neprihlásený Utorok, 23. apríla 2024, dnes má meniny Vojtech
Toshiba zverejnila všetky HDD používajúce SMR

Značky: ToshibaHDD

DSL.sk, 30.4.2020


V kauze používania technológie záznamu SMR v pevných diskoch bez jasného informovania zákazníkov o tejto skutočnosti nastal ďalší posun a aktuálne aj Toshiba zverejnila zrejme kompletný zoznam klientských modelov HDD používajúcich technológiu SMR.

Pri technológii SMR, Shingled Magnetic Recording, sa pre zvýšenie hustoty záznamu prekrývajú susedné záznamové stopy tak, že nezakrývaná časť je samozrejme dostatočne široká na prečítanie dát. Pri zápise stopy sa ale prepíše aj susedná. Ak z nej disk musí zachovať dáta, musí predtým prečítať pôvodne uložené dáta a následne ich znovu zapísať.

To výrazne znižuje jeho výkon pri zápise a to najmä pri náročnejších nasadeniach, hoci presný dopad závisí na presnej konfigurácii SMR a manažmente firmvéru disku.

Otázka začala byť intenzívne diskutovaná po medializácii skutočnosti, že SMR používa Western Digital v súčasnosti dokonca v modeloch WD Red pre NAS-y a to pôvodne bez informovania zákazníkov. WD najskôr použitie SMR obhajoval, následne svoj postoj zmiernil a aj keď nepriznal zlyhanie, ďakoval za spätnú väzbu a zverejnil všetky modely interných klientských diskov používajúcich SMR.

SMR v klientských diskoch používajú ale aj Toshiba a Seagate a to v prípade niektorých modelov doteraz tiež aj bez uvádzania tejto skutočnosti. U niektorých modelov už Seagate a Toshiba potvrdili použitie SMR, Toshiba teraz zverejnila kompletný zoznam klientských modelov diskov určených pre použitie napríklad v PC, herných konzolách, na záznam videa a v externých diskoch využívajúcich SMR.

Z 3.5" modelov používa SMR 4 TB a 6 TB model P300, 4 TB a 6 TB model DT02 a 4 TB a 6 TB model DT02-V.

Z 2.5" modelov používa SMR podľa oznámenia 1 TB a 2 TB model L200 a 1 TB a 2 TB model MQ04.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením
Qualcomm uvedie nový CPU pre notebooky v stredu, bude mať aj nižšiu verziu
Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch
Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty


Diskusia:
                               
 

Pri zápise stopy sa ale prepíše aj susedná. Ak z nej disk musí zachovať dáta, musí predtým prečítať pôvodne uložené dáta a následne ich znovu zapísať.A moja otázka znie, že ak tie dáta znova zapisuje, neprepíše zasa nejaké tie susedné?
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

A vždy náš cakum prásk plný disk??
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

máš

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nie pretoze medzi tymi SMR sektormi, ktore maju 128-256MB, je "medzera" aby k prepisu nedochadzalo az na koniec disku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

preto existuju SMR zony, velkost maju 128-256 MB

medzi SMR zonami su klasicke stopy bez prekryvania

takze na SMR disku ked zmenis 1 bajt, zapisuje sa cela SMR zona (128-256 MB), co je vzhladom na IOPS a male subory ABSOLUTNA KATASTROFA (ale na to nie su HDD urcene a tie s SMR uz voobec nie, tie maju sluzit ako relativne lacne doplnane skladisko velkych suborov)

z testov 8tb seagete archive na jednom cz it portali spred 4-5 rokov v podstete vyplyva (ako som onegda vypocital), ze disk ma defacto 3 (SLOVOM TRI) IOPS ... nedudo, viac ako 3x128 MB sa za sekundu zapisat proste neda, no neda - ale henten konkretny disk ma taky kesovaci mechanizmus, ze aj nahodne data si najprv kesuje kontinualne a ked to presiahne cca 12 GB, zacne sa "velke upratovanie" = realne hadzanie dat tam kde patria: do patricnych SMR zon a podla povahy tych 12 GB dat to moze trvat hodinu alebo aj tyden

velke mnoho sto MB a niekolko GB subory su bez problemov, tie pekne rovno hadze do SMR zon
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

"nahodne data si najprv kesuje kontinualne a ked to presiahne cca 12 GB, zacne sa "velke upratovanie" = realne hadzanie dat tam kde patria: do patricnych SMR zon a podla povahy tych 12 GB dat to moze trvat hodinu alebo aj tyden "

Hej, to dava zmysel. Mam zrovna WD z SMR a casto pocuvam aj v pokojovom stave rozne zapisy a vrzganie hlaviciek, proste HDD pracuje aj vtedy, ked by "nemal" A nie je to praca malwaru. A ani ten HDD nie je systemovy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ten zapis aj v pokojovom stave v kombinacii s "kvalitnym" suborovym systemom je idealny na uplnu stratu dat alebo tzv. silent data corruption, fakt krasa. Kedy na tu cache pouzili aspom nevolatilnu aka flash pamat a nie volatilnu ram...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Seagate Archive 8 TB ma cache 128 MiB
myslis ze do nej by sa zmestilo spominanach 12 GB dat?

pri tomto konkretnom modeli je to ako pisem vyssie: aj nahodne data (spolu s potrebnymi meta-informaciami ze kam realne patria) si zapisuje evidente na disk - firmwarom specialne vyhradene miesto, neviem ci pevne ci variabilne a ked sa naplni, zacne to hadzat tam do tych SMR zon kde treba

ked vypadne prud: nic sa nedeje, je to na HDD, ked sa zapne tak bude pokracovat tam kde skoncil (inteligentne by si mat tu cast 12 GB cache vymazat az vtedy ked bude uplne zapisana tam kde treba)

Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme ze 12GB sa do tej cache nezmesti, to som nikde nepisal.
Ten Seagate Archive 8 TB, je uz niekolkorocny disk, dnesne SMR disky mozu mat firmware napisany uplne odlisne a uprednostnit napriklad vyssiu rychlost zapisu namiesto bezpecnosti dat, pretoze je velky tlak nato aby napriek zmene technologie ta rychlost zapisu nepadala tak brutalne. Tazko povedat ako inteligentne je ten firware napisany, to nikto z nas nevie. Ta cache sa u dnesnych diskov splha az k 512 MB a zapis tohto mnozstva moze trvat aj 2 sekundy a v pripade vypadku prudu, mozes prist aj o celu tabulku suboroveho systemu.
Bol by som rad keby si mal pravdu a disk by bol voci takymto vypadkom odolny, ale nie je mi teda jasne preco teda Toshiba uviedla disk s nevolatilnou cache tzv. Persistent Write Cache.
Vid. https://dopice.sk/olJ
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toshiba uvádí héliové 14TB SAS disky MG07

svethardware.cz/toshiba-uvadi-heliove -14tb-sas-disky-mg07/47452
Odpovedať Hodnotiť:
 

to su serverove/enterprise disky - tam je redundancia na uplne inej urovni: aj obycajna serverovna ma svoje vlastne el. obvody/istice pripadne napojenie na UPS-ky atd a uz len kazdy obycajny server ma dva zdroje ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

UPS-ky na tych par minut kym nenabehnu diesel-generatory
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dnes diesel generátor sotva. Baterkáreň...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pred firmou mame diesel. Ako chces zabezpecit baterkami fungovanie niekolko dni. A su firmy co to potrebuju...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kde v serverovni trvá výpadok niekoľko dní??? Na Vyhodze?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nezalezi ci trva ale ci si pripraveny ked bude trvat. Ked ti vichrica zrusi vedenie, vyhori trafo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Všetci len zverejňujú a robiť už pomaly priekazne ani nemá kto!
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

@Pijetro:
nj, jako sa všetci pýtajú na trvanlivost (výdrž) SSD a dobu životnosti dát na nich - počas provozu SSD, tak ja sa ted vážne spýtam - a čo doba "pred"? kolko možu "ležat na polici /v sklade na regále ?

(..alejo, tiež málokdo z verejnosti vie, napr. aj o tom "tečení skla" (na spodku hrubšie sklené okenné platne, vo (velmi) starých budovách, kláštoroch, a kostoloch, katedrálach.., a pod. vlastnosti látok, a material-sciences

..takže, vydrží mi nejaký ten SSD na polici, abo v šuplíku (ovšem, zabalený v tom šedom, antistatick.sačku, a v tme..), bez zmeny microelektro.vlastností zhruba také ~~2 ~3 roky ? (..kým k nemu dokúpim další pc komponenty)
(..naráz ne,sa mi nedá - nemám ted tolko €$ :/ :/(
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Otazne je, preco kupujes SSD, ak vies, ze ho budes mat odlozeny v supliku 2-3 roky?

Nie je to ekonomicke zmyslanie. Za 2-3 roky budu ceny SSD opat niekde inde, nie je dovod kupovat SSD a nasledne ho nepouzivat. Ak potrebujes uchovavat data v supliku, kup si na tento ucel mechnicky HDD.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby si pozrel datasheet aktualnych SSD, mozno je tam data retention uvedene, kazdopadne po 2 rokoch offline (cize ulozene na policke) uz vacsinou mozes na neposkodene data zabudnut.
Odpovedať Hodnotiť:
 

od 2016, 6x 1TB WD Blue 2,5", v šuplíkoch bez používania, určené len ako skladisko veľmi starých dát s občasnou kontrolou bez zjavných problémov. Ale na riadnu štatistiku to samozrejme nie je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

FLASH pamätiam sa udáva životnosť dát cca 20 rokov. V minulosti udávali min. 10 rokov napríklad pre EPROM/EEPROM.
Takže dnes to viac určite nebude, ale menej rokov.
Aj mne sa občas stane, že mám disk aj 1-2 roky "odložený" kým sa použije. Ono disk by mal byť používaný.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale urcite je rozdiel odlozit si SSDcko nove a prazdne, alebo naplnene datami. Ako samotne pamate mozu mat zivotnost kludne aj viac ako 10 rokov, cize ak zapisem data na 10 rocnu odlozenku, tak bude fungovat.
Ale ak na nove SSDcko zapisem data, tak za niekolko rokov budu stratene, a u TLC a QLC urcite. Ale ak tam tie data nahram znova, tak par mesiacov bez pripojenia na elektrinu k tom sufliku asi vydrzia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj roky by mali, nie len mesiace...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár