Európsku misiu k Marsu v rámci druhej fázy problematickej misie ExoMars znovu odložili o viac ako dva roky do ďalšieho vhodného okna pre lety na Mars v roku 2022.
Dohodli sa na tom a oznámili to európska vesmírna agentúra ESA a ruská agentúra Roskosmos, ktoré na projekte spolupracujú.
Hlavným dôvodom je evidentne nepripravenosť, keď v úvode oznámenia vesmírne agentúry avizujú že podľa expertov testy nevyhnutné pre pripravenosť na misiu na Mars potrebujú viac času.
V médiách sa objavili správy o odložení misie kvôli novému koronavírusu. Oznámenie ESA tak ale nevyznieva a ako hlavný dôvod sa javí najmä nepripravenosť, hoci epidemiologickú situáciu v Európe spomína.
Druhá fáza misie ExoMars pozostáva z pristávacieho modulu Kazačok s robotickým vozidlom Rosalind Franklin na palube. Pristávať bude okrem iného pomocou systému až štyroch postupne otváraných padákov.
Test vychádzania vozidla z modulu a pohybu po Marse (video: ESA)
Letieť mala už v roku 2018, pre nepripravenosť bola ale presunutá do okna v tomto roku. Už v lete minulého roka sa objavili informácie o problémoch s testami padákového systému, ktoré ohrozovali stihnutie nového termínu.
Prvá fáza ExoMars v roku 2016 pozostávala zo satelitu ExoMars TGO a pristávacieho modulu Schiaparelli EDM. Kým satelit sa úspešne dostal na orbitu Marsu, modul sa pri pristávaní zrútil a narazil na povrch vo vysokej rýchlosti. Podľa informácií ESA navigačný systém aj na základe nesprávnych dát z inerciálneho senzora merajúceho rýchlosť rotácie lode vypočítal výšku modulu nad povrchom ako zápornú, teda pod povrchom, a systémy preto skôr odhodili padák, iba na krátko zapli brzdiace trysky a následne podľa plánu nechali modul padnúť voľným pádom. Namiesto plánovanej výšky 2 metre nad povrchom sa ale vtedy nachádzal vo výške až 3.7 km.
Šak veď to, že testy majú dávať nečakané výsledky. Čo môže nevychádzať podľa predpokladov je obyčajná buzerácia a odôvodňovanie tej od srania si do huby priekazne ďaleko nemá.