neprihlásený Piatok, 5. júna 2020, dnes má meniny Laura   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Problematickú európsku misiu ExoMars znovu odložili

Značky: MarsESA

DSL.sk, 16.3.2020


Európsku misiu k Marsu v rámci druhej fázy problematickej misie ExoMars znovu odložili o viac ako dva roky do ďalšieho vhodného okna pre lety na Mars v roku 2022.

Dohodli sa na tom a oznámili to európska vesmírna agentúra ESA a ruská agentúra Roskosmos, ktoré na projekte spolupracujú.

Hlavným dôvodom je evidentne nepripravenosť, keď v úvode oznámenia vesmírne agentúry avizujú že podľa expertov testy nevyhnutné pre pripravenosť na misiu na Mars potrebujú viac času.

V médiách sa objavili správy o odložení misie kvôli novému koronavírusu. Oznámenie ESA tak ale nevyznieva a ako hlavný dôvod sa javí najmä nepripravenosť, hoci epidemiologickú situáciu v Európe spomína.

Druhá fáza misie ExoMars pozostáva z pristávacieho modulu Kazačok s robotickým vozidlom Rosalind Franklin na palube. Pristávať bude okrem iného pomocou systému až štyroch postupne otváraných padákov.


Test vychádzania vozidla z modulu a pohybu po Marse (video: ESA)Letieť mala už v roku 2018, pre nepripravenosť bola ale presunutá do okna v tomto roku. Už v lete minulého roka sa objavili informácie o problémoch s testami padákového systému, ktoré ohrozovali stihnutie nového termínu.

Prvá fáza ExoMars v roku 2016 pozostávala zo satelitu ExoMars TGO a pristávacieho modulu Schiaparelli EDM. Kým satelit sa úspešne dostal na orbitu Marsu, modul sa pri pristávaní zrútil a narazil na povrch vo vysokej rýchlosti. Podľa informácií ESA navigačný systém aj na základe nesprávnych dát z inerciálneho senzora merajúceho rýchlosť rotácie lode vypočítal výšku modulu nad povrchom ako zápornú, teda pod povrchom, a systémy preto skôr odhodili padák, iba na krátko zapli brzdiace trysky a následne podľa plánu nechali modul padnúť voľným pádom. Namiesto plánovanej výšky 2 metre nad povrchom sa ale vtedy nachádzal vo výške až 3.7 km.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Ďalšie problémy v eKaranténe umožňujú vyhýbanie sa karanténe
Pre routery Turris vydaný nový Turris OS 5.0
V Orangei opäť najpredávanejším Huawei
Microsoft prešetruje 11 problémov vo Windows 10 2004, pribudol ďalší
Huawei pridal do smartfónu pre koronavírus infračervený teplomer
Štát aktivoval desiatky tisíc elektronických schránok občianskych združení a ďalších organizácií
NASA oznámila termín štartu vozidla na Mars
Populárny OS pre NAS-y prechádza v najvyššej edícii z FreeBSD na Linux
Sondu na Marse sa NASA konečne podarilo vtlačiť do povrchu
Microsoft začne na Windows 10 automaticky aktualizovať Edge na nový s Chromium


Diskusia:
                               
 

skoda komentuvat
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Šak veď to, že testy majú dávať nečakané výsledky. Čo môže nevychádzať podľa predpokladov je obyčajná buzerácia a odôvodňovanie tej od srania si do huby priekazne ďaleko nemá.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár