neprihlásený Sobota, 30. mája 2020, dnes má meniny Ferdinand   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Vydaný Linux 5.6

Značky: linuxové jadroLinus Torvalds

DSL.sk, 30.3.2020


Tradične v noci na pondelok autor prvej verzie linuxového jadra a jeho hlavný správca Linus Torvalds vydal novú verziu linuxového jadra 5.6.

Tentokrát nová verzia obsahuje aj niektoré významnejšie novinky.

Pribudla podpora VPN protokolu WireGuard, ktorý je novšou alternatívou k doterajším VPN protokolom ako najmä IPsec a OpenVPN.

V jadre 5.6 je prvotná podpora USB4. Verzia USB4 je postavená na protokole vychádzajúcom z technológie Thunderbolt, ktorú jej tvorca Intel okrem uvoľnenia poskytol skupine USB Promoter Group. Cez káble typu Type-C umožní prenášať po dvoch linkách dáta spolu až rýchlosťou 40 Gbps, rovnako ako Thunderbolt 3.

Nové jadro 5.6 by malo byť prvým jadrom, ktoré má vo svojej 32-bitovej verzii okrem malých výnimiek vyriešený tzv. problém roku 2038. Podľa skorších informácií vývojárov ide o prvú verziu 32-bitového jadra, ktorá sa bude dať použiť ako základ 32-bitového systému určeného pre používanie aj po roku 2038.

K viacerým zlepšeniam prišlo v podpore AMD CPU a GPU, okrem iného ovládač k10temp už poskytuje informácie o napätiach pri Zen CPU.

V jadre pribudol ovládač pre zdieľané priečinky virtualizačného riešenia VirtualBox a experimentálna podpora transparentnej kompresie pre súborový systém F2FS.

Na tradičnom Kernel Newbies zatiaľ nie je k dispozícii popis noviniek verzie 5.6, kompletnejší zoznam noviniek popisuje ale napríklad linuxový Phoronix.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Druhý pokus o štart SpaceX s ľudskou posádkou dnes, opäť aj v RTVS - aktualizácia 1
Na WD podaná hromadná žaloba za SMR v diskoch pre NAS-y
Qualcomm predstavil čipsety pre WiFi routery pre 6 GHz
Domáca eKaranténa dostupná aj pre iPhony, hodnotenie pre Android padlo pod 2.0
Ryzeny 4000 majú byť údajne vyrábané 5-nm procesom, tvrdia noviny
Chrome zmení prístup ku cookies od polovice júla
Telekom podporuje VoLTE na 130 smartfónoch
Zvláštne mimozemské signály potvrdili doteraz chýbajúcu vesmírnu hmotu
Raspberry Pi 4 k dispozícii v novej verzii s 8 GB RAM
Dáta z nekonečných Telekom paušálov možné zdieľať na ďalšej SIM


Diskusia:
                               
 

To taký bežný dedinský programátor by sa už pri vkladaní podpory druhej VPN do kernelu zamyslel, či systémovo vyvíja operačný systém, alebo systematicky nakladá vidlami hnoj na vlečku.
Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

priekazne nie
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ale zase taký bežný mestský programátor by sa už pri vkladaní podpory kernelu do druhej VPN ani nezamyslel že či systémovo navýja operačný systém na vydly, alebo systematicky nakladá vlečku na hnoji :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Corona sa zda byt ucinnejsim riesenim problemu 2038.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Nepredbiehajme.

V dobrom, samozrejme.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár