neprihlásený Pondelok, 20. januára 2025, dnes má meniny Dalibor
12 najlepších softvérov celej histórie

Zaujímavý zoznam najlepšieho softvéru celej histórie, samozrejme hodnoteného skôr subjektívnymi kritériami, keďže objektívne sa stanovujú pre rozmanitosť a výrazne sa líšiace podmienky v jednotlivých obdobiach len veľmi ťažko, zverejnil dnes server InformationWeek. Ako potvrdil tento rebríček, najpopulárnejší a najpoužívanejší softvér nemusí znamenať najlepší softvér. Paradoxne sa v rebríčku ocitol aj jeden škodlivý kód.

DSL.sk, 14.8.2006


Zaujímavý rebríček najlepšieho softvéru, aký bol kedy napísaný, na rozličných platformách od počiatkov éry programovania moderných počítačov až po súčasnosť sa pokúsil zostaviť server InformationWeek.

Podstatnými kritériami bola najmä originalita myšlienky ale aj kvalita prevedenia, dopad na celé softvérové odvetvie ale tiež využiteľnosť v praxi a celkový dopad na život človeka.

Rebríček potvrdil, že špeciálne vo svete softvéru nemusí najpopulárnejší a najpoužívanejší znamenať aj najlepší, hoci jeden produkt od Microsoftu je v tomto rebríčku možné nájsť.

12. Morris worm

12. najlepším softvérom v histórii bol označený prvý masívny internetový worm, ktorý vypustil 2. novembra 1988 Robert Tappan Morris, študent Cornellovej univerzity z počítačov MIT.

Worm sa šíril na unixových počítačoch, ktoré v tom čase tvorili drtivú väčšinu počítačov pripojených na Internet, zneužíval chyby v softvéroch sendmail, finger, rsh, rexec. Podľa odhadov infikoval až 10% všetkých počítačov na Internete. Morris, v súčasnosti profesor na MIT, bol za rozšírenie worma odsúdený k trojročnej podmienke.

Worm si miesto do rebríčka najlepšieho softvéru našiel, keďže ako prvý poukázal a úspešne realizoval nový spôsob napádania počítačov na Internete, ktorý spôsobuje najmä v posledných rokoch výrazné problémy.

Worm mal byť neškodným a podľa niektorých zdrojov bolo hlavnou Morrisovou motiváciou pre jeho napísanie zistiť počet na Internete pripojených počítačov. Pre chybu v programovaní sa vírus ale šíril exponenciálne a zahltil mnoho počítačov pripojených k Internetu, keď Morris predpokladal, že použitá 14% pravdepodobnosť ďalšieho šírenia nespôsobí exponenciálne šírenie.

11. Google PageRank

Nemenej priekopníckym je program na 11. mieste, softvér a algoritmus PageRank od Google priraďujúci stránkam rekurzívne skóre na základe počtu refencií, ktoré na stránku ukazujú, berúc do úvahy aj PageRank skóre ukazujúcich stránok.

Pri vyhľadávaní v Google sa následne stránky s vyšším PageRank skóre, na ktoré ukazuje viac iných stránok s vyšším PageRank skóre, vo výsledkoch vyhľadávania nachádzajú vyššie.

Tento jednoduchý ale na realizáciu pri miliardách existujúcich stránok komplikovaný algoritmus umožnil Google ako prvému vyhľadávaču pomerne presne ohodnotiť kvalitu a užitočnosť web stránok a vyhľadávať najrelevantnejšie stránky.

10. Navigačný softvér Apolla

Pozíciu medzi 12 najlepšími softvérmi histórie si našiel aj navigačný softvér rakiet Apollo vyvinutý na MIT.

Tento softvér, ktorý napríklad posádku Apollo 11 dopravil na povrch Mesiaca a späť na Zem, operoval v neuveriteľných 8 kilobajtoch pamäti.

9. Microsoft Excel

Do rebríčka si našiel cestu aj produkt Microsoftu, Excel. Hoci Excel nebol prvým tabuľkovým procesorom, podľa autora výberu bol prvou naozaj kvalitnou implementáciou tohto typu programu.

8. Macintosh OS

Na 8. mieste sa ocitol v súčasnosti opäť populárny operačný systém Mac OS. Hoci skorším verziám tohto operačného systému pred verziou Mac OS X chýbali niektoré podstatné vlastnosti, išlo o kvalitný operačný systém. Aktuálna verzia Mac OS X 10.4 je dokonca považovaná za kandidáta na najkvalitnejší desktopový OS vôbec.

7. Sabre systém

Na siedmom mieste sa ocitol softvér Sabre, ktorý od začiatkov 60-tych rokoch riadi celý systém leteckých rezervácií a výberov letov najväčšieho amerického prepravcu American Airlines, neskôr aj ostatných leteckých spoločností v USA aj v ostatných štátoch.

Softvér vyvinula IBM, v súčasnosti prepája 30,000 predajných miest, 3 milióny zákazníkov 400 aerolinik, 50 spoločností prenajímajúcich autá a 35,000 hotelov.

Od roku 1972 systém aj z bezpečnostných dôvodov beží na počítačoch umiestnených v podzemí, v meste Tulsa v Oklahome.

6. Mosaic prehliadač

Do prvej dvanástky sa dostal aj prvý široko používaný grafický prehliadač web stránok Mosaic.

Mosaic bol vydaný v apríli 1993 ako prvý prehliadač pre Windows operačný systém, vyvinutý bol v americkom National Center for Supercomputing Applications.

Na Mosaicu bol postavený kód prvých verzií Internet Explorera, ktorý si Microsoft licencoval. Paradoxne aj prehliadač Netscape sa pôvodne volal Mosaic Netscape, keď niektorí jeho autori vyvíjali aj Mosaic, tieto dva prehliadače ale nemali žiadny spoločný kód a Netscape bol vyvinutý nanovo.

5. Java

Na vysokej priečke sa ocitol programovací jazyk Java, ktorý bol pôvodne vytvorený Sunom ako na platforme nezávislý jazyk určený na čo najjednoduchšie programovanie, najmä napríklad aktívnych prvkov na web stránkach, appletov.

V súčasnosti sa ale Java presadila a má veľmi silnú pozíciu najmä ako serverový a aplikačný softvér, keď umožňuje lacnejší a rýchlejší vývoj ako ostatné jazyky. Silná je aj jej pozícia v segmente embedded zariadení.

4. IBM System 360 OS

IBM OS/360 je operačný systém určený pre mainframe počítače predstavený v roku 1964 a dostupný od roku 1967 pre IBM System 360 počítače.

Išlo o vôbec prvý všeobecný viacúčelový operačný systém s podporou multitaskingu, súčasného vykonávania viacerých programov. Mainframy od IBM a IBM OS/360 boli používané v mnohých významných projektov a mnohými spoločnosťami, keď IBM v 60 a 70-tych rokoch v oblasti mainframových počítačov výrazne dominovala.

Vývoj mainframov System/360 a ich operačného softvéru stál IBM na začiatok druhej polovice 20. storočia neuveriteľných 5 miliárd dolárov, v prepočte na súčasnú hodnotu približne 30 miliárd dolárov.

3. IGR softvér na analýzu génov

Na treťom mieste sa ocitol softvér na analýzu ľudských génov používaný v Inštitúte pre génový výskum, ktorý pomohol v DNA človeka identifikovať 20,000 génov.

Získané poznatky umožňujú zisťovať príčiny chorôb ale tiež pátrať po pôvode a príbuzenstve jednotlivých etník a človeka ako takého.

Podľa odborníkov softvér v IGR umožnil akcelerovať pokrok v tejto oblasti o 10 rokov.

2. System R

Na druhom mieste sa ocitol opäť softvér od IBM, tentokrát prvá implementácia tzv. relačných databáz a jazyka SQL.

System R vyvinutý v 70-rokoch položil základy moderných relačných databázových systémov ako sú IBM DB2, Oracle, MS SQL Server, MySQL, Postgresql, ktoré sú základom prakticky každého počítačového systému pracujúceho s veľkými objemami dát, a je ich možné nájsť napríklad za väčšinou webových stránok.

1. Unix, BSD 4.3

Prvé miesto udelil InformationWeek Unixu, špeciálne verzii BSD 4.3, z ktorej boli prevzaté viaceré dôležité technológie do ostatných verzií Unixu a stali sa v prípade TCP/IP socketov a ich implementácie aj základom Internetu.

Prvú verziu Unixu vyvinuli na prelome 60 a 70-tych rokov zamestnanci AT&T Bell Labs Ken Thompson a Dennis Ritchie vrámci vlastnej iniciatívy inšpirovaní operačným systémom Multics, ktorého vývoj nebol nikdy dokončený.

Pôvodne sa operačný systém vyvinutý v asembleri na DEC PDP-7 volal Unics, neskôr bol prepísaný do jazyka C a premenovaný na Unix. V 80-tych rokoch sa z Unixu vyvinutého v AT&T oddelila vetva vyvíjaná na Kalifornskej univerzite v Berkeley, BSD.

Solaris, MacOSX, Free/Net/OpenBSD sú založené na tejto verzii, HP-UX, AIX, UnixWare, IRIX na System V verzii z AT&T. Linux nevychádzal zo zdrojových kódov ani jednej z týchto verzií, bol napísaný na princípoch Unixu odznova.


      Zdieľaj na Twitteri


Koľko rozličných softvérov ste doteraz celkovo odhadom používali? (Rozdielne verzie toho istého softvéru považujte za jeden softvér.) (hlasov: 893)

Do 10      5%
Do 50      10%
Do 100      19%
Do 200      17%
Do 500      16%
Viac ako 500      33%


Najnovšie články:

4ka avizuje zlepšenie pokrytia 4G siete
Vydaný Linux 6.13
Voyo opäť výrazne zdražilo, teraz základné predplatné
TikTok prestal v USA fungovať, zatiaľ zrejme iba dočasne
Havárie Starship a New Glenn sa vyšetrujú, Starship mala poškodiť majetok v Karibiku
PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1


Diskusia:
                               
 

Konecne si kazdy pride na svoje :)
Aj Mac-aci, aj Linux-Unix-aci aj Winaci.
Takze nechcem vidiet ziadne porovnavacky!

(Inak ten worm by mohol byt aj prvy...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

mas pravdu ten worm mal byt prvy - autor mal skvely napad - zistit kolko pocitacov je na nete online
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ako vravis nemalo by sa tu strhnut nadavanie na nieco niekym
Odpovedať Hodnotiť:
 

som rad, ze excel tu je :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Obdivujm ludi, ktori dokazu dat do 8kB vobec nieco. A take virusy, to su tiez majstrovske diela..
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne s tebou suhlasim...nie je umenie spravit fungujuci kod ktory ma stovky MB,ale fungujuci a efektivny kod ktory zabera co najmenej...kde su casy 8-bitovych hier pre Atari alebo ZX Spectrum kde sa na jednu magnetofonovu pasku dali stovky hier...a vacsina z nich bola velmi dobre hratelna
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stovky hier sa na pasku nedali dat. Ja som mal spektrum. Jedna hra zabrala na paske 3-6 minut. takze na 90 minutovu pasku sa zmestilo 15 - 30 hier. Mimochodom mam pekny archiv hier na spektrum do emulatora na PC. archiv ma 40 MB. Kto chce, tak mozem poskytnut. Co myslite kolko je tam hier ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

fiiiha 40.000 kB... hmmm to by ich snad mohlo byt tak okolo 1.000-1.500?? Na akom PC emulatore ZXspectra to vsetko pobezi?? Urcite su tam aj 128k verzie, nie?

Odpovedať Hodnotiť:
 

To mas dobre.. ja mam 680 MB (cez 12 000 hier) .Je to naozaj krasa vidiet, co sa zmestilo do tych par kb (40 povacsine).. Je to neuveritelne :O .. No jo.. si viete predstavit taky quake na 100 kb ? Nieee ? Ale jo.. vsak skuknite : http://www.theprodukkt.com/kkrieger .. da sa to stiahnut.. odskusajte (no dobre.. ono sa to v pamati natiahne na viac ako 5 MB.. ale ide o princip ) :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Motorola HC711 s 512 bajtov zaklad, rozsirena az kilo! :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Clanok v pohode, len nechapem, preco k nemu dali obrazok Windows XP, ked ten sa tam neumiestnil ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi iny obrazok nemali.
Odpovedať Hodnotiť:
 

WOW!! to som vobec netusil ze vyvoj platformy+OS (IBM System 360 OS) moze stat az tolko vela! vlastne stale nechapem co je na tom take drahe... jedine odbornici ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

:( A kde je norton commander ?????
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď vydajú 12 the best of blue screen software, tak tam bude. No a na 2 mieste bude WIN98.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kde je OneHalf? :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Onehalf bol síce deštruktívny(to však väčšinou zapríčinil užívateľ), ale bol to prispatučký vírus. Takže nemá tu čo robiť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prispatučký hej :)))))

Skús ty naprogramovať vírus a uvidíme či dokážeš s dnešnými modernými nástrojmi aspoň to čo dokázal OneHalf.
Na svoju dobu to bol takmer ultimátny vírus ktorý dokázal viac ako všetky softy od 8 do 12 miesta tohto rebríčka. !!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

dufam ze sa tentokrat nebudete hadat :D:D:D:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

na potomkovi vitaza (FreeBSD) mi teraz bezi jeden postarsi notebook. Tak som hrdy na neho..hehe
Odpovedať Hodnotiť:
 

a kde je Windows XP ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

0. pozícia
Odpovedať Hodnotiť:
 

este ze si nenapisal MSIE :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

To bolo myslene ako vtip nie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Navigačný softvér Apolla nikdy neexistoval, lebo amici nikdy na mesiaci neboli :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Joj taketo poznamky mam najradsej..."Americani na Mesiaci neboli".Je to sice cool povedat,ale existuje 1 000 000x viac faktov,ze tam boli...ako myslis ze uz len ten start rakety bol vymysleny? Su to zvasty,ale bohuzial vela ludi im veri(podobne ako zevraj Gagarin stale obieha okolo Zeme)...
Odpovedať Hodnotiť:
 

bistu a neobieha? kurnik, cely zivot som zil v omyle
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teraz sa ti celý život od základu zmení...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi sa prestahujem do Albanska a naucim sa tam po cinsky. Dam sa na buddhizmus a ked sa mi podari z tej spiraly dostat sa do nirvany, tak pozdravim Gagarina aj Kurta Cobaina.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ok, nechávam pozdravovať Jurija a ak tam stretneš Lajku, môj idol kozmonauta, pozdravuj aj tú.

Druhá vec je, že mojim štýlom života ich ja stretnem skôr.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hitler žije.
Slota má dieťa s maďarskou prostitútkou.
Holokaust je ruský výmysel.
A pod.

Ťažko uveriteľné, ale podľa niektorých bulvárov čistá pravda, na čo exituje napr. 10 dôkazov :) O opaku síce existuje 1000 dôkazov, o tom sa však nehovorí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je az neuveritelne ako niektory ludai dokazu spammovat alebo trepat uuplne ale uuplne nesuvisiace temy. Ako deti na zakladnej skole ktorych nebavi ucivo tak sa snazia aspon zabavit na nom :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napíš niečo súvisiace.
Odpovedať Hodnotiť:
 

sheddow??? ta ty si znalec kua... ked uz tak SHADOW fuck off kamo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidim, ze si znalec a danej veci sa rozumies, tak radsej nebudem dalej konfrontovat. Je asi 50 (presvedcivych) dokazov ze Americania nepristali na mesiaci, takze podla tvojho tvrdenia by muselo byt aspon 50 000 000 faktov, ze tak boli. Vymenujes mi aspon 5?
Odpovedať Hodnotiť:
 

seriozny dokument o udajnom pristani na mesiaci je tu: http://video.google.com/videoplay?docid=1913474363747128107&q=What Happened on the Moon

LOL. pekne tam vidno ako veju v povetri americke zastavky na udajnom mesiaci. vietor ?? na mesiaci. TAk teda ak viete anglicky a mate cas 2 hodiny, tak si to pozrite. stoji to za to !
Odpovedať Hodnotiť:
 

tu je LINK este raz:

"http://video.google.com/ videoplay?docid=1913474363747128107&q=What%20Happened%20on%20the%20Moon"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som videl dokument, ktory spochybnoval pristatie na mesiaci, ale aj dokument, ktory ho obhajoval. Poviem ti, ze to obhajili viac ako dobre (simulovali podmienky na mesiaci), vratane toho tzv. vetra. Tie fakty proti su uplny nezmysel, lebo ich dokazali vyvratit uplne jednoduchymi, logickymi a dokazatelnymi! dokazmi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kukni si tento dokument a uvidis.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ten link uplne stacil ako http://video.google.com/videoplay?docid=1913474363747128107 ;o) ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Boze tu trepete za veci MOzno boli na Mesuaci ozno neboli a neverim ze ste tu taky znalci ze stoho ci veje vlajka to asi nezistite takisato ani z toho ze tam nieje vydno hviezdy a podobne. Ze nieje na mesiaci vietor sposobeny podnebym neznamena ze tam nieje nieco ako slnecny vietor a podobne veci a tak isto aj to preco nieje vidno hviezdy.Este raz netvrdim ze boli na tom Mesiaci ale ani netvrdim ze neboli.A pochybujem je tu niekto taky expert ze to z dakeho videa spozna - ktore mozno je nie original.Najprv si trocha nastudujte vesmir a potom komentujte vymysli ktore ste niekde od nieko poculy... nieje vietor sa uvedomte
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hmm, tak ze by slnecny vietor hybal vlajkou, to uz hej. Ty si asi vesmir studoval priamo pod Hawkingom ze?
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Americania na Mesiaci neboli" alebo "Americania na Mesiaci neboli prvi".................
Odpovedať Hodnotiť:
 

Okrem toho, v tychto dnoch sa dozvedame zo sprav, ze:
v NASA stratili (neviedia najst !!) originalne nahravky z tych pristani na mesiaci:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/4791883.stm

Ako moze niekto stratit take dolezite veci ? To neni kazeta s nahratymi narodeninami alebo svadbou. Zeby sa bali analyzi ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

haha, najdolezitejsia udalost milenia a im sa stratia nahravky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

haha, najdolezitejsia udalost milenia bola, ked som sa narodil
Odpovedať Hodnotiť:
 

haha, najdolezitejsia udalost milenia bola odhalit blbca ako si ty
Odpovedať Hodnotiť:
 

pre mna urcite nie :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre mňa najdôležitejšia udalosť milénia bol začiatok nového milénia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved sa skus zamysliet. Chces povedat, ze amici zvladli pristat na mesiaci a znovu sa vratit spat v roku 1969? Dnesna technologia je o cca 40 rokov vyspelejsia a pomaly sa ani nedokazu odlepit od Zeme.
Raketoplanu sa nikto ani nedotke a uz mu odpadavaju okna a podobne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ako sa tam podla teba dostal vysielac s ktorym NASA komunikuje kazdu sekundu a meria vzdialenost zem-mesiac?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uprimne povedane, krasne sa bavim :) Nechcem vas kritizovat, naopak, podporujem takuto odviazanu debatu, pri ktorej nejednemu normalnemu cloveku zapracuju svaly na dolnej casti tvare :) A zarputili, suchi buzeranti, ktori furt len kritizuju sa mozu strcit do rite svojej matere :)

Kedze ja som brutalny pedant, neda mi to, ale -
"Pôvodne sa operačný systém vyvinutý v asembleri..."
Pise sa Assembler :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ked sa moze pisat Kurnikovova a nemoze sa pisat Novakovova alebo Slovakovova alebo Kremikovova, tak neutoc na slovensky metrologicky ustav, pretoze to je jeden z najznamejsich a najuspesnejsich ustavov u nas - vsetci jeho chovanci sa dostanu cez zivot az do dochodku. Asembler je asi ako kečup. Tiez nepises 'hranolken s ketchupom'.

Strkat sa nikam nepojdem, lebo to je drahe a nemam na to cas. Ak Ti vadi diskusia, citaj len tie prispevky, ktore maju vecny obsah.

To, ze Ti pracuju svaly, to je dobre na vrasky a pruznost pokozky v starobe.

Ak si nevsimas, tak debatu si pokazil Ty sam nam a nechapem preco. Tak sa chod osprchovat a zapni si futbal. Pretoze ani Tvoj prispevok nebol k veci a uplne jediny tu nieco kritizoval.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skontroluj aj po mne, či som sa náhodou nepomýlil.

Your face is ass beautiful ass your as.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nice nice nice :-D
nieco ako: butty I will kick your budd bud not now
Odpovedať Hodnotiť:
 

it`s funny :-DDDDDD
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem ci boli amici na mesiaci, chodte sa niekto pozriet ci tam je ta vlajka, a ked je ta boli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

bol som sa pozriet, a je tam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Amici boli na mesiaci asi tak ako oficialna sprava o vrazde JFK, ci "katastrofe" 11.9.

http://www.youtube.com/watch?v=eGEb40o17yE
http://www.youtube.com/watch?v=SOVWBQKUpsU
http://www.youtube.com/watch?v=PtV1uxYnu0w

ak ovsem trochu (lepsie) ovladate english..
Odpovedať Hodnotiť:
 



chyba tam
najlepsi software M A T R I X


NEBOLI NA MESIACI- NATACALI TO V ATELIEROCH V BARANDOVE

KENNEDY- TO BOLA JASNA A DOKAZATELNA SAMOVRAZDA

11.SEPTEMBER NATOCIL PISTA SPIELBERG NA MOTIVY EZOPOVYCH BAJOK v atelieroch NA KOLIBE



--videl si pocas dna niekedy na oblohe nejaku hviezdu??? lebo pristali na osvetlenej strane mesiaca a slnko preziari setky hviezdy na oblohe aj ked je cierna.

--ta vlajka mala vystuzenu vrchnu hranu nejakou paskou a spodna cast sa volne mohla hybat aj bez tvojich vetrov.

Odpovedať Hodnotiť:
 



chyba tam
najlepsi software M A T R I X


NEBOLI NA MESIACI- NATACALI TO V ATELIEROCH V BARANDOVE

KENNEDY- TO BOLA JASNA A DOKAZATELNA SAMOVRAZDA

11.SEPTEMBER NATOCIL PISTA SPIELBERG NA MOTIVY EZOPOVYCH BAJOK v atelieroch NA KOLIBE



--videl si pocas dna niekedy na oblohe nejaku hviezdu??? lebo pristali na osvetlenej strane mesiaca a slnko preziari setky hviezdy na oblohe aj ked je cierna.

--ta vlajka mala vystuzenu vrchnu hranu nejakou paskou a spodna cast sa volne mohla hybat aj bez tvojich vetrov.

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár