neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
Lokalizačné dáta podľa informácií z ČR nemusia byť proti koronavírusu veľkým prínosom

Značky: Slovenskoochrana súkromiaštátmobilní operátori

DSL.sk, 9.4.2020


Lokalizačné dáta od mobilných operátorov, aké chce použiť slovenská vláda v boji proti šíreniu nového koronavírusu a ktoré vyvolali intenzívne debaty, aspoň podľa niektorých náznakov a tvrdení zo susednej Českej republiky potenciálne nemusia predstavovať veľký prínos.

Ako sme upozornili hneď po predstavení zámeru, postup štátu v otázke využívania dát od mobilných operátorov nebol dostatočný a nebolo jasné ako efektívne môžu byť podobné riešenia aj vzhľadom na presnosť lokalizačných dát od operátorov.

Ak je k dispozícii efektívne riešenie pre boj so šírením nového koronavírusu, je ho samozrejme potrebné po zvážení dopadov nasadiť a nasadiť čo najskôr. Na to je potrebné ale v prvom rade najskôr predstaviť konkrétny spôsob čo a ako sa má využívať a analyzovať ako môže byť tento spôsob nápomocný a efektívny. Keďže využívanie takýchto dát má potenciálny dopad na súkromie a práva obyvateľov, následne je potrebné zvoliť také využitie dát na tento účel aby bol zásah do práv občanov čo najmenší.

Vláda ale zvolila presne opačný postup a najskôr si nechala schváliť aj po úprave stále pomerne široký prístup k dátam od operátorov v novelizovanej legislatíve a predstaviť konkrétne riešenie chcela až neskôr. Malo sa tak stať už pred týždňom, nakoniec riešenie nebolo predstavené doteraz.

Hoci premiér pri predstavení zámeru avizoval, že dáta od operátorov by sa mali využívať aj na identifikovanie kontaktov infikovaného, podľa predbežných informácií Úradu vicepremiéra pre investície a informatizáciu a podľa informácií servera DSL.sk sa počíta respektíve minimálne počítalo s prakticky identickým riešením ako v Českej republike.

Po zistení nového infikovaného si štát po súhlase infikovaného má od operátora vypýtať históriu jeho polohy a na jej základe si má infikovaný spomínať koho v uplynulých dňoch stretol. V závislosti na presnosti je tak otázne v akej časti scenárov to povedie k lepšiemu identifikovaniu relevantných kontaktov ako bez týchto informácií. K dispozícii sú technológie umožňujúce lokalizovať zákazníkov pomerne presne, nie je ale jasné s akou presnosťou reálne operátori zisťujú polohu svojich zákazníkov.

V Českej republike je riešenie spolu s ďalšími opatreniami pod spoločným označením Chytrá karanténa už nasadené v testovacej prevádzke. Do utorka tam ale dáta nevyužili ani v jednom prípade. Informácie o tom boli zverejnené v stredu, pričom postupne sa objavovali rozličné uvádzané dôvody a interpretácie užitočnosti týchto dát.

Obmedzený prínos týchto dát naznačil cez víkend epidemiológ Roman Prymula, ktorý vedie celý projekt Chytrej karantény. V rozhovore pre DVTV po 44. minúte uviedol "Tak tá mapa je opravdu naprosto neadresná a svým spůsobem by měla vést jenom k tomu, že nám připomene kde sme těch pět dnů zpátky v podstatě byly. A tady je třeba říci, že v tom plochém světe jaký teď máme tak člověk si většinou vzpomene kde byl pět dnů zpátky. Takže její přínos v tomto je omezený."

Televízia Nova následne v stredu upozornila, že v stredisku Chytrej karantény v Brne sa zatiaľ nevyužili dáta od operátorov ani raz. Podľa televízie sú tieto dáta "veľmi nepresné" a "takmer nepoužiteľné" a v prípade dát od operátorov poukazuje na to, že hygienik dostane len mapu s vysielačmi na ktoré sa telefón prihlásil. České riešenie využíva navyše aj dáta o mieste použitia platobných kariet.

Podobne E15 v stredu na základe informácií Prymulu informoval, že dáta neboli využité ani raz. Podľa E15 sa podľa Prymulu nepodarilo presvedčiť hygienikov. "Oni chtějí používat své metody, my se snažíme zavést tyto," cituje Prymulu. Dá sa predpokladať, že hygienici nekonajú nezodpovedne a podobný postoj by nemali ak by dáta od operátorov boli výrazne efektívnejšie a umožnili identifikovať viac relevantných kontaktov.

Tiež v stredu Český rozhlas aj ČTK citovali iný dôvod avizovaný Prymulom, ktorý uviedol že to malo viaznuť na zmluvných vzťahoch a poskytovaní dát medzi jednotlivými subjektami.

Podobné informácie priniesol aj iDnes, pre ktorého šéf juhomoravskej hygieny David Křivánek avizoval že čakajú na programátorov. Zároveň ale poukázal na to, že nejde o kľúčový prostriedok.

"Pro nás to ale není klíčová komponenta. Epidemiologické šetření probíhá pořád stejně, jen za použití jiného technického prostředku," uviedol Křivánek.

Stanovisko Romana Prymulu zisťujeme.

Slovenský Úrad vicepremiéra pre investície a informatizáciu sme požiadali o stanovisko, do času zverejnenia článku ho neposkytol.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia


Diskusia:
                               
 

Nechávam mobil doma, a?
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

A? ... a dokážeš šíriť nákazu efektívnejšie ako ktokoľvek iný. Si úžasný. Ešte by si mohol opľúvať ľudí okolo seba.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Akú nákazu? Keď žijem sám a prakticky sa s nikám nestretávam a všakovakým "cestovateľom" a zhovorným ľuďom sa oblúkom vyhýbam. Čo na mňa z neba spadne mor, cholera, týfus, záškrt, HIV, osýpky, MERS, ebola a čo ja viem čo ešte?
Upozornil na jeden fenomén, to je celé.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Takže netreba prijímať žiadne opatrenia, lebo kvôli *tebe* to netreba. A ty *vieš*, že vírus neroznášaš. A každý, kto vírus má, to o sebe vie. A *prakticky* nikoho nestretávaš a žiješ na odľahlej farme, kde si všetko dochováš a dopestuješ. A vírus chytí len ten, kto oblizuje kľučky na infekčnom. A kto ho chytí, ten za sebou necháva ako slimák stopu, čo bude ešte mesiac svetielkovať, aby sa tomu mohol každý vyhnúť. A stačí keď budeme všetci ako ty.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

Treba prijímať opatrenia ktoré majú nejaký význam. Opatrenia ktoré sa úplne míňajú požadovanému účinku sú zbytočné až kontraproduktívne.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Správne. Ak si niekto myslí, že nejaké opatrenie nemá zmysel, tak nech predloží argumenty a budeme sa o nich baviť.

Napr. ak má niekto dobrý nápad ako zistiť či sa 100k ľudí na Veľkú Noc presúva na východné Slovensko miesto toho, aby počúvli pokyny krízového štábu a ostali doma, tak sem s ním.

Ale o tom v pôvodnom príspevku nešlo. Tam išlo o to, či môže niekto obísť nejaké opatrenie. Len preto ... prečo vlastne? Aby poukázal na jeho nedokonalosť? Z frajeriny? Aby ukázal aký je cool? Že ich dokáže prečúrať? Alebo preto, že si myslí, že on je niečo extra?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chcem ísť sám na turistiku a pri moravskej hranici s ČR mi príde na mobil SMSka...?! A prečo? Vonku je rozhodne zdravšie, v lese, ako niekde v meste či obchode.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Jak do duba ...

Tvoj mobil nie je antivirotikum.
Keď sa ÚVZSR opýta tvojho operátora, kde si bol, tak to nie je náhrada za pľúcnu ventiláciu.

Keď ti diagnostikujú COVID-19 a nariadia karanténu, tak sa nemáš čo túlať pri moravskej hranici s ČR. Keď ti dnes diagnostikujú COVID-19 a ty si bol pred týždňom na turistike pri moravskej hranici s ČR, ale už nevieš, či si sa na konečnú odviezol autobusom o siedmej alebo o deviatej, tak ten operátor to možno bude vedieť. A možno budeme vedieť, či potrebujeme otestovať tvojich spolucestujúcich z autobusu o siedmej alebo z toho o deviatej.

Darmo si ty ten zodpovedný, čo sedí doma, vonku nosí rúško a umýva si ruky, keď nejaký pako dorazí z Anglicka a povie si "jáj šak ešte treba doviezť Fera s famíliou", otočí to na svojom tragači ešte raz a potom sa hromadne poďakujú pánbožkovi, ako nad nimi držal ochrannú ruku pri kontrole na hranici.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

presne tak, ako keby si hluchemu po madarsky hovoril.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tebe dobre mastí? To čo tu splietaš za hovadiny, kto tu o niečom takomto píše. Ono je to presne naopak, nepatrím do Tvojej skupiny názorov či ľudí!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kto masti ten jede. Ja tiez chodim na slovnaftsku a nechavam mobil doma. A ani deti nenechavam ockovat. Kazdy ked bude ockovany tak ja nemusim ... V lese tam je super zdravo. Ked som hladny viem prezit. Ak treba osmahnem si aj netopiera alebo vevericku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kto mastí, ten stojí, lebo práve mastí...
Až ten kto namastil, až ten jede...
Odpovedať Hodnotiť:
 

napr nosiť masku na verejnosti keď je ulica prázdna je úplná <|>

Vonku dochádza k minimu prenosov, zanedbateľnému oproti prenosom v domácnostiach, alebo v práci. Na prenos väčšinou treba dlhší kontakt, nepamätám sa kedy naposledy v mojej blízkosti niekto kýchol. Keď sa idem prejsť von, tak okolo mňa prejde tak 5 ľudí za hodinu vo vzdialenosti <2m a to hovorím o Bratislave. Maska všade vonku (chcú ju nútiť aj v prírode!) dáva asi taký zmysel ako nosiť stále nepriestrelnú vestu, tá tiež pomáha, akurát nábojov na ulici nelieta toľko, že by to malo iný efekt ako sa zbytočne potiť.

Aj šanca nakaziť sa v obchode je relatívne malá a to aj keby bolo výrazné množstvo populácie nositeľmi, ale tam sa to dá ako-tak akceptovať, pravdepodobne má zmysel, ak majú na tvári rúško ľudia, ktorí tam pracujú (aby mi nekýchli na rožok), ale to, že niekto chorý prešiel okolo ešte neznamená, že je výrazná šanca sa nakaziť. Keby to tak bolo, tak R0 nie je 2-6, ale 20-60
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak má niekto amnéziu, nepomôže ani aplikácia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sukromne informacie su skvele, jednoznacne to treba podporit.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Cize vzhladom k poctu statnych organov, ktore data operatorov nevyhnutne potrebuju, je pravdepodobnost uniku k povodnym zaujemcom statisticky priekazne zarucena.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Uz vo filme stvrty druh podsuvali ludom biele sovy miesto realnych spomienok. Co to komu pomoze, ak si niekto na zaklade dat spomenie, ze videl predvcerom bielu sovu alebo mysi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veď ešteže tak, lebo keby bol každý vizionár, nemal by kto podopierať lopatu, takže by spadla, čo by priekazne zvýšilo riziko úrazovosti.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

rad by som pocul nazor nejakeho politika ale k tomu nie je platforma tak aspon tu si postazujem.

takze nase pravo na sukromie bolo nasou(budem hovorit o SR) vladou vyhodene von oknom v mene boja s covid-19, na co vsak ani podla zakona o nudzovom rezime nemala pravo. ale nie som ustavny pravnik takze si to vykladam len laickym pohladom. vlada teraz sleduje mobilny telefon kazdeho obyvatela slovenskej republiky, bez jeho suhlasu, skratka totalita na cinsky sposob.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ak sa nemylim, tak toto by malo platit len v priebehu aprila. zatial som vsak nepozoroval ziadne spravy o tom ako tieto informacie aktivne pomahaju s bojom s virusom. napriklad smskovanie skupinkam ludi ktory sa aktivne schadzaju v malom priestore, co je vsak momentalne nezakonne kedze pravo na zhromazdovanie a protest bolo docasne pzoastavene kvoli nudzovemu rezimu. takze tiet odata vo svojje podstate stracaju zmysel a ucel sa minul realite. porpavde ani neocakavam nejaky vyvoj. realne su tieto data hodnotne len pre nejake vedecke modely do ktorych mozu zadat realne a nie teoreticke data. a tieto data dostanu vedci bez swuhlasu obcanov. stat ich vyextrahoval od ludi hrubou silou. tento potencialny akademicky prinos je vsak naprosto mimo ucelu tohto porusenia obcianskych prav.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

takze s prvym majom, ak vlada nepreukaze ako tieto data aktivne v danej dobe pouzila na boj s virusom, a nie na vypocet modelov niekedy do bucusnosti, tak taketo porusenie obcianskych slobod je podla mna bezprecedentne hodne zaloby na najvyssom sude nakolko sa tento docasny zakon kompletne minul ucinkom a bolo to urobene vedome, kedze ako som pisal, ustavne pravo na prostest a zoskupovanie sa bolo momentalne potlacene.

takze som zvedavy ci nejaky opozicni politici schmatnu toho psychopatovica za pacesi a pekne ho potiahnu na tribunal do haagu za tieto diktaturske praktiky ktore uz v dobe ich nasadzovania nebolo odovodnitelne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Obviniť treba parlament. Teda Národnú Radu. Oni to odhlasovali. Vláda to len predložila ako návrh.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dufam ze ked uz maju tie data tak kym vyprsi platnost , dostanu Fica a dve jamky do basy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejde ani tak o legálne hľadisko, ale že by vôbec tieto dáta nemalo byť technicky možné zbierať na strane operátora. Doteraz k tomu akurát legálne nemali prístup, ale zbierané to bolo zrejme rovnako. Resp. aspoň by hardvér telefónu mal robiť všetko pre to, aby to nešlo.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Blbost jak traky. To by musel byt mobil pasivne zariadenie a to ti je priekazne nahovno. Navyse to zbierat chces, aby ked pride nejaky Kuffa s opaskom a povie si, ze posle tvoju mamku na druhy svet, tak aby si vedel, kedy, kde, ako a s kt. reholnikom si to predtym rozdaval a tak rekrutoval novych bojovnikov za svetovy mier!
Zehnam vam
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Blbost jak traky. Z ústavne garantovaného práva vlastniť spadajú lokalizačné dáta podľa autorského zákona do transferovateľných aktív pohybujúcej sa osoby, čím je pasivne zariadenie de jure priekazne povinne dostupnou voľbou.
P.S.: Impersonovanie osoby s nižším, či, prinajhoršom, rovnakým IQ, umožňuje aspoň čiastočne nepôsobiť ako úplný idiot.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Je to tak, a budem to urcite podporovat. Keby to nebolo, tak taki ako ty - stacilo by im, aby im prdlo v gebuli, zacnu vycinat a kym sa na nich pride, budu z nich dalsi kocnerovia. Kameru na teba! Monitorovana sloboda! Pristup k takym datam pre vsetkych!
Vidim ta
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Tebe treba vyhlásiť vojnový stav??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty už máš vyhlásený vojnový stav vo svojej hlavičke.
Odpovedať Hodnotiť:
 

> vlada teraz sleduje mobilny telefon kazdeho
> obyvatela slovenskej republiky,

Každého? Vláda?

Nie že by som niekedy ten systém mal fyzicky rukách, ale podľa mňa to funguje tak, že keď mobil komunikuje s vykrývačom, tak si operátor uloží do databázy záznam že "v čase T bol mobil M v dosahu vykrývača V". Potom môže oprávnený orgán (úrad verejného zdravotníctva, polícia,...) prísť a spýtať sa "v dosahu ktorých vykrývačov bol M za posledné 2 týždne?"

Ak nevoláš, tak tvoj mobil kontaktuje sieť raz za 8 hodín. Nanajvýš tak vedia zistiť, či si opustil mesto/sídlisko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

načo ti je právo na súkromie keď na používaš gmail, hľadáš cez google a cez facebookové služby (instagram, messanger, whatsup ...) komunikuješ s ostatnými ľudmi. Statusy tweetuješ

...


Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Predsa i vláda má pred vyslovením nedôvery právo priekazne dostáť vlastným záväzkom.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Tebe asi na nic. V podstate ti nesloboda vyhovuje.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Data nie su a si ani nebudu mat priamy prinos. Ale malo to urcite efekt na dodrziavanie karanteny. Takych jebov, co sa vratili z lyzovaciek a bez mobilu sa nehybu, a chceli by chodit kade tade ale sa uz boja bolo dost...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V tomto má ČR pravdu. Veľkým prínosom proti koronavírusu bude liek.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aktualne jediny liek co zabera vo finale je drevenny spacak. V USA uz len vapno. Tam ta prsknu do hromadneho hrobu. A toto je najbohatsia krajina na svete.
Je to len chripka a na chripku liek nie je. A sanca na nejaku peknu mutaciu je asi ako u chripky vysoka. Takze mame kamarata na dlhe letne dni a dlhe zimne vecery na niekolko rokov. Teraz, pokial nekolabuje zdravotnictvo je umrtnost 2 percenta. O rok to klesne a za 3 roky to bude +- na urovni chripky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na chripku rocne padne 400 tisic. Toto je horsie cca 20 az 30 krat. Takze celosvetove cislo bude cca 10 mil. Tolko sa samozrejme do statistik nedostane. Lebo sa nestiha testovat . A dokonca ani v nemocnici chorych a zomrelych nestihaju testovat. Preto sa javi zdanlivy pokles úmrtí. Cokolvek co spomali nakazlivost, zvysi pravdepodobnost prezitia je ok.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ty si tu normálne z cesty vymýšľaš... Nakazených pri doterajšom vývoji malo byť asi 1 miliarda! Ale na takú hodnotu sa to nedostane, dúfam. Ustáli sa to podľa modelov a odhadov niekde na 100 miliónoch...
Však sú krčmy zatvorené, to kde chodíš na také somariny??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie 2% si si totálne vymyslel, lebo v niektorých regiónoch sa to šplhá až k 10%...

Ak je to len chrípka, bež zachraňovať ľudí...
Z tohoto majú strach aj mnohí doktori!
Odpovedať Hodnotiť:
 

2 percenta su pokial nekolabuje zdravotnictvo. Co sa tyka nakazlivosti je to ako chripka + nieco naviac. 10 milionov mrtvych je moj optimisticky odhad. To ze je to "chripka" nie je optimisticke. Nakazlivost a mutagenita nie su velmi prijemna vlastnost tejto pliagy. Ziadna realne ucinna vakcina sa v blizkej dobe 1-2 roky nepodari vyrobit pre MASIVNE nasadenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejde o vakcínu... Veď kto sa dáva proti chrípke u nás očkovať? ja teda určite nie a vo svojom okolí fakt nepoznám nikoho. No, skôr sa treba sústrediť na nejaké tie zisťovačky, však musia niečo o tých ľuďoch vedieť. napríklad či to lepšie zvládajú tí čo žijú ako prasce v žite, alebo naopak skromní a chudobnejší, či je to nejak farbou pleti, obezita a čo ja viem, nejaké to otužovanie, športovanie, či ten niekto často jedáva lieky a nejaké takéto údaje by som páčil z ľudí...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla cnn to ide viac na cernochov. Polovica nakazenych a 70% mrtvych v usa su cernosi, tak dako to tusim bolo... Inak to ci je niekto skromny alebo ako prasa v zite podla mna nebude relevantny udaj. Pacilo by sa mi, keby sa kvalita imunitneho systemu dala posudit z krvneho rozboru a odber by vedeli robit v lekarni, alebo daky automat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Že Ty píšeš aj na topky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobre rano stare mamy.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár