neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Prvá doska pre nový štandard zdrojov, spotreba PC v nečinnosti sa má výrazne znížiť

Značky: PCIntelnapájanie

DSL.sk, 3.5.2020


Spoločnosť Intel popri novej desiatej generácii desktopových procesorov Core na konci tohto týždňa oficiálne uviedla aj nový štandard pre napájanie desktopových základných dosiek, ATX12VO, a zároveň s tým bola predstavená aj prvá základná doska pre tento štandard.

Intel podľa oznámenia pripravoval nový štandard dva roky. Informácie o ňom už boli k dispozícii dlhšie a v januári sa objavili aj informácie, že tento rok má byť nový štandard reálne nasadený.

ATX12VO sa odlišuje od doterajšej verzie ATX tým, že zdroj bude vyrábať a doske dodávať len jednosmerné napätie 12 V a nie ako doteraz aj 5 V a 3.3 V.

Okrem zjednodušenia konektorov a zdrojov bude hlavným a výrazným prínosom podľa Intelu výrazné zníženie spotreby desktopových PC v režime nečinnosti. V takomto režime s relatívne nízkou spotrebou je konverzia na 5 V a 3.3 V v zdroji podľa Intelu neefektívna a môže byť výrazne efektívnejšia priamo na doske.

S prvou doskou pre ATX12VO od ASRock s modelovým označením Z490 Phantom Gaming 4SR určenou pre novú desiatu generáciu procesorov Core prichádza v režime nečinnosti podľa Intelu oproti podobným doskám a zdrojom štandardu ATX k zníženiu spotreby o 27%.


Konektory pre napájanie na doske ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR, kliknite pre zväčšenie (foto: Intel / ASRock)



Zdroje pre nový štandard zatiaľ predstavené neboli, Intel ale avizuje spoluprácu s výrobcami FSP, High Power, Channel Well Technology a Corsair.

Dosky pre štandard ATX12VO majú zredukovaný hlavný napájací konektor z 24 na 10 pinov. ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR má aj 8-pinový 12 V konektor EPS pri procesore a 6-pinový 12 V konektor zrejme pre PCI Express umiestnený pri hlavnom napájacom konektore.

Napríklad SATA disky potrebujú stále minimálne napájanie 5 V a na doske je vidieť dva konektory pre SATA disky, potrebné napätie v ktorých bude evidentne zabezpečovať doska a napájanie SATA diskov sa bude pripájať na tieto konektory.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Akurát neviem, čo používa 5V? Akurát tak motory. CPU ide okolo 1,2V, RAMka už tiež. Povedzme že tých 3,3V na niečo je, ale načo je oných 5V? Je síce ešte plno všakovakých obvodov na doske, ale hádam by aj tým stačilo 3,3V.
Rátajú buď dosť čudne, ale s nejakými mimoriadne podarenými technológiami a extrémne nízkou spotrebou energie. MB to nemá kde chladiť, sú tam problém aj tenké Cu cestičky, spoľahlivosť, no ja neviem... Prvotné a povrchné vyjadrenie je, že dosť pochybujem o tomto nápade. Rovnako ako je nezmysel všetko napájať cez USB a teda +5V.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

+5V je aj pre tie USB :-)
A na tých obvodoch čo tých 12V budú redukovať budú určite chladiče, doska sa nemôže prehrievať, už teraz je tam plno tranzistorov prispájkovaných
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

A pritom obvody FLASH pamätí nepotrebujú tak veľké napájanie, snáď len kvôli vysokej frekvencií, ale ani tomu už netreba moc veriť...
No preto spomínam mimoriadne technológie, lebo dať 500W výkon na základovku je proste blbosť, lebo za určitých okolností to vyjadruje cca 100W tepelnej straty!!!
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

5v na usb nie je kvoli flashkam.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

jasné, predsa +5V je na USB kvôli USB samozrejme...aj ten radič treba niečím napájať.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Chápem, že iba kvôli rýchlostiam obvodov, radič. EEPROM tak veľké napätie dnes nepotrebuje a radič sa tiež vojde do 3,3V.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

to je možné, ale zatiaľ je na USB štandard +5V a asi sa to meniť nebude, iba rýchlosti a možný prúd idú hore.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

no, ak poslem 500W stavy do zakladovky a ta tych 500W spotrebuje, tak ich premeni na 500W tepla minus nejake tie drobotiny vyziarene ako EM vlnenie inych frekvencii (rusenie tu a tam, signaly do displeja a reprakov).

pocitac inac takmer vsetku spotrebovanu elektriku premeni na teplo
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

tak je.
v tomto prípade cca 100w ide do dosky a bižutérie, 75w do pcie a zvyšných 325w do cpu, čo je bežný threadripper alebo zhruba i7-9900k pri 6.9GHz na ln2 :)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Matelkovia, účinnosť meniča sú tie straty. ak by aj mal až 90%, tak 50W ide do tepla. To je aj celkom dosť odchladiť to bez vrtulí na základovke.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

lol, ani ne.

100w bižutéria - to je na veľkej ploche, disky, CD rom; alebo majú svoj heatsink (nvme, ramky) a spoliehajú na prúd vzduchu v bedni alebo od cpu chladiča.
chipset je max 15w (x570 dosky, štandardne ani polovica z toho), kvôli tomu máš na doske heatsink a, na niektorých aj vrtulu.

75W a pcie - to ide do grafiky, tam máš veľký chladič a mrte veľa vrtúl.

325W ide do CPU, a tam máš tiež mrte veľký chladič a mrte veľa vrtúl.
Ak Ti ide o napájaciu kaskádu, pri 1.375V je to len cca 240A, pri 8/16 fázach zhruba 30A/15A na jednu, a pri štandardnom IR3550 švábe robí stratu cca 3W/1.4W na fázu, cca 24W/22.4W na total. chladenie máš heatsink plus prúd vzduchu z CPU chladiča.
PS - voľakedy toto bol dosť problém. Teraz už nie, aspon nie na normálnych doskách.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

O čom tu trepeš??? Menič ako taký má tých ak v najlepšom prípade 90% účinnosť. Teda 50W sú čisté straty len zo zmeny napätia z +12V na všakovaké ďalšie.
To čo si spomenul sú 9+ ďalšie straty!!!
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

čo tam asi ten IR3550 šváb robí?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Straty...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Celé je to divné. Ešte i to zníženie spotreby v režime nečinnosti o 27% je rátané na Gaming doske, kde to má za prvé každý hráč u prdele a za druhé je z čoho uberať, lebo už bežná voltáž je vzhľadom na rázové výkyvy udržiavaná priekazne agresívnejšie.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

a to by si sa cudoval. hraci cakaju na vypredaj hier, akcie, nakupuju suciastky z druhej ruky, robia kompromis pri zostavovani pc, napajaju sa susedom na napatie. su to skroby!
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

..požičiavajú si od susedov cuker, v noci (ked sa vracajú z levnej brigády, cez agentúru, z otročiny v sklade, za 3,6 € ), uchmatnú sáčok so starým, ale ešte +- dobrým, kus makkým pečivom, čo iný zavesily na bok smetáka, pre bezdákov, abo pre kačice, /labute..

..a ked zbadajú hockde ležat odhodenú vetrovku, šatku, abo hocičo, tak sa tak, ledabylo, jakoby nič, už ze zvyku, zohnú, a zoberú to, strčiac si to do vačku..

(..jako klaus pero, "prejst to čmajz, v centru Chile bez problému, v pohode, v sede, to má glanc!" )

*maliiiii jsme se líííííííýýýýýýýp učiiíííííííííýýýýýýýt* :/ :( :/(
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

"Akurát neviem, čo používa 5V?"
No tak si to kurva nastuduj a neotravuj tu s tym, co nevies!
Ohur nas tym, co vies.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Však si pýtam komunity. Viac hláv, viac kapusty.
:-)
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

sa
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

ak máš viac hláv tak sa pýtať nemusíš :-)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Pozerám že stále platí, že v jednom rohu má CPU kopu napájacích pinov a výrobca diktuje výrobcom MB, že kde a ako má byť prevedený napájací zdroj pre CPU na základovke. Ten prípoj toho nového ATX zdroja je dosť ďaleko. Spínacie tranzistory už vyrábajú s cca 2 miliohmami v zopnutom stave. To je odpor porovnateľný s odporom Cu cestičiek na plošnom spoji. Musia mať tie súčiastky parametre ako sviňa, lebo CPU furt zožerie kľudne aj cez 100W. A fakt je ten, že MB napája po zberniacich aj napríklad grafickú kartu, to sa zrejme nezmenilo. Ale pevné disky a mechaniky sú napájané o5 len zasa +12V???
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Fúúúha, pardón, nečítam. SATA že napája doska... No pekný bič si na seba chlapci konštruktéri uplietli!
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

nič nové pod slnkom - podobný systém majú už roky výrobcovia ako HP s ich propertiálnymi zdrojmi a doskami. Akurát bol v tom mrte chaos, keď každý všetko robil po svojom.

Akurát včil konečne intel jebol päsťou po stole a povedal: "takto!"
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

už aby nám to tu Pjetro vysvetlil!!! kde sa schováva?? :-)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

najprv mu musia debili, idioti, imbecili a trtkovia povedať, ako má na to pičovať.
potom príde roznášať šťastie aj sem...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Keby sa schovaval doma tak je na nete. Beha dakde na bicykli. Zamer je jasny. Vymenis procesor, musis MB a tym aj 70 percent zdroja. Celkova cena za vymenu rastie, rastie kopa smetí za dedinou. Ekonomika sa toci HDP stupa a vsetci su vysmiaty.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Ak podla teba 70% zdroja je pre napajanie SATA diskov a mechanik (teda len 30% je pre CPU, MB, PCI-E, ...) a oni dokazali tych 70% natlacit do jedneho rohu MB, tym padom vyrazne zjednodusit a zefektivnit zdroj samotny, tak to beriem.

Zdroj ako taky ma ovela vacsiu zivotnost, mensiu poruchovost, vacsiu efektivitu a mensiu spotrebu. Ucty za elektrinu klesaju, HDP pada a svet je krajsi (menej CO2). Preto su vsetci vysmiaty.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vyrabam 1 napatie alebo 3 napatia? Konstrukcne kazde napatie potrebuje +- rovnaky pocet obvodov. Ak teda 2/3 vyroby napati presuniem na dosku tak som tam presunul 66 percent. Zdroj dodava 12v. Ak procesor potrebuje 3.3v a percentualne spotrebovava 50 pct spotreby pc, vyrabam toto z 12 v. Nevyrabam teda priamo ale v kaskade. Ak ma kazdy clen kaskady ucinnost .8 tak n-ty clen ju bude mat asi nizsiu ako prvy. Teda ak sa z nejakeho neznameho dovodu zvysila ucinnost zdoja pri vyrobe 12v, celkova ucinnost pri vyrobe aj dalsich napati asi nie.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Zjednodusili sme zdroj ktoreho cena je nizsia a je jednoduchsi na vyrobu ako MB. Pri vymene MB zahodim 2/3 suciastok povodneho zdroja aj z doskou. Zivotnost lacneho zdroja sme predlzili, zivotnost zlozitej a drahej MB skratili a cenu zdvihli. Kazdy na doske si robi zdroj ako vie, namiesto vysoko specializovaneho vyrobcu zdrojov, ktory predava vacsie série a tym moze zaplatit lepsi navrh zdroja.
Cize CO2 je viac ale aj HDP je viac.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Mas prilis zjednodusenu logiku a to ta vedie k uplne zlym zaverom. Niektore zjednodusenia: iba 3 napatia (vobec nie je tak), vykon poskytovany danou vetvou (uvazujes vsade rovnaky).

ATX zdroj ma ovela viac ako 3 sady suciastok pre 3 napatia.
Velmi zjednodusene:
- Vstupna filtracia
- PFC kompenzacia
- DC usmernovac
- Transformator pre 5V "standby" napatie
- Trasformacia na 5V, na -12V, viacnasobne vystupy na 12V
- PWM regulator pre 5V vetvu (12V vetva je regulovana len nepriamo)
- Redukcia z 5V na 3.3V
- Elektronika pre riadenie
- Elektronika pre dialkove zapnutie
- Elektronika pre ochrany (skrat, vysoky prud)
- Riadenie chladenia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stale mas pocit, ze su to 2/3 suciastok ??
- Standby napatie prechadza na 12V - menej suciastok
- Rusi sa -12V - menej suciastok
- Rusi sa +5V - menej suciastok
- Rusi sa +3.3V - menej suciastok

Okrem toho, bezny zdroj sa nemoze spoliehat na to, ze mas iba par wattove SATA disky. Takze na 3.3V ma bezny zdroj viac ako 15A, na 5V viac ako 20A. Doska bude dodavat maximalne 5A na 1A. 12V samozrejme pojde cez dosku ale zo zdroja.
Teda 3.3V@15A uplne rusime, 5V@20A zmenime na 5V@1A na doske. Je to vyrazne redukovanie vykonu aj zlozitosti, teda znizenie poctu suciastok aj ceny.
- Prida sa +5V - na MB pribudne jeden stabilizator s par suciastkami (akych byva na doske uz teraz neurekom pre vacsinu cipov na MB)

Kazdy na doske robi dnes zdroj pre CPU. Vstup je na 12V, vystup musi vediet ist po STOTINACH voltu pri prudoch zodpovedajucich stowattovym vykonom.
Naozaj si myslis, ze na jeden regulator z 12V na 5V pri 1A treba specializovaneho vyrobcu?

Prestan uz pisat tie nezmysly. Dakujem.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Macko Ti dakuje. Pekne si to rozpisal,bez nadavok, takze teraz to uz dava zmysel. Este keby to tak bolo rovno z redakcie takto detailne... Mal by si sa zapisat k redaktorom a sem tam aj dat nejaky clanocek. Nech sa tu vzdelavame.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Trochu dosť zavádza...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Zabudol si na to najdôležitejšie. samotný generátor cca niekoľko 100kHz, tranzistory hlavného meniča na primárnej strane vf feritového trafka, ktoré vyrába onen menovitý výkon.
To je tých 230V AC usmernených na nejakých 380V DC a tie sa vf menia na všakovaké malé napätia. Každé z nich má malý rýchly usmerňovač + filtračné kondenzátory, niekedy aj zo Schottkyho diód, kvôli menším stratám.
+12V vetvy sú často až 3 úplne nezávislé a reguluje sa práve z tých +12V vetiev.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ach jaj.
Z jeho prispevku bolo jasne, ze vobec netusi co vsetko je vnutri impulzneho napajacieho zdroja. Predsa som ho nemohol hned vydesit takych presnym popisom, zrejme nic netusi o potrebnych kHz a schottkyho diodach.

A ty sa nauc citat s pozumenim. Bavime sa o beznych zdrojoch a pisal som:
"Velmi zjednodusene"

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Aha... prepáč...
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol, CPU v pohode zožerie aj 800W, ak mu pustíš - od toho je dodatkový 8- a 4- pin, k tomu 24-pinovému. Čo všetko je 12V.

PCI-e porty majú aj teraz vlastné, dodatkové napájanie. A to je 12V - zapájaš do dosky.
Z portu dostaneš max. cca 75W, za predpokladu že výrobca grafiky dodržiava štandardy, na rozdiel od nemenovanej firmy, ktorej počin s názvom RX480 sa snažil žrať 110W z PCI-e slotu a piekol dosky.
Zvyšok riešiš dodatkovým 6- a 8- pinom, ktorý je tiež 12V.

Celé sa to spolieha na to, že najviac sa žerie po 12V vetve, a najúčinnejších je práve tých 12V. Čím sa splnia vlhké sny úradníkov na účinnosť zdroja.

Výrobca PSU má v piči - ten sa stará, aby žily dávali najstabilnejšie napätie a prúd. Zvyšnú bižutériu si už bude riešiť doska, ako aj konverziu na 5V a 3.3V
Teda sa len presunie problém inde - od výrobcu Psu na výrobcu dosky.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Nesplnia sa žiadne sny. Odserú si to najmä základovky.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

samozrejme, ze si to odseru dosky.
ale to nikoho z tych blaznov nezaujima. ich zmyslanie skoncilo tak u zdroja - netreba mu konverziu na 5V a 3.3V, teda celkova ucinnost rastie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

preboha ktorý CPU zožerie 800W?? Ak mu pustíš???
Tak maximálne jeden krát :-))
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

threadripper 39XX - zapneš pbo, autooc a za chvíľku sa blížis k 600W. manuálne vieš dostať viac.
ak máš dobrého vodíka (pripadne chiller, dice, ln2 alebo tekuté hélium), nie je problém chladiť.

síce takto nebežíš 24/7, ale aspoň vieš, že môžeš :) :)
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

i9-7980XE si pri 4,6 GHz@1,30V papká 450W, takže okolo 6 GHz si pokojne môže potiahnuť aj 800W, ale to na vode neuchladím asi ani s delidom. Možno direct die blok by to zvládol.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

myslím že na taký príkon naozaj stavaný nie je... možno 600W by zhltol ale 800W príkon CPU je blbosť.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

ibažeby nie, w-3175x na 5.3GHz žerie cca 800-900W, 5.5GHz zožerie bez problémov vyše 1.2kW... 6.5GHz si nedovolím odhadnúť :)
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

áááno...a chladí sa to obrovskými ventilátormi jak my D500 či ako sa volali 500A diody na budenie rotoru v 6MW mašine...však??? :-))
že 1,2kW...HOUNO!!!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

kontrolovaná atmosféra a chiller - ten bez problémov odvedie aj 2kW tepla.

prípadne dice, ln2...
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Čip CPU na to nie je stavaný a už vôbec nie ako je to vo vnútri riešené!!!
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Ja to vidím asi tak, že jedným zariskovaním odpálenia cpu na 6 GHz už potom i pri turbe prichádza k zníženiu spotreby o dosť na to, aby bolo 27% v nečinnosti priekazne zanedbateľné.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Výborný postreh!! :-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nejaký ten die blok by to zvládol v pohode...musel by byť ale zo striebra či zlata...alebo úplne super je diamantový-ten má bezkonkurenčne najlepšie vedenie tepla :-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Diamant a uhlíkové štruktúry sú dosť na kokot, lebo majú inú vodivosť po a proti srsti.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

rozmýšľal si o chladení vody na cca 15-20oC?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

a nie na °C ??? však to máš na klávesnici ak si si nevšimol...lokálny expert :-)
Ozaj na čo si vlastne expert?? na 1,2 kW procáky??
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

až na tretej, sa mi nechce prepínať.

na pičovanie do vecí, ofc. čo si čakal?
ako sú napr. teplé veci, chladné veci, rotujúce veci, šokujúce veci, vlniace sa veci, tečúce veci, trieskajúce veci, nafučané veci, papierové veci. analýzy chýb tých veci a ich dôsledkov + prevencia. a skratky, ktoré vravia o tom, či tie veci dlhodobo robia dobré veci.
a tak...
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Upokojte sa ludia. EPS konektor zvladne preniest 7-8A na pin.
Teda bezna doska s jednym 2x4 pin vie preniest 384 Watt.

Ak ma doska dva 2x4 pin pre "hladne" procesory (ako napriklad Threadripper, i9XE) spolu vedia oficialne dodat 768 Watt.

Dodavat teda do procesora 800W je uz na hrane. Konektory sa uz mozu zacat tavit, pri nasadeni vodnika nechcem vidiet ako sa pecu napajacie suciastky CPU na doske, ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A potom sú tu zrúdy ako Asus ROG Dominus Extreme.
2x24 pin, 4x8 pin... :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

3900X review:
https://tinyurl.com/y9mlcyxv
> when we enabled PBOD and XMP, we get over 800W of power draw (with some lights flickering in the apartment with total system power draw over 1kW), and the CPU will hit upwards of 95C
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To sú dobré sprostosti...
Kde sú výrobcove údaje???
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

výrobca vraví, že PBO (precision boost overdrive):
- monitoruje koľko W môže max cpu zožrať, kým skape
- koľko W vie max doska dodať, kým skape
- koľko oC max vydrží CPU, kým sa upečie

a, keďže výrobca neverí, že teplota CPU závisí od príkonu, vyženie tento až na absolútny limit (aka. zožerie to aj deti pri ceste) a verí, že to nejako uchladíš. ak nie, a CPU skape, môžeš si za to sám.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Všetky aspoň trochu výkonové polovodiče, kde sa ráta s výkonovou stratou aspoň niekoľko W, sú zásadne umiestnené na robustnej kovovej - Cu alebo podobne chladiacej podložke.
A ak chceme z CPU urobiť výkonový prvok s vysokou tepelnou stratou, tak prečo má čip umiestený presne naopak? Tak aby sa čo najhoršie chladil. Tak akých 800W?!
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

ale picu.
socket a doska sú kompozity poskladané z pokokot aj trošku materiálov, z ktorých má každý iné tepelné charakteristiky.

zdroj tepla je malá kokotina na veľkej doske, ktorá je tiež poskladaná z pokokot rôznych materiálov. a zajebaná do socketu.

otázka - prečo by som mal odvádzať všetko /väčšinu/ teplo cez tieto prvky, keď môžem rovno na zdroj tepla najebať platňu na rozvod tepla na väčšiu plochu, z ktorej potom teplo odvediem ďalej do piče preč čímkoľvek uznám za vhodné?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A práve toto nie je možné, lebo čip CPU sedí na teplonevodivej platni a pliešok z ktorého sa odvádza teplo je nejaký milimeter od vrchu čipu! Preto!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ani ked priestor medzi cipom a plieskom je vyplneny teplovodivym materialom?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je asi ten problém, že? Však inak by nebolo možné ho ani pár Wattmi zaťažiť...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si sa aj pozrel ako vyzeraju CPU po par rokoch prevadzky? UZ po 2-3 rokoch je pasta zaschnuta. kolko ludi prepastuvava? 2%? CPU sa nic nedej ani ked tam pastu mat nebude pokial ho nebudes zatazovat nad tovarensky limit a uchladis to aj s boxovym smejdom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zoschnutá kde? Vnútri? A zvonku pod chladič používam silikónovú vazelínu - nezoschne! A často stačí aj obyčajná Indulona...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Výrobcove údaje sú hneď na prvej stránke review. Nájdeš tam spec sheet, ktorý uvádza default TDP 280 W a na ďalších stránkach je graf, kde v stock nastavení (bez PBO) namerali 296 W.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Namerali čím?? Ako?
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Merali prúd na osempinovom konektore, ktorý napája procesor. Celkovú spotrebu zostavy zisťovali externým meračom, tak ako to robia vo svojich review už dve dekády.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Intel zrejme udal trend a postupne sa to ujme a stane standardom. Kym sa tak stane tak budu zmatky.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

tbh, už bolo na čase.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Este by mohli zjednotit ESP/CPU a PCI-E napajacie konektory, do oboch idu iba 12V vetvy, tak nevidim v tom technicky problem, kamos nedavno narval napajaci PCI-E 8pin do ESP na zakladnej doske ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

AKO JE TO MOŽNÉ ? veď pri nečinnosti počítač vypínam takým tým červeným vypínačom na el.štvorzásuvke, ako sa dá 0 ešte výrazne znížiť pri nečinnosti ?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

najviac masin sa predava pre uradnikov do kancla, a u nich necinnost znamena - neni som u pc == pc nic nerobi.

a hlavne na nich je tato iniciativa usita.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nečinnosť u úradníka je veľmi častý stav. "neni som u PC" alebo "síce som u PC, ale pijem kafe a klebetím"...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Z rezimu spanku ho tak vypinas cervenym tlacidlom? Tak je to spravne, tak to ma byt.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nič neobvyklé...kombinovaný sleep teda sleep aj s hibernáciou-vypadne napájanie a štartuje to z hibernácie.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

čomu nerozumieš génius ? vypnem PC a potom ešte vypnem šťavu do zdroja. Režim spánku, hibernácie a podobné XXX nepoužívam. Ale na úradníkov som zabudol tým idú desktopy mesiace bez reštartu.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Tak sa vyjadruj zrozumiteľne! Napísal si, že pri nečinnosti PC ho vypneš. Mal si napísať, že keď ho nepoužívaš, tak ho vypneš fyzicky aj od zdroja. Pri nečinnosti sa pc ukladá do spánku alebo dlhodobého spánku, čiže hibernácie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

OK, ale všetci okrem teba to pochopili
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Kto sú všetci?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

však predsa my tu všetci!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak to si teraz dohnojil. Ako spravny projektak si si mal nechat nejaku vatu. Teraz zo znalostou celej ciselnej osi od Teba ocakavame ze v dobe necinnosti bude pc dodavat do siete 5W. S samozrejme s rastom 20 percent za kazdy dalsi rok.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ja na noc vyhadzujem ističe, ale boli doby keď som vymontoval poistky a dal si ich do ľadvinky na monterkách.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Vieš čo povedal slepý, ktorému dali do rúk struhák??? "Tak takú pitchovinu som ešte nečítal! :-))"
Ale sranduješ a to je super! :-)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Myslim, ze vyrobca tym chcel postupne zmenit mobilitu platformy PC. Aktualne ak chce clovek mat PC v automobile, potrebuje osadit menice... takto postaci doska, ktora sama bude napajat dalsie periferie (uz som mal podobny hybrid v ruke hodne davno, myslim Pentium3 to bolo osadene) a postaci jej iba vhodne nadimenzivana tolerancia vstupneho napatia. Navyse je tu bonus vo forme vypinatelneho napajania aj externych komponentov (aktualne to prakticky maju poriesene iba serverove platformy), cim sa znizi spotreba aj zbytocne "zohrievanie".
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto uz ohackovavaju PicoPSU zdroje... Mam doma a funguje k spokojnosti na nasku s nejakou miniATX doskou s integrovanym, naspajkovanym, intel atom sumitkom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jasne, ale tu si zober, ze to budes mat na nejakom vykonnom zeleze (i7) a nepotrebuje to ziadnu barlicku (picoPSU), ale bude to globalne rozsirene a teda hned k nasadeniu pouzitelne.

Tiez tuzim po obdobnom sumitku ako mas ty (ale pouzit ako NAS+VPN+Firewall), ale niesom ochotny vyhodit tolko penazi za to riesenie a ani krmit 70W inu idle alternativu :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bohužial pochybujem, že tolerancie tej 12V vetvy budú v rozsahu bežného auto rozvodu. Pravdepodobne aj tak bude treba nejaký buck-boost konverter, ktorý to bude stabilizovať.

Na druhú stranu by sa týmto dali velmi zlacniť ups. Viem si predstaviť zdroj, ktorý bude mať prípojku na 12V baterku, on sám bude mať výkonný stage, ktorý bude regulovaný v rozsahu tej baterky a celé to bude na spoločnej zbernici s konvertrom, čo bude z 10.5-14.8V vyrábať tvrdých 12V.

Ako ups bude teda stačiť kus elektroniky, ktorý bude merať prúd baterkou a podla toho nastavovať napätie aby sa nabíjala nejak rozumne. Lacná line-interactive ups, odpadá drahý striedač, stačí jedna PFC korekcia miesto dvoch (ups a zdroj).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pjetro kuratenko kde si?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

fetujem piko s toulénom.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

piko sa nefetuje! /je to síce "fet" ale "nefetovací" :-)/
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Cely ten navrh je o efektivite.
Cely ***12VO zdroj musi mat minimalnu ucinnost 82-85-82 podla zataze. Pri IDLE (10W) sa ucinnost podla velkosti zdroja musi pohybovat 75-72%. To dnes bezne lacne zdroje rozhodne nedosahuju.

Zakladny napajaci konektor je 10-pinovy. Zdroje maju vediet dodavat 6 az 8 A na jeden pin, tento konektor teda vie dodat maximalne 216 az 288 W. Toto napaja chipset, PCIe sloty (75W), USB, veci na doske, atd ...
Ak je to dostatocne, staci tento jediny konektor. Ak to doske nestaci, je moznost pouzit dalsi 6-pinovy. Je to 10-pin osekany o PSON, PWROK a VSB. Doska ma dalsich 216 az 288 W.

CPU/ESP a PCIe konektory ostavaju rovnake.
Zdroje mozu mat aj klasicky 4-pin Molex konektor, bude ale iba 12V (zapojeny iba pin 1 a 2)

Ak mame zariadenia, ktore potrebuju aj 5V (elektronika na HDD/ODD) je menic na doske na 4-pin konektore. Doska ma poskytovat 2 az 2.5A na 12V a 1A na 5V, co by malo stacit pre 4 az 6 SATA zariadeni. 3.3V na SATA sa rusi.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Zaroven sa zavadza podpora pre "Connected standby". Teda pocitac sa opakovane budi (napr. aby stahoval emaily, ...). Zdroj ma vydrzat zapnutie raz za 180 sekund, teda 175.200 krat rocne.

Beznemu kancelarskemu PC teda bude stacit 10-pin pre MB, 2x4-pin pre CPU. Ak bude pouzite M2 ulozisko je to vsetko. Dodatocny HDD/ODD sa zapoji priamo do MB dvomi kablikmi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby bol celý o efektivite, obsahoval by naviac akurát nabíjačku na mobil a jedno relátko, čo by ich len priekazne preepínalo.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

..pre pokrok (nejen) v elektronike (ovšem, najma čo sa týká chlazení, ---> a až pak následne -==> vačší výkony, príkony, frekvencie, 4, - 5 Ghz ~ 10++, (..ajž desiatky ~~stovky GHz), - by sa zišli nejaké nové materiály, látky a formy, "samo-ochladzovacie"..

..proste, s teplotami (výrazne o dost nižšími) jako je teplota prostredia, v ktorom sa tieto materiály, práve nachádzajú..

(a s tým kus súvisí.. - ) -

- jaký je stav vývoja supravodivosti, supravodivých materialov, látok, pri ~~izbových teplotách, (resp.materiálov supravodivých pri "nízkých", "chladničkových, /mrazákových teplotách, teda teploty v ~~ -16°C, ~ -8°C ~~ +8°C ) ? ?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

´´

*"samoochladzovacie", a

a ~~mrazničkové ~~ izbové++ supravodiče, supravodivé materiály, látky a formy

(´´mrazákové, ~ chladničkové )
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

..a myslim, že to vše, obe tie 2 témy, celkom úzko súvisí s oblastou tzv. *TeraHertz phycsics" 8)
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Na keru mariu su furt tie napajacie konektory vyvedene dohora? ked 90% buildov ich aj tak otaca dozadu za maticnu dosku? Myslim ze by to bolo ovela praktickejsie keby tam boli 90st svorkovnice, pripadne rovno osadene z druhej strany, nech to v predu nespati, rovnako aj niektore grafiky, konektor utciaci do "vonka", do bocnice, wtf vyrobca.
Inak z pohladu rusenia nieje lepsie mat DC/DC prevodniky v zdroji a nie na maticnej? 30% uspora v necinnosti je pekne cislo ale pokial to je 30% z 10W tak to az taka uspora nieje, treba to dat do kontextu ci to nezozloziti navrh dosky=nezdrazi=menej eko.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Konektor do R uhlu je náchylnejší na poškodenie, studené spoje na PCB a podobne. A je to blbosť...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Máte k nej:
https://www.asrock.com/mb/Intel/Z490%20Phan tom%20Gaming%204SR/index.asp#Specification

niekto manuál?
Odpovedať Hodnotiť:
 

výrobca?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nemá ešte...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár