neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Voyager 2 opäť začal zbierať dáta, je stabilný

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 10.2.2020


Americká vesmírna agentúra NASA obnovila po probléme na sonde Voyager 2 zber dát prístrojmi, sonda je stabilná a komunikácia so Zemou je v poriadku.

NASA o tom informuje v krátkej aktualizácii stavu sondy.

Podľa oznámenia vedecké tímy teraz analyzujú stav prístrojov po ich vypnutí na konci januára.

Ako sme informovali v tomto článku, ochranné mechanizmy na sonde Voyager 2, ktorá je druhým najvzdialenejším objektom od Zeme vyrobeným človekom, vypli na sonde kvôli nedostatku elektrickej energie všetky vedecké prístroje.

Problém bol detekovaný po tom, ako v sobotu 25. januára sonda neuskutočnila naplánovaný manéver otočenia o 360 stupňov na nakalibrovanie prístroja pre meranie magnetického poľa.

Sonda má problém s nedostatkom elektrickej energie, ktorú pre sondu generuje postupne slabnúci termoelektrický generátor. Ten pri štarte generoval 470 Wattov elektrickej energie, v súčasnosti ročne stráca ale 4 Watty výkonu a aký výkon poskytuje aktuálne NASA neinformuje. NASA postupne na sonde vypína jednotlivé komponenty aby sa spotreba sondy udržala pod úrovňou výkonu zdroja.

Telemetria na konci januára odhalila, že pre dovtedy nevysvetlené oneskorenie vo vykonávaní príkazov zostali na sonde naraz zapnuté dva systémy s relatívne vysokou spotrebou a bola tak prekročená kapacita zdroja. Systémy sondy tak vypli vedecké prístroje.

Ešte na konci januára inžinieri NASA vypli jeden zo systémov s vysokou spotrebou a znovu zapli vedecké prístroje, prístroje ale zatiaľ nezačali zbierať dáta. Uplynulú stredu následne NASA informovala aj o obnovení zberu dát.

Sonda sa nachádza až vo vzdialenosti cca 18.5 miliárd kilometrov a signál k nej letí 17 hodín. Odozvu na zaslané príkazy tak NASA získava až po 34 hodinách.

Voyager 2 bol vypustený v auguste 1977 a uskutočnil blízky prelet Jupitera, Saturnu, Uránu a Neptúnu. V novembri 2018 opustil tzv. heliosféru a vstúpil tak do medzihviezdneho priestoru.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami


Diskusia:
                               
 

je to neuveritelné, kusok za hranicou uveritelnosti.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Najlepsie na tom je, ze vedci chceli vyuzit postavenie planet za sebou (preto rok 1977) a ziadali o financovanie pre Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Z hora prisiel rozkaz, ze to musia skresat a dovolili im len Jupiter a Saturn "s prislusenstvom". Vedcom bolo jasne, ze ked to neurobia teraz, uz to nezaziju. Postavenie planet sa opakuje raz za 175 rokov, takze na 4 planetach sa robilo tajne! Bez tohoto postavenia a gravitacneho urychlenia by netrvala cesta k Neptunu 12 ale az 30 rokov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Klobuk dole pred inziniermi ktori navrhovali sondu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Žiadny zázrak MZaci vymazali fotky z fotopasce a vrátili ju na pôvodnú dráhu. Našťastie to nie sú Indovia tí by ju roztavili a urobili by si znej ozdoby na palubnú dosku.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Termoelektricky generator pouziva radioaktivny rozpad na generovanie energie. Intenzita rozpadu klesa exponencialne. Kedze reaktor mal vykon 470 W v 1977 a teraz straca 4 W rocne, znamena to pokles 3% kazdy rok, tym padom ma teraz vykon na urovni 130 W. O nieco viac ako stvrtina originalneho vykonu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

To ze tepelny vykon peletky v generatore, konkretne MHW RTG klesa exponencialne je pravda ale ako palivo je pouzite plutonium 238 ktore ma polcas rozpadu skoro 90 rokov, cize voyager sondy sa nachadzaju len v polovici( -+ ) toho rozpadu, takze tepelny vykon samotnej peletky klesa z pohladu zivotnosti sondy, linearne (zalezi aj na cistote, Pu). Ku klesajucemu vykonu sa pridava aj degradujuci termoelektricky clanok (polovodic) v generatore a teoreticky cely system tiez proste starne, tepelne spoje zvysuju casom svoj tep. odpor atd.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Pu 236 nie 238!
Odpovedať Hodnotiť:
 

sri, pomýlil som sa..je to 238
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V blízkych rokoch očakávam, že alieni sondu hacknú a pošlú nám cez ňu nejakého červa.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Uz poslali Korona vírus...

Inak až teraz som si uvedomil súvis medzi objavení vírusu a vypadkom Voyagera..
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

je to druhy najdalekejsi objekt, pretoze jednicka je nasa skCUBE
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Zaujimalo by ma, ci sa Voyager moze dostat aj mimo nasej galaxie. V nejakom dokumente som pocul, ze bude obiehat v nasej galaxii aj miliardy rokov po tom, co nasa hviezda, Slnko vyhasne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je na to vzorec, myslim ze teleso obiehajuce Slnko aby uniklo z nasej galaxie musi mat 500 az 600 KM ZA SEKUNDU!
Aktualne ma Voyager 2 rychlost 15,3 km/s. My uz zrejme neuvidime, ci zakotvi v nejakej sustave alebo bude obiehat po galaxii. Ale trajektoria za tisicky rokov moze byt zaujimava.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Rozdiel medzi galaxiou a clnecnou sustavou sa uci v 5 rocniku ZS. Chybal si vtedy cely rok, alebo len ten den, ked sa to preberalo?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

slnecnou sustavou
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zhruba 540 km/s, ale nie voči Slnku, ale voči ťažisku Galaxie. Slnko už nejakých 220 km/s má, takže aj Voyager 2 sa hýbe zhruba tak rýchlo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Iba totálne hypoteticky, extrémne nepravdepodobnou sériou gravitačných prakov. Musel by sa urýchliť na aspoň 320 km/s v smere pohybu Slnka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chapem, co sa snazis povedat, ale nemas pravdu. Ta druha veta je len jedna z velkeho mnozstva moznosti. Omnoho jednoduchsie a spravnejsie je povedat, ze "Musela by sa uchychlit na cca 540 km/s v lubovolnom smere od centra Mliecnej drahy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď hej, bolo to zjednodušenie povedané. Musela by sa urýchliť určite minimálne o aspoň 320 km/s, a v takomto prípade by to muselo byť v smere pohybu Slnka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved prave na to narazam. Urychlenie presne vo vektore pohybu Slnka je len jedna zo skoro nekonecneho mnozstva moznosti. Preto Slnko vobec netreba spominat. Inaksie povedane, na to aby dosiahla unikovu rychlost z galaxie, bude musiet este tolko krat zmenit smer, ze je minimalna pravdepodobnost, ze to bude prave v smere pohybu slnecnej sustavy voci centru galaxie a preto sa fixovat prave na ten vektor name zmysel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

paradzina ne :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár