neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Intel predstavil nový Thunderbolt 4

Značky: ThunderboltIntel

DSL.sk, 9.7.2020


Spoločnosť Intel aktuálne predstavila novú generáciu jej komunikačnej technológiie Thunderbolt 4, ktorú avizovala už v januári.

Thunderbolt 4 oproti Thunderboltu 3 nezrýchli, hlavnými zmenami sú rozličné povinné požiadavky na viaceré podporované funkcie a parametre.

Využívať bude naďalej konektor typu USB Type-C a na jednom kábli poskytovať dva kanály s rýchlosťou 20 Gbps, ktoré je možné využívať ako jeden logický kanál s rýchlosť 40 Gbps. Kanály sú obojsmerné a takáto rýchlosť je dostupná v oboch smeroch.

Počítače s Thunderbolt 4 budú kompatibilné aj so zariadeniami Thunderbolt 3, USB verzie 3 a nižších aj nového USB4. USB4 bude postavené na rovnakej technológii ako Thunderbolt po tom, čo Intel minulý rok uvoľnil technológiu Thunderbolt 3 pre použitie inými výrobcami čipov bez platenia licenčných poplatkov a zároveň poskytol technológiu skupine USB Promoter Group.

Novými povinnými požiadavkami Thunderboltu 4 sú podpora dvoch pripojených 4K displejov oproti jednému pri Thunderbolte 3, možnosť využitia až 32 Gbps pre PCI Express oproti doterajším 16 Gbps, povinná podpora nabíjania notebooku aspoň cez jeden Thunderbolt 4 port, povinná ochrana DMA pomocou Intel VT-d, podpora univerzálnych káblov s dĺžkou do 2 metrov, podpora dockov so štyrmi Thunderbolt 4 portami, podpora zobúdzania počítačov klávesnicou alebo myšou pripojenou cez dock.

Prvé počítače s Thunderbolt 4 by mali prísť na trh v tomto roku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci


inzercia



Diskusia:
                               
 

A teraz uz podme medzi odbornikov do diskusie. Zacneme renomovanym expertom na Intel - Pjetrom de. Nasledovat bude Macko Pu a dalsi.

Je toto pokus dobehnut USB standard? Ci len prejav zdochynajuceho, kopajuceho kona? Co s tym ma Apple, ARM, AMD? Bude lacnejsi chlieb?
Odpovedať Známka: 1.5 Hodnotiť:
 

Teraz neviem, ci je tento prispevok len recesia. Prvy odsek tak vyzera, ale druhy odsek sa k recesnemu prispevku nehodi. Tak neviem, ci cely prispevok je satira alebo su to len hlupe otazky.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Tato neschopnost rozoznat jasnu recesiu je casto spajana s neschopnostou rozonat hoaxy, bludy a dezinformacie. Ste tu spravne.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ty žiješ vo svojej bublinke, takže všetci sú falusi, len ty si lietadlo ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Recesia odtal, potal. Chleba bude drahsi, a bude ho malo. Lebo polia s repkou a inflacia ako prasa. Intel alebo amd nie je podstatne. Problem je, ze ludia sprosteju rychlejsie ako sa vyvija AI. A to nas stavia pred otazku, kedy vypnut jadrove elektrarne, aby sme to este vedeli a nenechali ich bezat ked ich uz nikto nebude vediet ani bezpecne rozobrat. Lenze bez elektriny nebude AI...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kým to nazve niekto "zdochýňajúci kôň" chcelo by to porovnať s USB. Výhody nevýhody, objektívne, subjektívne.
Ak má USB viac ako 2 vodiče na zbernici, už je to čosi oveľa komplikovanejšie, lebo presadilo sa to najmä kvôli jednoduchosti, aj konektora. Ale aby malo USB, vymyslím si, napríklad 12 pinov, tak to je už celé choré nazývať to po starom. Jasné, že ako univerzálne sériová zbernica to síce stále bude, ale už ani zďaleka nie jednoduchá, to je niečo ako vopchať SCART a Centronics do Jack konektora.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

USB-C ma az 24 pinov... Tiez ma udivuje, preco to nejako nepremenovali, lebo clovek si vacsinou ajtak stale predstavuje pod pojmom USB klasicky USB1/2 typ konektora.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mali to dávno nazvať UPB universal parallel bus, sú tam 2 paralelné linky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zdochynajuci kon je evidentne mysleny intel, nie Thunderbolt.

Tato neschopnost citat s porozumenim je dana zanedbanim vychovy pocas skoly a nekvalitnou vyucbou. Ste tu spravne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No, to by musela iná motyka vystreliť aby INTEL zdochol!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To si aj Kodak myslel...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

AMD zdochýňalo takmer permanentne od začiatku 90tych rokov, kedy vyrábali v licencii procesory Intel-u, s výnimkou krátkeho obdobia Athlon-u a teraz ZEN architektúry a sú tu stále.

Shareholder štruktúra Intel-u a AMD je takmer zhodná, úlohou AMD nebolo nikdy bojovať s Intel-om, ale mu sekundovať, aby nebol rozbitý protimonopolnou legislatívou.

Dnes Intel postupne prenecháva časť CPU business-u AMD, má desiatky miliárd inde. Treba si uvedomiť, že samotná Xeon Phi accelerator divízia robila väčšie tržby ako celé AMD (CPU+GPU) a aj tak ju Intel zarezal.

Aj IBM zarezalo PC divíziu, lebo videlo že je to malý business vo veľkej lacnej konkurencii zatiaľčo enterprise segment zákazníkov bez problémov doja 30 mld ročne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim, ze tie technologie nie su celkom porovnatelne. USB sa inak pripaja na zbernicu a inym sposobom pracuje s datami ako Thunderbolt. Thunderbolt je PCIe+DP+napajanie v jednom, USB-C to moze, ale nemusi mat.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Predovšetkým podľa USB standardov by pri takej revízii trebalo použiť priekazne namiesto Thunderbolt 4 názov Thunderbolt 3.2 MultiMonitor+
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

sú podpora dvoch pripojených 4K displejov oproti jednému pri Thunderbolte 3

mno ale rozlisenie nieje vsetko, framerate vieme?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Špecifikácia 4K framerate priekazne ale uvádza.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár