neprihlásený Streda, 22. januára 2025, dnes má meniny Zora
Úrad vicepremiérky pre informatizáciu sa vyhováral na iné ministerstvo, tvrdenie o trojnásobku kontaktov je jeho

Značky: Slovensko

DSL.sk, 21.5.2020


Tvrdenie vlády pre ústavný súd, že použitie lokalizačných dát od operátorov umožní pri boji proti novému koronavírusu odhaliť trojnásobok kontaktov oproti iba rozhovoru, pochádza od Úradu podpredsedníčky vlády pre investície a informatizáciu.

Vyplýva to z informácií ministerstva spravodlivosti pre DSL.sk.

Ako sme informovali v tomto článku, slovenská vláda pri snahe obhájiť prijatú legislatívu na prístup k lokalizačným údajom od mobilných operátorov tvrdila ústavnému súdu, že použitie lokalizačných dát od operátorov s obmedzenou presnosťou iba pri spomínaní si ľudí na miesto ich pobytu v predchádzajúcich dňoch umožní odhaliť trojnásobok kontaktov oproti iba rozhovoru.

Vyplýva to z informácií Ústavného súdu Slovenskej republiky v uznesení z 13. mája, v ktorom pozastavil účinnosť viacerých ustanovení novelizovaného zákona o elektronických komunikáciách.

Kto z vlády to ústavnému súdu tvrdil a čím boli tieto informácie podložené sme sa pýtali úradu vicepremiérky. Ako sme ale informovali v predchádzajúcom článku, ten na otázky neodpovedal a odkázal na ministerstvo spravodlivosti. "Smerujte prosím svoje otázky na rezort spravodlivosti, ktorý má v kompetencii danú agendu," uviedol úrad pre DSL.sk.

Ministerstvo spravodlivosti ale aktuálne pre DSL.sk potvrdilo, že tvrdenie v skutočnosti pochádza od úradu vicepremiérky. "Toto tvrdenie bolo prevzaté do stanoviska vlády zo substanoviska Úradu podpredsedníčky vlády pre investície a informatizáciu," uviedlo v stanovisku pre DSL.sk ministerstvo spravodlivosti.

Podľa posledných informácií vláda čo sa týka využitia lokalizačných dát od mobilných operátorov pripravila riešenie, pri ktorom po zistení nového infikovaného si štát po súhlase infikovaného mal od operátora vypýtať históriu jeho polohy a na jej základe si mal infikovaný spomínať koho v uplynulých dňoch stretol.

Za tým účelom výrazne zasiahla do práv občanov novelizáciou zákona o elektronických komunikáciách, pričom platnosť viacerých ustanovení novelizácie po sťažnosti na protiústavnosť ústavný súd minulý týždeň pozastavil.

Miera reálneho prínosu takéhoto riešenia aj vzhľadom na presnosť týchto dát a skutočnosť, že aj s týmto riešením si na kontakty musí spomenúť iba daný infikovaný a informácie od mobilných operátorov mu iba pomáhajú spomínať si kde sa nachádzal, nie je jasná a ide samozrejme o mimoriadne zaujímavú aj dôležitú otázku aká je táto miera a z čoho úrad pri svojom tvrdení o trojnásobku kontaktov vychádza.

Úrad vicepremiérky po včerajšej informácii ministerstva spravodlivosti o pôvode tejto informácie zatiaľ stále na otázky neodpovedal a tiež zatiaľ nevysvetlil prečo pôvodne odkázal na ministerstvo spravodlivosti keď išlo o jeho tvrdenie.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Netflix na domácom trhu opäť zdražuje
Seagate začala dodávať 36 TB disk, v laboratóriu demonštrovala viac ako 60 TB
Microsoft opäť automaticky upgraduje Windows 11
Kapacita verejných nabíjačiek elektromobilov v SR sa zvýšila o 52%
Trump začal rušiť presadzovanie elektromobilov
Joj HD prejde v DVB-T na H.265 o týždeň
Packeta v minulom roku pridala skoro 800 balíkomatov, chcela zrejme viac
4ka avizuje zlepšenie pokrytia 4G siete
Vydaný Linux 6.13
Voyo opäť výrazne zdražilo, teraz základné predplatné


Diskusia:
                               
 

Mám veľmi zlé skúsenosti s informatikami zo štátnej správy. 90% z nich by v komerčnej sfére nevydržalo ani dva dni. A potom sú tu ešte vývojári, čo robia tie skvelé softy pod Kaliho (nie ten raper) firmami na vysávanie verejných financií. Tí nie sú úplne nemožní, ale je to morálne bahno. Hanbite sa.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Kvoly comu by nevydrzali ani dva dni?
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

Kvôli tomu, lebo si to myslí! A tým pádom to musí byť pravda.
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

Podstatou je perspektíva. Napríklad keď aladin na dva dni dopredu potrebuje na zrážky zásadne dobreženie exponenciálnu mierku, o rýchlosti tuningu od Disney+ priekazne niet pochýb.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Aladin si môže šúchať lampu!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To síce môže, ale kebyže to fungovalo i zvnútra, je priekazne o rozprávku menej.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

z mojej skusenosti viac ako polovica nevie na zaklade ipcky, masky alebo prefixu povedat, ci sa dane dva pocitace na sieti mozu vidiet. ak tusia ako sa ovlada firewall, ktory pouzivaju, je to velke stastie. nehovoriac o pristupe k rieseniu problemov typu "mame tento novy program a nieco pise s blokovanim portov".. pripadne "preco nam tento mail nepresiel cez antispam"? ak nebodaj maju schopnost riesit problem inak, nez sa hned obratit na dodavatela (a prezierat tak peniaze danovych poplatnikov) alebo vypnut-zapnut zariadenie je to vykon hodny zvysenia platu..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

z mojej skusenosti to nevedia ani admini v komercnej sfere , velmi malo adminov rozumie networku , lebo nemaju potrebu tomu rozumiet popripade im to nema kto dostatocne vysvetlit aby boli schopni to pochopit , bohuzial. Aplikaci , databazisti , dost vela OS adminov ( a tam uz fakt zastavuje rozum ).Je to vseobecny problem , nie len statnej spravy.

pikoska na zaver , v komercnej sfere , network architekt ktory nevie ako funguje reverse proxy ci VPN tunel...staci tak ?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Potom je to problém nekvalitného vzdelania a nekvalitných univerzít.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tak ale aj ocakavania zamestnavatelo su tak povediac scifi. Da si inzerat na PLC programatora, pride mu tam elektrikar a z neho vypadne, ze by viac potreboval vlastne sietara a idealne revizaka v jednom. Za 800 brutto samozrejme.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To sú teda výhovorky. Nepoznám žiadneho admina ani sietara ktorý si vzdelanie doniesol z univerzity. Je v zaujme každého by sa vzdelával sám možnosti je nekonečne veľa aj zadarmo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, ze by na tom zalezalo, ale ... bahenne programovanie prinasa zaujimave vysledky.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nuz pozri sa, su dve moznosti: mat na to povahu a asertivitu, zit v chaose, strese, rychlych zmenach, bez rodiny (poziadavka casteho cestovania), moznost karierneho rastu, hlava ide vybuchnut (ak neni na to povaha) ... a vsetko mat aj riadne zaplatene ... riziko: ako je dobre, tak moze byt hned zle a veci z mesiaca na mesiac skoncit

moznost c.2.:statna sprava, relativny pokoj pohada klud, ziadne stresy, casova zakonzervovanost, pomale zmeny, ziadna moznost karierneho rastu s mensim rizikom ze za mesiac skonci projekt a clovek je v prdeli alebo ze za mesiac uz nemusim byt teamlider, rovnako s mensim rizikov celkoveho vyhadzovu, relativna istota, ziadne sialene poziadavky na cestovanie ... atd., nevyhoda: menej € (dosledok coho je, ze mas veci ciastocne v pazi); je prirodzene, ze jedinec aklimatizovany tu, neprezije v sukromnej sfere, reps. bude mu tam tazko - objavil si ameriku?
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

To opisuješ tích zvyšných 10%. Väčšina by do súkromnej sféry s radosťou išla, ale na to nemá. To isté pri lekároch a ich odchode na západ.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

v hre je vela faktorov: vek, precenovanie sa, ambicie

mladi sa tam mozu hrnut, ale nejeden clovek pred 50-tkou chce (alebo potrebuje) uz mat pokoj
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nie, ze by na tom zalezalo, ale ... je to blbost.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nie je vela faktorov na len dve možnosti na perspektívneho zamestnanca priekazne trochu neefektívne?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To je ten urad co tam teraz sefuje babkoherecka zo Sorbone?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Súčasná vláda sa nekritizuje. Môžu sa iba tie minulé a Kotlebova ktorá ani nevznikla, ale keby vznikla tak podľa libtardov by to bol určite armagedon. :D
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Čiste logicky je to asi taká ohľaduplnosť, ako prevádzkovať pravidelný prídel húkajúcich sanitiek vyžadujúci starobinec v obytnej zóne, takže nikto pri malých deťoch sa priekazne vekovonediskriminačne nevyspí.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

To by teda bol, stačilo si prečítať tých 10 bodov, ktoré sa vydávali za program, ich aplikáciou by Slovensko skrachovalo rýchlejšie ako Argentína.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ako by bolo keby bolo sa môžme iba dohadovať. Radšej sa treba sústrediť na to ako malo byť (volebný program) a ako je (vládny program)...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Telocvik by sa stal maturitny predmet a asi by som nezmaturoval. Slota , Danko a Luptak by boli asi externy expertny poradcovia . Rozumiem ze ked si pomohli take esa chce aj Kotleba. Lenze dlhodoby profit statu sa nerobi tak ze 51 percent zakruti krkom 49.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to hanba, že na tom Slovensku nás ani poriadne sledovať nevedia!
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nie, ze by na tom zalezalo, ale ... naopak, je to skvele!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Neboli by na sklade nejaké pyttle?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

na galeje so vsetkymi
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

beriem spat, iba s niektorymi
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

...s ktorými to chceš spať?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No s tebou, ty moj mucko!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Já to nebyl.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Do pici chalani vy ste makaci!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozem vam aspon domace poslat?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár