neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Dobrovoľníci pomáhajúci s liekom na koronavírus už prekonali výkon dva exaflopy

Značky: distribuované projektyveda a výskum

DSL.sk, 14.4.2020


Projekt Folding@home, cez ktorý dobrovoľníci poskytujú výpočtový výkon svojich zariadení na pomoc s hľadaním lieku na nový koronavírus SARS-CoV-2 spôsobujúci ochorenie Covid-19, aktuálne oznámil prekonanie ďalšej významnej hranice výkonu zapojených zariadení.

Oznámil totiž prekonanie dvoch exaflopov operácií za sekundu a konkrétne dosiahnutie viac ako 2.4 exaflopov / s. Exaflop operácií za sekundu znamená desať na osemnástu operácií za sekundu.

Projekt zrejme avizuje ekvivalentný x86 výkon, teda výkon aký by bol na rovnaké výpočty potrebný pri použití iba x86 procesorov. Podľa zverejnených štatistík na stránke projektu je totiž aktuálny ekvivalentný x86 výkon viac ako 2.4 exaflopov / s a natívny výkon zapojených zariadení 1.2 exaflopov / s.

Za projektom Folding@home je skupina Pande Lab na čele s vedcami zo Stanfordu a konzorcium viacerých výskumných laboratórií. Od projektu sa samozrejme nedá očakávať, že priamo a v skorej dobe nájde liek, môže ale prispieť k zisteniu nových poznatkov. Úlohu projektu zhŕňa napríklad formulácia z nedávneho oznámenia "Vytvorili sme tiež viacero nových spoluprác s ďalšími laboratóriami, kde dúfame že Folding@home poskytne hodnotnú podporu výskumných snáh ohľadom COVID-19."

Podľa štatistík sú v projekte aktuálne zapojené zariadenia s viac ako 546 tisíc Nvidia GPU, 120 tisíc AMD GPU, 1.5 miliónom CPU spolu s viac ako 11.3 miliónmi CPU jadier.

Softvér Folding@home je možné sťahovať z tejto stránky. Pri poskytnutí nevyužívaného výkonu GPU a CPU u súčasných produktov oproti behu počítača bez výraznejšej záťaže sa samozrejme výrazne zvyšuje spotreba PC, keď súčasné CPU a GPU majú v režime nečinnosti výrazne nižšiu spotrebu. Pri typickej cene elektrickej energie na Slovensku 10 Wattov nepretržitej spotreby stojí mesačne niečo viac ako 1 euro, v prípade najvýkonnejších GPU s TDP 250 W by reálna priemerná spotreba cca 250 Wattov navyše tak znamenala mesačnú spotrebu energie za rádovo 25 eur.

Projekt Folding@home umožňuje dobrovoľníkom poskytnutie výpočtového výkonu spustením softvéru projektu na zariadeniach rozličného typu, pričom využíva výkon CPU a GPU na PC, smartfónov a v minulosti aj PS3. Jeho dlhodobým cieľom je skúmanie formovania bielkovín pre účely hľadania liekov pre niektoré formy rakoviny a ďalšie choroby, napríklad Alzheimerovu a Huntingtonovu chorobu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Momentálne počíta niečo z projektu 16423 a mám cez 56 tisíc kredit. Nie je to veľa, ale keď vidím koľko to tomu trvá a koľko to žerie... Asi budem mať čo platiť...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Vytahujuc kalkulacku scot m321, zapajajuc najmodernejsie intel supy-pupy cpu sa vsetci dostaneme do ciela aj bez trysiek. Priekazne kazdy exaflop vyliecil uz jednu ultra-senzimogarficku chorobu za 2 parseky. Neda sa inak, nez podporit tieto myslienky a umysly.
Zehnam vam
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Mal som v robote na svojom PC spusteny Folding@Home ale 1/3 casu len stal a cakal na ulohu... Stiahol som radsej BOINC a tam pridal Rosettu a GPUGrid a uz tyzden bezi 24/7 a posiela pekne.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ver mi že teraz toto nečaká. Iba keď to zopár krát nejak nasilu stopneš, proste zrušíš úlohy aj CPU aj GPU pár krát za sebou to nedopočíta... vtedy chvíľu akoby váhal. Píšem chvíľu. Inak až prekvapivo moc sa tlačia do kompu vrtieť elektromerom...
Keď tomu nechávam stabilný priestor, hoc len pre počítanie CPU, idú mi tu dosť často projekty ohľadom SARS2-nCoV-2.

Ja so práve tie Tebou menované pred pá rokmi zrušil, lebo tam sa čakalo dni aj týždne a nič. Ale je pravda, že tu si projekt nevyberám, mám to proste na všetko...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Slovakia tým má číslo 124.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dakujeme za reklamu a podporujeme vas. Za slovensko za ďšľ, priekazne cislo je 421.
Zehnam vam
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Športový alebo akýkoľvek iný tím (team) sa píše vždy s makkým i.
V dobrom. Tiež som s tým mal veľmi dlho problém. Čechuni to majú opačne.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Tak logicky, že zrovna Čechuni to majú opačne, lebo predsa, keď sa dá, tak aby na to netrebalo zavádzať výnimku z pravidiel mäkčenia, predsa nemôže byť priekazne správne.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Viem. Len odoslané to býva skôr ako to skontrolujem...
Stáva sa aj v lepších rodinách...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čím?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz sa tesim na zazracnu vakcinu (ktorej vyvoj financuju filantropovia). Ako sa pride iba s jedinym riesenim a to je daj sa ockovat inak budes odpad a spolocnost ta uslape xdddddddd. Looking forward
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

ver mi, ze keby to, ze sa nedas zaockovat ovplynilo len a len teba, tak spolocnost by ti s radostou nechala moznost sa neockovat.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A nemnožiť sa...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Veru, my pomôžeme filantropovi výpočtovým výkonom a filantrop nás za lieky a vakcíny potom zoderie z kože. A ktovie či už nepočítate vývoj nejakého nového víru. Odplebs 1.6
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Všetci predsa vieme, že kotleby sa očkovať dobrovoľne nebudú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Výborne!Možno sa to stihne,kým ten vírus nezmutuje a vakcína bude na..Transfúzia krvnej plazmy tých,ktorí už majú protilátky,by asi bola príliš komplikovaná.irony off
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Práve písali onehdy aj to, že tí čo sa vraj už "vyliečili", že mnohí ani protilátky v krvi nemajú...
ono to ešte bude zaujímavé. Americká armáda ešte pred vyše mesiacom riešila jeho druhú sezónu, teda ako sa zariadi na vírus, ktorý sa môže vrátiť na budúcu zimu, čo je o pol roka...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nie je to vylúčené,ale keď už raz vírus telo napadne,tak sa len tak z nudy z neho nevyprace.A slovo "vraj" nepatrí do vážnej žurnalistiky.Ok aj ja fandím všetkým technonadšencom,ktorí prispievajú svojou troškou výpočetného výkonu.Človek nikdy nevie..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A môžeme sa začať modliť,aby sa v zime nevrátila jeho efektívnejšia verzia,evolúcia je občas riadna sviňa.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

evolucia hlavne hra na efektivitu. Zabijat vsetko co stretnes nie je efektivnejsie, ked si virus, kt bez ziveho tvora neprezije. Co by efektivnejsie bolo - napr slabsie priznaky, dlhsia inkubacna doba...
Pozrime sa na chripku, ta si tu spokojne hovie cele roky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

nuz su niektore kategories virusov ktore jednoducho zostanu spiace v tele. Napr. herpes na pere, herpes simplex, zostava spiaci a reaktivuje sa ak je imunitny system oslabeny.

Coronaviridae su z inej kategorie, nuz ale priroda s nami hra niekedy hru na nahodu.

A nahoda je svina. Pozrite na mna, najmudrejsia v celom oceane a mam tolko chapadiel a som skareda. Ale mudra.


Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Kvalitný humor,to sa musí priznať.Nie som virológ,ale zaujíma ma táto tematika.A múdri ľudia nepotrebujú byť peknými.To by potom tí menej múdri zhoreli zo závisti.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

To robí aj napríklad Zlatý Stafylokok. Normálne ho nenájdu, ale keď napínaš zdravie, prepínaš to na jeseň, chlastáš, nespíš poriadne, proste to ide vyskúšať občas aj on.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To už sú hodnoty výkonu z ktorých jasne vyplýva, že patrón optimalizácie algoritmov kdesi na polianke pod svrčinou vo vysokej tráve priekazne leští brko.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

som nevedel, ze na zdravu imunitu treba uzivat exaflopy o.O
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Najlepšie je každý večer nahrať na microSD kartu najnovšie výsledky a dať si ju spolu s rannými vitamínmi :)Ale teraz vážne,nikomu neprajem smrť,ale čierny humor je odjakživa ventilom našej krehkej psychiky..
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Otázne je, čo je presne zdravá imunita.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Z pohľadu človeka.Zdravá imunita je tá,ktorá sa stará o to,že by si meumrel zdocholskapal na to,že dýchaš "čistý" vzduch.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dufam ze aj na nieco pridu a nebudu len minat eneriu ako taziari
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No míňajú... Lebo hlavný výskum sú najmä labáky...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ono to hlavne funguje tak, že sa hodia do databázy veci ktoré treba vypočítať (napríklad vzorce od ABXC1 až po ABXC50, pričom jedno ABXC trvá 1-50 hodín). Tvoj stroj vypočíta jedno ABXC (alebo časť z neho) a výsledky odošle vedcom na server. Tam sa to uloží a jedného dňa, keď vedec bude výsledky ABXC výpočtov potrebovať, už nebude musieť čakať v priemere deň na jeden vzorec, ale bude mať hneď výsledky všetkých 50, vďaka tomu ako sa zlepšil výkon foldingu za posledných pár týždňov.

Ono sa totiž ani nedá zvoliť čisto počítanie vecí súvisiacich s koronou, pretože folderov je tak veľa, že sa tam robí X ďalších dôležitých výpočtov.

A to mi pripomína aj to, že si všímam, že ľudia akoby zabudli, že oni sú síce doma a že v správach je len koronavírus a ekonomika, ale život ide ďalej aj v iných sférach a okrem problému s koronou majú vedci mnoho ďalších problémov
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

hmm podľa tých štatistík sú najpoužívanejšie 6 a 8 jadrové CPU :) resp. 7,5 jadrové... asi by som mal upgradnúť môj 4 thread dualcore
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Mohli dat appky aj na konzoly, hlavne xbox, ktorý vo veľa domácnostiach, najma v US bezi iba ako zobrazovadlo, kedy sa napája set-top box do xboxu a výstup do telky. CPU/GPU je takmer necinna, prechádza len obraz.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár