovo.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

a otazka znie: "co je to SVT?"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Srat na AV1 ked je H266 za rohom.. a kolotoc sa toci dalej
Odpovedať Známka: -9.0 Hodnotiť:
 

Co si to za IT obornika ked nerozumies preco su otvorene a slobodne standardy dolezite... Do kedy ma trvat ten spiatocnicky vendorlocking?
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

On nie je IT odbornik, on je tramp (tensbatohom)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ale on nerieši také veci, že či je niečo open alebo nie, on rieši len to, že či si pozrie najnovší rip Avengerov v h264 alebo h266 (spokojnosť++).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ten bude mat uplne rovnake problemy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár