neprihlásený Utorok, 2. marca 2021, dnes má meniny Anežka
Folding@home spustil nové výpočty pri hľadaní lieku na koronavírus

Značky: distribuované projektyveda a výskum

DSL.sk, 1.4.2020


Projekt Folding@home, ktorý je vďaka výkonu zariadení zapojených dobrovoľníkov s cieľom pomôcť hľadať liek na ochorenie Covid-19 aktuálne výrazne najvýkonnejším distribuovaným superpočítačom sveta, spustil nové výpočtové projekty za týmto účelom.

Projekt o tom informuje v tomto oznámení.

Podľa skorších informácií boli prvé výpočtové úlohy vo Folding@home týkajúce sa pomáhania s hľadaním lieku na Covid-19 zamerané na simuláciu a lepšie pochopenie ako nový koronavírus SARS-CoV-2 a koronavírus SARS-CoV spôsobujúci ochorenie SARS interaguje s receptorom ACE2 v ľudských bunkách a následne do nich vniká respektíve na preverovanie rozličných foriem aké môžu bielkoviny vírusu nadobúdať.

Nové projekty sú zamerané na preverovanie potenciálnych liekov pôsobiacich na hlavnú tzv. proteázu, enzým, vírusu označenú Mpro, ktorá je dôležitá zrejme pri množení vírusu už v bunke.

Potenciálne účinné fragmenty liečiv identifikoval projekt Diamond Light Source XChem a k dispozícii sú desiatky tisíc kandidátov na účinné molekuly. Tie teraz nové projekty vo Folding@home bližšie preverujú metódou FEP, Free Energy Perturbation.

Nové úlohy sú určené len pre CPU a nie GPU.

Za projektom Folding@home je skupina Pande Lab na čele s vedcami zo Stanfordu a konzorcium viacerých výskumných laboratórií. Minulý týždeň projekt oznámil dosiahnutie výkonu už exaflopu za sekundu, teda desať na osemnástu operácií za sekundu.

Softvér Folding@home je možné sťahovať z tejto stránky. Pri poskytnutí nevyužívaného výkonu GPU a CPU u súčasných produktov oproti behu počítača bez výraznejšej záťaže sa samozrejme výrazne zvyšuje spotreba PC, keď súčasné CPU a GPU majú v režime nečinnosti výrazne nižšiu spotrebu. Pri typickej cene elektrickej energie na Slovensku 10 Wattov nepretržitej spotreby stojí mesačne niečo viac ako 1 euro, v prípade najvýkonnejších GPU s TDP 250 W by reálna priemerná spotreba cca 250 Wattov navyše tak znamenala mesačnú spotrebu energie za rádovo 25 eur.

Projekt Folding@home umožňuje dobrovoľníkom poskytnutie výpočtového výkonu spustením softvéru projektu na zariadeniach rozličného typu, pričom využíva výkon CPU a GPU na PC, smartfónov a v minulosti aj PS3. Jeho dlhodobým cieľom je skúmanie formovania bielkovín pre účely hľadania liekov pre niektoré formy rakoviny a ďalšie choroby, napríklad Alzheimerovu a Huntingtonovu chorobu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Zverejnené údajné parametre nových Intel procesorov
Ceny Golden Globe ovládol Netflix
Ďalší iPhone má mať 1 TB flash pamäte
Satelitné TV vysielanie je v týchto dňoch rušené Slnkom
Ďalšie Starlink satelity má SpaceX vyniesť v noci na pondelok
Helikoptéra na Marse beží na Linuxe
NASA zverejnila detailnú panorámu okolia Perseverance na Marse
Google použil svoj podmorský kábel na detekciu zemetrasení
Posledná verzia Windows 10 dosiahla 20%
Ohlásená prvá SD Express karta


Diskusia:
                               
 

Štátne organizácie a dobrovoľníci z celého sveta za účelom umožňovania vedenia plnohodnotného života všetkých obyvateľov súperia v húževnatej snahe priekazne nepripustiť zníženie obsadenosti lôžok v domovoch dôchodcov.
Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

Že si k*k*t si mohol napísať aj stručnejšie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nebolo mi vystavené povolenie, že to môžem písať stručnejšie a príslušný formulár nie je dostupný priekazne ani na stránke slovensko.sk.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Prvy april ha. Vskutocnosti na tom vykone rendrujeme noveho avatara :) stay tuned
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

nejlepším líékem na tie ckoronavirusi je rum, sauna, vodka, jaegermaester, horká koupel, a nejaký lehčíý sport!

btw.paní Dana tenzler má na to celé zhruba ~~názor, takže.. -==> je to aj pravda!
(..že sa robí možno ajž moc zbytočná panika, a histerie..)
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

Alebo ako povedal Lukasenko: "Traktor a pole kazdeho vylieci."
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na tom je kus pravdy. Škoda že nezisťujú viac o nakazených ľuďoch. Bolo by zaujímavé zistenie, že či to horšie zvládajú tí, ktorí často hamtajú tabletky, antibiotiká, či sú v nejakej výhode skromnejší a pracovitejší ľudia žijúci zdravšie a bez liekov, či majú nejaký lepší priebeh ochorenia tí, ktorí si žijú ako prasce v žite, alebo či je to naopak.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Na tom nie je nič pravdy.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

je to tak. na Slovensku masovym exodusom z Bratislavy sa ucinilo 99% mozneho. Dalsie "riesenia" len sirenim poplasnej spravy co je protizakonne. Ruska dole!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Spickovy vedec Mistrik by mal utriet prach z Aurela a konecne ho zapnut
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ďalší odborník...všetky špičkové superpočítače sú tak vyvážené zostavy, že u nich už utrenie i najmenšieho zrnka prachu vedie k priekazne úplnému rozhodeniu stability aplikačného rozhrania systému.
Odpovedať Známka: 1.0 Hodnotiť:
 

Nahnat tam babky s metlamy a polka kablov ostane vytrhana :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ten Chistrík je čo vlastne zač? Nejaký slabý odvar teoretického šaša, alebo za koho sa pasoval?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Aspoň nepochodoval ako šašo s fakľou po námestiach.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Čo ty vieš? Možno by aj chcel, ale ho nepozvali. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mimochodom, Mistrík je chemik a nie biológ, takže síce k vyriešeniu problému koronavírusu nijako neprispeje, ale ako člen krízového štábu sa na ňom dobre nabalí, no nekúp to.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Poviem ti tajomstvo. Samotná tvorba liekov a vakcín je záležitosť chémie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak keď už si hovoríme tie tajomstvá, tak aj ja ti jedno tajomstvo poviem. Najskôr potrebuješ biológa aby ti povedal s akým vírusom máš čo dočinenia a ako ten vírus zabiť a potom môže nastúpiť chemik ktorý na to vymyslí liek na základe informácií od biológa, čiže chemický prostriedok ktorým sa to zrealizuje. Okrem toho úlohou krízového štábu ako takého nie je riadiť tieto procesy, ktoré budú nasledovať až v ďalšej fáze, úlohou krízového štábu je koordinovať a realizovať nevyhnutné opatrenia v snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu vírusu kým nenastane čas práve na tú ďalšiu fázu ktorou je vývoj lieku. Chemik je teda v krízovom štábe užitočný asi ako piate koleso na voze, je to ako keby si do konštrukčného tímu firmy Mercedes prizval kartografa lebo autá firmy Mercedes jazdia po cestách a tie cesty niekto musí zmapovať a potom keď budú zmapované, tak niekto vyrobí do tých áut navigáciu ktorá tie mapy bude využívať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobrovolníci si potom ako prví budú môcť kúpiť lieky na covid za 300 dolárov. Vlastne nie bude to 500 dolárov a prvé budú celebrity z holyvúdu
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

a ujo Bill Gates zaryzuje
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Nechce sa mi veriť tomu, že to robia takto. Alebo sú "motohodiny" najvýkonnejšieho superpočítača tak nedostupné a tak drahé, že zo zúfalstva to robia takto spakruky distribuovane. Proste neverím, že by to bolo tak náročné na čas a obrovský výpočtový výkon. Ako náročné to dozaista nejak je, ale aby si s tým SUMMIT neporadil s dobrým "programom" behom pár minút či hodín sa mi zdá viac ako neuveriteľné...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Mozno pouzivaju brute force attack na model koronavirusu
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nechápem ako sa mohli nakaziť americkí vojaci na lietadlovej lodi. To je už vážne na zamyslenie... Čo tam vlastne robia, niekto odtiaľ chodí hore dole? Nejde mi to do hlavy. Všetko sú to lode najprísnejšie strážené a nesúce jadrový arzenál...
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Mozno zachranili stroskotanca a ten ich nakazil
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

"Wilsne!"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ano, oficialne podavane informacie nedavaju zmysel. Iny pohlad a mozne vysvetlenie podava najnovsi clanok na aeronet.cz
Je o tom, preco v Cine dezinfikovali vzduch v mestach plus fotky.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Loď takej triedy je dúfam dosť ďaleko od pobrežia. Býva aj tisícky kilometrov v oceáne. A keby to fungovalo tak, ako si naznačil, tak tu ľahneme ako sirky po víchrici.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Vsetci nie, len ti s oslabenou imunitou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo je to oslabená imunita? Toto vieš definovať?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Definicia sa da lahko najst na internete. Zhruba by som ale povedal, ze ide bud o docasne znizenie imunity u zdraveho v dosledku doznievajucej choroby (napr. beznej chripky) alebo trvalo znizena imunitna (niektori ludia dokonca musia brat lieky, ktore znizuju imunitu). V tychto pripadoch je riziko neprijemnych nasledkov pri nakazeni corona virusom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak inak, čo je to dobrá imunita?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ludia s dobrou imunitou sa poznaju podla ich lahkeho a kratsieho priebehu chripkovych ochoreni, ze nemaju casto herpesy, subjektivne sa citia fyzicky a psychicky fit a pod.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pozná sa u ľudí tak, že majú mohutný a prierazný prúd moču a serú hovná tuhej valcovitej konzistencie s hrubým priemerom, väčšinou pracujúcich v lesnom poraste.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ztenka by to mohlo byť, že keď sa niekto potrebuje zomkýnať, inak ho zloží prvý vírus priekazne i spoza rohu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Na tankery by to možno prekvapilo aj mňa, ale na lietadlovej lodi predsa stačí, aby si jeden pilot odskočil do večierky po cigarety a zvyšok priekazne už nemá šancu.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Co ked sa nejaky namornik zapotaca vplyvom choroby a spadne na cerveny gombik?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akože na STOP tlačítko? A vypne celú loď? Hmm... vidíš, to musí byť niečo. Len ktovie kde to tlačítko majú zašité.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na pavlači.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Že ty sa plavíš na plti?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pravdepodobne vstane a decentne upraví si kombiné na chlpatej hrudi, nakoľko námornícka uniforma červené gombíky priekazne nemá.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ano, chodia hore dole .... najprisnejšie strážené zariadenia ... prečítaj si niečo o tom ako boli zabezpečené silá v USA :D .... kuriozny pripad bol napríklad ako si chalani v službe objednali pizzu, zaspali a zobudil ich pizza chlapik poklepanim na rameno .... čávo s pizzou došiel do riadiacej miestnosti nuklearneho sila v ktorej všetci spali :D
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pokiaľ je lietadlová loď v akcií a je ďaleko niekde v oceáne, strážia ju ponorky, vojnové lode a letectvo. teda okrem iného. Toľké miliardy na hladine, toľko ľudí vnútri a toľko ničivých zbraní...

A posratý vírus ich položí na lopatky.

Inak, asi pred mesiacom riešila americká armáda aj situáciu že čo na ďalšiu zimu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A svišť ju balí :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

..tak nechali mu otvorené (pootvárané) aby nemuseli ist otvárat x dverí, a až na "bránu (areálu..)

..nj, a to nevraviac o tom, čo som čítal ešte v časáku 100+1, z (konca) 80tich rokov, kde bola reportáž z nemeckého Bildu, o rozšírenom narkomanstve, a fetákoch, drogách, narkomanoch práve v tej branchi US Army, /AirForce.. (strategic.nukleár.silá..)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ide o USS Theodore Roosevelt kotviacu v pristave na ostrove Guam kde je americka zakladna. Kedze namornici normalne funguju, nakazil sa niekto mimo lod a nakazu tam rozsiril. Lod nebola na volnom mori.

https://n.pr/2UzBYzm
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Počul som ževraj ulovili nejakú nakazenú morskú pannu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A nenapadla ťa taká vec, že každá loď občas aj parkuje v prístave a námorníci/vojaci aj občas chodia na vychádzky ? Neviem, len hádam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Obzvlášť lietadlová loď s jadrovým arzenálom. Moja predstava je taká, že sú 3-6 mesiacov niekde v oceáne... Nie na vychádzkach...
Odpovedať Hodnotiť:
 

..nj, taký 1námorník,(vojak), ked si vyjde na prechádzku,
ked si ide na vychádzku, s Vytahanou Lojzis,
tak nejakého výrusa chytý 1-2, hned :o :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

..je kus videt, že vobec nepoznáš isté oblasti matiky, /resp.teoretickej infoše.. (..hoci sú už dost profláklé, a už bolo o nich aj dost, x populárne -naučných ("pop-vedeckých) článkov, dokumentov, a poradov..

jen napoviem :quantum computing field..

..anebo nekdy aj úloha o jen zopár ..prvcích, členoch (ba nekdy jen *úloha o 3 telesách*)
(..napr. *Proble of Seven Konigsberg´s Bridges", Businesmann Traveller Problem, etc..) je víc-menej súčasnými computermi v nejakom čo jen trochu ..

"dohladnom"

čase

proste

nerozriešitelná

(a ten dohladný čas može být kliudne aj ~~lim-->infinity, /všetok čas vesmíru
(resp.až do "konce večnosti")
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

..a može to být aj tisíc (klasických, elektronických /"digitálných" super-hyper-počítačov..
ba aj milion..
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Prosím mohol by si mi definovať bussinesman traveller problém? To bude naozaj niečo nové neriešiteľné hlavne asi preto že to neexistuje ako väčšina tvojich nezmyselných skomolenín. Klasický TSP alebo travelling salesman problem prípadne problém čínskeho poštára je riešiteľný a dokonca celkom dobre aj na papieri bez počítača s použitím zopár algoritmov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No veď hej, i keď sú NP riešiteľné sú, a existujú pre ne aj dobré aproximácie.
Sú ale aj tie neriešiteľné, ako napr. problém zastavenia. Alebo aj ten problém troch (resp. N) telies, čo spomenul na začiatku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nj, tak asi je to jak vravíš, resp.celkem určite, netvrdím, že to ovládam úplne dokonale, dobre,
(tak bol som v tom, že tí obchodní cestujúci, (a pod.trieda podobních problémov), sú súčasnými, klasickými comps.vlastne prakticky neriešitelné...
aspon takto som si to zapamatal,pochopil, (a ~~to aj p9sali v tých textoch, kt.som si o tom čítal a študoval..)

a ne, nemám na to ani školy, ani prax, ani nič.. (a ne každý mohol ist (hned) aj študovat..), jako všetci vy BA, pražáci, brnáci, apod.. meštáci.. :/ :/(

Odpovedať Hodnotiť:
 

..dodatok: ..ale vždy sa rád nechám poučit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie je viacej osobnosti/kont prejavom schizofrenie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tolstoj byval na inaksom vidieku a bez netu. A dotiahol to daleko. Netravil cas z luzermi na diskusiach. Ta sup sup do samostudia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tato newska je sice super, ale problem no 1 stale zostava nedostatok WU.. preto som sa nasral a pridal som aj rosseta@home pod boinc.. sem tam pride FAH jednotka, ale 99perc. casu drtim prave pod boincom..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale na grafiku mi to krúti aj cez desať hodín...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiez som uz drtil R@H ale dnes po tejto sprave som skusil F@H a hned mi WU.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Musime si uvedomit, ze taka lietdlova lod plava vo zaze, su tam fregaty, torpedoborce a ponorky. Prave z ponorky sa to mohlo zavliest na lietadlovu lod, to je najviac pravdepodobne. Poddostojnik z ponorky si siel pre rozkazy na lietadlovu lod a nakazil tam posadku. Oni si predavaju niekedy rozkazy ustne kvoli odpocuvaniu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

skvelí a švárni námorníci,
si nekdy posielajú ústne rozkazy,
nekdy jen-tak psané odkazy
nechávajú ich pod kvetináčom s palmou,
svetácky, hned za prvou lavičkou,
pri kolotočoch lunaparku Mondo
občas sú doplnené krátkou básničkou,
občas aj odkazom na nečí konto,
principál sa ozýva, volá do šapitó,
z cirkusu znie trúbky barytón,
dáma si sadá, na jej flek, v café Corso,
s výhladom na kraji námestí
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Uz to konecne nabehlo aj mne. Rosetta uz ma vypocitane vsetky ulohy, tak som presiel na folding. Este je zaujimavy GPUGRID.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zase svet hľadá už dávno objavené.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rosetta sa tiež činí

https://bit.ly/2xQjn9a
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár