V noci na pondelok bola po viacerých odkladoch úspešne vypustená sonda Solar Orbiter, spoločný projekt najmä európskej vesmírnej agentúry ESA a tiež americkej NASA.
O vypustení informuje NASA, sondu vyniesla raketa Atlas V štartujúca z Floridy o 5:03 nášho času. Podľa signálu o 6:24 sonda úspešne roztvorila svoje solárne panely.
V dvoch dňoch po štarte bude sonda roztvárať svoje prístroje a antény.
Sonda bude na eliptickej orbite Slnka a jej cieľom bude analyzovať atmosféru Slnka a jej vplyv na vznik javov ako slnečné erupcie. Nezostane len v rovine, v ktorej obieha Zem, a to jej umožní pozorovať aj póly Slnka.
Po štarte bude trajektória sondy postupne rokmi upravovaná gravitačnými urýchleniami blízkymi preletmi okolo planét, okolo Venuše v decembri 2020 a auguste 2021 a okolo Zeme v novembri 2021. Následne sa prvýkrát bližšie priblíži Slnku.
Štart rakety so sondou Solar Orbiter (video: NASA)
Sonda uskutoční podľa NASA celkom 22 blízkych preletov okolo Slnka, najbližšie sa má nachádzať vo vzdialenosti 42 miliónov kilometrov.
Plán misie Solar Orbiter (video: ESA)
Slnečná aktivita prakticky ovplyvňuje aj ľudskú činnosť, keď po interakcii častíc s magnetickým poľom Zeme pri väčšej intenzite môže rušiť GPS, rádiovú komunikáciu, dokonca elektrické rozvodné siete na povrchu Zeme a ohrozuje aj bezpečnosť kozmonautov.
V poslednom období bolo respektíve v blízkom období bude realizovaných viacero misií, ktoré majú bližšie skúmať Slnko. Sonda Parker Solar Probe americkej NASA realizuje od roku 2018 veľmi blízke prelety Slnka cez najvrchnejšiu vrstvu atmosféry, korónu, a jej cieľom je analyzovať magnetické pole, plazmu a presun energie v analyzovanom regióne Slnka. Na ďalšie roky pripravuje NASA aj ďalšie dve misie PUNCH a TRACERS.
Mne sa najviac páči, ako vedia stanoviť trasu letu aby sa gravitačnými manévrami sonda dostala na správne miesto.
Vie niekto, s akými toleranciami pracujú?
Re: V noci slnko nesvieti
Od: Lacog
|
Pridané:
11.2.2020 12:11
Ty nevieš aké je slnko sviňa??? Nečteš - nevíš!
Je logické, že ju vypustia v noci aby ju slnko nespálilo! Pravdaže sa tu informovali ale aby to nebolo nápadne tak na príprave 4 z 10 prístrojov pracovali "České" inštitúcie.
Nemôžu rovno povedať "To sme obkukali z diskusie DSL.sk!
Okrem technológie mokrého špagáta (u ktorého je zvýšené riziko, že v prípade blízkosti Slnka a jeho tepla vyschne) je použitá technológia prenosu dát (z PDAčka pomocou WiFi vo veľkom kancli). A nehovoriac o tom, že pod zámienkou výskumu Slnka je pravým cieľom dopraviť k najbližšej hviezde podobizne našich najmilších hviezd: Janky H. a Elona M.