neprihlásený Utorok, 4. augusta 2020, dnes má meniny Dominik, Dominika
Ubuntu pripravuje výrazné zrýchlenie hibernácie

Značky: Ubuntu

DSL.sk, 9.6.2020


Spoločnosť Canonical, tvorca populárnej linuxovej distribúcie Ubuntu, pripravuje výrazné zrýchlenie hibernácie a následného obnovenia systému.

Pri hibernácii sa stav systému a jeho pamäte uloží na disk a počítač sa vypne, pri následnom zapnutí a obnovení sa obraz pamäte a stav operačného systému obnoví z disku.

Pri systémoch s viacerými gigabajtami pamäte tak potrebuje hibernácia uložiť na disk a následne prečítať veľké množstvo dát a trvá tak nezanedbateľný čas.

Už v súčasnosti linuxové jadro podporuje nastavenie, pri ktorom minimalizuje zapisované a následne obnovované množstvo dát a napríklad nezapíše nezmenené stránky pamäte z cache. Okrem toho ďalšie dáta z pamäte uvoľní síce ich zapísaním na disk ale nie do ukladaného obrazu pamäte a následne pri obnovení systému nemusia byť hneď načítané. Ide napríklad o odswapovanie niektorých stránok pamäte a zápis zmenených súborov z cache na disk.

Tieto kroky sa ale realizujú po aktivácii hibernácie a tak spomaľujú samotný proces hibernácie, hoci následné prebudenie bude rýchlejšie.

Canonical ale do jadra pridáva podporu pre uskutočnenie týchto krokov pred spustením samotnej hibernácie. Iniciovať sa bude môcť napríklad ak je systém dlhšie v nečinnosti a očakáva sa možná hibernácia. Následne môže byť rýchla ako hibernácia tak obnovenie systému.

Na novinku upozornil linuxový Phoronix.

Zrýchlenie samozrejme závisí na viacerých okolnostiach. Vývojári uvádzajú porovnanie v prípade virtuálneho počítača s 8 GB RAM a diskom s rýchlosťou 100 MB/s, na ktorom hibernácia štandardne trvala 51.6 s a obnova 26.3 s. Pri doterajšej zapnutej podpore minimalizácie obrazu pamäte počas hibernácie sa predĺžila hibernácia na 73.2 s a obnova skrátila na 5.3 s.

S novou podporou, keď sa pamäť uvoľní pred samotnou hibernáciou, trvala hibernácia 4.2 až 5.4 s a obnova 5 až 5.3 s.

Funkčnosť môže nájsť uplatnenie v rozličných typoch systémov vrátane PC, Canonical avizuje ako typický príklad použitia ale v cloude pri potrebe rýchleho zastavenia menej dôležitých inštancií.

Funkčnosť je implementovaná v linuxovom jadre a podporovať ju tak budú môcť prípadne aj iné distribúcie, do ktorej verzie oficiálneho jadra by sa mala dostať nie je zatiaľ jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

90% slovenských mladých má mobil, podľa vlastných rodičov zariadenia používajú príliš
Nová iniciatíva má zlepšiť bezpečnosť open source
Starship sa v noci pokúšala o testovací let, neúspešne
ARM chce kúpiť aj Samsung
Google uviedol dostupnejší Pixel 4a, avizuje 5G modely


inzerciaDiskusia:
                               
 

but.. but.. it's canonical, they don't contribute upstream..
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

oops wrong branch sorry. *rollback commit*
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

A potom sa zobudia niekedy v roku 2099 a spadne im, že podpora Ubuntu 20.04 LTS už roky rokúce sa skončila.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ale spí furt. Spí. Za života hnije.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Sviňaaa!!!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

výrazné zrýchlenie hibernácie - as if you werent hibernating fast enough
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ledva sa vo Windowsoch objaví problém s Optane, hor sa v Linuxe preväzovať priekazne pre istotu cache a power management!
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ludi s dobrymi napadmi nenajdes rast na stromoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže Ubuntu bude možno zbytočne zapisovať do úložných zariadení a prispievať tak k ich skoršiemu opotrebeniu, len aby uloženie do hlbokého spánku bolo rýchlejšie?

A prečo by uloženie do hlbokého spánku malo byť rýchlejšie? Veď po uložení do hlbokého spánku sa už nemá robiť nič – preto sa ukladá do hlbokého spánku – tak prečo by malo záležať na tom, ako rýchlo sa to urobí?

Aby si niekto mohol rýchlejšie zbaliť svoje prenosný počítač...? Ale keď má tak naponáhlo, určite ho nenechá krátko pred tým dlho odpočívať, všakže?

A čo keby Ubuntu každý chvíľu pred tým nezaťažovalo hlavný spracovač (CPU), a teda aj celý počítač, nejakým možno zbytočným odkladaním stránok? Čo keby t radšej nechávalo vychladnúť, aby vydržal dlhšie hlboké uspávanie v stiesnenom priestore a neprehrial sa?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár