neprihlásený Sobota, 20. apríla 2024, dnes má meniny Marcel
SpaceX explodovala loď Starship, ktorá mala letieť

Značky: SpaceX

DSL.sk, 2.3.2020


Spoločnosti SpaceX v piatok explodoval ďalší prototyp lode Starship, pri teste v Boca Chica v Texase.

Informuje o tom Space.com, explóziu zachytáva napríklad toto video.

V krátkom čase ide o druhú explóziu prototypu Starship, keď na konci minulého roka spoločnosti explodoval prototyp Mk1.

Teraz mal explodovať prototyp označený SN1, predtým označovaný Mk3. Kým Mk1 podľa revidovaných plánov nemal uskutočniť letový test, s SN1 podľa dostupných informácií plánovala uskutočniť SpaceX letový test do výšky 20 km.

K explózii malo prísť pri teste natlakovania. Ako incident ovplyvní harmonogram vývoja Starship nie je zatiaľ známe. Na jeseň pôvodne Musk avizoval prvý let Starship s posádkou na rok 2020, termíny avizované Muskom a SpaceX sa ale v minulosti často aj výrazne posúvali.

SpaceX už uskutočnila jeden testovací let s malým prototypom Starhopper s jedným motorom. Prototypy Mk1 a Mk2 mali tri motory, Mk3 respektíve SN1 a ďalšie prototypy už majú mať finálnych šesť motorov.

Finálny dizajn Starship v súčasnosti počíta s dĺžkou lode 50 metrov, priemerom tela 9 m, hmotnosťou 110 až 120 ton, hmotnosťou paliva 1200 ton a schopnosťou vyniesť 150 ton nákladu pri plnej znovupoužiteľnosti. Vracať sa má typicky s 50 tonami. Starship bude mať tri motory Raptor vo verzii pre atmosféru blízko povrchu Zeme a tri pre vákuum.

Starship je novou generáciou rakety a lode od SpaceX, ktorá bude schopná medziplanetárnych letov a SpaceX s ňou plánuje okrem iného misie na Mars.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka


Diskusia:
                               
 

Nenazval by som to explosion - do nadrzi tankovali tekuty dusik, aby otestovali material pri nizkych teplotach, aka bude pri pouziti kryogenneho paliva. Zaroven zvysovali tlak, aby vyskusali, kolko znesu nadrze a konstrukcia. Pri tych testoch sa ide za prevadzkovu hranicu az po maximum co znesie material rsp. zvary. Ak nadrz roztrhlo (co sa stalo aj pri prvom teste) tak si overili kde je problem a co treba este dotiahnut. V realnom nasadeni s palivom ale tlaky nebudu az take vysoke. Cize sa snazia len zlepsovat rozdiel medzi prevadzkovou zatazou a maximalnou zatazou pre material. Ocividne ten rozdiel este nie je taky, ako si zaumienili a preto nadrz nevydrzala.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

pravdu vravis... ale ked som si pozrel to video, tak to vyzeralo skoro na imploziu.. ako keby tam skusali podtlak v nadrziach..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Bola to explozia. Ale co sa stane, ak mas nadobu natlakovanu kryogennym palivom, a zrazu zacne unikat ? Nieco podobne ako ked z flase s vodou vylievas vodu bez toho aby tam bol prisun vzduchu. Flasa sa pokrci do vnutra podtlakom.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Podľa mňa pri unikaní i vylievaní dôjde maximálne tak k vyrovnaniu tlakov, ale i to ešte samozrejme minimálne s výnimkou Kleinovej fľaše, ktorá má ešte i to priekazne u prdele.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Potom taký test nieje relevantný. Vyprázdňujúca sa fľaša s vodou sa krútiť "do seba" vplyvom tlaku vzduchu. Teda jeho váhy. Tá priekazne :) vo vesmíre a vo vákuu nebude. Takéto testy na zemi sú teda nerelevantné.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

hlúposť, porucha a čistá explózia. Pred desaťročiami, ako stredoškolák strojariny som musel vedieť navrhnúť tlakovú nádobu na konkrétny tlak. Že by to mask robil pokus-omyl?
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

A teraz sa spytam, ci vies, aky je rozdiel medzi navrhnut a vyrobit.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

navrhol som tlakovú nádrž na vodu s objemom 3000 l na tlak 21 atm, vyrobil som ju a používam cca 20 rokov na tlak do 7 atm

Odpovedať Hodnotiť:
 

Dimenzovanie? Koeficient 4-5? SpaceX, celovo rakety a lietadlá všeobecne používajú koeficient 1,4-1,5 a vyrobiť ničo v tomto koeficiente na tlak 8 bar, 9m široké pod holým nebom je celkom šialenosť. Používajú TIP-TIG pri 4mm plátoch je prehrev materiálu výrazný a už tým duplom že ide o za studena válcovanú nerez 301, prehriatie a rekryštalizácia do istej miery nevyspytateľne oslabujú materiál. To znamená že zváranie musí byť značne vyladené a bojím sa že v južnom Texase pri Mexických hraniciach nebude dosť hotových kvalitných zvárčov. SpaceX má na mieste zriadenú internú zváračskú školu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

samozrejme nejde zrovnávať vodojem s konštrukciou raketovej nádrže. Ale pochybujem, že by palivom pretlakovali nádrž, až by praskla. Musel tam byť nejaký únik, vznietenie a explózia. A tej by ťažko odolala akokoľvek dimenzovaná nádrž.
Odpovedať Hodnotiť:
 

esteze im neletela lod Starship, ktora mala explodovat
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ale tak chvíľu letela, nie?
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

nie cela, len kusky. LEN KUSKY.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

boli tam ludia?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

na tej planéte áno
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...boli...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslel som, ze pri Space X sa to nevola explozia, ale RUD event - Rapid Unscheduled Disassembly :)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

:D :D :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tento termin je podstatne presnejsi. Pri termine "explozia" sa neda povedat, ci islo o planovany alebo neplanovany event.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To tu už nikto nič negarantuje?
Nejaký tenký alobal použili.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Silno pochybujem ze starship v tejto konstrukcii niekedy realne uvidime pracovat. Hrozne chaba konstrukcia, prevadzkove tlaky takmer na hranici poruchovych a to su len staticke testy bez vibracii a zmien teplot(start rakety, zostup). Konvencne rakety na jendo pouzitie maju bezpecnostny faktor nadrzi ovela ovela vyssi. Muskova predstava ze na tuto raketu posadi 100 ludi smerom na Mars je tak 30rokov zdialena.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jednoznačne z toho nikdy nič nebude :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár