neprihlásený Piatok, 5. júna 2020, dnes má meniny Laura   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
SpaceX ide vynášať ďalších 60 Starlink satelitov

Značky: Starlink

DSL.sk, 12.3.2020


Spoločnosť SpaceX plánuje čoskoro vyniesť na obežnú dráhu ďalších 60 satelitov jej pripravovaného satelitného systému pre poskytovanie pripojenia k Internetu Starlink.

K štartu rakety Falcon 9 by malo prísť v sobotu 14. marca v poobedňajších hodinách.

SpaceX doteraz okrem prvých dvoch testovacích satelitov v piatich letoch vyniesla už 300 svojich satelitov. Malý počet z nich nie je funkčný, spoločnosť sa ale už po treťom lete stala privátnou spoločnosťou prevádzkujúcou najviac satelitov.

Satelity sú veľmi jasné kvôli vysokej reflexnosti ich povrchu a opakovane ich kritizovali profesionálni astronómovia z viacerých projektov. Podľa skorších informácií prezidentky SpaceX Gwynne Shotwellovej pri lete zo začiatku januára spoločnosť testovala zníženie reflexnosti natretím spodnej strany jedného satelitu, výsledky testu zatiaľ nie sú známe.

SpaceX plánuje pre Starlink mnohé tisícky satelitov, prvých viac ako 4.4 tisíc má byť na orbitálnych výškach 550 km a 1110 až 1325 km, ďalších viac ako 7.5 tisíc na výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km. Spoločnosť podala žiadosti aj na ďalších 30 tisíc satelitov pre orbity medzi 328 až 580 km, podľa Shotwellovej ale zatiaľ nie je isté že použijú až takýto vysoký počet satelitov.

Masívne konštelácie satelitov pre poskytovanie pripojenia k Internetu s tisíckami satelitov pripravujú aj ďalšie spoločnosti, najmä Amazon a OneWeb.


Prenos z posledného vynášania satelitov Starlink (video: SpaceX)SpaceX plánuje spustiť službu pripojenia cez Starlink minimálne v USA už v polovici tohto roka a globálne pokrytie má systém podľa skorších informácií spoločnosti dosiahnuť ešte v tomto roku.

Zatiaľ nie sú známe parametre pripojenia ani cena. V minulosti SpaceX avizovala maximálnu rýchlosť pripojenia jedného užívateľa 1 Gbps, ponúkané užívateľské programy ale samozrejme nemusia dosahovať až takúto rýchlosť. Spoločnosť najskôr avizovala latenciu 25 až 35 ms, vďaka satelitom na nižších orbitách má byť oproti prvotným plánom nižšia aj na úrovni 15 ms.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Ďalšie problémy v eKaranténe umožňujú vyhýbanie sa karanténe
Pre routery Turris vydaný nový Turris OS 5.0
V Orangei opäť najpredávanejším Huawei
Microsoft prešetruje 11 problémov vo Windows 10 2004, pribudol ďalší
Huawei pridal do smartfónu pre koronavírus infračervený teplomer
Štát aktivoval desiatky tisíc elektronických schránok občianskych združení a ďalších organizácií
NASA oznámila termín štartu vozidla na Mars
Populárny OS pre NAS-y prechádza v najvyššej edícii z FreeBSD na Linux
Sondu na Marse sa NASA konečne podarilo vtlačiť do povrchu
Microsoft začne na Windows 10 automaticky aktualizovať Edge na nový s Chromium


Diskusia:
                               
 

ako sa to bude dat prijmat/pripojit sa na to? Co je to vlastne za technologia?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Technologia sa vola internet a pripojis sa na to cez take ecko na ploche.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ale musis to robit vemi opatrne aby si nechytil do pocitaca nejaku chorobu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este sa na to neda komercne pripojit. Bude to dostupne az ked to dokoncia. Mozno koncom tohto roka. Pripojka vyzera ako tanier na palici ktory sa automaticky dokaze naklanat a pripajat. Rychlost by mala byt vysoka a latencia velmi nizka. Dokonca dostatocna na hranie hier.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tieto satelity su viditelne dokonca aj volnym okom. Minuly tyzden ich bolo vidiet rano nad horizontom cca 15 za sebou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je asi ako tvrdiť, že mak je viditeľný voľným okom :-)
Je to pravda, ale pri hentakej magnitúde (+2) to uvidíš aj z centra veľkého mesta.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano ale vidno ich len tesne po vypusteni a tesne po zapade slnka, pripadne ked ich slnko osvetluje a pozorovatel uz je v tme. Ako nahle vystupaju do svojej prevadzkovej vysky tak uz niesu viditelne volnym okom.

Samozrejme astronomovia sa stazuju, ze odrazaju vela svetla, avsak to sa snazia zmenit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

TU https://lnk.sk/W238 si jednoducho zadate polohu a mozte kukat na satelity ked sa vam chce vstavat rano alebo nemate socialny zivot a ste do piatej rana hore pri kompe ako ja.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Predvcerom som ich videl... no nadhera na tej oblohe. Ked to bude takto pokracovat, tak uz nebudem mat detom ako ukazat, co je hviezda...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano ale vidno ich len tesne po vypusteni a tesne po zapade slnka, pripadne ked ich slnko osvetluje a pozorovatel uz je v tme. Ako nahle vystupaju do svojej prevadzkovej vysky tak uz niesu viditelne volnym okom.

Samozrejme astronomovia sa stazuju, ze odrazaju vela svetla, avsak to sa snazia zmenit.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár