neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
NASA financuje projekt fotenia exoplanét pomocou šošovky zo Slnka

Značky: vesmírveda a výskumNASA

DSL.sk, 14.4.2020


Americká vesmírna agentúra NASA poskytne ďalšie financovanie projektu využitia Slnka ako gravitačnej šošovky na odsnímkovanie planét z iných hviezdnych sústav.

Projekt NASA laboratórií JPL získava financovanie v rámci programu NIAC, NASA Innovative Advanced Concepts, vo výške dvoch miliónov dolárov. Projekt už bol v rámci tohto programu financovaný ako projekt v prvej a druhej fáze, v ktorých sú k dispozícii menšie prostriedky, a aktuálne je financovaný ako projekt v tretej fáze.

Ako vyplýva zo všeobecnej Einsteinovej teórie relativity, gravitácia zakrivuje časopriestor a tým ohýba aj svetlo. Pri hmotnejších telesách je tento efekt nezanedbateľný a dá sa využiť podobne ako šošovky na zostrojenie teleskopu.

Idea využitia Slnka ako takejto šošovky je stará už desiatky rokov, teleskop by ale musel byť umiestnený až vo vzdialenosti cca 550 AU od Slnka, teda vo vzdialenosti 550-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka.

Vybudovať takýto teleskop je tak zatiaľ nemožné alebo za hranicou našich súčasných možností. Pred niekoľkými rokmi ale prišli vedci z NASA s iniciatívou analyzovať takýto projekt, keď by ho súčasné a blízke technológie mohli umožniť. Teleskop analyzovaný v NASA JPL vedci označujú ako SGL, Solar Gravitational Lens, teleskop.


Umelecká ilustrácia ako by mohol vyzerať obrázok exoplanéty z SGL teleskopu, kliknite pre zväčšenie (obrázok: NASA / JPL / Slava Turyšev)



Projekt počíta s využitím mnohých malých satelitov a pohonom pomocou solárnych plachiet. Podľa aktuálnych informácií vo fáze dva NIAC bolo potvrdené, že takýto projekt by naozaj mohol odsnímkovať exoplanétu.

Konkrétne exoplanétu vo vzdialenosti 30 parsekov podobnú Zemi by teleskop podľa vedcov dokázal za šesť mesiacov odsnímkovať s rozlíšením povrchu 25 km.

S financovaním v rámci fázy tri plánuje projekt vylepšiť návrh technológie a prípadnej misie, detailnejšie analyzovať snímkovanie takýmto spôsobom a tiež navrhnúť testovaciu misiu, ktorá by v blízkej budúcnosti mohla potvrdiť tento koncept.

Podľa vedcov je v súčasnosti takáto technológia jedinou, ktorá by mohla umožniť pohľad na potenciálne obývateľnú exoplanétu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Kazdy jeden parsek priekazne zlepsuje vyhliadky na kolonizovanie novej sustavy s moznostou sirenia 5G signalu, pohananeho Intelom kalibrovanymi tryskami. Je to skvela iniciativa a treba ju podporit!
Odpovedať Známka: -1.0 Hodnotiť:
 

Že disponuješ najrýchlejším americkým, kapitaľistickým, buržoáznym zariadením na Sľovensku ešte neznamená, že vec z hľadiska sociálneho aspektu chápeš.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Možno to odfotí tamojší kmeň aborimaurogeňov.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Toto sa mi paci. Konecne zaujimavy koncept ktory by sa snad dal aj zrealizovat. A vidiet tak neskutocne do dialky s takymi detailami... Az na to ze ludstvo ma teraz trosku ine starosti ako vypustat stovky minisatelitov niekam daleko do vesmiru aby sme si pozreli ako vyzera planeta niekde tak daleko kde sa zatial nijakym sposobom nevieme dostat v nejakom rozumnom case. To by asi bola jedna z najdrahsich a najkomplikovanejsich fotiek..
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Len aby nenarobili do tej planéty diery s veľkosťou 25km. vedecké experimenty majú často vedľajšie účinky na ktoré kapú ľudia.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Možno raz, až bude nejaký lepší pohon. Voyagery s vypätím všetkých síl a s použitím viacerých gravitačných prakov doleteli za 46 rokov do sotva 150 au. Ak by sa tam letelo dnes, budeme tam možno o sto rokov.

A to by bol ešte podstatne väčší rozdiel, ako keby sme v roku 2020 poslali do vesmíru techniku z roku 1920.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jedna vec je doletiet, druha zabrzdit a zakotvit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stacilo by ten teleskop umiestnit do Alfa Centauri a kukat na Slnko. Obcas by zavadzala Venusa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri kolonizovaní potenciálne obývateľnej exoplanéty bude zo všetkého priekazne najdôležitejšie založiť fabriku na výrobu rúšok a vyznačiť hranice okresov.
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

Podla fotky je na planete voda a zelen. Vyzera to nadejne a mozno je tam v nejakej forme zivot. Este keby to vedeli lepsie zaostrit aby sa dalo kukat ako na google earth.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Musis kliknut na obrazok a kolieckom mysi si priblizit.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Nejde mi to.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

V takom prípade treba koliecko mysi priekazne ošetriť čiatičom kintaktov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ctrl + koliesko

nemas za co.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to je Minecraft univers
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie si dúfam taký jednoduchší?
Text pod obrázkom: "Umelecká ilustrácia ako by mohol vyzerať obrázok..."
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Podľa fotky je ta planeta plná zoxidovanej medi a roztokov pentahydrátu síranu meďnatého čiže modrej skalice.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no tak, nech sa nehnevajú, ale ten obrázok vyzerá ako výšivka mojej prababky!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ked vie vysivat exoplanety v inych sustavach, volaj rovno NASA, nech nevyhadzuju zbytocne peniaze
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tvoja babka priekazne robi super vysivky. Treba ju podporit. Vedela by robit ruska s takou vysivkou? Bol by zaujem v mene lepsich fotiek za pomoci ohybu paprskov od slnka.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Ešteže hviezda, okolo ktorej tá planéta obieha, osvetľuje odvrátené strany planét, inak by priekazne prepaľovalo expozíciu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Prepalenu expoziciu vieme komponzovat dvojitym antiexpozicnym filtrom a photoshopom. Vacsi problem budu cierne diery po ceste svetlo z mliecnej drahy.

Zostan doma a zachran tym Slovensko!
Pis a prispievaj dalej pre zvysenie mozgoveho trustu ludstva.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

voyager 1 je momentalne na 148.61 AU. tento plan mi pride prilis nerealizovatelny a zbytocny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidis, vidis.
Ked projektovali Voyager, dostali oficialne povolenie len na Jupiter a Saturn. To ostatne sa vedeniu zdalo drahe a zbytocne. Vedci ale vedeli, ze to postavenie planet uz pocas ich zivota nenastane a "na tajnasa" robili navrhy a pocitali trajektorie aj pre Uran a Neptun. Vdaka tomu mame pekne fotky Pluta, Ultimi Thule a ine veci.

Mozno sa vdaka NASA NIAC niekto niekedy nieco dozvie. A mozno este vtedy nebudes disintegrovany.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nerealizovatelny je, este min 100 rokov

zbytocny - o tom sa da siahodlho polemizovat: ak by to stalo 20% celoplanetarneho HDP, je to privelke susto + navyse vyhliadka ze ludia a vesmir budu najblizsich dalsich 500 rokov tam, kde su poslednych 50 rokov: teda v perdeli, tak to je uz uplne pase .......... avsak ak by to stalo len "zopar" dnesnych bilionov €/$ + vyhliadka ze v dobyvani slnecnej sustavy a vseob. vesmiru sa nam zacina darit (napr. vesmirny vytah ci dalej prevratene druhy pohonu, tazba na asteroidoch, hybernacne technologie zo sci-fi), tak to zbytocne nie je
Odpovedať Hodnotiť:
 

druhej moznosti vsak nic nenasvedcuje, ani eleonór muška
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslíš, ak sa tu nevyzabíjame, či nevykapeme, že do 100 rokov niekto nájde spôsob ako prekonať rýchlosť svetla(ak sa príliš nezrozumiteľne vyjadrujem, však iste chápeš)? Alebo je naše myslenie príliš malé jednoduché a slabé na takéto možnosti?
Možno tú rýchlosť svetla ani nemusíme prekonávať, ak budeme vedieť niečo iné. Asi trepnem, využívať "iné" dimenzie na cestovanie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Za 100 rokov budu ludia tazit suroviny zo starych maticnych dosiek ktore vznikli vdaka obchodnej politike intelu. Suroviny budu pouzivat na vyrobu liekov na alergie. Zvysok sa bude pouzivat na prezitie koli klimatickej zmene. Korporacie ich pouziju na podporu vyskumov ktore dokazu neexistenciu klimatickych zmien a potrebu na zvysovanie hdp ekonomiky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Politici ktorych v kampani podporia korporacie budu informovat o tom, ako sa vyvoleny vyhercovia prestahuju na planetu paradise ktorej existenciu vypocitala AI. Nadej bude existovat dalej. Malokto tomu bude rozumiet. Koli tomu ze 95 percent energie sa bude musiet investovat da prezitia, malo ludi bude vediet pocitat s cislami nad cca 500.
Alebo to bude inak ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Voyager 2 je len 120AU od slnka, uff to sa nacakame kym sa nieco vobec priblizi k 550AU. 550AU je zhruba 0.0087 ly.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár