neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Vydaná nová hlavná verzia Linux Mint 20

Značky: Linux Mint

DSL.sk, 27.6.2020


Tvorcovia na osobných počítačoch pomerne populárnej linuxovej distribúcie Linux Mint dnes sprístupnili novú hlavnú verziu Linux Mint 20 s kódovým označením Ulyana.

Linux Mint vychádza z LTS verzií Ubuntu a Linux Mint 20 postavený na Ubuntu 20.04 LTS a jadre 5.4 je tak veľkou zmenou oproti poslednej verzii 19.3 postavenej ešte na Ubuntu 18.04.

Verzie 20.x budú podporované až do roku 2025. Zároveň budú všetky verzie Linux Mint do roku 2022 postavené na rovnakej verzii Ubuntu a podľa tvorcov tak bude upgrade na ne z verzie 20 triviálny.

Linux Mint 20 je podobne ako iné distribúcie k dispozícii už len v 64-bitovej verzii, oznámenia vydania novej verzie sa tejto otázke a napríklad podpore 32-bitových aplikácií zrejme ale nevenujú.

Nová verzia bola sprístupnená pre všetky tri podporované edície, Cinnamon, MATE a Xfce. Edícia KDE bola už s verziou 19 vypustená. Všetky tri edície samozrejme obsahujú spoločné novinky týkajúce sa spoločných komponentov, edícia Cinnamon má tiež viaceré novinky vďaka použitiu novej verzie prostredia Cinnamon 4.6.


Pracovná plocha Linux Mint 20 Cinnamon, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Linux Mint)



Za najväčšiu funkčnú novinku novej edície označujú tvorcovia novú aplikáciu Warpinator pre jednoduché zdieľanie súborov medzi počítačmi na lokálnej sieti. Má ísť o jednoduchší nástroj ako použitie rozličných serverov pre zdieľanie súborov, softvér automaticky vidí ostatné počítače s týmto nástrojom a je na ne jednoducho možné poslať vybrané súbory. Warpinator je reimplementáciou softvéru Giver, oznámenie ale nepopisuje ako technicky funguje.

Ďalšou vyzdvihovanou novinkou je lepšia podpora technológie Nvidia Optimus pre využívanie integrovanej grafiky od Intelu a zároveň GPU od Nvidie a prepínanie medzi týmito grafikami. Okrem iného pribudla podpora profilu On-Demand, v ktorom sa štandardne používa Intel GPU a užívateľ môže jednoducho z menu spustiť aplikáciu s Nvidia GPU.

Viacero menších zlepšení dostali aj predinštalované aplikácie XApps a vylepšená bola vizuálna téma Mint-Y.

Nový Cinnamon 4.6 má výrazne zlepšenú podporu displejov s vysokým rozlíšením. Doteraz bolo možné nastaviť len HiDPI režim s 200% škálovaním a to na všetkých pripojených monitorov. Takéto škálovanie ale nebolo ideálne napríklad na MacBookoch s rozlíšením 2560 x 1600 a efektívne rozlíšenie 1280 x 800 bolo príliš malé.

V novej verzii je možné nastaviť škálovanie okrem 100% na 125%, 150%, 175% a 200% a to nezávisle pre každý monitor.

V Cinnamon 4.6 bol vylepšený tiež výkon správcu súborov Nemo, ktorý podľa oznámenia preferuje obsah a navigáciu, najskôr namiesto náhľadov zobrazuje všeobecné ikony a odkladá vytvorenie náhľadov. Výkon respektíve odozva sú podľa tvorcov vďaka tomu citeľne lepšie.

Inštalačné obrazy Linux Mint 20 je možné sťahovať z tejto stránky. Z beta verzie Linux Mint 20 je možné na finálnu verziu aktualizovať pomocou aktualizácií, inštrukcie na upgrade z verzie 19.3 na verziu 20 budú podľa oznámenia zverejnené v júli.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný


Diskusia:
                               
 

Este tak 100 novych verzii a bude to tam. :D
Odpovedať Známka: -3.5 Hodnotiť:
 

Neviem, neviem, či sa tam aj s Windows zmestia priekazne naraz.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Fakt Ti "priekazne" nestojí...
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Presne tak. V rozpínajúcom sa vesmíre je fakt priekazne implicitne v pohybe.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

neviem prečo si nechali Cinnamon a vypustili KDE.
Cinnamon na mňa pôsobí strašne "XPčkovo" nech som tam natiahol akúkoľvek tému - čiže tento desktop jedine pre slabý a starý HW.

Keby tam dali KDE s Plasmou, tak to so správnymi témami podľa mňa TOP desktop... Plasma na mňa zase pôsobí že tak keby vyzerá hneď po uvedení WIN10 - tak všetci hneď idú preč zo sedmičiek ...
lenže WIN10 je to čo je - že graficky tam máte prvky pomaly ešte z WIN95 a strašne nesúrodé a o funkčností ani nehovorím
Odpovedať Známka: -6.6 Hodnotiť:
 

Cca pred 10mi rokmi som skusal rozne edicie linux mint. Boli edicie zalozene na ubuntu, aj edicie zalozene na debiane. Ubuntovske edicie obsahovali viac balastu, a boli pomalsie.
Zachovali dobry zvyk vydavat aj debianovske edicie?
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Holt, s marketingom suspendovanom v epoche printových médií je očakávať namiesto prezentačnej stránky s rečami jak kozích bobkov voľne sprístupnené virtuálky priekazne priprogresívne.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Sobota, 21:09,

Si na pive?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

https://linuxmint.com/download_lmde.php
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Linux Mint 20, to znie ako čistiaci prostriedok alebo názov zubnej pasty.
Odpovedať Známka: -3.1 Hodnotiť:
 

20>10
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mám Linux Mint 19 XFCE na starom notebooku(i3, 4 GB RAM, 500 GB HDD) a spokojnosť. Na čítanie kníh, pozeranie filmov a internetu je to fajn. Nainštaloval som to aj na staršie stroje a používatelia hlásia, že im to tam funguje dobre. Trošku ma desí odstránenie podpory 32-bitových aplikácií. Bojím sa, že sa zníži počet a variácia aplikácii pre tento systém.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ja len dúfam, že sa zlepšila aj podpora nootebokov s AMD CPU s integrovanou Vegou + Nvidia GPU. Pri Minte bola použiteľná len Vega aj po inštaľovaní všetkých potrebných grafických driverov pre nvidiu. Zato taký Pop Os! (tiež založený na Ubuntu) funguje bez problémov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a je ten linux minut 19.3 xfce fajn aj na strojoch s menej RAM a starsich CPU? Ci treba dat radsej nizsiu radu linuxov mint na take stare stroje kde je 1-2 GB RAM a starsie procaky aako i3 ?

chcem znamym ozivit par nepouzivanych masin. DIKY!


Odpovedať Hodnotiť:
 

spžtaj sa maniaka on je odborník na staré črepy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dával som to napr. na Sony VAIO, cca z roku 2008. Vraj to tam šlape dobre. Potom ešte na jeden HP nb, kde je tuším dvojjadrový Intel Pentium. Tam to ide ešte obstojne, ale pri prezeraní netu je dosť CPU. Navyše, HDD je dosť pomalý.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

XFCE by mohlo ist ok. Aj ked je otazne v dobe, ked 5 Chrome okien skonzumuje 1GB RAM sa bavit o tom, ci nejaky OS moze slusne behat na strojoch s 1 alebo 2 GB RAM...
Odpovedať Hodnotiť:
 

diky za odpoved. tak ono je to skor use case na starsie hw, kde pouzivatelia su tak ci tak nenarocni a pozeraju len par webov. a snad ani nie sucasne.

A teda otazka co sa tyka vykonu, je jasne ze xfce zerie najmenej. Ale ze ci verziu 19.3 a 32 bitovu alebo starsie 18xxx verzie, kvoli tomu ci su viac narocne na hw alebo praveze novsie verzie mintu menej narocne.

Ak existuje nejaka distribucia s takym peknym praktickym GUI ako v Minte tak kludne odporucte aj taku :) starsim ludom potom take pocitace mozu sluzit este roky.

Dikes! btw ma tu niekto skusenost so shopom allkeyshop.com kde predavaju kluce na win 10 a office za diskontne ceny. Viete poradit, ci to nie je macka vo vreci, kupit take kluce za par drobnych? DIKY!
Odpovedať Hodnotiť:
 

linux na minte, manjare, xubuntu... to už asi len na tebe, ak to budeš spravovať, že v ktorej distribúcii sa ti dobre robí .. a gui máš podľa desktopu, keď tá distribúcia podporuje XFCE, tak to bude vyzerať 95% rovnako na všetkých distribúciách

potom si tiež myslím že rozdiel medzi starými verziami a novými je zanedbateľný, možno niektoré veci sú v novších verziách lepšie vyladené, v starších zase možno menej vecí, ale rozdiel bude len pár %.

Ja som otcovi nainštaloval do starej toshiby ktorý používa na firefox (google, fb, ytb, IB, e-shopy), word, občas film, prípadne fotky a musím povedať - oveľa použiteľnejšie

má tam ešte starý pentium alebo ešte atom alebo dual core neviem čo to je + 1GB DDR2.. aj mu to raz mesačne aktualizujem takže frčí na najnovších verziách a spokojnosť. Z WIN7 išiel na linux 02/2020 a odvtedy si vôbec nesťažoval ani sa na nič nepýtal že ako sa robí, čo som bol dosť prekvapený :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a k tomu allkeyshop - podľa mňa licenciu normálne dostaneš, aj ti to pôjde (minimálne nejaký čas určite), ale legálne to bude asi rovnako ako keby si to stiahneš niekde. Ja som niekde na fóre ale čítal, že Microsoft teraz robí také s WIN10, že keď inštaluješ upgrade z legálnej WIN7 na WIN10 - tak že ich server ani nekontroluje pôvod tej licencie na win7, že skrátka len kontroluje dve veci:
Či je to win7 distribúcia a či je aktivovaná

tým vznikli nejaké OEM aktivátory, ktoré keď stiahneš do neaktivovaných win10 a spustíš, tak sa prihlásia na microsoft server s požiadavkov že sú inštalačka win10 a že sa robí upgrade z aktivovaných win7 - server tým odpovie že dobre, tu je kľúč na win10 - boom aktivovaný win10 a microsoft nemá ako overiť legálnosť
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dakujem za rozsiahlu odpoved! Nevedel som, ze to xfce gui rozhranie je vlastne skoro to iste na tych dalsich distribuciach kt. si napisal. /manjaro.../ akurat s tymi distribuciami nemam skusenosti, takze neviem ako narocne su na hw. Mint je ale uplna parada, to je proste skvely system pre nenarocnych uzivatelov co pouzivaju pc na kancelarske veci.


Odpovedať Hodnotiť:
 

co sa tyka tych klucov, osobne si myslim, ze takto to nejako moze prave fungovat :D ze niekto predava taketo kluciky. Ale oni tam predavaju komplet asi na vsetky mozne hry a programy kluce, takze sa mi to zase nezda ze by to bola cernota. Lebo ved by sa tie kluce blokovali a ludia by sa tam hromadne statovali ved... Kazdopadne je to velmi zaujimave. Ok. ale stale by som potreboval klucik na win 7. a kedze sa bavime o starych pc, prave take jedno PC kde je este XP by som mal premigrovat na WIN 10. XP tam znamy kupil legalne este pred par rokmi. Ale ak som to spravne pochopil, tak majkrosoft umoznuje bezplatny upgrade na win 10 iba z win 7 a vyssie. Cize ma tu niekto win 7 klucik nepotrebny? :D Takze babo rad, ako spravit tu migraciu z winxp na win 10 heh :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na Windows 10 sa dá prejsť úplne zadarmo. Kľúč sa dá kúpiť okolo 2€ na e-bay, ale pre funkčnosť ani nie je potrebný. Windows 10 funguje v pohode aj bez neho, akurát že bude mať watermark a nebudeš si môcť nastaviť štart, pozadie a podobné veci.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár