neprihlásený Štvrtok, 26. novembra 2020, dnes má meniny Kornel
V serveroch má x86 procesorom konkurovať nový 80-jadrový ARM

Značky: ARMservery

DSL.sk, 5.3.2020


Spoločnosť Ampere, ktorá vznikla s cieľom vyvíjať procesory architektúry ARM pre serverový trh, predstavila svoj nový výkonný procesor Ampere Altra.

Altra je postavený na jadre Neoverse N1 vyvinutom spoločnosťou ARM pre serverové použitie a Ampera procesor cieli na cloudové použitie.

Maximálny počet jadier Altra dosahuje 80 jadier, maximálna TDP spotreba sa bude pohybovať podľa modelu od 45 po 210 Wattov, maximálny takt bude 3.0 GHz. Konkrétne modely spoločnosť zatiaľ nezverejnila.

Procesor je vyrábaný 7-nm výrobným procesom spoločnosti TSMC, má osem kanálov DDR4 ECC s podporou 4 TB, 128 liniek PCI Express 4.0 a podporu CCIX.

Podporovaná je akcelerácia výpočtov pomocou natrénovaných neurónových sietí, k dispozícii je podpora rozličných serverových funkcií a podporované je použitie v serveroch s jedným alebo dvomi procesormi.

Procesor dokáže vykonávať jedno vlákno na jadro, čo Ampere v čase viacerých zraniteľností x86 procesorov nebezpečných najmä pri zapnutom multithreadingu zdôrazňuje ako bezpečnostnú výhodu.

Kto bude vyrábať servery postavené na tomto procesore oznámenie explicitne neuvádza, v oznámení sú k produktom Ampere ale citované vyjadrenia okrem iného spoločností Lenovo a Gigabyte. V súčasnosti sa dodávajú vzorky nového procesora respektíve serverov zákazníkom, masová výroba má odštartovať v polovici roka.

ARM procesory majú dominantnú pozíciu v mobilných zariadeniach, keď sú na nich postavené takmer všetky smartfóny, postupne sa presadzujú aj v sieťových zariadeniach a ďalších zariadeniach pre infraštruktúru a začínajú sa dostávať aj do segmentu ovládaného x86 architektúrou, do PC.

Už niekoľko rokov sa ich jednotliví výrobcovia snažia presadiť aj v serveroch, zatiaľ si významnejší podiel ale nezískali. Významnejší krok v tomto smere prišiel v roku 2018, kedy Amazon predstavil a začal používať vo svojej službe prenajímania virtuálnych serverov AWS EC2 servery postavené na vlastnom 16-jadrovom ARM procesore Graviton s jadrami Cortex-A72. Na konci minulého roka následne Amazon predstavil novú generáciu Graviton2 postavenú na Neoverse N1 s až 64 jadrami.

Amazon zrejme svoje procesory ale nebude dodávať iným spoločnostiam.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Česko plošne zrýchľuje DSL vďaka bondingu
Podľa Torvaldsa je plná podpora Linuxu na ARM Macoch nepravdepodobná
Sci-fi The Expanse dostane ďalšiu sériu, poslednú
Spotreba elektriny na Slovensku je už vyššia ako minulý rok
Apple má pripravovať 12-jadrový ARM procesor pre PC, má byť ešte výrazne rýchlejší


inzerciaDiskusia:
                               
 

pri tolkych jadierkach mi na rozum prisiel melon
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

...od sklamania zúrivo zadupal a priekazne naprázdno i odišiel.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

A aký je prepočet x86 na ARM jadier?
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

asi kurzom 2,79457164125478521 ku 1, kde 2,79457164125478521 je uzbecko-podnesterska konstanta
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To Uzbekistan anektoval už aj zvyšok Ukrajiny?
Odpovedať Hodnotiť:
 

jo, aj zapadne ostrovy aliasky :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyvíjať úsporné procesory s CCIX na ktorú ide pripojiť deveď kariet, čo žerú i káble v serverovni pôsobí ako priekazne skvelý biznis plán.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:

Pridať komentár