neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Spotreba elektriny v SR stále výrazne nižšia, spôsobuje problémy s vysokým napätím

Značky: Slovensko

DSL.sk, 23.6.2020


Spotreba elektrickej energie na Slovensku je naďalej výrazne nižšia ako v rovnakom období minulého roka a to spôsobuje problémy s vysokým napätím.

Vyplýva to z informácií spoločnosti SEPS, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, pre agentúru SITA.

V prvej polovici júna bola spotreba ešte stále o takmer 10% nižšia ako pred rokom.

Spotreba bola mierne nižšia aj pred nástupom epidémie na Slovensku, zrejme aj kvôli vyšším priemerným teplotám. V januári a februári bola nižšia o 2.2% a v marci o 3.8% ako pred rokom.

V apríli a máji bola spotreba medziročne nižšia už o približne 12%.

Výrazne nižšia spotreba spôsobuje ale aj problémy.

"Aktuálne sme však svedkami veľmi výrazného poklesu spotreby, ktorý sa vymyká krízovým modelom. Menej zaťažené vedenia generujú väčší nabíjací výkon a nastávajú situácie, keď napriek využitiu všetkých kompenzačných prostriedkov máme problémy s výskytom vysokého napätia v dôsledku nižších tokov činného výkonu a tento efekt je spojený so zvýšenými tokmi jalového výkonu. Z tohto dôvodu je potrebné v maximálnej možnej miere využívať kompenzačné prostriedky, ktoré máme k dispozícii," uviedol pre agentúru vedúci odboru komunikácie Norbert Deák.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA


Diskusia:
                               
 

Ako maturoval som z fyziky ale vo vyjadrení toho Deaka som sa stratil aj po 4. raze opakovaného prečítania..
Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

Jednoducho nizsi odoberany vykon sposobuje narast jaloveho vykonu kedze S = P+jQ, pricom cinny vykon P mas nizsi => Q je vyssie z coho vyplyva, aby bola zabezpecena rovnaka kvalita dodavky musia vyuzivat vsetky kompenzacne prvky, ktore maju k dispozicii. Z fyziky si to mozes pametat ako ucinnost pri urcitom zatazeni. Zdroj ma najvyssiu efektivitu pri nominalnej zatazi, ak je zataz nizsia, efektivita klesa hoci vykon zdroja sa nemeni. Vyrobu EE mozes regulovat tiez len do urcitej miery. A dalsi dopad je ekonomicky, kedze SEPS ma zazmluvnene dodavky, ktore musi bud stornovat, alebo naopak priplacat za vyuzivanie kompenzacie.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ty si urcite pedagog lebo toto by nikto nepochopil
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

S je zdanlivy vykon [VA], ktory vypocitas ako U.I. Lahke ako facka. Lenze zdanlivy vykon je zlozeny ako sucet dvoch zloziek - Cinnej [W] a jalovej [Var]. S = P+jQ. Cinna je to, co realne pretavis na pracu, jalova su straty. Kedze S sa nemeni, ale P je nizsie, tak stupa Q. So stupajucim Q sa ti zahrieva vedenie a vsetky prvky v ES => vyssia teplota = nizsia ucinnost. Dalej priebehom funkcie napetia je sinusovka, ktora je deformovana prave Qckom, ktore v sbee skryva vsetok bordel, cim sa znizuje kvalita elektrickej energie. A kedze normy o kvalite elektrickej energie stanovuju nejake parametre, tak ich prevadzkovatel musi dodrzat cim sa zvysuju naklady, lebo Q sa kompenzuje roznymi sposobmi a ani jedna nie je zadarmo.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Kvalitu energie dodavatel dodrzat nemusi, ked cez burku yebne do stlpu blesk a prepatie mi odstavi vsetky spotrebice v domacnosti, skus si vymahat skodu od dodavatela energie a odvolaj sa na parametre. Prajem vela stastia.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme ze musi, akurat to musi zabezpecit v 90 alebo 95% casu, nepametam si presne cislo a hladat sa mi to nechce. Urcite nie 100%, co spada pod tieto pripady. Naviac prepetie ti nesposobil dodavatel ale zivel, takze tento pripad ti kryje poistovna ak mas na to poistku. Ak nie, mozes sa stazovat kde chces nevymozes od nikoho nic, pretoze za to moze vyssia moc.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

95%
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Za všetko môžu LED žiarovky, v sieti je kritický nedostatok klasických žiaroviek a iných neúsporných spotrebičov, ktoré stabilizovali sieť.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Mne zivel nic nesposobil, prepatie sa mi dostalo po distribucnej sieti do domu, zodpovedny je dodavatel, preco by som mal byt ja poisteny proti zivlu ktory posobi na distribucnu siet. Taketo poistenie by mal mat dodavatel elektrickej energie.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Skús o tom presvedčiť predajcu televízora ktorý Ti pri búrke môže kedykoľvek "odísť" a Ty si ho dáš reklamovať...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hovorim o zodpovednosti za skodu sposobenu na strane elektrarni.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ale oni nič nespôsobili...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Jedine zeby ano ked prepatie v sieti poskodi spotrebice.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ale sposobil. Ten zivel ked udrie 100km od teba, k tebe sa nedostane nic(lebo prevadzkovatel na to ochrany ma). Zivel ti sposobi prepetie len v lokalnom meritku a to dodavatel vykompenzovat nevie, ked ochrany mas mat na svojej strane. Ak ich nemas, alebo sa nedaju jednoducho realizovat poistka je nevyhnutnost a nezaujima ta potom ci ti ich sposobil prevadzkovatel(chybou na svojej strane) alebo zivel(lokalne co prevadzkovatel nijako ovplyvnit nevie). Ak sa zistia objektivne skutocnsoti, ze za to prevadzkovatel mohol, poistovna si to bude vymahat od neho ale ty mas plnenie tak ci tak.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Takze dodavatel nevie zabezpecit kvalitu dodavky, ale opatrenia na strane odoberatela uz ano a je to jeho povinnost, trochu cudna logika nemyslis ? Jednoducho maju elektrarne v pazi a stav veci je postaveny na hlavu. Ked je distribucna siet nachylna na poveternostne vplyvy a dodavatel to nieje schopny technicky osetrit (ale odoberatel ano ??) mal by si taketo udalosti vykrit poistenim sam.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Trochu si naštuduj problematiku a čítaj čo Ti ... odpovedá.
On zabezpečí koľko je potrebné, ale nie na každej prípojke je možné robiť neviem aké zázraky. UPSka Ti pri tom moc nepomôže. On totiž ani blesk nikam nemusí udrieť, prepätie sa vytvorí aj v dlhom vedení.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Rozumiem ze technicky sa to neda na 100% poriesit, hovorim o tom ze zodpovednost by mala byt na strane dodavatela, ci uz technicke riesenie na pripojke, alebo poistenie za skodu by mali znasat elektrarne.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

A prečo elektrárne? Tie to len vyrobia, čo tí s tým majú??
Tí majú svojich starostí dosť, veď si pozri slávne Mochovce.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

A preco zakaznik ?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Je to komplikovane z dovodu ze: to co potrebujes odfiltrovat sa nachadza az v tvojej instalacii za hodinami - a co je za hodinami je majetok zakaznika, nie distribucie = nikoho nezaujima ci to tam mas alebo nie. Je to na tvojej zodpovednosti. Pri pripojeni by mohla naopak distribucka vyzadovat aby si si tieto veci na svoje naklady dorobil inak ta nepripoja(ako aj teraz maju nejake minimalne poziadavky, ale toto tam nepatri) Zo svojej podstaty nemozes mat nejake ochrany pred hodinami a na kazdej "selektivnej" zlozke, pretoze by so este viac sposobovalo nestabilitu, nic neriesilo a zvysili by sa naklady. Ak mas pripojku povedzme na bytovke, tak musis riesit celu bytovku ako celok, ak je to sidlisko, riesis sidlisko ako celok - cize odfiltrujes najvyssie razove vlny podla technickych schpnosti, ale tie dalsie podla dimenzovania nemas ako riesit zo samotnej podstaty. Prepetovka musi byt tiez chranena istenim, cim pri dodrzani selektivity aj tak vychadza na strane zakaznika.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Neviem preco sa zastavas giganta a monopolu. Zachvilu sa budu vodarne vyhovarat ze si mas pred kazdym varenim robit vlastny rozbor vody. Alebo cokoladovne ze si mas vyhadzovat pokazene oriesky z cokolady, preosievat ryzu od piesku atd...


Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Ja sa nezastavam giganta, akurat sa ti to snazim vysvetlit z hladiska fyziky, ze proste tam, kde to potrebujes riesit je tvoja strana s ktorou distribucka nic nema. A ze on to riesit za teba z povahy problemu nemoze resp sa to da len do urcitej miery. A taktiez nemoze zodpovedat za skody, ktore nesposobil on.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kurva tak sa odpoj a napajaj sa sam. Co tu vypisujes picoviny
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Diskutujem cim podporujem tento portal, tak si trhni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este raz. Vyroba je jedna vec, prenos druha, distribucia tretia a dodavatel stvrta. A to sme len v rovine krajiny, nie nadnarodnej spoluprace, lebo mas pripojenie globalne. Takze ak si tvoja distribucka plati poistku za zodpovednost za skodu, tak si ju samozrejme plati - za skodu ktora ona sama sposobi. nemoze predsa platit za skodu, za ktoru nijak nemoze. Tak ako nemozu plynarne za vybuch bytovky v presove, tak ako nemoze byt zodpovedny spravca cesty za privalovu vodu, ktora ti odnesie auto - pisal som nizsie. Naviac norma presne definuje kedy ako a za akych podmienok je dodrzana kvalita. Ak to nesplna normu potom sa mozes oravnene stazovat - len na to budes potrebovat aj nejake to certifikovane meranie. Ak sa ti to nepaci, nemusi a mozes ist skusit presadit zmenu normy.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Mínuskárom nevysvetlíš, lebo to nechcú pochopiť. Vôbec netušia ako komplexná je problematika ochrán proti prepätiam šíreným v el. sieti.
Každopádne ak zákazník (resp. poisťovňa poisťujúca domácnosť) nie je ochotný znášať určité riziko spôsobenia škôd, posledný stupeň opatrení (uzemnenie, bleskozvody, prepäťové ochrany tretieho a štvrtého stupňa) musí byť inštalovaný na strane odberateľa el. energie za prípojným bodom na rozvodnú sieť a na jeho náklady. Inak sa to nedá. A týka sa to prípadne aj telekomunikačných vedení, nie len napájania. Taktiež napríklad vstup kovových potrubí do budovy musí byť v mieste prestupu pripojený na SHU.
Pri realizácii stavky každý šetrí kde sa dá a potom ak vznikne problém, hľadajú vinu všade možne len nie u seba.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nuz niektori ziju vo svojej predstave ako by to malo byt.Nerozumeju sa problemu a potom chodia placuc. Pri poistkach je to rovnake - nevhodne zvoleny modul, alebo rozsah krytia, pripadne podpoistenie je bezna vec a ludia stale nerozumeju. Mnohi doteraz nechapu, ze pri novom aute havarijna poistka jednoducho nestaci a je potrebne mat este extra k nej aj GAPko ak nie je sucastou HP. Ale ved oni "platia". Nuz platis len v rozsahu aky si si zvolil a natolko to riesi aj tvoje problemy.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Cele roky ziadne hapko nebolo treba a zrazu nestaci. Poistovne zaplatia par skoleni na vymyvacky mozgov a papagaji budu vsade papagajovat ako nieco nestaci a treba si este priplatit.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

HP odjakziva kryje tvoje auto len do jeho trhovej hodnoty v aktualnom case. Tak to bolo vzdy a ak ti to staci ziadne GAPko si spravit nemusis. Ja ked rozjebem 4 rocne auto, pojdem si kupit druhe take iste, ty zo svojou HP si po odratani spoluucasti budes rad ak sa priblizis aspon na k polovici jeho hodnoty.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Spočítaj si mieru rizika podla STN EN 62305-2 a keď ti vyjde že potrebuješ bleskozvod a prepäťovky rôznych stupňov, tak si to všetko dorob. Ak chceš šetriť a necháš to tak, nepindaj a rieš si prípadné škody.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Ja len dodam, ze ak uz dorobit, tak niekym kto tomu aj rozumie, pretoze 90% "majstrov" netusi kde a ako to spravne zapojit.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Každý majster to vie zapojiť správne, nepotrebuje tomu rozumieť.
Rozmýšľať by mal ten, kto maľuje projekt.

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Rozmýšľanie znižuje výkon a kvalitu.
Nepotrebujeme, aby ľudia rozmýšľali, ale aby makali od pondelka do nedele. Čím menej času na rozmýšľanie majú tým sa ľahšie bohatne.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

My vieme čo si majú ľudia myslieť.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

A kolkoze elektrickych prerabok si ty videl podla projektu? Niekto rekonstruuje dom/byt tak si zavola projektanta aby mu to nakreslil? Nesranduj. Si zavola len elektrikara, ktory v tom lepsom pripade dodrzi aspon zakladne veci. 90% takychto prerabok nema ani reviznu spravu - spravidla preto, ze "investor" chce setrit alebo ani o tom nevie, ze by to mohol potrebovat. Pripadne ak uz sa to k nejakej revizii dokope, tak sa hlada "motivacne" aby to preslo. Takze majster, ktory to vie spravne zapojit bez toho aby tomu rozumel je oxymoron. A ak to aj projektant da na papier to este nevylucuje ludovu tvorivost "majstra" ved schema je len "zdrap papiera".
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Volá sa to deľba práce.
Zbytočne si platíš poistku ak nemáš revíziu e.

Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Fúha... no nemyslím si... a zvlášť ak s tým nemá skúsenosti... Ten má tomu lepšie rozumieť ako nejaký kecálek od stola...
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

No vieš, na dedine je to ťažké... elektrikári použijú privysoké stĺpy na vzdušné elektrické vedenia(ano majú byť zakopané v zemi) a na stĺpe nie je ani plastová čapica, tak za búrky pôsobí ako bleskozvod. Lebo je vo výške úrovní striech rodinných domov a podobne. To radšej ani nespomínam bláznov ktorí montujú tzv. aktívne bleskozvody!
A keď švihne blesk do el. vedenia, môžete si tam aj nakakať bleskoistiek... A navyše je to pre bežného smrteľníka dosť drahé a málo kto rozumie správnemu pripojeniu, vie zohnať kvalitné materiály a podobne.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Je jedno či si na dedine alebo niekde inde. A v podstate máš výhodu že si na dedine. V bytových domoch sa to musí riešiť v súčinnosti so všetkými vlastníkmi bytov, resp aspoň s nadpolovičnou väčšinou.
U teba začiatok riešenia by mali mať riešené rozvodné závody v rámci vedenia za trafom. Ty riešiš od prípojky k domu. Treba to celé spočítať a navrhnúť. Nie je to až také zložité. Ale ak o tom nič nevieš, nájdi si niekoho, kto to bežne navrhuje. Nie elektrikára ale elektro projektanta.
Na začiatok trochu teórie nájdeš aj tu:
www.oez.sk/file/279/download
Stiahni si príručku prepäťových ochrán v *.pdf
Skraty spočítaš v ich programe Sichr, mieru rizika v programe Prozik. Prepäťovky dáš podľa katalógu. Ak treba dať do poriadku uzemnenie a bleskozvod, pomôže ti STN 33 2000-4-41, STN EN 62305-3. Bohužiaľ za STN-ky štát vyberá peniaze, sme v EU :(
(Napríklad v Rusku sú normy GOST zadarmo, ale tie neplatia v EU.)
No nemusíš len podľa OEZ, výrobcov je plno.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Však o tom píšem. Kde zoženiem na 350 kA prepäťovky a na 3 fázy. Ekvipotenciálne pripojenie nevie hádam nikto a podobne...
Bežný domček na dedina má ešte drevený "rozvádzač" a žiadne uzemnenie, bleskozvod...
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Ale prd makovy si mam ja jozko mrkvicka pocitat, platim si dodavku elektriny 230V a nie 100kV raz za 5 rokov ako bonus zdarma. Je zodpovednost distributora to zabezpecit ked robi pripojku a ked nie tak ma znasat následky on. Elektrarne su z ekonomickeho hladiska dost velka ryza, aby sa mohli podielat na technickom rieseni pre zabezpeceni dodavky v pozadovanych parametroch, alebo na spoluucasti pri skodach sposobenych "nekvalitou" dodavky elektrickej energie.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Aj sa docela dosť podieľajú...
A prečo nenapíšeš tieto "podnetné" reči na tomu Tvojmu distribútorovi el. energie?
Prepätie v sieti spôsobí aj vypnutie veľkého elektromotora či transformátora. A podpätie ich zapnutie, alebo napríklad aj množstva spínaných zdrojov, nielen tých pre počítače.
Napríklad Enermax mal na niektoré modely nábehový prúd 60A za určitého stavu(hlboké vybitie kondenzátorov)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zodpovednost distributora konci tam, kde su jeho moznosti a pochybenia. Zato, ze ti privalova voda zoberie auto z cesty asi nebude zodpovedny spravca cesty vsakze? Toto je to iste. Ty si mas chranit svoj majetok v prvom rade na svojej strane. A elektrarne s distribuciou nesuvisia vobec nijako. jedna vec je vyroba energie, druha je prenos, tretia je distribucia a stvrta je dodavatel. Su to 4 nezavisle casti. Naviac norma EN 50160 ti o kvalite hovori presne, takze oni ju aj v takomto pripade samozrejme splnaju.

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Cestari nezabezpecuju dodavku vody, to asi vsetci dobre vieme a ked sa voda dostane na moj pozemok mam osetrene svojou poistkou na svoju nehnutelnost. Ja si chranim majetok tak ze mam na bytovom dome bleskozvod a instalaciu urobenu v sulade s STN a pocitam ze ked mi elektrikari urobia pripojku tak budu dodavat to za co si platim. Preco by som ja mal skumat ci mi spotrebice odisli vplyvom poveternostnych podmienok na rozvodnu siet, alebo neakou poruchou na rozvodnej sieti za ktoru nesie zodpovednost dodavatel. Mozu mat na elektromeroch napr. signalizaciu prepatia a podielat sa na skode sposobenej tymto prepatim. To aku organizacnu strukturu ma firma ktora mi fakturuje dodavku elektriny ma nemusi zaujimat.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ano, ale tiez ta nenapadne za privalovu vodu brat na zodpovednost vodarne. Ze mas ochranu proti blesku v sulade s normami ti gratulujem, ale to este neznamena, ze mas ochranu svojho majetku v sulade s dalsimi normami ohladom prepetia. A oni ti predsa dodavaju za co si platis - vysvetlil som ti vyssie. A nech maju aj x signalizacii prepetia, pokial to neurobili umyselne, alebo nedbanlivostou, tak za to z podstaty veci zodpovedat nemozu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ja tomu rozumiem ze nie vzdy sa da zabranit, len sa tu spomina ze odoberatel si ma riesit prepatove ochrany a pod. vo vlastnej rezzi, co je podla mna vec dodavatela, nie zákazníka.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vyššie som spomínal - posledný stupeň ochrany pred prepätiami sa rieši na zákazníkovej strane. Inak sa to nedá. Fyzika nepustí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jalový výkon je prenášaný tam a späť, ćinný je reálne spotrebovaný. Ak na konci budeš mať ohrievač (typicky odpor), prenesený výkon sa premení na teplo, účinník 1, žiadny jalový.
Ak budeš mať na konci čistú kapacitu alebo indikčnosť (kondenzátor / cievka), energia sa prenáša tam aj späť. Vodičmi prúdi el. prúd, ale žiadny reálny užitočný výkon sa neprenáša. A to spôsobuje straty.
Predstav si to ako nákladné auto, ktoré naloží piesok a na stavbe vysype len polovicu, druhú vezie späť. Účinník 0.5.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Nemohol by nám to vysvetliť pán redaktor Macko?
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Sefredaktor!
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Der Obergruppenredaktor.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Rozumiem všetkému okrem jedného.
Prečo sa S nemení?
Nemizu dodávatelia znížiť vykon?

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Dodavatelia svojvolne nerobia nic, to sa robi na urovni riadenia, ale ano samozrejme, ze mozu, ale len do urcitej miery. Tym ze ti stoji priemysel, ktory ti robil ako taky konstatny odber je bud dole alebo na nizsom zatazeni tak sa viac prejavia vykyvy a to zase pri velkych zdrojoch s dlhou dobou regulacie nie je tak jednoduche.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

No, ja to chapem, ale nechcem sa chvalit, doktoranturu som robil na temu riadenie synchrolnneho generatora pre elektrizacnu sustavu ... ale aj tak si z toho uz prd pamatam, ale činný a jalový výkon mam v malicku. takze náhodou som porozumel.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Mne to skôr príde, že chyba je v prijímači... :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vrat maturitu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Prečo? Veď maturoval z fyziky a toto je čistá ekonomika. Ľudia odoberajú menej elektriny ako vlani, teda tento rok sú menšie zisky.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Každý súdny a kúsok inteligentný človek šetrí elektrickú energiu, pokiaľ je takto šialene drahá. Tak načo ten plač?
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

elektrina nie je draha, draha je zlozka distribucie, pozri sa dobre na zuctovaciu fakturu a pochopis...
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

dal som ti minus, lebo o tom piču vies.
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

dal som ti minus lebo otom picu vies, v norsku maju na kazdom rohu vod. elektraren sa pozri v akom pomere je cena za samotnu elektrinu a distribuciu
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

no ešte by si sa mohol rozpísať čo všetko dotuje z predaja ropy táto socialistická monarchia a možno by sme sa prekvapivo dočítali, že medzi mnohými tými položkami na ľahký a bezstarostný život je aj výstavba vodných elektrární na každom rohu, mudrlant!
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Mňa ako spotrebiteľa zaujíma výsledná cena, nie jej jednotlivé zložky. Faktúra mi chodí za dodávku el. energie, nie zvlášť za distribúciu, takže si trvám na tom, čo som napísal :-)
Odpovedať Známka: -1.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Za oddelenie výroby a distribúcie škrabká EU a bežní zákazníci sa jej nemajú čo do kompetencií priekazne demokraticky pliesť.
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

ejha, syntaxo, picovinky trepes, za oddelenie skrabka ZSDIS. Snaz sa, saskuj!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Len počkajte až vysvitne, že aj distribúcia UPS kuriérom bude lacnejšia ako cez ZSDIS.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

mňa veľmi zaujímajú jednotlivé zložky ceny. I keď v lete nahradím takmer 100% el. fotovoltikou, kvôli stálym poplatkom platím mesačne desiatky eur
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Teba mi malo zaujmat ako tvoja fotovoltaika zasiera siet. Fotovoltaika ano, no nie pre domacnosti. Sredne velky a velky producenti by mali mat zo zakona povinnost ich vypnut pri podobnych necakanych poklesoch dopytu (v prospech atomu) Fotovoltaiku a veterne el. treba regulovat. Vieme ako sa na SK dodrzuju normy a zakony, takze radsej nech to hned na zaciatku obmedzia. SK ma velmi dobry mix el energie, staci len konecne zacat dodrziavat enviro zakony a modernizovat atom a uhlie, aby sa zamedzilo dalsim ekologickym nehodam a u uholnych aj podstatne zlepsit zachytavanie skodlivin.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

divný pohľad, žeby závisť, alebo tuposť? Tým, že menej odoberiem, zasieram sieť? Mám systém of grid, čiže do siete neviem dodávať, pán socialista

Odpovedať Hodnotiť:
 

Siet nezasieras len v pripade, ze si fyzicky odpojeny od siete ked si vyrabas sam. V opacnom pripade pustas do siete x harmonickych, ktore deformuju ucinnik. Na to prides vtedy, ak niekedy sa kompenziacia aj pre domacnosti stane realitou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prepáč, ale opačný prípad u mňa neexistuje. keby aj, parametre elektriny z invertora sú kvalitnejšie, ako zo siete. Napr kolísanie napätia pri záťaži 0 - 5000W je max 1V. Tiež je to "čistejšie" napätie, ako zo siete, ktoré je mnohokrát rušené, kolíše, sú v ňom nebezpečné špičky napr. pri blýskaní. Účinník je zbabraný v sieti. Z invertora ide napätie z prúdom presne vo fáze, samozrejme, kým to nejaký indukčný spotrebič nenaruší. Zaujímalo by ma, či to invertor s účinníkom 1 dokáže v rámci svojho výkonu kompenzovať
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ake mas predstavy je ulne vedlajsie. Tvoja FVE posobi na jednej strane ako stabilizacny prvok, ale na strane druhej su to vsetko polovodice, ktore sposobuju narast neparnych vyssich harmonickych co zvysuje Q v sieti. Takze ak tam nemas v ramci toho invertora nejaku aktivnu kompenzaciu alebo nemas externy kompenzacny prvok zvlast, tak sa mylne domnievas, ze sieti neskodis. Ako som ale povedal vyssie, zistis to az vtedy, ked distribucky budu seriozne riesit kompenzaciu Q u kazdej pripojky zvlast, dovtedy ti to bude jedno, lebo ziadne nasledky pre teba zatial z toho neplynu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

za a: opakujem, som off grid, nijak nemôžem ovplyvniť sieť
za b: aj polovodičové invertory môžu mať, a tie homologizované aj majú fitre, ktoré vyššie harmonické odfiltrujú. Prejaví sa to najskôr na menej kvalitnom rádii, na sieť z neho počuť rôzne pazvuky a rušenia, na invertor ide úplne čisto
Odpovedať Hodnotiť:
 

za a: opakujem, som off grid, nijak nemôžem ovplyvniť sieť
za b: aj polovodičové invertory môžu mať, a tie homologizované aj majú fitre, ktoré vyššie harmonické odfiltrujú. Prejaví sa to najskôr na menej kvalitnom rádii, na sieť z neho počuť rôzne pazvuky a rušenia, na invertor ide úplne čisto
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teba ako spotrebitela zaujíma výsledná cena, takže ak pekár upečie a predá obchodu chlieb za 50 centov a obchod ho bude predávať za 1,5 € tak ty z toho budeš vyniť pekára ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

My este mame elektrinu velmi lacnu.
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

Co tak vypnut Novaky?
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Ako dieta som mal aj ja priekazne nadbytok energie
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

to bol 100% jalový výkon
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

a ako to pomoze? tu nejde o vykon ako taky, ale o to, ze na dlhych vedeniach sa hromadi naboj, su nieco ako obrovsky kondik, ktory sa pri malej spotrebe postupne nabija a teda rastie napatie. Ked nieco pripojis, tak zariadenie moze dostat napatovy impulz, ktory nemusi zvladnut. O tom to cele je.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Omg, uz si pripajal neake zariadenie na vedenie vysokeho napatia ?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ty este nie?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

No konkretne ake zariadenie si pripajal na VN, ktore nezvladne "napatovy impulz" z nabiteho vedenia ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nabíja kondenzátor? Striedavým prúdom? Tak potom sa zároveň aj vybíja... Skôr si myslím o vplyve indukčnosti vedenia. Lebo kapacitu voči čomu by mal??
A práve elektrárne ako ENO sú obrovským stabilizátorom.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

každé vedenie má určitú kapacitu. Je to vlastne kondenzátor. Kapacita sa kompenzuje indukčnosťou, indukčnosť kapacitou. Tak nás učili v škole, aká dievka - taká cievka, čiže najprv napätie, potom prúd. U kondenzátora naopak
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kapacitu ma voci zemi, aj medzi jednotlivymi fazami. Kazde vedenie ma ako kapacitnu, tak aj indukcnu a rezistivnu zlozku. Kondenzator su vlastne dve vodive dosky (v tomto pripade vodice, kedze ich plocha na tu dlzku je nezanedbatelna), a dielektrikum je tu vzduch.
Pre samostudium odporucam hladat "dlhe vedenia".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napriklad toto www.sez-kes.sk/ assets/ files/ obsah/ 58-Bojna_ZB0R43ko_DV.pdf
Odpovedať Hodnotiť:
 

A keď po vzore Applu prejdú všetky počítače na ARM, to ešte len uvidíte tú spotrebu!
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Nech v SAVke pustia Aurela.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podla ich stranke na FB, vraj aurel ide
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na nasom sidlisku, zda sa, mame prebytok po cely rok http://i.imgur.com/HJoAIzj.png
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pche, u nas pravidelne kazdy vecer az do 254V...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Norma o kvalite EE hovori, ze musis dodrzat +/10% Un. Cize napetie, ktore mozes namerat v zasuvke moze mat od 207 - 253 V a stale splnaju normu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

omylom som ti dal plus, pri 254V potrebuješ mínus
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Napätie nemôže byť presne 230V u každého, pretože ho ovplyvňuje vzdialenosť meraného bodu od transformátora. Platí istá tolerancia (zhruba +/- 10%), takže domácnosti na konci vedenia možno majú len 210V.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Neyebe? Také straty od transformátora k meranému bodu môžu vysvetliť vedecky priekazne len cirkevné desiatky.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Výnimočne som ti dal mínus. Tentokrát si nebol ani vtipný, ani si svojským zamotaným spôsobom nenapísal pravdu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak tolerancioa +/- 10% vzniká primárne v závislosti na last mile, na diaľkových trasách vedenia môžu byť priekazne buď s kľudom zavesené detské hojdačky alebo stačí klásť káble normálne na zem.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Sú lokality, kde je to bohužiaľ realita.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A kde je problém? Veď indoor záhradkári sa s tým vyvážovaním snažili pomáhať, ale boli za zlých, tak si s NAKA-ou tie napäté káble môžu konečne priekazne schuti užívať.
Odpovedať Známka: -1.6 Hodnotiť:
 

Priekazne treba zapnut Aurela :)
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

- za "priekazne"
Odpovedať Známka: -2.4 Hodnotiť:
 

snazi sa kopirovat syntaxa, ale ten uz je za zenitom. Korporatna krysa uz nema priekazne stavu.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Nakoľko v korporáciách existujú i iné možnosti kariérneho postupu ako vysávanie nadriadených, nie je možné prenášanie zodpovednosti za vlastné pracovné zaradenie na ich momentálnu indispozíciu pokladať za priekazne objektívnu argumentáciu.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Prečo mínus? Priekazne je odvodené od prekaziť, takže asi tým myslel že zapnutím Aurela chce prekaziť problémy v sieti. Ale dalo sa to napísať aj lepšie.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Presne koli tomuto by mali na pumpach stavat rezervoare z superkondikov. Plusy : Instatne nabite auto ( Co kable dovolia). Ziadne problemy pre elektrarne.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

a ked kable nedovolia, tak zasvietia, alebo sa odblankuju, hej? :D
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Treba tlacit viac na elektromobilitu a zapojit kazde Vehicle-to-grid a bude vymalovane.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na to by si potreboval rovnaky standard, ktory nieje, kazda firma si vyvija vlastny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

až na to, že i keď sú to superkondíky, stále majú veľmi nízku hustotu energie, napr oproti batériám ani desatinu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

skus z baterie tahat stovky amperov....
Odpovedať Hodnotiť:
 

ťahám
koľko myslíš, že ťahá auto tesla z batérií
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ide o to, ze malo tazite kryptomeny po pivniciach na spolocny prud.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Naťažené už je ale nikto nechce predať lebo si myslí že to pôde hore a nikto nechce kúpiť lebo si myslí že to pôjde dole :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nestalo by sa to, keby ste používali ciatic kintaktov...
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

použite coitus klitoid
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

keby existovala podpora elektro aut v nasej babanovej republike. mohlo sa z usetreneho prejst cca 84 Tmetrov (terametrov). co je pri priemernom najazde 2500 km asi energia pre 33 mil. aut.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Furt s tym niekto musi vyjst.
Dnes je elektrombilita vsetko len nie nieco, co nieco setri.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Za to môže jednoznačne vláda, nakoľko na vyrovnanie len z rozpínania vesmíru indukovaného nárastu energie sú maximálne povolené rýchlosti pre vytváranie invertného poľa matematicky priekazne príliš nízke.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Okamžite by som stopol dotácie na kolektory a podobné hovadiny ktoré si smerácki papaláši porozdávali navzájom.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Neskoro...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takze povinne vsetci svietit
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Krásna zhoda okolností: Akurát dnes mi kolega požičal merač výkonu do zástrčky, aby som zistil, koľko mi žerie počítač. A jedna z funkcií je aj meranie napätia v sieti. Ostal som prekvapený, že máme 238 V.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ale to je stara znama vec, my sme mali furt 245V.
az casom to sa im to podarilo nejako ztentovat na menej.
ale co tam po tom, aspon PC bezi rychlejsie.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Uz hodne dlho je zaklad 240V +- 5% dovolena odchylka ... tvoje meranie a aj meranie v predchadzajucom poste je vramci normy.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

230V +/- 10%.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na novych spotrebicoch obcas vidno 240V +-5%
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

V rôznych štátoch sveta je nominálne napätie rôzne, výrobca musí počítať so všetkými napätiami, na ktoré trhy dodáva výrobky. U nás je už veľmi dlho 230V AC. Samozrejme s odchýlkou uvedenou vyššie.
Každé vedenie má úbytky napätia preto ten kto je bližšie k trafu VN/NN, má napätie na vstupe do svojho rozvádzača vyššie ako ten, čo je niekde pri konci. Na sekundáre trafa je výstup nastavený tak, aby boli všetci v tolerancii.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

> U nás je už veľmi dlho 230V AC

Ináč to by ma zaujímalo, kedy sa to u nás zmenilo z 220V na 230V. Podľa mňa, každý povie "ten spotrebič je na 220". Hlavne starší ľudia.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Už viac ako 10 rokov nikto nepovie 220 ale 230 V a 400V namiesto 380V...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

nasiel som nieco o tom tuna https://dopice.sk/oxv

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dík. Zaujímavé.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som teraz palil vela elektriky,
ale furt rataju za to 17 centov ci ako.
tak nech hu daju zadarmo a ja odoberem.
idioti!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Taketo blbosti sa daju jednoducho riesit, precerpavackami.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak by si spálil 1KW, ale stály poplatok je cca 25€, vyjde ta ten 1KW proklate draho
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som počul, že distribučky si začnú účtovať aj jalovinu. Čo je na tom pravdy, neviem.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

... tie nove digitalne merace to vedia merat a vo vacsine pripadov uz teraz meraju. Tie starsie mechanicke, take merat nevedia ... Podla mna je nezmysel uctovat jalovinu, ale kto ma digitalny merac, tak tomu to vedia aj spetne nauctovat ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak nám nič iné neostane, len za elektromerom kompenzovať. No bežná domácnosť by nemala mať veľa jaloviny, nebežia ti doma v kuse elektromotory. A kto má na dvore čerpadlá, cirkulárky, všetko po domácky zbúchané, ten...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Máte doma každý kopu spínaných zdrojov, ktoré sa dosť javia ako kapacitná záťaž.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Spinany zdroj sa ako kapacitna zataz asi nejavi. Kondenzatory su za mostikom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jadrova elektraren sa spusta 2 tyzdne. Teda ak mala spotreba da sa v dlhodobych intervaloch uregulovat. Co je problem je fotovoltika .
Ak jej je vela tak to moze byt problem. Ktory hnupy zo smeru na mne zarabaju? A este vysokym U odpaluju elektroniku ?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

V minulosti sa prebytok predaval do zahranicia, lebo na SR sa vzdy vyrabalo viac nez spotrebovavalo. Pamatnici vedia. Ja osobne za vyjadreniami vidim ucel typu, placeme lebo malo zdierame a zarabame na slovakoch od kedy sme velky biznis namiesto statneho podniku. A pokial viem, na SR nikdy nebol jeden, ale rozdelovali sa na 3. nezavisle, Vychod, Stred a Zapad, pricom zapad mal najnizsie ceny lebo mal vyssiu spotrebu ( nimi prezentovana logika v case X rokov do zadu, ktoru som nikdy nepochopil ). Prebytok vzdy pouzivali na precerpavanie vyrovnavacich elektrarni: precerpavaciek, ked spudnu vodu z nadrze precerpavari do hornej. Kam sa vzdy ukladalo co bolo naviac. A najviac vzdy zrali tovarne cez den, domacnost v tom bola vzdy skor okrajova zalezitost. Taketo vyjadrenie vidim prvy krat a rozmyslam co za typ o.ebu sa za tym schovava.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

jednoduché - ušlý zisk, možno aj ten budú chcieť kompenzovať od štátu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kapitalizacia ziskov a socializacia strat, to teraz fici vsade.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lenze ty si myslis, ze distribucka nieco vyraba, co nie je pravda resp distribucka nemusi vlastnit a rozhodovat ani o jednom vyrobnom zdroji. Distribucka vlastni/spravuje 110kV, 22kV a nizsie, za vykonovy prenos od 220kV vyssie je zodpovedny SEPS, nie distribucka. A potom treti faktor je dodavatel. Ty ako koncovy zakaznik nemusis brat ani od jednej slovenskej distribucky, mozes mat dodavatela hoci zo spanielska - lebo slobodny EU trh. Distribucka je zodpovedna iba za distribuciu na svojej casti vedenia a vysokonapetovy prenos riesi SEPS - ten rozhoduje aky vykon a sluzby sa nakupia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To ako vedia tie spanielske elektrony ze maju zabocit ku mne domov ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Používaju GPS a po novom aj 5G.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak isto ako ked si spravis zmluvu dodavatelom tzv "nuclear free energy" a vytesujes sa, ze nepodporujes jadro.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je nieco ako veganska elektrina?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Presne tak, ekoteroristi z toho jasaju. Vies ako podla pravidla rozdelenia bazena na: smie sa mocit a nesmie sa mocit.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

na jednej strane nám tlačia do hlavy aby sa elektrina šetrila, na druhej strane, keď sa elektrinou šetrí tak je to zlé :D
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Setrenie je dobre, to vykyvy su zle. Nemylme si pojmy.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Pomohli by aj rozbehu ekonomiky. Ale oni radsej vyuziju vsetky kompenzacne opatrenia na maximum.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nuz keby sme tu mali teraz milion EV tak nemame az taky problem.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár